Ana sayfa Destinasyonlar 6 Adımda Avrupa’nın Bittiği Algarve Nasıl Gezilir?

6 Adımda Avrupa’nın Bittiği Algarve Nasıl Gezilir?

6135
0

Eski işim sayesinde dünyanın birçok ilginç yerine gitme fırsatı buldum. Bunlardan bir tanesi de Portekiz’in Algarve şehri idi. Portekiz Türkiye’ye uzaklığı ve bilet fiyatlarının görece pahalı olması nedeniyle Türkler tarafından çok tercih edilmese de aslında Avrupa’nın önemli turizm merkezlerinden bir tanesi. Hem Akdeniz hem de Okyanus’a kıyı olan bir yarım ada.

Portekiz Gezilecek Yerler: Algarve Hakkında

Benim ziyaret fırsatım olan Algarve ise Portekiz’in en güneyinde yer alan beş istatistikî bölgeden biri. Uzun bir dönem Endülüs hâkimiyetinde kalan bölgenin adı da Batı Endülüs anlamına gelen Garb el Endülüs’ten geliyor. Al Garb yıllar içinde deformasyon geçirerek Algarve’a dönüşmüş. Gelirinin büyük bir kısmı turizmden gelen şehir zaten Portekiz’in de en turistik bölgesi. Bölge yılda 7 milyonu yabancı 3 milyonu da yerli olmak üzere yılda ortalama 10 milyon turisti ağırlıyor. Ancak yaşanan ekonomik kriz sonrasında şehrin sokaklarının eskiden olduğu kadar dolu olmadığı bir gerçek.

Algarve’da Tatil İçin Yapılacak Şeyler

1) Önce Lizbon’a uçun

Lizbon 7

Türkiye’den Algarve’a direk uçuş yok. Bu yüzden buraya ulaşmak için öncelikle Lizbon’a uçmanız gerekiyor. Burada iki alternatifiniz var. Ya direk aktarma yaparak Algarve’a geçersiniz. Ya da Lizbon’da bir iki gün geçirip sonra uçak ya da otomobüsle Algarve’a geçersiniz. Açıkçası 3 saatlik bir otobüs yolculuğu da havalimanında kaybedilen zamanlar düşünüldüğünde kötü bir alternatif sayılmaz.

Lizbon 3

2)  Avrupa’nın bittiği yer Sagres’i ziyaret edin 

Algarve

Sagres Avrupa’nın en güney batı noktası. Sagres burnuna vardığınızda çıkmaz bir sokağa gelmişsiniz havasına kapılıyorsunuz. Burası da bir nevi Avrupa’nın çıkmaz sokağı. Ancak bu sokakta karşınıza duvar yerine kocaman bir okyanus çıkıyor. Neyse ki, burada yaşayanlar bu burna aynı bakış açısıyla bakmayıp tüm dünyaya buradan açılmışlar. Sagres Portekiz’in yıllarca en önemli denizcilerinin yetiştiği bir yer. Portekiz Kralı I. John’un üçüncü çocuğu olan Henry The Navigator 1400’lü yıllarda Sagres’te çok önemli bir denizcilik okulu açmış ve buradan yetişen denizciler çok önemli keşifler yapmışlardır. Vasco de Gama yine buradan yetişen denizcilerden ilk akla gelenidir.

3) Şimdi sıra Lagos’u gezmeye geldi
algarve

Sagres’ten sonraki durağımız ise Lagos oldu. Sagres Burnu’nun 35 km doğusunda yer alan bu küçük balıkçı kasabası küçük dar sokakları, hoş kafeleri ile görülmeye değer bir yer. Lagos hem Emevi hem de Portekiz’in izlerini bir arada taşıyan hoş bir destinasyon.
Algarve 3

4) Algarve’in plajlarının tadını çıkartın
Algarve

Öte yandan Algarve’ye gelip de bölgedeki plajlardan istifade etmemek olmaz. Her ne kadar biz test sürüşleri nedeniyle gündüz vakitlerinde bu plajlara uzaktan bakınmakla yetinmek durumunda kalsak da. Algarve’nin birçok bölgesinde kolaylıkla uzun kumsallar bulmak mümkün. Burada tek sıkıntı iç denizlere alışık olanlar için okyanusun hırçın dalgalarıyma mücadele etmenin çok kolay olmaması. Bir de gel gitlere dikkat etmek gerekiyor. Ancak yine de bu eşsiz plajlar, tüm sert dalgalara rağmen yüzülmeye değer.

5) Yarış tutkunları Algarve Pisti’ne gidebilir

algarve

Portimao’da bulunan Algarve Pisti hem hız hem de off road testlerinin bir arada yapılabileceği çok kapsamlı bir pist.

6) Portekiz’de balık yiyin

algarve

Portekiz de klasik bir Akdeniz ülkesi. Balık kültürü çok gelişmiş. Buradaki balık restoranlarında lezzetli balıkların tadına bakmadan dönmek olmaz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here