Avrupa‘nın en batı ucunda yer alan Portekiz‘de gezilecek yerler denildiğinde ilk akla gelen Lizbon ile Porto oluyor. Ancak Portekiz’de görülmesi gereken yerler sadece bu 2 şehir ile sınırlı değil. Portekiz’in güney batısında yer alan Algarve bölgesi birçok turistik şehri ile dünyanın birçok ülkesinden turist akınına uğruyor. Burayı Türkiye‘de bir yere benzetmek gerekirse Portekiz’in Antalya‘sı desem sanırım yanlış olmaz. Özellikle yaz ayları turist akınına uğrayan bölge uzun Portekiz tatili yapmak isteyenler için alternatif bir adres olabilir.

Ben de eski işim sayesinde burayı keşfedebildim. Bu bölgeye zamanında bir test sürüşü için gelmiştim. Algarve hem Atlas Okyanusu hem de Akdeniz’e kıyısı olması nedeniyle oldukça şanslı bir bölge. 5 bin kilometre kare alana sahip Algarve yaklaşık 155 km’lik bir sahil şeridine sahip. Algarve plajları yanı sıra çok sayıda cazibe merkezine de sahip bir şehir. Algarve’da gezilecek yerler ve Algarve’da yapılacak şeyler bu şehirden beklediğinizden çok fazla. Bu konuda içiniz rahat olabilir.

instagram hesabımı takip edin –>@cokgezenadam

Algarve’a Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Avrupa’nın bittiği Sagres Burnu

Yaklaşık 400 bin nüfuslu Algarve’ın yönetim merkezi Faro. Tabi Sagres, Coveiro, Alvor, Lagos gibi birçok irili ufaklı şehirler var. Bu bölgeye gidebilmeniz için öncelikle Şengen vizenizin (Shengen vizesi) olması gerekiyor. Tüm Portekiz’de olduğu gibi burada da Portekizce konuşuluyor ama turistik bir şehir olması nedeniyle İngilizce de iletişim oldukça kolay gerçekleşiyor. Para birimi ise Euro. Euro’daki artış endişe verici olsa da Portekiz Batı Avrupa’nın en ekonomik ülkelerinden biri. 1 Euro’ya kahve, 5-6 Euro’ya öğle yemeği yemek hala mümkün.

Algarve’ın adı Endülüs zamanından kalma imiş. Batı Endülüs anlamına gelen Al Garb el Andalusia’dan zamanla Al Garb‘a ondan da Algarve’a kadar bir dönüşüm yaşamış. Birçok önemli kaşif bu bölgede doğup yetişmiş. Vasco de Gama‘da burada yetişen denizcilerin en meşhuru.

Algarve’a Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Algarve’a direkt uçuş bulunmuyor. Biz zamanında Lizbon’a gelip burada bir gece kaldıktan sonra ertesi gün Faro’ya uçmuştuk. Ancak bence o kadar meşakkate gerek yok. Lizbon’dan tren ya da otobüs ile de burası 3 ila 4 saat arası sürüyor. Lizbon Algarve arası sadece 270 km. 15 Euro’ya otobüs bileti 20-25 Euro’ya da tren bileti bulmak mümkün. Hem havalimanı önce gitmesi kontrolü oradan merkeze transferiydi uğraşana kadar tren ile çoktan odanıza yerleşecek şekilde varırsınız şehre. Üstelik havalimanında da potansiyel kokain kaçakçısı muamamelesi ile uğraşmazsınız.

Algarve’da Görülmesi Gereken Yerler

Şehir plajları ile meşhur olsa da görülmeyi hak eden çok kıymetli cazibe merkezleri var.

Sagres

Sinop’taki İnceburnu hatırlatan Sagres’teki Cabo de São Vicente

Sagres Avrupa kıtasının en güney batı noktası. Sagres’te Aziz Vincent Burnu‘na (Cabo de São Vicente) vardığınızda çıkmaz bir sokağa gelmişsiniz havasına kapılıyorsunuz. Burası da bir nevi Avrupa’nın çıkmaz sokağı. Ancak bu sokakta karşınıza duvar yerine kocaman bir okyanus çıkıyor. Burası bana Türkiye’nin en kuzey noktası olan Sinop‘taki İnceburun’u da anımsatıyor biraz.

Neyse ki, bu bölgede yaşayanlar buraya bir çıkmaz sokak gözüyle değil ta tersine dünyaya açılan bir kapı suretiyle bakmışlar. Sagres Portekiz’in yıllarca en önemli denizcilerinin yetiştiği bir yer. Portekiz Kralı I. John’un üçüncü çocuğu olan Henry The Navigator 1400’lü yıllarda Sagres’te çok önemli bir denizcilik okulu açmış ve buradan yetişen denizciler çok önemli keşifler yapmışlardır. Vasco de Gama yine buradan yetişen denizcilerden ilk akla geleni. Tabi bugün otomobillerde kullandığımız navigasyon kelimesinin kökenin de yine bu bölgeye ait olduğunu böylece öğrenmiş oluyoruz.

Lagos

Algarve çevresinde görülmesi gereken yerler
Lagos

Sagres‘te manzaranın tadını çıkartıp instagram için yeterli görsel topladıktan sonraki durağımız Lagos oldu. Sagres Burnu’nun 35 km doğusunda yer alan bu küçük balıkçı kasabası, küçük dar sokakları, hoş kafeleri ile görülmeye değer bir yer. Lagos hem Endülüs Emevi hem de Portekiz’in izlerini bir arada taşıyan hoş bir destinasyon.

Biz çok sınırlı süre kaldığımız için bölgeyi daha detaylı gezme imkanımız olmadı. Ancak vakti olanlar için görülmesi gereken diğer yerler şu şekilde: Faro, Albufeira, Portimao, Tavires ve Silves.

Algarve Bölgesi’nde Ne Yenir?

Portekiz’in genelinde olduğu gibi Algarve ve çevresinde de deniz ürünleri tercih edilebilir. Ayrıca Lizbon’dakiler kadar iyi yaparlar mı bilmiyorum ama iyi bir pastane denk gelirse pasteis de nata da (Belem turtası) gömülebilir.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

Lizbon’da Nerede Ne Yenir? (Yeme İçme Rehberi)
Lizbon’un Hipster Mekanı: LX Factory
Lizbon’da Görülmesi Gereken Bir Berber: Figaro’s Barbershop
Bir Günde Lizbon Nasıl Gezilir? (Lizbon Seyahat Rehberi)
6 Adımda Avrupa’nın Bittiği Algarve Nasıl Gezilir?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here