Avrupa‘nın en batısında yer alan Portekiz‘in başkenti Lizbon’a gitmeden önce dersime baya iyi çalışmıştım. Lizbon’da gezilecek ve görülecek yerler konusunda birçok gezi bloğu okudum. Ama her seyahatte olduğu gibi Lizbon’da şehir içinde kaybolmama fırsat tanıdığımda bloglarda daha önce okumadığım ilginç yerlere de rastlama şansım oldu. Lizbon’un ilginç berberi Figaro’s Barbershop da bunlardan biri idi.

Lizbon gece hayatı için keşfe çıktığım bir gün Cois do Sodré‘den Bairro Alto‘ya doğru yokuşu tırmanırken yolun solunda kalan bir bir berber dükkanı dikkatimi çekti. Dükkanın dışında Figaro’s Barbershop yazıyordu. Adının Figaro olması ve ilginç logosu “hayat kötü bir saç traşı için çok kısa” mottoları ile bir dur bak içeri dedirtiyordu. İçeri baktığımda ise oldukça ilginç bir berber ile karşı karşıya olduğumun farkına varmıştım.

instagram hesabımı takip edin –> @cokgezenadam

Lizbon’da Amerikan Filmlerinden Kalma Bir Berber

Mekanı biraz inceledikten sonra burasının çok farklı bir konsepte sahip olduğunu gördüm. Avrupa’da genellikle kadın erkek kuaförü ayrımı pek olmaz. Fransa’ya okumaya gittiğim günlerde ilk kez berber aramaya yeltendiğimde her yeri kadın kuaförü görünce bir gün dayanamayıp sormuştum erkek de traş ediyor musunuz diye. Tabi şaşkınlıkla bana bakıp tabi ki de demişlerdi. Lizbon da durum aynı. Ancak Figaro Barbershop’ta durum biraz farklı. Burası erkeklere özel vintage bir berber dükkanı. Üstelik öyle böyle değil.

İçerisi Mad Man filminden çıkmış 1950’li yıllar berberleri gibi dekore edilmiş. Berber dükkanında çalışan abiler de kollar dövmeli, biraz gangaster edasına sahip berberler. Ancak işlerinde maharetli abiler. Burada size 1920 ile 1950 yılları arası Amerikan saç stili kesim yapılıyor. Sakal traşı da eski usul ıslak havlu ile yapılıyor.

Lizbon berber Figaro's barbershop
Gece kapalı olunca gündüz de insanlar varken fotoğraf çekmeye gittim. Sadece müşterilerin yüzünü almadan fotoğraf çekmeme izin verdiler

Mekanın sahibi Fabio Marques‘in ailesinin klasik bir berber dükkanı varmış. O ise kurumsal finansman üzerine okuyup bu alanda çalıştıktan sonra kendi işini yapmaya karar veriyor. Bir gün Amsterdam’da Amerikan tarzı kesim yapan vintage bir berber görüyor ve bu tarzın Lizbon’da da gidebileceğini düşünüp ailesinin kuaförünü bugünkü Figaro’s Barbershop’a dönüştürüyor.

Figaro’s Barbeshop Çalışma Saatleri ve Fiyatı

Burası pazar günleri hariç açık. Pazartesi günü sabah 11 ile 6 arası, salı perşembe günüleri 11 ile 6:30 arası açık. Cuma cumartesi günleri ise 12:00’den 5:30’a kadar açık. Saç ve sakal traşları 25’er Euro. İkisini birlikte alırsanız 45 Euro oluyor. Bu rakam tabi benim yıllık saç sakal masrafımdan fazla 🙂 Tabi saç durumu benim gibi olmayanlar ilginç bir deneyim için burada saç sakal traşı olabilirsiniz. Yok ben o kadar veremem diyenler için de Traş deneyimleri konusunda deneyimlerini paylaşan Youtube kanalı HairCut Harry’nin Figaro’s Barbershop’taki saç kesimi deneyimini buraya koyuyorum. İzleyip nasıl bir şey görebilirsiniz.

Figaro’s Barbershop Lizbon’a Nasıl Gidilir?

Burası şehrin oldukça merkezi bir bölümünde yer alıyor. Cois do Sodré bölgesinde tren ve metro istasyonuna 5 dk yürüme mesafeesinde yer alıyor. Buradan Bairro Alto’ya doğru çıkan Alecrim Yolu’nda yokuşu çıkarken solda kalıyor.

Açık adresi ise: R. do Alecrim 39, 1200-014 Lisboa, Portekiz

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz