Çok değil sadece bundan 1-2 yıl önce Yunanistan yaz aylarında Türk tatil severlerinin en çok tercih ettiği destinasyonlarından biri idi. Buralar da ne kadar ucuz diye yaldır yaldır gezerdik.İşte o güzel zengin zamanlarımızda Selanik ve Halkidiki de bu gözde destinasyonların başlarında geliyordu. Atatürk’ün de doğduğu şehir olması nedeniyle bizde ayrı bir yeri olan Selanik ve Selanik yakınlarında Yunanistan’ın Çeşmesi olarak bilinen Halkidiki aslında bilinenin aksine yaz ayları dışında da tatil severlere güzel bir tatil deneyimi sunuyor. İzmir‘ın kız kardeşi Selanik ve Halkidiki’de yaz kış demeden tatil planlayabilirsiniz.

İstanbul’dan Selanik’e ister uçakla ister de araba yolculuğu ile ulaşabiliyorsunuz. Uçakla sadece 1 saatlik mesafede yer alan şehre araba ile ise 6 buçuk 7 saatte ulaşabilirsiniz. Selanik ve çevresinde görmeniz gereken yerlerin başında Atatürk’ün doğduğu ev yer alıyor. Soğuk havalarda kırsal Halkidi yazın ise Halkidiki’nin meşhur 3 parmağı ziyaretçilerini bekliyor.

instagram hesabımı takip edin –> @cokgezenadam

Halkidiki Yarımadası ve Parmakları

"Halkidiki

Halkidiki Yarımadası şekli itibarıyla üç parmaklı bir eli andırıyor. Bu üç parmaktan iki tanesinde oteller ve eğlence merkezleri yaz boyunca dünyanın birçok yerinden gelen turistleri ağırlıyor. Bu parmaklardan birincisi olan Kassandra, bölgedeki en gelişmiş yerleşim yerine sahip ve aynı zamanda yerel yönetim merkezi. İzmir’in kız kardeşi olarak adlandırılan Selanik’te halk yaz aylarında Kassandra’nın plajlarına akın ediyor, aynı İzmirlilerin yaz aylarında Çeşme’ye akın ettiği gibi.

Kassandra’da Sani Resort gibi lüks oteller olduğu gibi, ufak pansiyonlar bulmak da mümkün. Eğer ağustos ayında yolunuz Kassandra’ya düşerse, halk oyunları ve yerel müziklerin yapıldığı Meryem Ana Festivali’ne şahit olabilirsiniz. Burada balıkçı köylerindeki restoranlar ziyaret edilmeye değer. Bunların en meşhurları Vourvourou ve Nea Skioni restoranları.

İkinci Parmak: Sithonia

Bu üç parmaktan ikincisi olan Sithonia golf sahaları, gece kulüpleri, kumarhaneleri ve popüler eğlence mekânlarıyla meşhur. Öte yandan Sithonia çam ormanları ve Göcek’i andıran koylarıyla turistlerin ilgisini çekiyor. Bu yarımadada yer alan marina ve modern otellerden oluşan Porto Carras ile Danai Beach Resort Yunanistan’ın en lüks otelleri arasında yer alıyor. Detaylı Sithonia bilgileri için Eren Güler’in Halkidiki Sithonia Gezi Notları: Ege’de 1 Cennet yazısını okumanızı öneririm.

Üçüncü Parmak: Athos

Kaynak: Photopin.com https://www.flickr.com/photos/29665365@N06/8025781795
Kaynak: Photopin.com
https://www.flickr.com/photos/29665365@N06/8025781795

Üçüncü parmak olan Athos ise turizme açık bir yarımada değil. Daha çok din adamlarının yaşadığı ve 20’ye yakın manastırın yer aldığı Athos’a kadınların girmesi yasak. Erkekler de ancak özel bir izinle bu yarımadayı ziyaret edebiliyorlar. Bu yüzden turistler için adanın çevresinde yaklaşık 2 saat süren tekne turları düzenleniyor.
Halkidiki’de yazları çok hareketli bir gece hayatı var. Ancak yine de bu eğlencenin Mikanos’taki kadar hareketli olduğunu söylemek zor. Burası daha çok aileler tarafından tercih edildiği için eğlencenin seviyesi Mikanos’a göre bir kademe daha düşük oluyor. Ancak ülkenin Yunanistan olduğu düşünülürse eğlencenin seviyesi birçok ülkeye göre her zaman yüksek oluyor.

Safranbolu’nun Yunan Versiyonu: Kırsal Halkidiki

Öte yandan Halkidiki’ye tatile gelenlerin bir günlerini de Kırsal Halkidiki ve Selanik’e de ayırmalarında fayda var. Halkidiki sadece yaz aylarında turistleri çekerken, Kırsal Halkidiki kış aylarında da turistleri çekmeye aday bir bölge.

Mimari yapısıyla Safranbolu’yu andıran Kırsal Halkidiki’de Osmanlı zamanından kalma 12 köy var.

Zamanında maden çıkartılan bu köylerin en zengini Arnea. Bu köy hem mimarisi, hem de halkın görünümü ile Türk köylerini andırıyor.

Burada geniş bir meydan, meydanda bir çınar ağacı, çınarın altında bir çeşme ve çeşme başında oturan yaşlı köylüler görüyorsunuz. Bu yaşlı köylülerin Anadolu’daki köylülerden tek farkı Yunanca konuşmaları. Öte yandan Yunanistan’ın bal üretiminin yüzde 65’inin Halkidiki’de yapıldığı düşünülürse buradan bal almadan ayrılmayın.

Selanik’te İlk Durak: Atatürk Evi Müzesi

İzmir’in kız kardeşi Selanik’te ise doğal olarak ilk adres Atatürk’ün doğduğu ev. Atatürk’ün doğduğu ev Türkiye Başkonsolosluğu’nun bahçesinde yer alıyor.

Yine Nazım Hikmet’in doğduğu Ahmet Subaşı Mahallesi Selanik’te ziyaret edebileceğiniz yerler arasında. Selanik’te Osmanlı’dan kalma birçok yapı hâlihazırda turistlere açık değil. Ancak şehrin yeni Belediye Başkanı Yannis Boutaris’in göreve başlamasıyla Türkler ile bir yakınlaşma sürecine girilmiş ve bu yapıların yavaş yavaş turizme açılması gündemde.

Biraz da Selanik ve Kafeleri

Selanik’te tarihi yerleri gezdikten sonra yerel halkın yaptığı gibi siz de kafelerin tadını çıkarabilirsiniz. Selanik’te mimaride en büyük özen tıklım tıklım dolu olan kafelere verilmiş. Tüm kafeler bir konsept yarışına girmiş havasında. Ancak kafeler dışında kalan yerlerin mimarisine çok da bir özen verildiği söylenemez.

Çok güzel tasarımlı bir kafenin bulunduğu binaya doğru kafanızı kaldırdığınızda estetik yoksunu bir binayla karşılaşabiliyorsunuz. Ancak siz de Yunanlılar gibi kafanızı kaldırmadan frappenizi içerek tatilin tadını çıkarabilirsiniz.

Halkidiki’de Yapılması Gerekenler

• Athos yarım adasının çevresinde tekne turu yapmak
• Ağustos ayında Kassandra’da Meryem Ana Festivali’ne katılmak
• Petrola’daki 70 bin yıllık iskeletlerin bulunduğu yer altı mağaralarını ziyaret etmek
• Kırsal Halkidiki turu yapmak
• Halkidiki’nin meşhur balını tatmak

Halkidiki Nerede ve Halkidiki’ye Nasıl Ulaşılır?

Otomobil ile

Selanik’in yanı başında yer alan Halkidiki, Atina’ya 570, İstanbul’a ise 700 km uzaklıkta yer alıyor. Üstelik artık Yunanistan Türk ehliyetini kabul ediyor. Detaylar için … Yeni Ehliyet Alma Süreci ve Araba ile Yurt Dışı Gezisi yazıma bakmanızı öneririm.

Bu Yazılar da ilginizi çekebilir

Thassos Adası : Buralar eskiden hep Türk doluydu
Thasos Adası Gezilecek ve Görülecek Yerler | Taşoz Gezi Rehberi
Thasos Adası Plajları Rehberi
Burnumuzun Dibindeki Cennet Ada: Thassos Adası
Kavala 1 Günde Nasıl Gezilir? (Kavala Seyahat Rehberi)
İstanbul’dan Dedeağaç’a Araba ile Lezzet Durakları

3 YORUMLAR

  1. Elinize, kaleminize sağlık fakat “Yunanistan yaz aylarında Türk tatilseverlerinin en çok tercih ettiği destinasyonlarından biri oldu.” Destinasyon?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz