Hayatı oldukça tekdüze olan İsveçli bir klasik diller profesörü olan Raimund Gregorius’ın hayatı Portekizli çekici bir kadını kurtarması ile tersine döner. Sebepsizce bu kadının bindiği trene atlayan Gregorious kendini Portekiz‘in başkenti Lizbon’da bulur. Pascal Mercier’nin ünlü romanı “Lizbon’a Gece Treni” geçen yıl sinemaya uyarlanınca büyük ses getirdi. Açıkçası bu filmi izlediniz mi bilmem ama Lizbon’u bir kadının peşine takılmadan da gidilip görülmesi gereken yerlerden biri olarak rahatlıkla tavsiye edebilirim.

Avrupa‘nın en batı ucu olan Portekiz’in başkenti Lizbon’da gezilecek ve görülecek yerler için en az 4-5 gün ayırmanız gerekiyor. İstanbul’dan yaklaşık 5 saatlik bir uçuş ile ulaştığınız şehir Avrupa’nın belki de mimari olarak en renkli şehirlerinden. Lizbon’da nerede ne yenir ne içilir ve Lizbon gece hayatı konusunda az sürede elimden geldiğince bilgiler topladım.  Lizbon’a iş için gidip zamanı az olanlar için faydalı olacağını düşündüğüm bu bilgileri paylaşıyorum.

instagram hesabımı takip edin –> @cokgezenadam

Lizbon Yolculuğumun Nedeni

Bloomberg Businessweek Türkiye’de çalıştığım zamanlarda Goodyear’ın yenilenen 4X4 lastiklerini test etmek için Portekiz’in Algarve şehrine davetliydik.  Ancak bu şehre İstanbul’a doğrudan uçuş olmadığı için ilk durağımız Lizbon oldu. Burada 1 gün geçirdik. Tabi bu benim Portekiz’in başkentini ilk ve tek ziyaretim olmadı. Yine başka haberler peşinde yolum bu şehre düştü. Ancak hiçbir zaman bu güzel şehre bir günden fazla ayırma imkanım olmadı. Benim gibi iş amaçlı gelip şehirde çok fazla zamanı olmayanları için tavsiye ve izlenimlerimi bu yazda bulabilirsiniz.

Lizbon’a Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Portekiz Avrupa Birliği üyesi olduğu için şehre gitmeden önce Schengen vizenizin olması gerekiyor. Para birimi de Euro (Avro). Batı Avrupa’daki Fransa, Almanya gibi ülkelere göre yine de daha ucuz bir şehir ama tabii ki de söz konusu Euro olunca ucuzluk da göreceli oluyor. Lizbon’a gitmeden önce saatleri de 3 saat geriye almayı unutmayın. İstanbul’da saat 12 iken Lizbon’da sabah 9 oluyor.

Lizbon İklimi ve Hava Durumu

Şehir Gulf Stream sıcak su akıntısından etkilenen bir Akdeniz iklimine sahiptir. Bu yüzden belki de Avrupa’nın en sıcak şehirlerinden biri. Şehirde hava sıcaklığı sene içerisinde en fazla 5 dereceye kadar düşüyor. Kar nadiren görülüyor. Yaz zamanında ise sıcaklıklar 35-40 dereceleri görüyor.

Lizbon’da Görülmesi Gereken Yerler ve İzlenimlerim

Şehrin Baixa adı verilen merkezi 2004 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer almak üzere önerilecek kadar hoş bir mimariye sahip. 1755 yılında yaşanan deprem sonrasında büyük bir kısmı yıkılan şehir merkezi sonradan yeniden inşa edilmiş. Birçok meydan ve birbirini dik kesen cadde ve sokaklarda kaybolup şehri keşfetmek gibisi yok.

Şehir barok, gotik ve Roma dönemine ait birçok unsuru bir arada taşıyan çok zengin bir mimariye sahip. Avrupa’nın birçok şehrinde olduğu gibi Lizbon’da da eski mimari eserler ile modern yapıların yan yana geldiği örnekler görebiliyorsunuz. Şehirdeki birçok binada farklı renk kontrastları ve desenler dikkat çekiyor. Şehrin mimarisi ülkedeki krize rağmen Lizbon’un Avrupa’nın zengin şehirlerinden biri olduğunu gösteriyor.

Mimarisinin aksine şehir coğrafi açıdan İstanbul’u andırıyor. Aynı İstanbul gibi yedi tepe üzerine kurulu. Bu tepelerden birinde kurulu olan São Jorge Kalesi ve Lizbon Katedrali görülmeye değer yerler arasında.

Şehirdeki eski İngiliz tramvayları ulaşıma nostaljik bir hava katıyor. Tatiliniz esnasında muhakkak bu tramvaylarla bir tur yapmalısınız.

Lizbon Lezzet Durakları

Akşam güzel bir yemek yemek için yat limanı çevresindeki restoranları deneyebilirsiniz. San Francisco’yu andıran bir köprü manzarasında birçok farklı lezzete uygun restoran bulmak mümkün.

Daha çok şehrin yerel lezzetlerini tatmak ve akşam da eğlence hayatını deneyimlemek isterseniz Bairro Alto bölgesini de ziyaret etmelisiniz.

Tüm bunları bir güne sığdırabilmek için ise iyi bir planlama ve kondisyona ihtiyacınız olduğu bir gerçek. Bu seyahatin devamı Algarve notları için linki tıklayabilirsiniz.

Lizbon’a Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Portekiz’in başkentine yaklaşık 4 buçuk saatlik bir uçuşun ardından ulaşabiliyorsunuz. Haritada çok da uzak gibi gözükmese de aslında şehir, İstanbul’dan Avrupa’ya uçacağınız en uzak destinasyonlardan biri. Bu konuda Londra, Amsterdam gibi başkentlerle ciddi bir de rekabet içerisinde denebilir.

Lizbon’da Nerede Kalınır?

Baixia ve Rossio şehrin tarihi merkezi. Bu yüzden buraya yakın bir otelde kalmak şehri  daha rahat gezmenizi sağlayabilir. Booking.com’dan bu bölgedeki otellerden kesenize uygun bir tanesini seçebilirsiniz.

5 YORUMLAR

  1. Nostaljik tramvaylardan en popüler olanı 28 numaralı olan. Martim Moniz durağından binilip Mouraria-Alfama-Rossio-Chiado turu atılabilir. Ama tüm turistler bu tramvaya binmek istediğinden bizdeki metrobüsler misali bir balık istifi olma durumu var.

  2. Güzel bir Lizbon yazısı, çok teşekkürler. Gezi yazınızın özetini kendi sitemizde yer verdiğimizi belirtmek isteriz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here