Yıllar yıllar önce Şiraz’dan çıkan İranlı göçmenler Orta Doğu Afrika’da Tanzanya kıyılarından 93 km açıkta yer alan Zanzibar Adası’nda bir devlet kurarlar. Zamanla bu ada Araplar ve İngilizler’in egemenliğine geçer. Bugün Tanzanya’ya bağlı özer bir ada devleti olan Zanzibar dünyanın her yerinden turistleri mıknatıs gibi çekmeyi başarıyor. Zanzibar hem eşsiz plajları, hem UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan yapıları ile gezilip görülmeyi bekliyor. Zanzibar’a Gitmek İçin 11 Neden yazımda bunların bir kısmına yer verdim.

Türkiye’den Tanzanya’ya THY’nin 3 ayrı direkt uçuşu var Bunlar: Kilimanjaro, Darüsselam ve Zanzibar. 3 uçuş da İstanbul’dan yaklaşık 7 buçuk saat sürüyor. Üstelik bu 3 şehir için de mille bilet alacaksanız 20 bin mil + yaklaşık 750 TL gibi vergi ödeyerek ekonomi sınırlı ödül bilet alabiliyorsunuz. Yoksa bu biletler genelde 2 bin TL’nin üstüne oluyor. 2800 TL’lik Tanzanya biletini 20 bin mil artı 750 TL vergi ile nasıl aldığımı linke tıklayarak detaylı bir şekilde okuyabilirsiniz.

instagram hesabımı takip edin –> @cokgezenadam

Tanzanya Zanzibar Stone Town Harikalar Evi House of Wonders Beit el AjaibEğer Tanzanya’ya gelmişken safari ile birleştirmeli bir tatil yapacaksınız Kilimanjaro’ya gidip buradan uçakla adaya geçmeniz daha mantıklı olabilir. Genelde en uygun biletler daha çok Tanzanya’nın başkenti Darüsselam’a oluyor. Darüsselam uçuşlarının en büyük handikapı ülkeye gecenin 3’ünde iniyorsunuz. Sabah 9’a kadar havalimanı dışında boş boş bekliyorsunuz.

Darüsselam’dan Zanzibar’a Nasıl Gidilir?

zanzibar ulaşım tüyoları

Buradan adaya geçmenin 2 yolu var. Bunlardan ilki ve en pratiği pırpır uçaklar. İkincisi ise feribot. Açıkçası benim tavsiyem pırpır uçaklardan yana çünkü feribot için Darüsselam merkeze inmeniz gerekiyor. Ayrıca denizin dalga durumuna göre feribot seferlerinde bazen sorun da yaşanma riski olabiliyormuş. Fazla yolcu aldığı için dalganın yoğun olduğu dönemde batan feribot hikayeleri duydum. Tabi ki de şimdi bu kazalardan sonra daha çok önlem alıyorlarmış.

Deniz yolculuğu genelde birçok insanın midesi için zorlayıcı olabiliyor. Malta seyahatim esnasında 1 buçuk saatlik Sliema- Gozo Adası yolculuğumuzda bile kaç kişinin midesinin bozulduğunu görünce 2-3 saatlik yolculuklar bence riskli. Üstelik pırpır uçaklar oldukça ilginç bir deneyim.

Pırpır Uçaklar (50 dolardan fazla ödemeyin)

Bildiğin için belediye otobüsü

Pırpır uçaklarla adaya yaklaşık 20 dk. gibi bir sürede ulaşabiliyorsunuz. Burada fiyatlar pazarlık gücünüze bakıyor. Size yüksek sezon 80 dolar diye kapıyı açıyorlar. İnanmayın. Burada pazarlık mümkün. Bu uçaklar otobüs gibi sürekli kalkıyor ve çoğu zaman tamamen dolmuyor. Satıcıdan yerel fiyatı isteyin. Uçak bileti turistler ile yabancılara farklı fiyat tarifeleri uygulasa da size de bu fiyatları uygulayabiliyorlar. Ben pazarlıkla 50 dolara indirdim bilet fiyatını. Ayrıca ekstra bagaj da ödemeyeceğinizi ve pırpır uçakların kalkacağı havalimanına da shuttle istediğinizi söyleyin. Yoksa iki havalimanı arasında biraz mesafe var ve taksi ile bu mesafeye 10 bin Şilin ödemeniz gerekebilir.

Bu uçaklarla uçma deneyimini yaşamanızı kesinlikle öneririm. Havalimanından Stone Town’a 10 bin Şiline taksi ile anlaşabilirsiniz. Ben uçak biletleri hatta Zanzibar’da beni karşılayacak taksi için bile Darüselam Havalimanı çıkışındaki acentalardan biri ile işi bitirdim. Bana yardımcı olan Boniface’ın kartındaki iletişim bilgileri ile Tanzanya’ya gitmeden önce uçak bileti hatta safari için bile pazarlığa başlayabilirsiniz.

Feribot (20-35 dolar)

Pazarlık konusunda çok iyi değilseniz diğer alternatif Darüsselam şehir merkezindeki feribot limanı. Burada hızlı feribotlar 35 dolara, yavaş olanlar da 20 dolara Stone Town’a götürüyor. Bunun için hem şehrin hengamesine girmeniz hem de daha uzun bir yolculuk yapmanız gerekiyor. Ayrıca feribot limanı için taksiye ise 30 bin Tanzanya Şilini için anlaşın. Söylemezseniz 30 dolar diyerek sizi kazıklamaya çalışabilirler.

Zanzibar Adası için feribot biletlerini Azam şirketinin kendi gişesinden alın. Yerimiz yok deyip size first class pahalı bilet satmaya çalışırlarsa bir sonraki seferi isteyin.

Zanzibar Adası İçinde Ulaşım Nasıl?

Zanzibar Adası içinde çoğunlukla turistler taksi kullanıyor. Ancak mesafeler çok da kısa sayılmaz. Bu mesafeler için de taksiler 40-50 dolar gibi mebalalar talep ediyor. Örneğin Stone Town’dan adanın kuzeyinde yer alan Nungwi için talep edilen miktar bu. Ancak paylaşımlı taksiler ile kişi başı 15 bin şilin gibi bir rakama yolculuk yapılabiliyor diye duydum. Benim tercihim ise genelde halkın kullandığı toplu taşıma aracı olan dala dalalar oldu.  Dala Dalalar minibüs mantığında çalışıyor. İstediğiniz yerde duruyor ve mesafeye göre ücret talep ediyor. Parayı muavine veriyorsunuz. En uzak mesafe 2 bin Şilin en kısa mesafe ise 300 Şilin civarı tutuyor. Bu araçları detaylı bir şekilde Zanzibar Metrobüsü: Dala Dala yazımda anlattım.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here