Afrika kıtasının Orta Doğu kıyısında, Tanzanya‘ya bağlı bir özerk ada olan Zanzibar tam bir turizm cenneti. Ada yılın her ayında dünyanın birçok yerinden turisti çekmeyi başarıyor. Adanın bu çekim gücünde Zanzibar’ın eşsiz plajlarının da payı büyük. Zanzibar plajları denildiğinde ise akla ilk gelenlerden biri de meşhur Nakupenda Adası oluyor.

Nakupenda Adası Zanzibar’ın başkenti Stone Town’un yaklaşık 6 km  açığında yer alan ve bir ucundan bir ucuna yaklaşık 2-3 dakikada yürüyerek ulaşabildiğiniz bir adacık. Ada sadece kumdan oluşuyor ve bu yüzden Sandbank (kum bankası) olarak da adlandırılıyor. Ada yüksek medcezirde sular altında kalıyor. Burası sadece Zanzibar’ın değil, Afrika’nın da en iyi plajları arasında gösteriliyor.

instagram hesabımı takip edin –> @cokgezenadam

Afrika’nın En İyi 20 Plajından Biri: Nakupenda Adası

Ada 2015 yılında Tripadviser üyeleri tarafından yapılan oylamada Afrika’nın en iyi 20 plajından biri olarak seçilmiş. Bu plajlardan birçoğu Seyşeller’de yer alıyor. Listeye Tanzanya Zanzibar’dan girmeyi başaran bir diğer plaj ise adanın doğu tarafındaki Paje plajı. İkisini de gördüm ve söz konusu Zanzibar plajları olunca tercihim kesinlikle Sandbank’ten yana olur.

Adayı ilginç kılan bir diğer unsur ise gelgit durumuna sular yükseldiğinde ada su altında kalıyor ve kayboluyor. Yani adayı sadece düşük gelgit zamanlarında ziyaret edebiliyorsunuz. Bu yüzden adada kimse yaşamıyor. Teknelerle gelip teknelerle sular yükselmeden adayı terketemeniz gerekiyor.

Nakupenda Ne Demek?

Ada haritalarda Sandbank diye geçse de Zanzibar açıklarında Hint Okyanusu’nda başka kum bankaları da var. Stone Town açıklarında Prison Island ve Bawe Adası yakınlarında yer alan ve Afrika’nın en iyi plajları listesine giren ve benim ziyaret ettiğim kum bankasının adı ise Nakupenda.

Peki, Nakupenda ne demek? Adanın ismi Tanzanya’nın ana dili olan Svailice’de “Seni Seviyorum” demek. Adı seni seviyorum demek olan denizin ortasında ıssız bir adaya eşiniz ya da sevgilinizle gittiğinizdeki romantizmi siz düşünün 🙂

Tanzanya Zanzibar Nakupenda Adası’na Nasıl Gidilir?

Bizi Bawe ve Nakupenda Adaları’na getiren balıkçı teknemiz ve kaptanımız

Sandbank Zanzibar’ın batı yakasında yer alan merkez Stone Town’un açıklarında bir adacık olduğu için aynı Changuu (Prison) Adası‘nda olduğu gibi balıkçı tekneleri ile ulaşım mümkün oluyor. Bu teknelerle ulaşım yaklaşık 15 dakika sürüyor. Ada Stone Town’a bu kadar yakın olduğu için Google’da Stone Town plajları diye yazdığınızda da karşınıza çıkıyor. Emin olun Stone Town’da bu isimle başka bir plaj yok. O plaja teknesiz gitme şansınız olmuyor. Tekneci sizinle birlikte geliyor, sizin işiniz bitinceye kadar sizinle kalıyor ve sonrasında dönüyor.

Zanzibar’ın Meşhur Dev Kaplumbağa Adası: Prison Island

Balıkçı tekneleri Forodhani Meydanı yanındaki balıkçı limanından kalkıyor. Genellikle Prison Adası kadar yoğun ziyaretçi olmadığı için buraya tekne paylaşacak kişi bulmak daha zor oluyor. Bu yüzden Prison Adası’na göre çok daha yüksek fiyatlar ile pazarlığa başlıyor balıkçılar.

Zanzibar Plajları: Nakupenda Beach Fiyatları

Sizi beyaz turist gördükleri için 25-30 dolardan pazarlığı başlatıyorlar. En son tek kişi fiyatını 35 bin Tanzanya Şilini’ne (Yaklaşık 60 TL ya da 16 dolar) kadar düşürttüm. Ancak benim bütçem 25 bin Şilin (43 TL ya da 11,2 dolar)  idi ve bir arkadaşı daha ikna edip kişi başı 25 bin Şiline tekneciyi ikna etmeyi başardım.

Sonra arkadaşım dalış için Bawe Adası‘na da gitmek istediğini söyleyince onun ücreti 45 bin Şilin (77 TL ya da 20 dolar) oldu. Ben ise 25 bin Şilin ile çözdüm durumu. 3-4 kişi iseniz önerim kişi başı yerine tekne için toplam fiyatta pazarlık yapın. Stone Town’da yemek yerken tanıştığımız Türk İtalyan Restaurantı Amore Mio‘nun Sahibi Nedim Bey kendisinin anlaşmalı olduğu bir balıkçının 40 bin Şiline (69 TL ya da 18 dolar) Prison Adası turu yaptığını söylemişti. Restaurantı Park Hyatt Hotel’in sırasında. Kendisini bulup teknecisini öğrenebilir ve benzer fiyata Nakupenda Adası turu da yaptırabilirsiniz.

Nakupenda Adası Hakkında Bilgi ve Tüyolar

 • Adaya benim gibi bireysel gidiyorsanız yanınızda yiyecek ve içecek birşeyler,  güneşten korunmak için şemsiye ve krem getirmeyi unutmayın.
 • Yemek getirmediyseniz 10 dolara deniz ürünleri satan yerliler oluyor. Bildiğiniz ıssız adada mangalda deniz ürünü yapıyorlar 🙂
 • Adada hediyelik eşyalar da satılıyor.
 • Adaya benim gittiğimde çoğunlukla İtalyan turistler ağırlıklı idi
 • Tekneciye parayı Stone Town’a döndüğünüzde ödeyin.
 • Saat 15 sularında herkes adayı terketmeye başlıyor. Biz 15:30’da adadan ayrılırken bizden başka adada turist kalmamıştı.

Nakupenda Adası Plajı Videosu

Adayı ziyaretim esnasında çektiğim fotoğraf ve videolardan size bir video hazırladım. Bu video ile adayı biraz daha iyi deneyimleme imkanınız olmasını dilerim.

Zanzibar’a Nasıl Gidilir? Genel Bilgiler

Nakupenda Adası güzelmiş de orası nerede? Nasıl gideriz diyenler için özetle bilgiler şöyle:

 • Nakupenda Adası Zanzibar plajları arasında belki de en meşhuru (en azından Tripadviser’a göre)
 • Sandbank Zanzibar’a bağlı bir adacık. Zanzibar ise Tanzanya açıklarında iç işlerinde serbest dış işlerinde Tanzanya’ya bağlı özerk bir ada.
 • Zanzibar’a THY direkt uçuşlara başladı. 7 buçuk saat süreli bir uçuşla varabiliyorsunuz. Bir diğer alternatif de İstanbul Darüsselam uçuşu sonrası feribot ya da pırpır uçakla Zanzibar’a ulaşım.
 • Aktarmalı uçuşlarda ise Egypt Airlines, Etiyopya Havayolları ve Emirates’in ilginç kampanyalarını da yakalamanız mümkün.
 • Ayrıca THY’den mili olanlar için buraya gidiş geliş sadece 20 bin mil ve yaklaşık 750 TL vergi.
 • Tanzanya Türk vatandaşlarından vize istiyor ama havalimanında bir form doldurup 50 dolara alıyorsunuz vizeyi.

2 YORUMLAR

 1. Merhaba, yazınızı çok beğendim teşekkrüler, biz stone town’da bir gece konaklayıp Kendwa’ya geçmeyi planlıyoruz. 1.gün stone town’ı gezip ertesi gün prison island half day turu düşünüyordum buraya sandbank i de ekleyebilir miyiz anladığım yakın yerler yani prison island ve sandbank i yarım günde tamamlamak mümkün mü? Çok teşekkürler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz