Bu yıl oldukça çok seyahat gerçekleştirdim. Ancak bunlardan bir tanesi tamamen farklı bir nedenleydi. Erkek kardeşim Fas’ta tanıştığı kız arkadaşı ile evlenme kararı alınca biz de ailecek kız istemek ve nişan merasimi için Fas’ın yolunu tuttuk.

Doğrusu bu benim yurtdışında bir evlilik için ikinci seyahatim oldu. Bundan önce de Fransa’dan sınıf arkadaşım Monica’nın Romanya’daki düğünü için yola çıkıp “Transilvanya’da Düğün Nasıl Olur?” başlıklı bir yazı da yazmıştım. Sabaha kadar süren bu eğlenceli düğünün detaylarını yazının linkine tıklayıp okuyabilirsiniz. Tabi bu seferki yolculuk kardeşimin nişanı için idi.

instagram hesabımı takip edin –> @cokgezenadam

fas

Türkler Yabancı İle Evlenir mi Hiç?

Bu durum dönüş yolculuğumuzda Paris Havalimanı’nda anneme yardımcı olan Fas asıllı görevli tarafından bile şaşkınlıkla karşılandı. “Siz Türkler Türkler dışında pek evlenmezsiniz. Çok ilginç dedi” her ne kadar ben ona ülkemizdeki Rus gelinlerin çokluğundan bahsetsem de kadını ikna edemedim. Ama sonrasında düşündüğümde, Avrupa’daki ülkelerle kıyasladığımda gerçekten de bizde yabancılarla evlilik biraz farklı bakılan bir durum.

Hatta bırakın yabancılarla evlenmeyi memleket bile seçilir. Göçmenler çoğunlukla göçmen olmayanlara kız vermez. O Kürt olmaz, bu Çerkez hiç olmaz, Karadenizli uzak dursun vb… söylemlerle ülkede şehir bırakmazlar.

Açıkçası biz ailece bu konularda önce insan olsun mottosu ile yola çıktığımız için Faslı kadını şaşırtmayı başardık. Bu arada Fas’ın bizim kültürümüze de yakın olması bu süreci çok daha kolaylaştırıyor. Açıkçası isimler bile Fatma, Asiye, Büşra :)) Bir de gelinle kaynanın birbirlerini anlamaması bence evliliklerin daha sağlıklı olmasında önemli bir fayda getirebilir. 🙂

Fas Nerede?

Neyse geyiği kesip sadede geleyim yavaş yavaş. Şimdi Fas’ın yerini gözünde canlandıramayanlar için ülke Kuzey Afrika’nın en uç noktasında İspanya’nın güneyinde yer alıyor. Ülkenin hem Akdeniz hem de Atlantik Okyanusu’na kıyısı bulunuyor.

Fas’a Nasıl Gidilir?

Fas açıkçası uçakla bile 5 saat yolculuk gerektiren bir destinasyon. O da direkt uçarsanız. Fas’a THY ve Air Royal Maroc Atatürk Havalimanı’ndan Casablanca’ya (Kazanlanka) direkt uçuşlar gerçekleştiriyor. Bu uçuşlar açıkçası biraz pahalı oluyor. (Yaklaşık 1400-1600 TL bandında) Mille yer bulmak da çoğu zaman pek kolay olmuyor. İki havayolu çoğu zaman kod paylaştığı için hangisinden bilet alırsanız alın aynı uçakta uçacaksınız. Ucuz olana bakın derim. Ama bunlar beni aşar derseniz Sabiha Gökçen’den Air Arabia daha uygun fiyata direkt uçuyor ama ülkeye geliş saatiniz gece 3 gibi oluyor. Bu bilet de biz baktığımızda 1000 TL seviyelerinde idi.

Fiyat anlamında en uygun uçuşları ise Alitalia ve Air France’ın aktarmalı uçuşlarında bulabiliyorsunuz. En iyi ihtimalle 5’er saat havalimanında bekleme oluyor. Biz giderken Roma, dönerken Paris aktarmalı uçuşlar gerçekleştirdik. Kişi başı 750 TL gibi bir fiyata denk geldi. Açıkçası Roma Havalimanı’nda sıkıldık ama Paris Charles de Gaulle Havalimanı’nda playstationlar hayat kurtardı 🙂 Orada 5 saat nasıl geçti anlamadık. Bu havalimanını daha sonraki yazılarımda yazmayı planlıyorum.

Fas vize istiyor mu

Uzun ve meşakkatli bir yolculuk sonrasında Kazablanka’nın Mohammed V Havalimanı’na geldik. Burada Türk vatandaşlarından vize istenmiyor. Ancak ülkeye girişte bir forum doldurmanız gerekiyor. Açıkçası bu formu önceden bulup doldurmak hayat kurtarır benden söylemesi. Çünkü ülkeye girişte pasaport kontrolünde çok ciddi kuyruklar olabiliyor. Ben annem tekerlekli sandalye ile olduğu için bu kuyruğu hızlı geçtim ama babam ile kardeşim bizimle geçemeyince bizden 45 dakika sonra kuyruğu geçebildiler.

Pasaport kuyruğunu geçer geçmez ilk işim Fas’ın GSM operatörlerinden sim kart almak oldu. Sadece pasaportunuzun fotokopisi ile orada size ücretsiz sim kart veriyorlar. Üstelik de içinde az da olsa belli dakika arama ve internet de dahil oluyor.

Temara’ya Yolculuk

Kazablanka’da bizi erkek kardeşimin müstakbel akrabaları karşıladı ve onların araçları ile başkent Rabat yakınlarındaki sahil şehri Temara’ya doğru yol aldık. Temara Kazablanka Mohammed V Havalimanı’ndan yaklaşık 109 km uzaklıkta Atlantik Okyanusu kıyısında ufak bir şehir. Başkent Rabat’a uzaklığı ise yaklaşık 14 km.

Buradaki evler genelde 2 ya da 3 katlı. Yüksek binalar yok. Bana biraz bu açıdan Florya’yı hatırlattı. Biz burada geleneksek bir Fas Evi’nde kaldık. 3 katlı bu ev yıllar önce annemin izlediği Fas’da geçen Jade karakteriyle aklımızda yer eden isimli bir diziyi hatırlattı bize.

fas-evi-1

Kaldığımız evin önündeki Atlas Okyanusu dalgaları ile biraz beni ürkütmedi desem yalan olur. Sanırım ben denizi okyanusa tercih ediyorum. Ama buraya kadar gelmişken yüzmemek olmaz diye okyanusun en dalgasız yerini bulup tabi ki de yüzdüm. Tabi nişandan sonra.

Fas’ta kaldığımız evde ilgimi çeken bir diğer konuda sokakta bekleyen bekçilerdi. Fas’ta her sokakta belli sayıda bekçi evlerin güvenliğinden sorumlu oluyor. Bir sorun olduğunda polis çağırıyorlar. Bunun yanında başka görevleri de var.

Fas Nişanları Nasıl Olur? (Fas Düğünleri)

Odalarımıza yerleşip sonra üstümüzü değiştirdikten sonra Omaima’nın ailesinden kızlarını kardeşime istedik. Aileden evet cevabını aldıktan sonra ise nişan hazırlıkları başladı. Cumartesi akşamı kaldığımız evin salonunda bir nişan merasimi yapıldı.

Açıkçası Fas’ta nişanlar bizdeki düğünlerden bile eğlenceli oluyormuş desem abartı olmaz. Fas’ın geleneksel müziklerini yapan sanatçılar gece geç saatlere kadar herkesi coşturdular.

Özellikle makasla müzik yapan abi çok ilginçti.

Bu törenin bir ilginç yanı da damadın ailesinin getirdiği bohçaların açılma seremonisi idi. Bohçalar özel kutularda sergilenerek müzik eşliğinde tüm davetlilerin önüne getirilip sergileniyor.

Bu arada nişan esnasında gelin ve damat hem geleneksel Fas kıyafetleri hem de normal kıyafetler giyiyor. Fas kaftanları ile de meşhur. Annem ve kız kardeşim de nişan esnasında Fas kaftanlarını da denediler. Erkek kardeşimin nişanda giydiği geleneksel Fas kıyafetinde özellikle ayakkabılar çok ilginç geldi bana. Arkası basılı gibi duruyor ama model öyle. Nişanda kardeşime seni yeniden sünnet edecekler galiba diye de takıldım açıkçası. O da az da olsa korktu hani 🙂

Fas’ta Bir Kız İstemek İçin Bohçada Neler Olmalı?

 • Bir altın takı (kolye ya da bilezik)
 • 2 gece çantası
 • 2 ipek kumaş
 • 2 çift ayakkabı
 • 2 iç çamaşırı takımı
 • 1 parfüm
 • 1 makyaj çantası

Açıkçası Türkiye’dekilerden pek farkı yok bu listenin. Tabi bunlara artı yapmak sizin elinizde. Nişanda çiçeği Türkiye’dekinin aksine kız tarafı yaptırıyor.

Gece ikiye kadar sürek nişan kutlamalarında yemekler ise gece 12’ye doğru geldi. Öncesinde çeşitli aperatifler sunulsa da  ana yemek ziyafeti için gece 12’yi beklememiz gerekti. Tavuk ve et yemekleri ayrı ayrı çok lezizlerdi.

Faslı Bir Kız İle Nasıl Evlenilir?

Biz annemin sağlık sorunları nedeniyle düğünü İstanbul’da yapacağımız için nikah işlemlerini de burada yapmaya karar verdik. Açıkçası Fas’ta evlenmenin Türkiye’de evlenmeye göre daha hızlı olması da bunda etkili oldu. Sonuçta 2 Türk ya da 2 Faslı’nın evlenmesinden farklı bir prosedür devreye giriyor evlenmek isteyenlerden biri yabancı olunca.

Eğer kardeşim Faslı olsaydı Fas’ta imamlar resmi nikah kıyabiliyordu. Hem dini nikahı kıyıp hem de resmi işlerinizi imam hallediyor. Ancak kardeşimin yabancı olması nedeniyle Fas’ta evlenmek için başvurulması gereken kurum Mahkeme oluyor. Mahkeme sürecinin en hızlı ilerlediği yer başkent olması nedeniyle Rabat.

Faslı Bir Kız İle Evlenmek İçin Size Gereken Belgeler Şöyle:

 • 4 Yeni Fotoğraf
 • Doğum Belgesi
 • Adli Sicil Belgesi
 • Çalışma ve gelir belgeleriniz
 • Kimlik ve fotokopileri
 • Pasaport ve fotokopileri
 • Evlilik İçin Uygun Olduğuna Dair Resmi Belge
 • Sağlık Belgesi

Tüm belgeler Fransızca ya da Arapça’ya çevrilmeli ve 4’er adet de fotokopisi gerekiyor. Tabi bunların yanında Fas’ta da oranın devlet mercilerinden adli sicil ve evlenmesine mani olmadığına dair belge alıyorsunuz. Buralarda tanıdığınız biri yoksa 1 kaç gün sonraya randevu verebiliyorlar. Bir de Türkiye’dekinin yanında sağlık belgesi Fas’ta da almanız gerekiyor.

Sonrasında bu belgeler ile Türk Konsolosluğu’na gidiyorsunuz. Buradan size verilecek belgelerle mahkemeye başvuruyorsunuz. Konsolosluğa bunun için bir ücret ödeniyor. Konsolosluk’tan belgenizi almanız en az 1 gün sürüyor. Mahkeme nikah tarihi verip nikah onaylandıktan sonra belgeler Türk Konsolosluğu’na veriliyor. Konsolosluk Türkiye’de gerekli mercileri sizin evlendiğinize dair bilgilendiriyor. Böylece Türkiye’de yeniden bir nikah yapmanız gerekmiyor.

Bu arada Fas’ta evlendiğinizde dini nikah da yapıldığı için eşinize mehir de vermeniz gerekiyor. Türkiye’de de resmi nikahla birlikte imam nikahı yapanlar mehir adlı para ya da takının verilmesi gerektiğini bilir. Genelde bizde erkek eşine mehir sözü veriyor ama vermiyor. Burada ise söz yetmiyor mehiri vermeniz gerekiyor. Bu kadının bir nevi boşanılması halinde sigortası oluyor. Fas’ta da bunu para ya da altın takı olarak verebiliyorsunuz.

Tüm bu işlemlerin tamamlanması 1 ayı geçebiliyor. Hatta mahkemenin sizin evlendiğinize dair apostilli belgeyi vermesi 1 buçuk 2 aya denk gelebiliyor. Bunun yerine benim önerim mümkünse evlilik işlemlerini Türkiye’de halledip evlendiğinize dair apostilli belgeyi İstanbul Nişantaşı’ndaki Fas Konsolosluğu’na vermeniz.

Fas’ta Nereleri Gezdik?

fas-rabat-hasan-ii-kulesi-mohammed-v-mozalesi-ve-camii-2

Ülkeyi ziyaretimiz sırasında asıl amacımız düğün dernek işleri olduğu için açıkçası çok fazla gezmeye vaktimiz olmadı. Ancak az da olsa bazı güzel yerleri görme imkanımız oldu.

Rabat Eski Çarşısı (Souk As Sebat)

Başkent Rabat’ın Medina duvarları içerisinde kalan tarihi çarşısı Souk as Sebat’a gittik. Burası geleneksel ürünlerin satıldığı büyük bir çarşı. Burada cep telefonu ve cüzdanlarınıza dikkat etmenizde fayda var. Kardeşimin nişanda giyeceği geleneksel kıyafeti de buradan aldık.

Hasan II Kulesi ve Camii
fas-rabat-hasan-ii-kulesi-mohammed-v-mozalesi-ve-camii-4
fas-rabat-hasan-ii-kulesi-mohammed-v-mozalesi-ve-camii-6

Rabat’ta gördüğüm yerler arasında beni en çok etkileyen yer burası oldu. Kulenin hemen yanında bir önceki Kral Hasan II ve onun babası Muhammed V’in mezarlarının yer aldığı mozale yer alıyor. Bu mozalenin yanında da bir cami. Bu cami mimari olarak bana Cordoba Camii’ni andırdı. İspanya’ya giden Arapların buradan gittiklerini düşününce bu benzerlik şaşırtıcı olmamalı. Camiinin içindeki sık sık kolonlar, bir kolonlar ormanını andırıyor.

fas-rabat-hasan-ii-kulesi-mohammed-v-mozalesi-ve-camii-5
Atlantik Okyanusu

Temara’da iken nişan sonrasındaki en büyük eğlencemiz Atlantik Okyanusu sahillerinde yürüyüş yapmak ve denizin tadını çıkartmak oldu. Açıkçası burada deniz sezonu bizdekinden çok daha uzun sürüyor.

Kazablanka Hasan II Camii
hasan-ii-camii-kazablanka
hasan-ii-camii-kazablanka-3

Dünyanın en büyük 3. Camii olarak lanse edilse de açıkçası dünyada çok daha büyük birçok camii var. Ancak Kazablanka’nın en önemli yapısı olan Hasan II Camii Sultan Ahmet Camii’nin 10 katı kapalı alana sahip.

Ne Yedik Ne İçtik?

Burada kaldığımız sürede ülkenin geleneksel yemeklerinden Couscous (Kuskus) yeme imkanım oldu. Couscous Fas’ta özellikle cumaları yapılan, yapımı oldukça meşakkatli ama yemesi de o kadar güzel bir yemek. Tabi bu yemek farklı yorumlarla diğer Kuzey Afrika ülkelerinde de yapılıyor. Açıkçası Tunus’ta yediğim kuskus da oldukça lezizdi. Fas’ın kuskus’unda etin yanında Osmanlı mutfağında olduğu gibi tatlı meyveler de yer alıyor. Açıkçası ben etle tatlı meyve karışımı çok fazla sevemiyorum.

fas-yemekleri-kuskus-couscous

Kuskus dışında tagine ve tanjia da bizim deneyemediğimiz ama methini duyduğumuz yemekler.

Nane çayı ise bizim siyah çay niyetine sürekli ikram edilen ve oldukça rahatlatıcı bir çay.

fas-yemekleri-salyangoz

Rabat sokaklarında denk geldiğim salyangoz büfesi ise beni pek cezbetmese de önünde kuyruk olan bir yer idi.

Fas Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 • Ülke Krallık ile yönetiliyor. Mevcut Kral Muhammed VI
 • Ülkenin halihazırdaki en kuvvetli partisi Adalet ve Kalkınma Partisi ve amblemleri gaz lambası
 • Ülke Türkiye’den vize istemiyor ama girişte bir form doldurmanız gerekiyor
 • Havalimanında ücretsiz sim kartı almayı unutmayın
 • Ülkenin para birimi Fas Dirhemi (MAD) 1 Fas Dirhemi = 0,31 TL
 • Başkenti Rabat, ekonomik merkezi ise Kazablanka
 • Resmi dilleri Arapça ve Fransızca
 • Ülke çok ucuz değil. Avrupa’da tatil buraya göre ucuza gelebiliyor.
 • Ülkenin en büyük 2 etnik grubu Araplar ve Berberler
 • Ülkenin dini İslam

222 YORUMLAR

  • Aslında her milletin iyisi kötüsü var bu yasalar devam ederse kimse kimliğinde t.c olan kadınları tercih etmez bence dünyanın en son evlenilecek kadınları türklerdir ne edep var ne haya ne saygı ne iman ne namaz ne usul sadakat güven itaat bakım vesair türk kadınları yeryüzünün en bozuk kadınlarıdır benim müşahade ettiğim kadarıyla tabi herşeyin en iyisini doğrusunu Yerlerin Göklerin ve içindekilerin tek haliki maliki rezzakı olan ALLAH cellecelelahu bilir.

   • Anneniz herhalde Turk degil ya da kadin degil… Eminim evlatlik almislardir sizi de yoksa insan annesinin de dahil oldugu bir zumreyi boyle pis bir sekilde itham etmek icin ahlaksiz ya da akil hastasi olmali.

    • kadınlar bu yoruma cevap verme hakkına sahip değil siziinle alakalı yorumu erkekler yapar ayrıca adam gerçekten doğru söylemiş harfi harfine katılıyorum o yüzden yabancı almak için yemin ettim sizi aslında türkiye dışına atıp erkeklerin kadınlara nasıl davrandığını gösterip ülkeye tekrar geri getirmek lazım ki adamlarınızın ayaklarını yıkayın ama nerde öyle bi kibir var ki şımarıklık var ki varlıktan ve erkeklerin size verdiği değerden kimlik bunalımına girmiş bir kadın nesli türedi yazık

   • Allahın adını anmayın bari. Türk kadınlarına hakaret edinceye kadar türk erkekleri nasıl bi düşünün isterseniz. Türk erkekleri kadar kadına eziyet eden, onu yok sayan, sadece hizmetçi gibi gören, dılarda başka kadınlara kibar ama kendi helaline kabalıkta sınır tanımayan, onun ihtiyaçlarını görmezden gelen, sevgi vermeyen başka bir millet var mı acaba? Sözüm size değil sizi tanımam herkesi de genellemem ama tük kadınını bukadar aşağılamanız insanın okuyunca canını yakıyor. Ben 2 yıldan fazladır fası birebir tanıyorum. Fas kadınları kadar rahat, ahlaklı gibi görünüp hayat kadını ruhuna sahip başka bir ülke tanımadım. İyileri de vardır ama çoğunluğu bozuk. Dinleri imanları para. Para varsa melek olurlar merak etmeyin. Kendim bizzat şahit oldum, elimin peşinden koşan faslı kadınlar. Üstelik de evli olduğunu bildikleri halde. Kimi tek seferlik ilişkiler teklif ediyor para karşılığı kimi ikinci karın olayım diyor. Uçakta gidio gelirken bir bahaneyle numarasını alıp ardından kalpler vs yollayan tesettürlü ya da başı açık birsürü kadın aynı. Koca bulma merakları fazla. Üstelik bir çoğu biryerde çalışıyor olduğu halde para için erkek peşinde koşuyorlar. Çoğu evli çocuklu olduğu halde parayla ilişki teklif ediyorlar. Daha sayamayacağım birçok mevzu var böyle. Ben onlar yüzünden tüm araplardan nefret eder oldum. Ama siz buyrun evlenin fastan. Ne yapıyorsanız yapın fakat türk kadınını genelleyerek yorum yapmayın. Yıllarca romanyada kaldım, fası tanıdıktan sonra dedim ki fas yerine romanyayı tercihederim. Açıklık fazla olsa da namussuzluk bunlardaki kadar yok.

 1. Sakın fastan evlenmeyin derim.dini imani para olan bu kadınlar sevmezler sevmiş gibi yaparlar.tek amaçları türk vatandaşlığı alana kadar sever gibi gorunup oyun oynarlar. Cocuk yapmayi bile goze alir sonra sizinleyken yerini yaptigi baskasina kacmak icin an kollarlar.yakaladiklari ilk firsatta kacarlar.cocuk umurunda bile olmaz.kisiliksiz ve arsiz hayasiz yasam.sekilleri vardir.goruntude dindar gecinir ama muslumanlikla bir alakalari yoktur.zenginlik mal mulk onlarin tek amaclaridir.cok kocali yasamak onlara normaldir.asla ama asla evlenmeyin cok agir sonuclari olacaktir evlenirseniz.

   • Genelleme yapmak doğru değildir hiçbir zaman. Dediğiniz doğru “Kendisini ve ailesini çok iyi araştırmadıysanız”.. Maalesef Türk kardeşlerimiz internet ortamında tanıştığı Faslı kızlarla iyi tanımadan iyi araştırmadan hemen evlenmeye kalkıyorlar. ki Fas’ta olduğu gibi her yerde iyi ve kötü insanlar var. Dil kültür vs farklılıkları çözmeden iyi tanımadan evliliğe kalkışıyorlar.. hayırlısı diyelim..

   • Şu yorumları okuduktan sonra anladım ki bu faslı kızların dini imanı para . Sayenizde belkide dolandırılmaktan kurtuldum .Şimdi hemen şuan bu yazıyı bitirdikten sonra ondan ayrılıyorum . Sizden ve yorum yapan arkadaslara çok teşekkür ediyorum…

  • Sadece vatandaşlık istiyorsak, Avrupa’yı ya da Amerika’yı isteyebiliriz! vatandaşlığınız bile önemli değil! Türkler bile Avrupa’da boktan işlerde çalışmaya gidiyor! Eğer bu gururluysan, o zaman ülkende kal! gerçekten aptal yorumları okumak için şok oldum, insanlar bok konuşuyor, bu arada ben senin yarısının haritada nerede olduğunu bile bilmiyorum! yazıklar olsun !

   • Merhaba iyi aksamlar turkiyede yaşıyorum fasta evlilik yapmak istiyorum birbirimizi çok seviyoruz ne yapmam gerektiğini bilmiyorum lütfen bana yardımcı olun musa küsbeci facebook adresinden bana ulaşa bilirsiniz ınstagram Musa Küsbeci lütfen bana ulaşın

    • Ben bu yorumu yaparken arkamda 35 yıllık bir ticari hayatım var Fas Cezayir Tunus İspanya Portekiz Almanya İtalya Katar Saudi Arabistan ve Arap Emiratı. 10 yaşında ailem Almanya’ya götürmüştü, çifte vatandaşım ama 4 yıldır Türkiye’de yaşıyorum!! Elhamdulillah çoğunlukla bunu yabancılar söyler!! Ülkemiz bir cennet ama gezmek lazım

   • Pardon biraz harbi ol, sizin gidebildiniz sadece üç ülke var Türkiye Tunus ve Dubai, Tunus da sizi insan yerine koymuyorlar Dubai de 10 tane Faslı’dan 9 tanesi ya heppy end Massage ya da hostes, Türkiye’de 10 evli Faslı kadının işi bitince yani işine geldiği gibi kullandıktan sonra 8 tanesi boşanıyor, tabi ki o istisna iki kişi de ya çaresiz ya da soymaya devam ediyor. Avrupa alternatifi sizde yok, oralara ancak mülteci olarak veya bir yaşlı adamın üç dört kez boşanmış son tercihi olarak gidersiniz. Oya hanım burada insanlara yanlış bilgi yok. Ne diyorlar tecrübe sahibi insanlar gerçek konuşur. Benim sözlerimi yabana atmayın. Bir Türk kültüründe yetişmiş erkek bir Fas kadınıyla eninde sonunda boşanır, bazı arkadaşlar yazmış dini imanı para diye, hiç bir kız çocuğu Fas’ta kalsın evlensin çocuk aile sahibi olsun diye yetiştirmez, amaç yurt dışında para kazasın aileye yardım etsin diye destek bile alır. Bir de işleri güçleri dini kullanmak Allahı peygamberi, falcılık büyü yapma, kurtulamazsınız iliğinize kadar sömürürler yani Türkçesi onlardan kurtulduğunda ya Allah canımı alıyor ya da götüme çivi çakıyor dersiniz. Bir Alman ata sözü ne diyor!!! Elimdeki kuş çatıdaki güvercin den kıymetli, TC o kadar büyük bir yer ki aradığını bu ülkede bulamıyor isen, sen zaten düdüklenmeye mahkumsun. Haydi şimdiden geçmiş olsun.

  • Arkadaşım düşüncelerin yanlış genelleme yapmayın ben fastan evliyim yaklaşık 8 yıldır. 2 de çocuğum var cevremde çok arkadaşım var evlenen ve mutlular şuan eğerki doğru düzgün konuşmadan ve tanımadan evlenirseniz sonuçları senin yazdığın gibi oluyor.

  • Merhaba arkadaslar,
   Sizin için üzgünüm Osman bey, ama bu sizin versiyonunuz onun versiyon ne? bilmiyoruz? ikiside’den bilgi duymamiz lazi.
   @ orhan Eger bir kadin vatandaslik almak istiyorsa kesinlikle sizin olmayacak, zaten fas’dan avrupa daha yakin niye ispanya’dan ya da fransa’dan evlenmemisti.
   Lütfen samimi olun türk vatandaslik önemli degil
   Saygilar

  • evlenip mutlu olan çiftleri biliyorum kocasının kölesi gibi davranıyorlar inançlarına göre kocası onların efendisi herkes aynı değil bana göre türk kadınlarından iyiler

  • Kardesim oyle bir anlattin ki Turk kadinlarndan bahsediyorsun bu zellikler onlarfa var Bir Turk olarak Oguzun boyunu bu hale getirenlere lanet olsun
   Flort esnasinda bes parasiz kalınca sessizce sana yol veren dunyafa baska kadin bulamazsssin :))))))) dinleri imanlari para olmus iktidara bak muhalefete bak bozuk siyaset bozuk insanlar bozuk muhalefet @

 2. Merhaba> Bende fasli bir bayan ile tanistim. Evlilik icin dugun filan yapamam orda dedim. kabul etti. evlenip gidelim dedi. Fikriniz nedir. alabilir miyim. 2 haftada dugun filan yapmadan evlenilebilir mi orada?

  • Kendisini ve ailesini çok iyi araştırmadıysanız, yüzde yüz emin değilseniz pek tavsiye etmem. Genelde Faslı kadınlar Türk erkeklerini zengin görüp evlenmek istiyor. Bir kısmı bunu sadece Türkiye’de oturum almak için bir kısmı da evlenip para tırtıklamak için yapabiliyor. Bu durum sıkça Faslı kadınlarla sıkça rastlanan bir durummuş. Açıkçası bu konuda hem Fas Rabat’ta çalışmış bir diplomat arkadaşım hem de Sabiha Gökçen’de çalışan bir arkadaşım tarafından uyarıldım. Zaten kardeşimin eşi de düğünden bir gün önce saçma nedenlerle ülkeden ayrıldı. Yüzde yüz emin değilseniz, ailesini ve kendisini çok iyi araştırmadıysanız kesinlikle evlenmeyin derim. Bu arada Fas’ta evlilik süreci çok uzun sürüyor. 2 haftada tanıdık torpil felan yoksa yetişmez.

   • Uzgunum boyle oldu size. Am ben fasliyim ama dedigin gibi olmuyor herzaman ve herkes ayni degil… benimde sevgilim turkiyeden evlenmek istiyoruz ve ben ona cok seviyorum …. durmuz iyi degil su an onun icin biraz calirsak daha iyi olur sonra… oda zengin degil ama ben onu seviyorum ve evlenmek istiyorum… lutfen arkadaslar demeyin biz sadece para mara istiyoruz.. herkes ayni degil..

  • Merhaba ben faslı bir kızıyım. Ben şimdi faslı kadınları savunmayacağım çünkü faslı kadınların hepsi iyidir demem de doğru olmaz her yerde kötü ve iyi insan var aynı aileden olan kişiler için bile bu durum geçerli bunu hepimiz biliyoruz, ben sadece bişey sormak istiyorum faslı kızlar tehlikelidir böyledir şöyledir diyenlere siz hiç mi sorgulamadınız kendinizi ben neden böyle bir kıza denk gelmişim diye ben yanlış yerde mi aramışım diye hiç mi sormadınız kendinize??!! Onlar için namaz kılmak oruç tutmak sadece formalite daha nikah olmadan bebek yapmış olan erkekler söylüyor !! Çok ilginç!! Siz çok iyi musulman olduğunuzu düşünmüyorsunuz herhalde! Türkiye de çok ben musulmanım diyip de içki içen zina yapan erkekler kadınlar yok mu? Şimde ben der miyim hiç tüm turkler munafik kötü diye? Asla demem çünkü herkese aynı gözle bakmak masuma zulümdür ayrıca genelleme yapıp herkesi bir tutmanız size yapılan kötülüklerden daha kötüdür inanın ki böyle hiç bir yere varamazsınız bence yaşadığınız tecrübelerden ibret alıp yolunuza bakarsanız iyi edersiniz! Allah hepimizi islah etsin.

 3. Bir yildir fas li bir kizla birlikteligim var evlilik karari aldik kendisi ulkesine dondu yaklasik 4 aydir orada ailesi nin haberi var dugun falan istemedigini aile arasinda evlenmek istedigini soyluyor dugunlerin cok masrafli olacagindan yakiniyor
  Yorumlari okuyunca sok oldum
  Ne dusunecegimi bilmiyorum

  • Çok dikkatli olun derim. İyice araştırmadan evlenmeyin derim. Burada evlenecekseniz evlilik sözleşmesi yapmanızı tavsiye ederim. Herkes hakkında konuşmak yanlış olur ancak bu konuda çok sabıkalı bir ülke Fas.

   • Osman bey çok teşekkür ediyorum . insanları uyardiginiz.icin ben Faslı ile evlendim sakın almayın çingene alın hayat kadını alın bunlara bulasmayin niyetleri hepsinin aynı zihniyet aynı rezil olursunuz.yazanlara bak Faslı var bana aşık diyor arkadaş git fasa tipinin önemi yok herkes sana aşık git git gör

  • Benimde kız arkadaşım faslı 1 yıl konuştuk ve daha sonra evlilik kararı aldık ve herşey yolunda şuan ve böyle de devam eder gereken evrakları hazırlıyoruz gönlünüze göre olsun herşey arkadaşlar

  • YAZINIZI ŞİMDİ GÖRDÜM,MERAK ETTİM EVLENDİNİZMİ DİYE,,
   EĞER SEN BUYAZIYI YAZDIĞINDA senin yazını GÖRMÜŞ OLSAYDIM KESİNLİKLE EVLENEBİLİRSİN DERDİM,,KÜLTÜRLERİ BİZE ENYAKIN OLAN MİLLETTİR FASLILAR,,HATTA BİZİM KAYBETTİĞİMİZ DEĞERLERİN BİRÇOĞU ORADA MEVCUTTUR HALEN,,,,HER ÜLKENİN İYİSİ VAR KÖTÜSÜ VAR ELBETTE ,,ZATEN KİŞİ BELLİ EDER KENDİSİNİ…BİRDE VATANDAŞLIKTAN BAHSEDİYORLAR BİZİM VATANDAŞLIĞIMIZI ALSA FASLI BİR KIZA NE FAYDASI OLACAK,,BİRAZ GERÇEKÇİ OLALIM,,,TÜRK VATNDAŞLIĞINI ALAN BİR FASLI KIZ AVRUPAYA GİTMEK İSTESE VİZE ALMADAN GİDEBİLİRMİ? GİDEMEZ,,FRANSA VATANDAŞLIĞI, ALMANYA VATANDAŞLIĞI DERSEN EĞER BAK OZAMAN TÜM AVRUPA ÜLKELERİNİ GEZİP TOZABİLİR,VİZESİZ,İSTANBULDAN İZMİRE GİDER GİBİ GİDEBİLİR…VESAİRE…ALLAHA EMANET OLUN.

 4. Sevkle okudum.
  Hollandada yasiyorum cok fasli var biz onlara marukan diyoruz.

  Para para din iman . 30 gectimi isidci gibi dindar olurlar. Her turlu pislik var ama dunyanin en guzel kizlari. Kizlari buyuk gozlu buyuk kalcali ve iri dudaklariyla sizi etkileyebiliyor. Dikkat edin.!

 5. yok kardeşim sakın fas dan gelin almayın en iyisine lanet dinleri imanları para onların bizde iki salak kuzen var ikiside oradan evlendi bir tanesi daha türkiyeye gelmeden bütün altınları aldı gitti sonra tekrar geri geldi dedik altınlar nerde dedi yok tabi bizim salak yinede kabul etti kızı diğer salak ise karısı ile hergün kavgalı çocuk ailesi ile görüsemiyor çünkü izin yok kız hergün alışverişte düşündüğü teksey para asla ama asla evde yemek yapmaz kahvaltı hazırlmaz isleri güçleri makyaj kıyafet siz siz olun aldanmayın onlara çevreden duyuyorum oraya çalışmaya giden birçok turk evlenip geldi ama hiçbiri mutlu degil hepsi para kaptırmış

  • Aynısı bana da oldu.. alış veriş makyaş. 5 ay sonra siktir ettim gitti.. Fas dayken sana masum ve dindar rolü oynuyor.. hatta sümüklü böcek yediğini bile inkar ediyor. evlenince tam bi kazık sokuyor.. hemen mine etek aramaya başlıyor.. gerçek yüzünü evlenince görüyorsun.. Tabii tüm faslıların böyle olduklarına da inanasım gelmiyor. Ama yüzde 90 sanı öyle sanırım.. berbat.. dört sefer gittim oraya.. iki sefer soyuldum. ikinci seferden sonra değerli bir şey götürmedim. telefonumu da ön cebime koydum.. Trende uyurken bile soyuyorlar.. Tanışdığım kadınlar la bir kere yattım mı, artık bir dükkandan çıkı ötekine giriyor. Sana satın alayımmı diye bile sormuyor.. alıyor da alıyor.. sen de habire öde.. direk para istemiyor. hep aynı şey.. Tüm ihtiyaçlarını sana aldırıyorlar. Paran varsa problem yok.. Ama evlenmek çok sakıncalı.. Ayrıca erkeklerle konuşmak ve telefon numarısını vermekten senin yanında bile hiç çekinmiyorlar ve çok rahatlar. bir erkek laf attığında ona gülerek cevap veriyorlar.. yani avrupa bile halt etmiş.. orada kapanmak sadece formalite. Orospuların namaz kılıp oruç tutması tamamen normal. Kişiliklerini saklamak için kapanıyorlar.. Çokları kızlığa çok önem veriyor o sebepten ters ilişkiyi tercih ediyorlar.. Kardeşim paran varsa git eğlen ama sakın evlenme.. Fas erkekleri herkesi kadın olarak almıyor.. o yüzden çok evde kalmışlar var.. bir çoğu 40 elli yaşında ve ben kızım diyor.. Ben inanmıyorum.. siz inanırsanız inanın..

   • BİR TANIDIKTA BANA FASLI KIZLARI O KADAR METHETTİKİ SORMA.5 KIZ KARDEŞ BURAYA GELİN GELMİŞ.SANADA ALALIM DEYİNCE BİRAZ DÜŞÜNDÜM AMA YORUMLAR BEMİ ŞOK ET AÇIKÇASI..FAS’TAN EVLENİP BU KONDA YAŞADIKLARINI PAYLAŞAN HERKESE TEŞEKKÜR EDERİM.ALLAH RAZI OLSUN.

 6. Çok güzel bir yazı olmuş. Aynı zamanda beni korkutmayı başardınız Osman bey. Fakat benim durumum biraz farklı:) ben 26 yaşımdayım. asgari ücretle çalışan biriyim. internetten faslı bir kızla tanıştım. kendisi 23 yaşında ve rusyada diş hekimliği okuyor. ailesi fasta. o gelir istanbula ye ben giderim rusyaya. güzel bi birlikteliğimiz var. dil konusunda sıkıntımız yok. Hatay’lı olduğum için arapça biliyorum. benim durumum iyi değil. onun durumu iyi. biletlerimi o alır, otel masrafları yemek ulaşım vs her türlü maddi desteği kendisi bana veriyor. kendisi benimle evlenip türkiyede yaşamayada razı. açıkçası ikimizde birbirimizi çok seviyoruz. fakat yorumları okuduğumda içime ufakta olsa bir ukde düşmedi değil. ama yinede kötü düşünmek istemiyorum. Bu anlattıklarım kadarıyla benim durumumla alakalı birşeyler söylerseniz gerçekten çok memnun olurum. iyi geziler

  • açıkçası herkes şöyledir demem yanlış olur. Benim Fransa’daki en yakın arkadaşlarımdan biri Faslı idi ama bizim de başımıza çok kötü bir tecrübe geldi kardeşimin evliliği sırasında. Sonrasında böyle bir olayın münferit değil sıkça karşılaşılan bir durum olduğunu gördük. Ama bu demek değildir ki, tüm Faslılar kötüdür. Umarım sizin için durum iyi olur. Sadece bizim gözümüz korktu. Biz bir daha Fas taraflarından geçmeyiz sanırım :))

  • Kardeşim sen burada yazılanlara bakma. Sen kendi ilişkine bak. Ben iki Türkle evlendim. Allah beni öyle insanlardan korusun.. Her ülkeden kötü var.. biz burada kötülerini seçmişleriz.. iyiyle evlenmişler buraya girip de bir şey yazmaz zaten. O yüzden ilişkini bozma.. İnsan bir kere yaşıyor.. Hiç bir şeye garanti yok hayatta..

 7. Arkadaşım düğün nikah masrafı ne kadar oluyor kimse bir şey yazmıyor düğün nişan nikah yapan yokmu düğün için nikah için ne kadar harcama yapılıyor siz hiç harcama yapmadınızmı 4 bin 5 bin euro masraf oluyormuş dogrumu bilen yapan arkadaşlar bizlerle paylaşırsa çok seviniriz şimdi den teşekkürler

 8. Bende biriyle su an yaziyorum ne dersem evet olur diyor bosandim ilk evlilikten ve memleketten evlenmek istemiyorum burdaki yazilari gorunce kursun yemis gibi oldum avrupada kaliyorum ve alman vatandasiyim simdi bunun ailesini nasil arastirabilirim ki?

 9. Benim de esim fasli. Biz ilk görüsde birbirimizi sevdik ve de cok cabuk evlendik…Simdi soracak olursaniz mutlumuyum diye evet mutluyum ama fasli biriylen birlikte olmak gercekten cok sabir gerektiriyor…hic türklere benzemiyorlar….cok dindarlar, cok parayi seviyorlar, hep senden birseyler koparmak istiyorlar, birde erkekleri pek calismayi malesef sevmiyorlar…birde cok inatcilar…pismanmiyim hayir degilim, ama simdiki aklim olsa okadar cabuk evlenmezdi birazdaha tanimaya calisirdim…ama yine de mutluyum…

  • yorum yazmaya erindin ama senin bu yorumuna yazılır. Yukarıda arkadaşın biri demiş ya çingene ile evlen faslı ile evlenme. bu kadar insan yanılmaz arkadaşım gerçekten insanı rezil ediyorlar. benim ağzım yandı 32 yıllık hayatımda yaptığım en büyük ve telafisi olmayacak tek hattam fastan evlenmek oldu. tavsiyem sakın bulaşmayın bu kadar insan yanılıyor olamaz.

 10. Benim esimde fasa gitti 2 ayligina is icin geriye en az 10 kadin takip pesine dondu 23 yillik yuvamiz ordaki ahlaksiz muslimanlik altinda zina yapan kadinlarla dolu her sartini kabul ederim yeterki benimle evlen diye yalvariyorlar msj larda onlari gorunce kadinligimdan utandim allah boyle muslumanlarin islah etsin bide turk dizilerine bakinca siz muslumanmisiniz diye soru soruyorlar acaba kendileri nekar musluman zinanin buyuk suc oldugu bi ulkede bukadar cok kôtû kadin nasil yasiyor cok merak ediyorumm suan o ulke yerle bir olsa hic acimak gelmiyo icimdennn

 11. Merhablar şu an fastayım ailesi ile yüzük merasimi yapıyorum hatta birazdan kız gelecek yüzükler takılacak falan detayları yazacağım şu merasim bittikten sonra ama içime kurt düştü gelişmeleri bekleyin…(şu an pek müsait olamadığım için detaylı yazamadım gelişmeleri paylaşacağım)

 12. Sakın evlenmeyin dini imanı para bunların çok zor çok inatcilalar ben casablankadan evlendim git çingene evlen mutlu olursun bunlarla olmaz dedi rabat konsolos memuru d inlemedim.evlenmeyin hemen çocuk yaparlar seni gram sevmezler gram ama türklere kadın olsun çamurdan olsun ..seni kullanırlar istekleri bitmez tembeller fasli ile imam nikahı yap sakin resmiyet yapmayın sakin hepsi aynı. ..

  • Aynen öyle bende Faslı ile evlenip boşandım.. Bir çok da tercübem oldu.. hepsi aynı değil sanıyorsun ama hepsinin dini imanın para.. evlendikten sonra senden aylık ister.. sadece imam nikahı yeter onlara acırsan acınacak olursun. Ben boşandım ve İsviçre onu kendi ülkesine gönderdi. üç sene sabretseydim büyük bir hayat kazığı yerdim..Burada kalsaydı nafaka verecektim. Çok şükür kurtuldum..

 13. Sakın evlenmeyin dini imanı para bunların çok zor çok inatcilalar ben casablankadan evlendim git çingene evlen mutlu olursun bunlarla olmaz dedi rabat konsolos memuru d inlemedim.evlenmeyin hemen çocuk yaparlar seni gram sevmezler gram ama türklere kadın olsun çamurdan olsun ..seni kullanırlar istekleri bitmez tembeller fasli ile imam nikahı yap sakin resmiyet yapmayın sakin hepsi aynı. ..rahat türk konsolosluk tavsiye alın turkiye den hayat kadını ile evlen bunlarla bulaşma sakın onlar için tip önemli de yil ben ayı gibi gittim 140 kg hanım güzel ama onlar için senin paran olmasa da o ülkenin vatandaşlığı ıstanbul fatih aksaray ve beyoğlu tarafına git faslilari gidip görün. Sonra onlarla boşanmak çok zor parada para terbiye saygı kültür yok bize uymaz..

  • Arkaşlar ben bir Falı kızla evlendim.. İsviçrede yaşıyorum.. Ben ayrıca daha bir çok kişiden duydum.. Faslı larla anlaşmak çok zor. İsan kendisi olayı yaşamayınca o hatayı yapabiliyor. Faslı kadınların yabancıyla evlenme sebepleri çok yönlü. Onlara sorarsan Fas ın erkeklerinden şikayetçiler ama gerçek hiçte öyle değil. Bu bayanlar oradaki gelecek korukusu, sıkıcı hayat, hayat pahalılığı, istedikleri gibi açık saçık giyinme özgürlüğünün olmaması. Fas ın kadınları ayrıca çok paracı… yani kisacasi sevgiden evlenmiyorlar. Genel olarak agresiv ve saygisizlar.
   Oraya giderseniz size sürekli bir şeyler aldırmaktan çekinmezler.. Artık iyi düşünün. Fas da oteller ve apartmanların günlüğü de çok pahallı. Faslı kadınla tanışıp evlilik öncesi cinsel ilişki yaşarsan çok memnun kalırsın ayrıca sana çok iyi hizmet eder.. ama evlilikten sonrada aynısını yapacakmı orası soru işareti..

 14. Ben bir Fasli kızla tanıştım evlenmek istiyorum bunları okuyunca çok şaşırdım. Fas kızlarından hic bilgim yok. acaba nasıl yapsam ben bir ay sonra Fasın Safi şehrine gitmek istiyordum ama şimdi biraz düşünmem gerekecek galiba. nasıl yapsam acaba. hepsi öyle olmaz bence iyileride vardır elbet. bilmiyorum valla kafam çok karışdı.

 15. Bende faslı bir bayanla internette yeni tanıştım,akademisyen olduğunu söylüyor.
  Şu an ilişkimiz iyi gibi gidiyor,ama yorumları okuyunca gözüm korktu.Ailesini oradaki Türk Konsolosluğundan mı araştıracağız.Bu konuda bilgi verirseniz sevinirim.

 16. Bende internetten konuştuğum faslı kiz arkadaşım var fakat yeni tanıştık ortak dilimiz var ama bi türlü fotoğrafını atmıyor ama görüntülü konuşuyoruz ewlilik düşünüyoruz önerinizi yazınız lütfen.

  • Yağmur hanim sende fasli erkekmi buldun yoksa..araplar tembel insanlardır yan gelip yatmayı severler..umursamaz olurlar..allah yardımcın olsun..bu arada bende bi fasli kızla konuşuyorum sonu nereye varır hiç bir fikrim yok 😂😂

 17. Allah yazdıysa bozsun kardeşim.
  Faslı kız mı kesinlikle hayır.
  Önce beğenir başlarsın ama gerisi gelmez. güzellik var ama sevgi yok.
  sırf menfaat.
  aldatır.
  birde faslı kızlar kocasından başka diğer erkeklerle çok konuşur, onlara göre normal.
  faslı 10 tane kız türkün bir tanesinin tırnağı etmez.

 18. Fas’tan kız arkadaşım var evlilik falan düşüncesinde değilim zaten evlilik yaşında da değilim. Normal sıradan bir arkadaşım kendisi. Merak ettim bakayım dedim ayıdan post Arap’tan dost olmaz lafı resmen tasdiklenmiş… Tedbiri elden bırakmamakta fayda var.
  Bizim geleneklerimiz gördüğüm kadarıyla bunlarınkinden kat ve kat görkemli, güzel…

 19. Herkese merhaba ortalama bir yıldır konuştuğum bir kız var faslı çok saygılı paradan ziyade saygıya ve dürüstlüğe önem veren biri ayrıca illlaki gel gel diyor. Ben de söz gelimi fakir olduğum içi beklemelisin diyorum ve bekletiyorum daha iyi tanımam açısından o da zaten üniversite öğrencisi
  sizlerin var mı bi tavsiyeniz

 20. Benimde Faslı sevgilim var 1 ay geçti tanışalım afet gibi kız Türkiye ne zaman gelicekmis diyorum pasaport yok diyor gelirse kesin evlincem benim ailem çok zengin ama çok pintileri hadi hayırlısı gözüm yollarda

 21. Merhabalar ,
  tesadüfen kendime bu sayfada buldum , yorumları okudum .. şaşkınım
  ben faslıyım eşim de trük 6 sene evliyiz ve dünya tatlısı bir çocuğumuz var Allah’a şükür. Arkadaşlar ne yaşadınız tabi ki bilemem yalnız Fas kızların hakkında bu kadar kötü şeyler yazmanız hiç ta hoş değil . ben demiyorum aa asla böyle bir şey yok olamaz da sonuçta biz insanız ve herkes hata yapar , ne olursa olsun her yerde illaki iyi ve kötü insanlar var sadece FAS ta değil .
  Ben iki ülkede iyi ve kötü insanlar gördüm ( FAS ve Türkiye ) ..genelleme yapmamalıyız arkadaşlar
  yok neymiş Fas kızlar para severler , yemek yapmazlar yok bilmem ne ..yaw Türkiye de yok mu böyle tip kızlar var gördük işleri güçleri para makyaj alışveriş yok müstakbel eşim bir evi olacak arabası olacak yazlık evi olacak , evli kadınlar kocaları aldatanlar kendi gözümle gördüm vs.. ki erkek gibi trük kadınları da gördük aynı şekil FAS’ta Arkadaşlar .
  Ben ve Ailem mesela hiç bir şey istemedik maddi anlamda eşimden , iyi zaman da ve kötü zaman birbirimize sarıldık yan yana durduk mutlaka bir iniş çıkış oluyor tartışmamız oluyor ki her ilişki de normal olan şey ama asla vazgeçmedik birbirimizden çünkü bizim kültürümüzde bir evlilik sonsuza kadar yürümesi için Sabır lazım saygı ve sevgi .
  Ayrıca bizim kültürümüz hemen hemen aynı sadece insanlar Farklı ..
  Herkese iyi günler

  • Selamlar sizi tebrik ediyorum böyle güzel bir paylaşım yaptığınız için gerçekten benim nişalımda Fas tan nişanlımla ilk tanıştığımız zaman bu yorumları okudum ve kafamı bulandırdı paylaşılanlar ama ben yorumlara inanmadım ve devam ettim birlikteliğimize mutluyum onunla tanıştığıma ALLAH ın izni ile kısa zamanda evleniyoruz. Size eşinizle mutluluklar diliyorum

 22. Arkadaşlar evlenmek nedir ? Onu öğrendıkten sonra kim olursa olsun evlenın bırakın sapma sapan yargılamayı bir ülke ne kadar fakir iyise o ülkede okadar zordur evlilik için dürüst insanı bulmak hele hele güzelini fasın toplumu zengin olsaydı acaba yorumlariniz ne olurdu

 23. Salam alaikum, Faslıyım ve Türkleri severim, ama Faslılar hakkındaki yorumlarınızı okuduğumda şok oldum.Çok iyi bir insanız.Tanrıda seni seviyoruz.Ama Fas’ta kötü insanlar olduğunu ancak Fas’ta değil, her yerde kötü insanlar olduğunu kabul ediyorum.O insanlar da oradalar. Daha fazla para için evlenmiyorlar, ama tüm Faslılar gibi değil, bu insanları da reddediyoruz, hepinize söylesek bile Fas’a hoş geldiniz, o da sizin ülkenizdir.

 24. Hello; i am from morocco and my husband from turkey;nearly 8 year we are married. and maybe 10 time or less we have a problems,it normal. his familly love me and me also i love his familly ; my familly love him. is not all pleaple in the world good 🙁 i very ashamed about what they write about the moroccan.

 25. Sakin evlenmeyin..konsolosluğu bildirmeyen bunlar imam nikahı yeter bunlarda sevgi aşk yok.türk erkeğe kadın olsunda der sonra of of bunlar hemen çocuk sen bankamatiksin istekler bitmez alda al alda al.dünyanın en tehlikeli insanları tembel.dehşet paraci.saygisizlar inatcilar.ailenizi uzmeyin.anne babanıza yazık etmeyin.bunlarla ye iç takip sakin bunların amacı sonra boşanıp seni soymak para almak.boynuzuda takarsiniz faslı ile olmak anlatilmaz yaşanır 3 yıllık tecrübe parani yerler.gram sevgi yok.herşeye tamam tamam tamam.bir evlendim senin ocağını sondurur.git hayat kadını al bilirsin bunlar ailesine para gönderir hep seni yontarlar.senin tipinin dilinin önemi yoktur.onların derdi farklı git fasa evlencem de 50 kişi gelir .rahat konsolosluktan tavsiye alın o evlenme dedi ben evlendim ama dayanamadım katil olmak istemiyorsanız uzak durun .son pişmanlık fayda etmez.strese değmez kaybettigin para ve itibarinizi düşünün boynuzuda paranız çok ama çok olsun çok para çok bunların hepsinin dini imanı paradır erkeklerle çok içli dışlı olurlar bunlara alışık olun.geniş olun paralı olun.hayırlı olsun

 26. Im Turkish and i leave in Holland. Maroccon (Fas In Turkish) girls are very very beatiful. They have nig eyes big nice ass but they love money more then every nationalitiy. They are agresive. They dont know the word “love”. My friend is marry and they are very islamitich religions but he is not happy. Alway make quarrel. He told me he want divorce from his Moroccon women. I was in Marrakech if you want only sexx then okey they are so very beautiful its not normal. Sory for bad english

 27. Benim 2 si internette 1’i gercekte olmak uzere 3 fasli bayanla gorustum. Bunlardan 2 si gercekten kaliteli,ahlakli ve duzgundu.

  Gercek hayatta tanisip gorustugum kisi ise yukardaki yorumlarin geneline yakin 1 profildi. Manken gibiydi acikcasi cok guzeldi fakat omrumde gordugum en saygisiz, en gecimsiz insanlardan biriydi. Hic tesekkur ettigini duymadim. Tembeldi,tek bildigi sey uyumak ve +16 hususlardi.

  Genelleme yapmamak lazim. Her milletin iyisi de kotusu de var. Akilli olmali. Rabbim hayirlisini versin.

 28. Bende internetten konuşuyorum pasaportları yok para yolluyorsun annem baba kabul etmedi diyor
  Seni tanımadan para istiyor anlam veremiyorum
  Düğüne gidecekmiş para ister
  Elbise alacakmış para ister Türkiye’de böyle birşey yok ayıp
  Anlam veremedim ve marakesh gittim her yerde dilenci
  Her yer pislik içinde
  Resmi nikah kesinlikle yapmayın derim
  Kadinlarla hemen tanımıyorsun ahlak çok iyi deyil bence

 29. Arkadaşlar genel için yazıyorum bunları iyi okuyun!
  1 fasta 8 yıl yaşadım 10 yıllık evliyim ve 2 çocuğum var
  2 evlenmeden önce hiç birşeyim yoktu
  3 şimdi her şeyimiz var evler araba yazlık
  4 Türkiye ye geldiğimizde hiç birşeyimiz yoktu ne ev ne eşya sadece ailemiz vardı.
  5 herşeyi eşimle beraber birbirimize destek olarak yaptık
  6 bir daha dünyaya gelsem gene eşimi tercih ederim.
  Şimdi fastan evlenmeyi düşünen kişilere tavsiyem
  1 internet üzerinden tanıyarak gidip evlenmeyin her ülke için aynı
  2 Fasa gidip tanıyın ailesini görün tanıyın
  3 çok paranız varsa fasta düğün yapın eğer ailesi makul insanlarsa çadır kurup düğün yapın orda adetdir. normal bir düğün 10.000 dolar maliyeti
  4 evlilik işlemlerini eğer Eşiniz size güveniyorsa Türkiye de yapın ama orda yapmanız ailesi için önemli sonuçta sizin de kızınız olursa anlarsınız fasta evlilik işlemi yapacaklar konsolosluk tan evraklarınızı aldıktan sonra bir kişi bulun orda eşinizin ailesi yardımcı olur hiç karışmadan 2 günde işlemleri hallediyorsunuz.
  5 sakın elinize ve ailesini yalan söylemeyin varsada hiç birşeyim yok diyin
  6 fasın genel aileleri türkleri sever ve saygı duyarlar damatlar içinde özel olursunuz saygı en fazla size gösterirler
  7 kültür olarak türk kültürüne yakınlar normal aile kızları 40 yıl önce annelerimiz gibi varlık yokluk bilirler
  8 sizlerden türk kızlarının istediği talepleri talep etmez merak etmeyin.
  Şimdi tüm yorumlara cevap olarak yazıyorum.
  1 çok arkadaşım türk kızları aldı hala düğünden kalan borç ödüyorlar çevrimde çok taştan evlenen var benim gibi hiç ne gördüm nede duydum eşi ve ailesi evlenirken ev varmı? Araban paran varmı diye
  2 faslı kızlar para gözmüş para kopartırmış, simdi düşünün türkle evli bir çift annesi babası başka şehirde senede 2 defa anne ziyaretine gidiyor değilmi en az 100 fastan evli insan tanıyorum eşleri ailelerini görmeye 1.5 yılda bir gider durumu iyi olan 6 ayda bir bazıları 2 yılda senin türk kızı dediiğin onlarda bizim canımınız ama 400 liraya elbise alırken hayatta pazardan birşey almazken biz fastan evlenenlerin eşleri ilk önce pazarda arar parasına göre bakar 50 liraya 100 liraya elbise almaya çalışır şimdi sormak lazım yorum yapanlara neyi bilerek görerek paracılar diyorlar
  Burda yorum yapanlar
  ℅90 nı fasta bir ay yaşamışmı yok uzaktan atılıp tutulması uygun değil.
  Sadece önerilerim evlilik kutsal bir mühesese tanımadan ciddi şekilde konuşmadan karar vermeyin
  En büyük sorununuz dil ben eşim türkçe öğrenene kadar
  1.5 yıl sorun yaşadık ailemizde birde yemek lezzeti anneniz yardımcı olucak
  Şunu Unutmayın sizi sevip ailesini bırakıp Türkiye ye geliyorsa anneside babasıda kardeşide sizsiniz onun için her daim yanında olmalısınız.
  BİR KASA DOMATES BİRİ CÜRÜK OLMAZ

 30. Herkeze selamlar. Faslı bir kadın olarak yorumları büyük bir üzüntüyle okudum. 22 yaşındayım ve 3 yıldır Türk biriyle evliyim, hemde Karadeniz’li! Birbirimizi çok severek evlendik ve gayet mutlu, huzurlu bir yuvamız var Allah’a şükür. Ondan hiçbir zaman para istemedim. Istememde. Kendim çalışıp aileme katkıda bulunmak benim için daha değerli. Faslılarıda, Türkleride çok iyi tanırım. Aslında ikisi birbirini çok yakın milletler. Genelleme yapıp ” onunla evlenme, para avcısı, sevgi bilmez ” demek gerçekten yanlış. Uyruğunu gözetmeksizin sırf para için sizinle evlenmeye hazır bir sürü kadın var evet, lakin sizi sevdiği için ülkesini ve ailesini terketmeye razı olanlarda var. Bu oran ülkenin ekonomik durumuna göre değişir. Maalesef Fas ekonomik anlamında çok gelişmiş bir ülke değildir. Halkına refah ve kaliteli bir yaşam sunmuyor. Şartlar zordur. Eğitim bir o kadar sıkıntılıdır. Erkekler ayrıcalıklı yaşar. Ayrıca fuhuş büyük bir problemdir Fas ta. Kötü deneyim olanların çoğu, zaten o maksatla Fasa gidiyordur. Bir kadınla tanışır, sevişip, eğlenip vakit geçirirler. O kadın da ülkenin durumundan bıkıp sizinle evlenmek ister kendini kurtarmak icin. Sonra problemler ortaya çıkar. Önemli adımlar atmadan önce iyice düşünmek, tanımak, araştırmak şart. Siz evlenilecek kadını taniyamiyorsaniz zaten evlenmeyin. Biraz uyanık olun. Herşeye inanmayın. Bu birazda kısmet ve şans işidir. Ayrıca, erkekler bu konuda bencil ve acımasız davranıyor. Burada yorum yapan çoğu kişi Faslı kadınların güzelliğinden ve fiziksel yapılarından dolayı çok etkileyici bulmuş. Önce yatağına at kullan, sonra evlenince sana eş çocuklarına anne olmasını bekle… siz zaten baştan uygun davranmamissiniz. Madem huzurlu bir evlilik istiyorsun, hiç Fas’a bulaşma kardeşim, Türkiye de onca kadın varken, niçin riske atıyorsun? Fantezi ve maceraya ne gerek var? Ama yok siz güzellik peşinde koşup, kör olup evlilik değerlerini tamamen yitiriyorsunuz. Ondan sonra Faslı kadınlar kötü…. gerçek Fas kadını asildir, evine eşine düşkündür, çalışkandır, tembellik le alakası olmaz ve çok akıllıdır. Dünyanın en lezzetli eli ondadır. Bakımlı ve temizdir. Küfredenlere da teessüf ederim. Olumsuz düşüncelerinizi saygılı bir şekilde yazabilirsiniz… umarım herkes sevdiğine kavuşup huzurlu bir yuva kurar.

 31. Artık faslı kızlarla ilgili kötü konuşmaktan vazgeçin her yerde iyi ve kötü insanlar var !!!!!!!
  Ben faslıyım, türkiyede yaşıyorum türk erkek arkadaşım var seviyoruz birbirimizi ciddi düşünüyoruz. yazdıklarınızı okudum şok oldum çok kırıldım biz faslı olarak türk insanları çok severiz siz yanlış kişilerle tanıştınız o yüzden genellikle konuşmayın öyle. insanların akıllarını karıştırmayın, türk-faslı çiftler baya var ve hepsi çok mutlu maşallah. size saygı göstediğimiz gibi saygı gösterebilirsiniz bize .
  teşekkür ediyorum

 32. Yorumlar çok üzücü.. 2. Yıl sonunda faslı kız arkadaşım ile geçen ay Fas ta nişanlandık. Şimdiye kadar herşey çok güzel ilerliyor. Maşallah. Ailesi gayet düzgün. Hepsi bana ve aileme çok kibar ve iyi davrandılar. Yakında da istanbul da evleneceğiz. Evleneceğiniz insanı tanıyın ve artılarına ve eksikerine bakın. Türk yada Fas vatandaşı farketmiyor. Kişilik önemlidir bence. Herşey herkesin gönlüne göre olur inşallah. Allah hayırlı insanlarla karşılaştırsın.

  • Merhaba, şu an evlendiniz mi? Bende Fas dan bir kız ile nişanlandım orada, şu an Türkiye de yim ve evlilik süreci hakkında düşünüyoruz, nerede olcak, nasıl olcak vs. diye. Sanırım orada olursa 15 gün 1 ay arası (duruma göre değişebilirde, Allah bilir) bir süreç oluyormuş. Türkiye ye ailesi ile gelip burada evlenmeyi söyledim ama bana dediğine göre tekrar Fas’a dönüp orada da evliliiği kaydettirmesi gerekiyormuş orada da evli sayılması için, böyle birşey var mı? Yani bizim yapacağımız gibi onlarda burada kendi konsolosluklarına gidip ”Bak ben burada evlendim bu da evlilik cüzdanım, bunun Fas da da geçerli olmasını istiyorum” diyemez mi? Buradan bilmiyorum bana cevap atabilir misiniz ama facebook adresim Eren Sepitci eğer oradan cevap atarsanız çok sevinirim kısa sürede.

   • dediği doğru burda evlenirsin ama orda malesef gözükmez ama gozukmeside birseyi değiştirmez kardeş ben şahsen burda tr de yani evlendim uğraşmadım fas la evlilik işi için eğer istiosan burda evlendikten sonra orda nikah yapa bilirsin sunuda belirteyim burdaki yaptığın nikah geçersiz bir şey hariç imam nikahı ile akid yapmak adamlar nikah cüzdanını kabul etmiyor illâ imam nikahı akdini istiyolar eğer öyle bi niyetin varsa burdan imam nikahı akdi al o şekilde orda nikah yap.

 33. Ben 2 yıl uzaktan WhatsApp ve Skype ile görüştüm ardından şubat 2016 da gittim ailesiyle tanışıp nişan yaptım ve Temmuz 24 ündede fes şehrinde dügün yaptım ve Résmi nikahıda orda yaptım ve Türkiye’ye geldik burdada düğün yaptım ve bir Oğlumuz oldu şimdi 1 yaşında mutlu sayğılı huzurlu yaşıyoruz

   • Selamün aleyküm ,huzurlu aile kurmak isteyen çok değerli bekar arkadaslar , Faslı bir bayan ile bende görüşüyorum ,aracı ile ve o aracı beş kişiye Faslı bayan ile evlenmesine sebep olmuş kişi ve hepsinin çocukları olmuş ve bende evlenecek olduğum kişi ile görüntülü görüştüm ,çok beğendi beş vakit namazlı kendisi bana namaz varmı diye sordu cumadan cumaya dedim tercüman araciligi ile konuşuyoruz ,şuan evraklarını tamamlıyor ,düğünlere yasak geldi inşallah ülkeler arası yolculuğa yasak gelmez pandemi virüs nedeni ile , yorumları üşenmeden okudum ,çoğunluk sakın diyor ,yüzde beşi ben evlendim mutluyum diyor kafam allak bullak oldu ,beni gorupte evlenmek isteyen kişi ne para ne takı altın nede başka parasal bir şey sormadı ,sadece namaz dedi bende cumadan cumaya dedim ,canım sıkıldı konuştuğum kişi tesettürlü biri ,insanların aklını karıştırmayın o kişilerin sizden gitme sebebini açıkça dürüst bir şekilde yazın ,Allah razı olsun bazı kişiler olumlu konusuyorda kafamdaki bunaklığı çöpe atmama sepep oluyorlar , ama buraya yazarken dürüst olun sonusta burda ne yaparsan yap evleneceğin kişinin imanı tam olan kişiyi bulmak madddi ve manevi yönden ,Türkiye’de imanı tam olan bayan illaki zengin olsun diyor ,bundan baz alarak yazdım ,zengin biri si değiliz lakin insanız saygılar

 34. Öncelikle herkese merhabalar, ben isvecte uzun yıllardır yaşıyorum internet üzerinden Faslı bir bayanla tanıştım kendside İsveçte yaşıyor ilişkimizin ilk başlarında kendisini tanimaya ve anlamaya çalıştım birlikte Fasa gittik parasının olmadığını uçak biletini benim almam gerektiğini oraya gidersek kendisini daha iyi taniyabilecegimi söyleyerek beni ikna etmeyi başardı,Fas da ailesiyle tanışıp aramızda söz kestik daha sonra İsveçe geri döndükten bir süre sonra benden ufak tefek isteklerde bulunmaya başladı yani açıkcası gerçek niyetini ortaya koymuş oldu işi gücü ne koparabilirsem hesabıydı kendisi sabahları kuran dinleyip akşam şarap içerdi yada ne bileyim otobüse kaçak binerek yolculuk ederdi sorduğumda ben bu ülkede çalışıp zaten vergimi ödüyorum niye bilet parası vereyim diye saçma sapan bir şekilde kendisini savunuyordu bütün bunlar bana ters geldiği için ilişkimi bitirdim ağladı sızladı ama bununda yalan olduğunu daha sonra anladım, arkadaşlar ben bunları anlatırken bütün Faslı kızlar aynıdır demek istemiyorum inanın onlara karşı halen sempatim var sadece her millette olduğu gibi iyisine denk gelmek lazım Fas kültürü bizim kültürümüze çok yakın ayrıca Türk olduğunuzu duyunca daha bir yakınlık gösteriyorlar .

 35. Merhaba bütün yorumları teker teker okudum. Herkes kendine göre haklı herkesin tecrübesi ayrı. Ben buna benzer bi konuda sizlerin yardımını istiyorum. Ben internetten Faslı bir beyle tanıştım. Kendisi bekar ailesiyle yaşıyor girişimci olduğunu söylüyor. Babası YÖK annesi yaşlı Kendi evinde çalışıyor. Geçen sene benim için Türkiye’ye geldi. Ailemle tanıştı. Fakat ailem burada yaşama çalışma ve kurma şartıyla olumlu cevap verdi. Döndüğünde ne yapabiliriz? Nerede çalışabilir? Biz İngilizce anlaşıyoruz Türkçeyi yeni öğreniyor. Benim ailem sürekli karar değiştiriyor herkes kendince yorum yapıyor. Ve sırf Arap olduğu için olumsuz söylentiler bile çok. Benim bunlar umrumda değil ama onun için ne yapabilirim onu düşünüyorum lütfen yardım edin. Sizce nereden başlamalıyım ? Ne yapmalıyım? Şimdi Faslı bir erkek düşünün. Onunla evlenmeyi düşünen Türk kızı

 36. Tam aradığım eşimi buldum derken bu yazıyı okudum, sanki dünyam yıkıldı, 5 aydır faslı bir bayanla beraberiz, yazılanların aksine paraya hic önem vermiyor(simdilik) , bir evim ,yuvam olsun baska bir şey istemiyorum diyor.
  Turkiyede benimle yasamak istiyor, beni kendisinden daha fazla sevdiğini söylüyor, ya simdi bunlar hep yalansa?
  Oyle zengin biride degilim, bilmiyorum ne yapacagimi, acaba benim aşkımda sahte birimi??

 37. Beyler şimdi bazı kötü deneyim yaşayanlar buraya yok efendim faslilar ile evlenmeyin falan diye yazmışlar.Birincisi bu yalan beyler burada belki bir Faslı ile evlenmeyi düşünen biri burada yazılanları okuyup ters yorum yapabilir.Nasil bizim ülkemizde iyisi var kötüsü varsa oranın da iyisi kötüsü vardır ama bu demek değil bir kişi kötü diye herkes kötüdür.Herkesin hayatı farklıdır bu yüzden lütfen yanlış algı yapmayın şimdi bende Faslı birisi ile evliyim ve çok mutluyum ama kimseyi yanıltmak istemem sizde burada yazılanları okuyup yanlış algılara kapılmayın.Evlenmeden önce karsi tarafı iyice tanıyıp uzunca konuşup hatta mümkünse fasa gidip ailesini onun dünyasını öğrenmeye çalışın.
  Fas insanları çok misafirperver ve sıcakkanlı insanlardır.Ozellikle Türklere çok sıcak ve yakın davranırlar oranın kültürel dünyası yemekleri otantik yaşamı gerçekten sizlere farklı bir atmosfer yaşayacaktır.Sadece soyleyebileceklerim bunlar.

 38. Arkadaşlar buradaki yorumları okuyarak Fas insanları hakkında a şöyleymiş böyleymiş gibi fikirlere kapılmayın.Herkes kendi tecrübelerini yaşıyor ve bu demek değil ki birisi kötü bir tecrübe yaşadı diye herkes kötü yada iyi.Bakin bizim ülkemizde de iyi insan var kötü insanda bu demek değil ki herkes iyi yada kötü.
  Önce lütfen karşınızdaki insanı tanıyın ve evleneceğiniz insanı tanımak için fasa gidin sonra kararınızı verin.Bende Faslı bir bayanla evliyim ve mutluyum ama kimseyi yanıltmak istemem ama fikrimi öğrenmek isterseniz Fas insanları çok misafirperver ve sevgi dolu insanlar.Kulturel değerleri ve Türklere verdikleri değer de çok yuksek.sadece soyleyebileceklerim bunlar ve burada yok efendim faslilar şöyle böyle diye yorum yazanları şiddetle kınıyorum.

 39. tüm yorumları okudum .. önce dünya başıma yıkıldı .. sonra sonlara doğru tek tük bazı yorumlar biraz gönlüme su serpti .. ben de muslima dan bazı faslı kızlarla tanıştım .. hepsi istisnasız hemen whatsappını verdi .. 23 yşında da olan var .. 35 yaşında olan da .. şu ana kadarki fikirlerimi yazayım ben de size ..
  bazıları ingilizce biliyor neyse ki .. ama bazıları sadece fransızca biliyor .. onlarla iletişim kurmak çok ama çok zor .. translate bile kar etmiyor ..
  evet aşırı güzel kızlar var .. doğru .. bizim dizilerdeki kızlar halt etsin o derece güzel kızlar var .. tenleri de renk renk .. bembyaz olanı da var .. çok esmer olanı da .. ama hakikaten çok güzeller ..
  benim tanıştığım kızlardan biri bir firmada çalışıyor ..büroda pc başında .. 35 yaşında .. hoş bir kadın .. türkiyede yasamayı isterim tabi ki neden olmasın diyor .. ama davranış tarzı tavrı gayet düzgün oturaklı ..
  bir tanesi 32 yaşında .. hemşire .. kendini oldukça ağırdan satıyor .. biraz çabuk tepki verebiliyor bazı sözlerinize .. ama hiç de kucağınıza atlamıyor .. bana saygı gösterirsen ve benimle ilgilenirsen greçek anlamda, o zaman her şey çok güzel olabilir ancak diyor .. akıllı kadın tarzında birisi ..
  bir tanesi 24 yaşında .. cansu dere falan halt etmiş .. o tarzda ama çok daha güzel .. bir kelime ingilizce bilmiyor ..ama daha ikinci kelimesinde , ben seninle evlenmek istiyorum .. ne dersen tamam diyor .. he desem yarın evlenelim der .. bilemiyorum.. annesi ailesi düzgün insanlara benzemekle birlikte..yukarıda sözü geçenlerden olabilir belki bilmiyorum…
  şimdi geleyim okuduklarımdan sonraki kendi düşüncelerime ..
  hepsi … böyle bir laf çok mantıksız ve saçma olur .. ruslar için aynı şeyi derdik hep.. öyle ruslar tanıdım ,,ordunun ortasına bırak, 6 ay sonra bıraktığın gibi alırsın .. o derece düzgün ve namuslu .. her ülkede iyi ve kötü olanlar var .. hemen herkesin de dediği gibi ..
  biz türkler aç adamlarız.. hemen saldırıyoruz güzel kızları görünce .. ve sanırım bir Türkler de bu ülkede biraz popüleriz bir şekilde .. bilemiyorum sanki bizi bir çağ ileride görür gibiler .. tavırlarından anladığım bu .. şu ana dek
  hemen her kadın parayı lüksü sever .. hele şartları zor olan ülkelerde ve özellikle baskı altında yaşayan kadınların , daha rahat ve bolluk olan bir ortam görünce açılıp saçılması ve para harcamaya çalışmasını anlayabiliyorum insan olarak .. artı para pek çok kadını etkileyen bir faktördür unutmayalım .. ama bu her zaman para onların imanı demek anlamına gelmez .. bizim pek çok kızımız da para deyince akan sular durur..mantık evliliği malum ..
  pek çok yorumda katıldığım nokta şu .. evlenmeye kalkışacaksan o insanı gerçekten iyi tanıyacaksın zaman içinde .. ondan sonra buna kalkışacaksın ..
  iyi bir insanla karşılaşmak biraz da insanın kısmetinde olan bir şey .. ama tüm bir ülkeyi bu şekilde kötülemek çok çok yanlış ..
  kabul ediyorum.. bu sayfayı okuduktan sonra kafamda çok ciddi soru işaretleri oluştu .. ama karalar bağlamaya gerek yok .. kendinizi fasta yaşayan genç güzel bir kız olarak düşünün biraz .. türk erkekleri onlara çekici gelecektir mutlaka .. pek çok faslı erkeğe nazaran çok daha avrupai tiplerimiz var TÜrk erkekleri olarak .buna inanın . ve hayat şartları zor olan bir ülkeden bahsediyoruz .. ve daha tutucu .. ben de olayım Bir TÜrk erkeğiyle evlenip bu ülkede yaşamayı çekici bulurdum .. ama bu demek değil ki , türk görünce saldırayım oarasını yiyip soğana çevireyim sonra da kaçayım vs . bize de şimdi amsterdamda yaşayan bir fıstık gel evlenek dese, koşa koşa gideriz erkek halimizle .. biraz empati.. . böyle düşünürken karşılaştığınız harika insanları da harcama riskiniz ortaya çıkar bunu da unutmayalım.. sadece iyice tanıyalım bu insanı ..ve hemen para saçmaya başlamayalım..

 40. çok tekıl konuşuyorlar haklısın kardeşim bende şiddetle kınıyorum çok ısteyen varsa fasdan evlenmeyi sevıyorsa madem bir o kadar fedakarlık yapıp önce zaman ve sabır etmesı yakından tanımak için bazı ufak tefek maddı manevi katlanmak zorunde belki de insanların yanlış konuştukları gibi olmayaçakdır sonuçları çok mutlu mesut olurlar belkı lütfen insanların mutlu olacakken kaderlerı ile ve psikolojileriyle oynamayın aklın yolu birdir akıllı olan kendısının bilincile kiminle evleneceğini iyi bilir gerek yok bukadar insanları karalamaya tabı ben kendı düşüncelerım herkese saygım var umarım herkesın karşısına iyi insanlar karşılaştırı benım fasdan konuştuğum var bende cok seviyorum ama sevıyorum tabi bu demek olmuyor hatalarını görüp göz yumacağımı sadece ister elbet beğendığın kadınla evlenmek fakat zaten zamanla kendisini öğretır nasıl biri olduğunu bana hiç şupep yok sadece allahdan sevdığın insanın o olmasını dilersın şimdılık sevdığın için ama senın kızmetın değilse herşey gözterecekdır hayat zamanla sana nasıp diyelim turkuyede bır çok insan mutsuz olayı ne olursa olsun genelden ve bırazda kendı maddı durumuna bakarak evlılığının sonrasında ne olacağina bakıçaksın ne olursa olsun mutlu bır evlılık geçımı orta sınıf bir maddı geçımınle sağlanır neyse ben lafı fazla UZATMAYIM AKILLI INSAN AKLININ MUTLULUĞUNUDA ÇOZER ELBET RABIMDEN HAYIRLISI OLSUN HERKESE SEVGİ DOLU BİR YAŞAM DİLİYORUM

 41. Herkese merhaba butun yorumlari okudum tesadufen denk geldim bu siteye velhasil kelam kendim new york ta yasiyorum ve fasli kiz arkadas edindim kendisi amerika delisi degil turkiyede yasayalim veya sen buraya gel diyor kendisi gayet insancil ve o beni benim onu sevdigimden daha cok bagli daha yakin dogrusu yorumlarin cogu zaten dunyanin her yerinde var olan olumlu ve olumsuzluklardir tabiki kotu tecrube edinmis kisiler vardir ama bunu butun fasli kizlar kotudur diyemeyiz dememeliyiz insan oglu cig sut emmistir emin olunsa bile bir muddet sonra insan degisebilir ama hemem evlenmeyin bir muddet taniyin ve turk erkeklerin malesef en buyuk ve en nefret ettigim ozelliginden birisi kadini parayla etkilemeyle ise baslayip sonra feryad figan etmesidir malesef bu hatayi yapmayin fasli bayanlar guzeldir iyi ve kotu heryerde vardir allah herkesin gonlune gore versin bende fasli arkadasimla nasib olursa evlenmeyi dusunuyorum eger suanki gorustugum bayan olmasa bile yine bir fasli bayanla evlenmeyi dusunuyorum saglicakla newyorktan herkese selamlar if anybody need my comments in english i can write it no problem

 42. Geçen sene Turkey social diye bir tanışma sitesi var onu kullanmaya başladım orada %70 hep Fas lı kızlar üye bir sürü kişiyle konuştum ve hemen hemen hepsi hemen numarasını veriyor ve tanıştıktan iki dakika sonra sanki yıllardır senin sevgilinlermiş gibi kendilerini sana gösteriyorlar amaç kendinlerine bağlamak ve Türkiye vatandaşı olmak yemin ederim hiçbiri zerre kadar sevmiyor amaç kullanmak ve belki 100 kişiyle tanıştım bunların %70 i para gönder diyor neyse dedim belki hepsi aynı değildir birine inandım çok güzel di uzun süre konuştum her gün resim ve video yollardı bana (sadece o değil diğerleride hemen yollardı) neyse sonuç kullandı beni 400 dollar para gönderdim bilet için dedi 1 ay sonra tekrar istedi Yok dedim baktım 1 gün önce bana aşkım diyen biraz da Türkçe öğrenmiş dizilerden ertesi sabah soğuk davranmaya başladı sonuç koca bir kazık yedim uzak durdum vallahi bunlardan uzak durun tek amaçları Türkiye vatandaşlığı ve ya burada iş bulmak bu kız da CV mi falan getireceğim dedi vs iş bul bana diye İnan’ın uzak durun türk kızları bunlardan milyon kez iyidir güzel olmasına güzeller eğitimliler dil falan biliyorlar ama %90 dinleri İmanları para ve daha iyi bir hayat hala bu ülkeye karşı biraz sempatim var eminim 100 kişiden 1 de olsa iyidir uzak durun arkadaşlar vallahi uzak durun inanmayın sadece mantıklı düşünün seni tanımıyorlar etmiyorlar neden hemen numara verip hemen istediğin kadar resim yolluyorlar onlara göre Türkiye iyi bir ülke hem güzel hem de Avrupa ülkeleri kadar yaşaması zor bir yer değil O yüzden kendilerini buraya atmak için her türlü yolu deniyorlar. Uzaaaaaakkkk duruuuuunnnn!…

 43. arkadaşlar yorumları dikkatlice okudum genel kanım şu ki aslında iyi tecrübeye sahip olmayan arkadaşlar şundan dolayı kötü insanlarla karşılaşmışlar evlenmek istedikleri kişiyi sadece net üzerinen tanımışlar yani evlenmek istedikleri kişinim ailesini tanımıyorlar aile yapılarını bilmiyorlar yani o kişiye yardımcı olacak daha önce hayırlı bir evlilik yapmış aracı bir kişi de yok yani demek istediğim şu ki arkadaşlar zar atmiş ya tutarsa mantığında ama o iş öyle olmaz egerki gerçekten hayırlı bir evlilik yapmak istiyorsanız ama yok ben sadece güzel kız olusun bana yeter mantığı ile ilerler yani sadece nefsi duygu ile evliliği düşünürseniz allah rızası icin hayırlı bir evlilik saygı ve sevgini oldugu bir evliliği öncelik olarak görmeseniz sonuç böyle olur allah kimseyi kötü ile karşilaştirmasin bende fastan biri ile eklemek için bir çaba içindeyim ama benim icin fastan evlenmiş bir akrabam temiz düzgün bir kişi bulmaya çalışıyor insallah hayırlı birini bulabilirsek olur araştırmalarıma göre gerçekten türkleri seven bir millet faslılar ve şu yorumlara kesinlikler katılmıyorum çok kötü insanlar diye vallahi ben utandim o yorumları okurken kötü insanlar vardır mutlaka ama bu hepsi böyle deme hakkını kimseye vermez sanki bunu yazan insan kendi ülkesindeki insanlar in nasıl olduğunu bilmiyormuş gibi konuşuyor allah herkese gönlünden geçenleri nasip etsin

 44. Ben yabancılar şubede çalışıyorum. Buraya gelen Faslı kadınlar arasında İYİ BİR KADIN GÖRMEDİM. Çok çabuk Türk erkeklerini kandırıyorlar, resmi nikah istemeyiz imam nikahı ile yaşayalım razıyız diyorlar ama bu durum onlara kolaylık sağlıyor, canları istediğinde kaçıp gitme kolaylığı gibi. Her gün burası Faslı kadınlar yüzünden ağlayan adamlarla dolu. Çok yazık. Sakın kanmayın

  • Netten oyuncak bebek alır gibi kendilerine Fas tan eş arayanlar tıpkı Türkiye deki evlilik siteleri ve sohbet odalarından kendilerine eş bulanlar gibi hüsrana uğrayanlardır o ağlayan adamlar. Sanki Türkiye mizde yok mu para için evlenip dolandıranlar? Her memleketin iyi insanları olduğu gibi kötü insanları da vardır muhakkak. Genelleme yapılması hoş değil. Ben 24 yıldır göçmen birisi ile evli ve iki çocuk babası mutlu bir insanım. Yok mu göçmenlerde bozuk insan? Karadenizli olanlarda bozuk yok mu? Egelide yok mu? Bu demek değil ki tüm Türk kızları bozuktur. Unutmayın Türki devletlerde de Türk erkeklerini pek sevmezler, neden mi? Ayran gönüllü ve her gördüğü güzele saldırırcasına sarkıntılık ettiklerinden dolayı tabiki de. İğneyi kendimize çuvaldızı başkasına batır der meşhur atasözümüz.

 45. Neyi nerede arayacağını bilmeyen insanlar şikayet ediyorlar. Sen git o arkadaşlık siteleri denen yerlerden evlenmek için kız ara , sonu böyle olunca da veryansın et. Bir yıldan fazla emrim altında çalışan biriyle benim zorumla konuşmaya başladım. Rol yapmadım hiçbir vaadde de bulunmadım, O da öyle yaptı , tanıdık inandık birbirimize , Onu sevmem için hiçbir çabası olmadı 1kurus da vermedim , gittim ailesiyle görüştüm. Çok detaya girmeyeceğim , şu an evrak işleri ile uğraşıyoruz. Hiç pişman değilim aldığım kararda. Kolay ulaşılabilir olanlarla olmaz bu iş. Fas da da böyle Türkiye de de böyle. Eğer derdiniz aile olmaksa… Fas kızlarının çoğu hayat mücadelesi içinde. Hepsi böyle deyip herkesi karalamayın. Ben de gördüm tanıdım anlatılanlara benzerlerini ama iyi araştırır ve ne aradığınızı bilip ve kendinizi samimiyetinizi isbat ederseniz bir Fas kızına, belki abartı olacak ama her yönden sizi tamamlayacak tır. Tavsiye ederim Fas dan evlilik ama öyle internet sitesinden felan değil , gelin tatil yapın önce ülkeyi tanıyın, insanlarını tanıyın. Evlenilecek olanlara zor ulaşırsınız ya da şöyle deyim : kolayin ömrü kısa olur. Anlayana… Çok yazacak şey var ama belki başka bir gün yazarım.

 46. 2 yıldır Fas’ta yaşıyorum. Çok fazla Faslı kız ile tanıştım. Tanıştıklarım, dinlediklerim, şahit olduklarım kadarıyla paylaşım yapacağım. Ülkede 20 milyon kadın var. Hepsini bilemem. Ama bir anket nabız ölçümü seviyesinde bilgi olabilir.

  AMAN DİKKAT…
  Fas kızları için söylenecek çok şey var. Türk kızları ile kesinlikle karşılaştırılmayacak şekilde uyanıklar. Hani derler ya suya götürüp susuz getirirler. Ondan daha öte diyebilirim. Çok değişik eğitim seviyesinden kişilerle tanıştım, bunları bir kısmı açık açık para peşinde oldu, bir kısmı sağına soluna hava atma (Yakışıklı, hali vakti yerinde Türkle beraberim havası), bir kısmı da uzun vadeli hedefler peşinde… Ama hep bir hedef oldu. Şunu bir tanıyım iyi midir kötü müdür, neyin nesidir. yok. Görüşün tanışın, kibar ve bonkör olun 2 haftaya kalmadan evlenme teklif edin, kabul edilmezseniz ben de Tanberk değilim. Bu kadar kolay olmamalı dedim başlarda. Sonrada detayları öğrenince heeee diyorsunuz. Her detayı anlatmamayım. Osman arkadaşımızın kardeşinin başına da böyle bir olay gelmiş. Üzüldüm gerçekten. Mutluluk tabloları çizenleri de okuyoruz yorumlarda. Şimdi burada önemli bir nokta var. Türkiye’deki erkeklerimizin seviyeleri beklentileri eğitimleri kültürleri farklı. Benim söyleyeceğim üniversite okumuş, modern, iyi para kazanan, çok geleneklere göreneklere bağlı olmayan Türkler için burası hiç uygun değil. Kesinlikle önermem. Heee bu arada Türk erkekleri de burada az değil. Bildiğim duyduğum evli adamlar bekarım diye hayat yaşıyorlar. Bu da tabi bıçağın diğer yüzü.
  Gördüğüm tanıdığım duyduğum kızlar (500’ü geçer) için ortak sorular ve cevaplar;
  – En son ilişkin ne zaman oldu? Yaklaşık 2 sene önce
  – Ne kadar beraberdiniz? 1-2 sene kadar.
  Hepsinin aynı mı olur. %80 bu cevap geliyor. Hepsinin hayatında 1 veya 2 kişi olmuştur. Biri ile de nişanlanmıştır.
  kapalı kapılar ardındaki hayatı anlatmayacağım. Doğru olmaz bizlere yakışmaz.
  Ben şahsen önermiyorum. Doğru insanı bulabiliyorsan ülkende bul. Burada ailesini yerini yurdunu kültürünü seviyesini ARAŞTIRAMAZSIN. İmkansıza yakın. Kız arkadaş olun gezin tozun eğlenin kandırmayın üzmeyin ama EVLENMEYİN, ucundan geçmeyin.
  Kanuni konularda canınız çok yanar. Yorumları okudum. Bilinmeyen çok fazla detay var. Elinizi verir kolunuzu kaptırırsınız. Gerek var mı böyle riskli bir maceraya.
  Dilini bilmezsiniz, ailesini anlamasınız, kültürü bize yakın falan değil gayet uzak. Kısacası Türk erkeklerine çok uygun diyemem. 10 kişiden 1’i belki şanslı olup bir dikiş tutturmuş olabilir. Hadi 2 olsun. %10 veya %20 başarılı olma riski alınır mı? Herkes şimdi kafasından geçiriyordur, ben o %10’a girerim diye. O arkadaşıma sesleneyim, senin çok farkın olmaz diğer %90’dan. Neler gördüm duydum.
  Bazı erkekler var ben artık evleneyim diyor, şimdi bu şekilde düşünerek evlenme isteği zihniyeti bana göre ters geldiği için, bu zihniyete sahip arkadaşlara bir öneride bulunamam onların başarı şansı %50 olabilir belki, ama güzelliğine kaptırıp evlenmeyi düşünenler aman derim. Eğitimlisinden eğitimsizine, alt gelir seviyesinden orta üste temel kültür değerleri aynı, beklentiler aynı. Evlilik çocuk hazır para çalışmamak. Bir de bir arkadaşım demişti birçok kereler de gördüm. Tecrübelerim arasında yalan söylenmesi çok karşılaştığım bir durum. Rahat ve profosynel. Farklı kültrüden geldiğiniz için de anlamanız zorlaşıyor. Yüksek çoğunlukla B planları hazır.
  Özetle,
  Hiçbir ülkenin bayanına kötü konuşmak doğru olmaz. Ben başıma gelenleri ve duyduklarımı paylaştım. Siz siz olun iyice düşünün anlık karar vermeyin. Faslı kızlar Faslı erkeklere güzel. Türk kızları Türk erkeklerine. Bu evlilik işi zaten oldukça komplike bir durum. Farklı heyecanlar peşine düşüp iyice düşük olan başarılı evlilik şansını daha da yerlere düşürmeyin derim ben. İstisnalar kaideyi bozmaz. Herkes de istisna olamaz.

  Bir de bir düğün için minimum 10.000 usd ayrılması lazım. Minimum. Buna uçak biletleri oteller falan filan ilave edin. 1 kişi uçak bileti gidiş dönüş ortalama 400-500 usd. Oteller ortalama gecelik 70-150 usd arası. Fas’ta yaşam çok pahalıdır. TR fiyatlarını min 1.5 ile çarpın. Giyim kuşam sağlık sektörü bunları 2 ile çarpın. Ev fiyatlarını da 2,5 ile çarpın. Bir tek araba ucuzdur. TR’nin %65 civarında.Yok ben illa evlenceğim, loto oynayacağım ya tutarsa derseniz de TR’de yaşayın derim. Zaten atlayacaktır bu fikre karşı taraf. Burada Türk dizileri 1 numara. Hepimizden çok izlerler, ve bilirler, takip ederler. O yüzden bu fikir çok cazip. Türk erkeklerini de yakışıklı bulurlar. İki tarafın da Müslüman olması da helallik açısından önemli. Çok özetle bunları anlatayım. Daha çok detay var. Faslı bayanlarımızın da Türk erkeklerimizin de hakkında hayırlısı olsun. Mutluluklar dilerim. Özet baya uzamış:)

  • Helal olsun imzamı atarım bende 2 yıl kazablankada yaşadım tip önemli değil yabancı olsun para olsun ben böyle millet görmedim bizim türklere kadın olsun çamurdan olsun keriz çok bizde

 47. Fas dan evlilik yapmış birisi acaba bana ulaşabilir mi en kısa sürede? Ben şu an nişanlıyım ve evlilik süreci nasıl olacak, nerede olacak, hangi kağıtlar gerekli vs. onları araştırıyoruz nişanlım olan bayan ve ailesi ile. Kendisi ve ailesi orada şu an ve kız evlatları olduğu için tabii ki herşeyi oradan olmasını istiyorlar öncelikle. Özellikle son zamanlarda evlenmiş birisi var ise bazı sorularım olacak bu kağıt işleri ve uçak biletleri vs. hakkında. Burada yazım çıkacak mı bilmiyorum ama facebook dan Eren Sepitci diye aratırsanız bulabilirsiniz orada da mesaj atarsanız çok iyi olur.
  Şimdiden teşekkürler.

 48. arkadaslar fastan evlılık yapmayın derım cunku benım basım yandı sızın basınız yanmasın sakın ha hayatınızın zından olmasını ıstemıyorsanız uzak durun dını ımanları para hergun kavga rezalet yanı anlayaccagınız hergun ıskence cekersınız sızınle evlıyken baska erkeklrle konusma lukslerı cooook sızı katıl etme noktasına getırırler hergun gezmek bolcca alısverıs ısterler kocasına hakeretler yagdırırlar yanı bunlardan hayır yok arkadaslar

 49. Faslı bayanlar bizim iyi kalpli temiz Türk erkek kardeşlerimizi bayağı üzmüşler.
  Görünen o ki faslı bayanlar bizim aynı anda birden fazla bayanı idare eden ve tek amacı skor olan Türk erkek kardeşlerimize henüz rastlamamışlar.
  36 yaşındayım hayatımda ilk defa yaklaşık 2 ay önce Fas lı bir kızla tanıştım. Şu an yatak odasında uyuyor Onun için kendi hikayemi şimdi sizlere yazamayacağım ancak müsait olunca yaşadıklarımı sizlere yazacağım.

 50. Arkadaşlar (özellikle Osman kardeşim) bu Fas ta kızların askere gitme durumuyla ilgili bilgi sahibi olan kimse var mı?
  19-25 yaş arası kızları ve erkekleri zorunlu olarak** askere alacaklarmis.
  Kız arkadaşım illa evlenelim acele edelim yoksa askere gidecegim diyor.
  Bu kadar yazıyı okuduktan sonra bi katakulle ye gelmeyelim.
  Elcilige yazdım cevap yok, İstanbul konsolosluğa gidip sordum bilen yok. CIMER e yazdım hala cevap yok.
  Gerçekten kizlar askere gidecekmi. Nezaman başlayacak. Kanun yürürlüktemi.
  Bir bilen Allah aşkına cevap yazsin.

   • Aynen öyle. Yasamadim ama faslilar kadar nalet bir millet yok. Suriyeliler ile evlenirim, sonucta Osmanli kültürünü tatmis insanlarda, bu faslilarin alayi Osmanli düsmani. Cok kibirliler ve ülkelerini bok götürüyor. Evlilik sitelerinde bunlar av pesinde. Tabiri caiz ise bunlara Romance Scammer deniyor.

    Türk kizlarinin en kötüsü bile bu kadinlardan iyidir. Kuzey Afrikadan insan cikmaz. Cezayir ve Tunus haric hepsini cöpe at.

   • Yukarda yazınızı okudum tabiki siz orada yaşadığınız için daha iyi bilirsiniz. Ben daha önce 2010 larda bir dizi seyretmiştim (Aşkın peşinde) dizi latin Amerika ama bir kısmı Fas’ta çekilmişti oradan görmüştüm onun dışında herhangi bir bilgiye sahip değildim Fas hakkında. 2017 de bir arkadaşlık uygulaması na denk geldim tesadüfen isim (Turkey social) orada %70 Fas’lı kız üye bir sürü kişiyle tanıştım hemen numara vermeler samimileşme vs iki dakika sonra bir sürü fotoğraf atıyorlar ve seviyorum diyorlar ve para istemeler evlilik teklifi vs başta cana yakın sanıyorsun ama sonra gerçek niyetlerini anlıyorsun arkadaş hepsi mi aynı olur ya.😂 sonra işte merak ettim istanbuldan bazılarıyla tanıştık ve bir süre Almanya da bulundum orada da aynı amaç yabancı koca bulmak ve para sözde bakireler ve namaz kılarlar ama ahlak sıfır. Bir çok erkekle konuşurlar evli bile olsa Ve şu da var güzel oldukları için ve cana yakın gibi davranıyorlar Türk kızları böyle olmadığı için Türk erkeklerini kolayca kaldırabiliyorlar ve bildiğim kadarıyla Mardin Hatay’daki Arap Türk vatandaşları Fas Tunus Cezayir O bölgeden evlilik yapan çokmuş. Ve bazı Fas’lı erkeklere sordum onlarda aynısını söylediler bana yani haklarında söylenenler doğruymuş. Neyse yazılacak çok şey varda boşverelim herkesim hakkında hayırlısı olsun.😊😊

 51. Bugün dünyalar güzeli faslı bi kızla tanışmıştım iyiki okudum herşey şuan net ve açık turkiyedekinler patlak fars çatlak avrupa Almanya desen tam dinsiz ne bok yicemi şaşırdım.
  Uzaylı yarattık gelsede onla evlensek

 52. Osman bey hakikatten milleti kurtardın fakat Hayallerimizin zevkimizin içine sıçtın iki gün oldu kızla tanışalı başlamadan bitirdin be usta …gerci bundan 13 sene önce marocco ya discolara giderdik berlinden ve iki saniyede 10 kıza çakardık
  Vuruş serbest orda ama bukadar şerefsiz olduklarını herkezi okuyunca anladım. Vay be bide az daha aşık oluyorduk iyimi .

  • Selamlar bende birisiyle taniştim, isteklerini tahmin edebiliyorum. Resmi nikah Almanya’ya gelmek bekaretini vermek ve benim yaşımın iki katından küçük olduğu halde beni sevdiğini benimle evlenmek istediğini söylüyor. Ben inandim mı? Tabiki hayır benim bütün dünyadan tanıdığım kadınlar var. İnternetteki kadınların dolandırıcılık olaylarını araştırıyorum. Bunu üniversite tezi yapacagım. Şaka şaka, ama dikkatli olmak gerek. Yani evlenmeyecegim. Onu asla Almanya ya getirmeyeceğim. Benim bir çok arkadaşım bu tür kanlarla evlilik yaptı. Ve başları hâlâ beladan kurtulması!?!?!

 53. siz ne anlatıyorsunuz,ne diyorsunuz okurken Türküğümü geçtim insanlığımdan utandım.Bir ülke hakkında nasıl bir genellemedir bu arkadaşlar.Görende sanır Müge Anlı da sadece Faslılar var.Yokmu bizde düğün gecesi altınları alıp kaçan kızlar.Türk kızlarının istekleri,ailelerinin istekleri Faslılara on basar.3000 Tl lik çatal bıçak seti almadan evlenebiliyorsunuz sanki bu ülkede.Aldığım 100 tl lik 16 parça sete mutluluktan ağlayan bir hatunum var.Tembelmiş,iş yapmazmış..evdeki 10 kişinin yemeğini yapar,odasını toplar gıkı çıkmaz..Nişanıma bütün şehirlerden akrabaları geldi,İstanbula döndüm beni kontrol etmeye insanlar yolladılar çalıştığım yere.Görüntülü bile konuşmamıza izin vermiyolar başörtüsüz.Paragözmüşler,gittim elimi cebime sokturmadılar.Suyumuza kadar alıp getirttiler.Belki yorumları okuyup sevdiğinden vazgeçenlerin geleceğiyle oynamayın.Belki doğacak çocuklarına engel olmayın derim.Herşey kısmet,olmayacağı varsa Türklede olmaz Almanlada Kanadalıylada.Sevin,gidin görün gerisini Allaha bırakın.

 54. Selamun aleyküm umarım herkesin burada bu yazıları okuyup hakikate ulaşır maalesef ki yazılanların hepsi fazlası var eksiği yok. Tek amaçları yabancı bir koca bulup evlenmek Fas kadınları için Koca hangi dinden olursa olsun umurlarında değil çünkü bu ülkenin kadınları ünlüsü bile yabancı erkeklerle evleniyorlar. Ve her ülkeden evlenenler var budist hristiyan yahudi onlar için pekte önemi yok. Türk dizilerini çok izlerler ve dizide ne görüyorlarsa Türkiye’yi o Şekilde zengin sanıyorlar ve Türkiye güzel bir ülke onlara cazip geliyor. Aman uzak durun eğlenin sevgili olun ama evlenmeyin ha sevgiliyken dikkat edin paranızı da yemesinler. Erkeği etkilemeyi kendilerine aşık ettirmeyi çok iyi biliyorlar bu rolü çok iyi yapıyorlar. Dünyada her dinden her ülkeden kadın tanıdım ama bunlar gibisini görmedim.

 55. Ben Norveçte yim, Faslı karılarıları dolandırıyorum tinder plus a üyeyim konumumu Casablanca yapıyorum günde 40 50 arası beğenen Faslı kız oluyor whatsappdan muhabbeti ilerletip borç yolla diye çok ufak meblalar 😁 Kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez misali gönderiyorlar artı whatsapp da azınca soyuyorum bunları bir güzel fizikleri dehşet gerçekten…Aklı başında düzgün bir tanesini bulsam evlenirim ama kızlar içime düşüyor aşkım my love amor diye diye…100lercesi ile konuştum tek bir tanesi adam akıllıydı o da Belçika vatandaşıydı para pul derdi yoktu…

 56. Evlenmeyin kızı uzun süredir tanımıyorsanız bunlar Yahudilerden bile kötü Yahudi’nin amacı belli bunlarín amacı bol paralı lüks hayat yaşamak bunlarda din iman yok hem çalışma derler hem lüks yaşamak isterler tembeldirler yemek yapmaz temizlik yapmaz Türkiye ye açık saçık yaşamak için geliyorlar sürekli gösteriş yapıp kendilerini büyük gösterme düşüncesindeler Türkiye ye gelecek zaman baş örtüsü takarlar müslümanlarya sonra saçılırlar namus düşünceleri zaten yok çıkar herhangi bir eve gider fas’tan aracı birisi sayesinde evlendim iki buçuk ay evli kaldım kíz hamile olduğu halde gitti sonuç ne olur bilmiyorum resmi nikahı bile bekleyemedi ayrıca bunlarda ifrira yalan namus yok iki buçuk ayda on tane kadın tanıdım hepsi aynı bunlar iki günde koca değiştiriyorlar bir tanesi bir ayda beş koca değiştirdi Bizim kanunlarımız böyle oldukça böyle çok olay olur

  • Kardeşim faslı kızlar iyidir hepsi kötü denemez ben evliyim şahsen cok mutluyum yani fas ta erkek yok ondan kızlar erkek istiyor ve turkiyeye gelip gidenler de fas kızlarda sorun yok bizim ve cogu ulkenin erkekleri ilişkiye uzak mesela normal bir erkek 5 dakika icinde bosalir kadin doymazki ve cogu erkek te türk eşi ile sevismek ister eşi istemez ama fas kızlari erkek ister erkek en az 30 dakika 1 saat iliskiye girceksin tabikiy beklentileri buyuk eee sen erkek degilsen kacar gider tabiy ben 3 yildir evliyim cocugum da var cok şükür yani bahane aramayız burda erkekler erkek olun durust olun once

 57. 6 aydır faslı bir kızla konuşuyorum. Fas da büyük markaların çakmalarını satıyor. Bu hafta İstanbul’ da beraber kaldık cebimden para harcatmadı 🙂 Kanada da yaşamamız için planlar yapıyor. Her ülke de çıkabiliyor kötü insanlar balıklama atlamamak lazım.

 58. s.a arkadasla basimdan bi gecen olayi anlatayim ama oncelikle sakin kaninizi baska kanla karistirmayin.ben fransada yasiyorum ve bosanma asamasindaydin 40 yasinda bi fasli bi bayanla tanistim turkce biliyor je turkiye sesevdalisi idi daha ilk geceden benle beraber oldu dediki seni cok sevdim sana guveniyorum lan daha ilk gorusmemiz nasil bi mantik bu anlamadim bende yeni bosanma asamsinda olunca buna inadim ve benden daha ilk gunde cocuk yapalim falan dedi ben de cocuk ozlemi cektigim icin neden olmasin dedim ama gel git zamanla bu cocuk isi bizim bi turlu olmadi allahtan démekki verilmis sadakam varmis gel git zaman bunun istekleri artti je dégisti bizim iliski baktim ki sadece cikar iliskisine donmus kadin her seyi istiyor isimi birakip onun yanina yerlesmemi falan filan benim yaptigim iste onun orda yoktu ama illa istifa et gel yanima diyordu sadece benden fedakarlik istiyordu kendini afedersin hic gotunu oynatmamaya basladi ve benden olan istekleri artik acik acik ortaya cikmaya baslamisti hep maddi yonden istiyordu biraz ask sevgi diyince de onlar karin doyirmuyor diyordu yani uzun lafin kisasi bunlarin dini imani para arkadaslar zenginsen sorun yok ama orta halli isen vay sana omur boyu essek gibi onlara calisackasin yoksa yandin tek kalemde siliyorlar annnemi ve dostlarimi dinlemedim su an cok perisan haldeyim siz siz olun derim sakin baska yerlerde macera aramayin derim eger soracklariniz varsa bana mail adresinden ulasin yardimci olayim mail ( silyo @Hotmail.fr)

 59. Kardeşim 40 yaşında. Bi türlü istediği gibi birini bulamadı. İlk evliliğini yapacak. Faslı bir kadınla görüşüyor 30 yaşında. Neredeyse bir yıl oldu. Kadın ilk başlarda hemen evlilik istiyordu ama şu anda uzatıp duruyorlar. Bizde bir şey anlamıyoruz. Evet maalesef saygı yok. Evimizde bayram ziyaretine geliyor. İki dakika içinde salonda yatar pozisyonda. Annem çay servisi yapıyor. Çayı almak için doğrulmuyor. Biz bayramlık giyinmişiz, o rahat kıyafetler. Ailesini araştırma imkanımız yok. Bir dakikalık sevimliliği ikinci dakikada kabalığa dönüşüyor anlamıyoruz. Upuzun tırnakları aşırı makyajı var. Biz mutaassıp bir aileyiz. Kardeşim hem yıllar sonra evlensin istiyoruz hem de kendini çok kaptırdığı için onu kırmaktan korkuyoruz. Ama bu kadınla olacak gibi görünmüyor. Biraz yardımcı olabilecek var mı? Ne yapalım?

  • O kadın belki biriyle nikahlıdır boşanamıyordur oyüzden olabilir evliliği istememesi valla hiç bulaşma yım şimdi öyleyse yarın ne yapar düğün yapacaksanız resmi nikah ve çocuk yapmasın düğün olmazsa sonra tecavüz etti diye şikayet edebilir altın falan takmayın çünkü başıma geldi resmi nikah yoktu benim kız gitti bu defada tecavüz ettin diyerek şikayet edeceklerdi düğün olduğu için edemediler bence hiç evlenmedim kerdesin

 60. İşim gereği birçok faslı kızla tanıştım bir tanesi ile dört ay beraber oldum, istanbulun turistik bir bölgesindeyim her milletten insan görüyorum özbekistan, moldovya,ukraına vs kızlarının (bazılarının) iki ayda bir annem hasta para göndereceğim durumuna çok alışkınım. Fakat faslı kızlar çok daha değişik, hem aç gözlü hem çok yalan söyler (olduk olmadık herşeye) dört ayda yaşadığımı yazsam kitap olur. İnanın bu annem hasta para göndereceğim durumundan çok daha fazlası, yalancı dindarlık içki uyuşturucu sizin yanınızda başka erkekle flörtleşme, gerçekten nasıl anlatacağımı bilmiyorum. Genelleme yapmıyorum fakat tanıdığım gördüklerimin içinde iyisine raslamadım.

 61. Merhaba ,İşim gereği bir çok Faslı kızla tanıştım, bunlardan bir tanesi ile dört ay beraber oldum. Bu dört aylık sürede geleni, gideni, arkadaşı, kuzeni vs derken haklarında biraz yorum yapabilecek kadar fikrim oluştu.İzlenimlerim Faslı kızların fazlası ile aç gözlü, para düşkünü ve yalancı oldukları.Konuyu biraz açarsam; Uzun yıllardır İstanbulun turistik bir bölgesindeyim, haliyle birçok milletten insanla tanışıyor ve bazıları ile arkadaş oluyorum. Çoğunlukta moldovya, özbekistan, ukraına vb ülkelerden kız arkadaşlarım oldu. Bunların içinde çok çok iyi olandan tutun da yalancısı, hırsızı, para koparmak, evlenip oturum vatandaşlık almak, gibi türlü türlü niyette olanları ile de doğal olarak karşılaştım.Bu saydığım ülke kızlarının zaten standart tipik özelliklerinden biri annelerinin iki ayda bir hasta oluşu ve paraya ihtiyacının olması bu zaten kanıksadığımız bir durum. Yine de bu kötü özelliklerinin yanında bu kızların birçoğu bir restoranda yemek söylerken biraz düşünür, marketten alışveriş yaparken şunu alsak mı diye mırıldanır veya mağazan bir kıyafet alınacaksa fiyat etiketine bakar yada yeterince paran var mı diye sorardı. Faslı kızlarda böyle bir düşünce görmedim. Sabah bıraktığım paradan akşam tek kuruş görmediğim gibi evde yiyecek birşey de olmazdı, marketten gereksiz ne varsa alınır bir çoğu çöpe gider, fiyat etiketine bakmadan kıyafet alınıp kasaya gelinir işin üzücü tarafı alınan kıyafet bir daha ne kızın üzerinde nede evde görülürdü, sorulursa arkadaşımda kaldı gibi mazeretlerle olay geçiştirilirdi.Konuyu fazla uzatmadan toparlayayım. Diye bilirsiniz ki akılsız bir tenesine denk gelmişsindir türk kızlarında da var böyleleri, dört ay içerisinde birçok yakınını misafir etmek durumunda kaldım ve işim gereği zaten gün içinde karşılaştığım Faslı kızlar oluyor, genelleme yapmak istemem ama içlerinde düzgün olanına raslamadım. Daha konunun yalancı dindarlık, yanında erkek arkadaşı varken başkası ile göz flörtü, aşırı rahatlık alkol ve uyuşturucu kullanımı konusuna girmiyorum bile, (bu arada alkole karşı değilim uyşturucıya hayır).Haddinden fazla yalan söylerler olur olmaz her konuda yalan söylediklerine şahit oldum. Ben bu kızdan ayrılana kadar çok çektim kölen olmaya razıyım derler o derece, neyse ki kurtuldum ama dört ayda maddi manevi çok yıprandım. Arkadaşlar benden bu kadar yinede şansını denemek isteyen varsa umarım iyisine denk gelir.

  • Selamun aleykum bende fastan evlendm ama bugun eşim bana beni bosa diye haber yolladi mesaj atti baska birini bulmus istanbulda zengin evlenmeyin abi fasli kizlar la onlar para pesinde sizin altinizda bile yatarlar ama zamanla sizin hayatinizi sikip giderler nede olsa burasi onlarin devleti degil utansinlar evlenmeyinnnnn

 62. Selamun aleykum bende fastan evlendm ama bugun eşim bana beni bosa diye haber yolladi mesaj atti baska birini bulmus istanbulda zengin evlenmeyin abi fasli kizlar la onlar para pesinde sizin altinizda bile yatarlar ama zamanla sizin hayatinizi sikip giderler nede olsa burasi onlarin devleti degil utansinlar evlenmeyinnnnn

 63. Öncelikle herkese iyi akşamlar.bütün yorumları okudum ama size bazı örneklerle fas kadınlarını anlatacağım.
  1)benim kirvem(sünnet kirvem)çok başarısız bir evlilik yaşadı ve karısı şuan konsluk yapıyor ve 19 yaşında bir çocukları var.gün geçti devran döndü ve kirvem faslı bir kadınla evlendi şuan ondan bir çocuğu var ve dünyaya bir kere daha gelsem yine fas lı bir kadınla evlenirim diyor.(burada faslı bir kadının yaşattığı konfor ve verdiği güveni anlatmaya çalıştım)
  2)amcamın bir arkadaşı faslı bir kadınla evli ve 2 çocukları var.bu adam öyle yavşak bir adam ki kadın onu gidip gazino köşelerinden topladığını bilirim ve yine de ayrılmıyor sebebi ise hem 2 çocuğu hem kocasını sevmiş olması.(burada faslı bir kadının vefasını ve ailesine düşkünlüğünü anlatmaya çalıştım)
  3)tanıdığım bir orospu çocuğu var karısı faslı.adamın yüzüne tükürmezsiniz ki o kadar sevimsiz pezevenk.kadın ekonomi mezunu bu arada.bunlar internetten tanıştılar evlendiler ben hayatımda bir yavşağı böylesine idare eden başka bir kadın daha görmedim aynı zamanda adamın annesine de bakıyor ve fıstık gibi bal gibi bir kızları var.tabi o yamuk yavşağın başka bir türk kadınından 2 çocuğu var ama kadına 1 çocuğu olduğunu söyleyip kandırmış ve kadın evlendikten sonra öğrendi ama yuvası yıkılmasın diye o yavşağa katlanıyor bu arada eski karısı seni de ananı da Sikerim size hizmet etmek için mi evlendim lan puşt diyip gitmiştir..(burada fas kadınının sabrını ve anne babaya hürmetini anlatmaya çalıştım)
  3)veeeeee beeeeeennnnn.şu amınakoduğumun dünyasında 80 e yakın kadınla beraber oldum 33 yaşındayım ve evliliğin e si aklımda yoktu.ama beni bir kızla tanıştırdılar kız 21 yaşında hemşirelik okuyor ve haziran ayında nişan yaptık ve ben 80 e yakın kızla çıktım beraber oldum amaaaa böyle saygılı ve terbiyelisini ilk defa gördüm..inşallah ağustosda evleniyoruz….
  Para konusuna gelince ben istanbul da yanlız yaşayan azıcık da olsa yakışıklı olan aldığı maaşdan başka geliri olmayan dallamamın tekiyim ve annesine biz zengin değiliz mama dediğim zaman annesinin ve nişanlımın cevabınj yazıyorum;
  KÜÇÜK HELAL KAZANÇ İLERDE BELKİ DE DAĞ OLUR AMA ALLAHIN VERDİĞİ HERŞEYE ŞÜKRET……

 64. Arkadaşlar dün 10 dakika uğraşarak yazdığım yorum silinmiş yani anlayacağınız bazı arkadaşların sanırım kuyruk acısı var

 65. Arkadaslar 1 senede 2 kere Fas a giden, biri Rabat, digeri Marrakesh şehirlerine olmak üzere, mühendis 38 yaşında biriyim. Cok bilgim var Fas kizlari ile alâkalı. Cok araştırdım , çıktım, gezdim. Ben yanmadan kurtuldum, sizle de paylasmak istedim.
  Bunların dini imani para. %90 i böyle. Sakin guzelliklerine aldanmayın. Sizi dilde sevdiğini söyler ama buna ilişkin zerre bisey hissetmezsiniz. Kim daha iyi imkan sunarsa , kim daha luks yasam sunarsa ona kafalamaya , sonra da ondan ailesi için para tirtiklamaya başlar. Siz de , anasidir, babasıdır der gonderirsiniz, sizi ananizdan babanızdan uzaklastirir.
  Hayatta teşekkür etmeyi bilmezler. Hele hele Marakesh kızlarınin %99 u hunter dediğimiz para avcisi kizlardir. Müslümanliklarina aldanmayin, ozellikle Marrakesh seks turizminde Tayland ile yarışır.
  Orda yasayan Türklere sorun, konsolosluga sorun. 1 tanesi bile tavsiye etmiyor, hatta Konsolosluk boşanma davalari ile artik uğraşmıyor bile. Memleketinden , turk erkeginden ayrılmayan birinin babasinin Fas a kadar gelip “ne istiyosun çocuğumdan, ben verecem kac para” deyip çocuğunu kurtardığıni bile bilirim. Gidin memleketinizden en dandik kizi alın, bunlardan birini almayın.

 66. Hamza türk kadınları kadar şeytan kadın yoktur iki evlilik yaptım 2 side dolandırdı beni fastan evlilik yapmak istiyorum yardımcı olacak biri varmı

 67. Ben 27 yaşındayım. Artık türk kızlarına güvenim kalmadı. Fas tan evliliği bir aracı tavsiye etti. Bir kızda buldu. Sizce ne yapmalıyım. Lütfen akıl verin.

 68. Merhaba bizim komşunun oğlu Faslı biri ile evli kardeşime sanada fastan kız getirelim demiş bizim birader bekar 32 yaşında tamam demiş komşunun gelini vasıtasıyla faslı bir kız bulunmuş whatsap görüşmüş birbirlerini beğenmişler komşu kızın gelmesi için 10000 tl göndermemiz lazım demiş ve 1 hafta önce göndermişler şimdi komşu diyormuş ki kızın evrağında sıkıntı çıkmış gelemiyor. Bizimkiler parayı istemişler fastan türkiyeye para gelmez demişler. Yani resmen dolandırmışlar ne yapmamızı tavsiye edersiniz.

  • Öncelikle geçmiş olsun. Siz o parayı unutun. O kız için bilet alacaktıniz. Para gondermeyecektiniz. Dedikleri doğru. Fas’ à para gönderebilirsiniz fakat Fas’ tan para çıkmaz. Ayrica para gönderelim kizi göndersinler mantigi ile bu isler yürümez. Kötü bir deneyim olmuş. Gecmis olsun

  • Faslı ile evliyiz su iç sen biz diyoruz 3 yıl kaldım 140 kg ayı gibiyim tip 0 burda bakan yok yaşta ooo kızlarda ilgi alaka yabancı olsun onlara yalancılar boynuz kesin garanti dini imanı yüzde yüz para test edilmiş onaylanmış paran varsa git hayat tecrübesi kazan bizimkilere evlilik için kadın olsun.camurdan olsun ama rezil olcan paran varsa rahatsın ama bitirirler sakin nikah yapma dost gibi yaşa seni öylede yer dünyanın en tehlikeli kadınları yalancı.paraci.saygisiz.boynuz garanti

 69. Bende yorumlarınızı dehşetle okudum ve şuan aşırı üzgünüm. Benim erkek arkadaşımda Faslı ve biz üniversitede tanıştık. Üç yıldır birlikteyiz ben hayatımda bu kadar saygılı, beyefendi, anlayışlı birini tanımadım. Her koşulda yanımda ve elinden geldiği kadar bana hep destek olur. Birbirimizi çok iyi anlıyoruz. Ortak bir dilimiz var. Şuan buradaki yazılanlara çok şaşırdım, okumasam bu kadar kötü senaryoları aklımdan bile geçiremezdim. Sanırım sizin sorununuz internette tanımadığınız insanlarla iletişim kurmanız. Bu sadece Fas kızları diye sınırlandırılmamalı gerçekten . Buradaki sıkıntı tanışılan kişinin iyi analiz edilmemesi. Gerçekten internet tanışıp sağlıklı ilişkiler yürütülebilecegini düşünmüyorum, şayet bu ilişkiler gerçekliğe dökülmezse. Ister Fas olsun ister Türkiye ya da dünyanın herhangi bir yeri öncelikle iki insan ciddi kararlar almadan önce birbirlerini iyi tanımalı, zaman geçirmeli. Eğer anlaşamadığınız bir durum varsa ilişki hemen en başında sonlandırılmalı, yok değiştiririm, yok değişir bilmem ne, geçeceksiniz o işleri ! Kimse kimseyi değiştiremez ve insanlarda kolay kolay değişmez. Bu anlattıklarım temel ilişkilerin kurulumu için geçerli ve ülkeler ile sınırlandırılmamalı. Bir de şu faktör var dil sorunu. Unutmayın arkadaşlar gerçekten o dile hakim değilseniz ister istemez sıkıntı ve problemler olur. Bir ilişkide aynı dili konuşurken anlaşmazlıklar oluyorsa, farklı dile mensup iki insanda nasıl olmasın. Uzun lafın kısası bir ilişkiye başlamadan ya da evlilik gibi önemli kararlar almadan önce bütün dengeleri iyi analiz edin ve karşınızdaki insanı iyi tanımaya çalışın.

 70. Benimde esim fasli, yorumlar tam bir abazanlik icinde yazilmis. Size diyecegim pezevenge herkes orospu… fas li kizlarin kiyletini bilin sizi el ustunde tutarlar ailecek.

 71. Fas’ à gelin gelmiş 9 senelik evli, cocuklu bir Turk kizi olarak ben de bir yorum birakayim dedim. Öncelikle Fas’ ta evlilik islemleri uzun ve mesakkatli dir. Turk konsoloslugu ve Kazablanka yollarını ezberledik. Resmi makamlarda terledik. Cogu zaman yetkiliyi bulamadık. Cok ağır işliyor yavaş çalışıyor sistem. İki hafta sonunda evlenmiştik fakat esime göre bir mucizeydi. Daha uzun sürermiş normalde. Bu arada polis cinsel ilişkiye girdiniz mi diye soruyor evlenmek isteyenlere. İngilizceniz yoksa vay halinize çünkü eşiniz olacak kişi tercüme etmeye kalksa da izin vermiyorlar. Ola ki evet dediniz. Hop muayeneye gönderirler kadini hamile mi değil mi diye. Belki Fas’ li vatandaş için cezası da vardır inanın o kadarını bilmiyorum. Kisaca Fas’ ta evlilik tavsiye etmiyorum. Ayrica düğün dernek olayı da mesakkatli oluyor. Sabahlara kadar süren ve bazen 2-3 gün eğlence yapılan düğünlere denk gelmisligim var. Cok yorucu. Maddi ve manevi… Turkiye’ de usul usul nikah yapmak en mantıklısı. İnsan her yerde insandır eyvallah fakat her kültürün insanı farklıdır. Görgüsü, eğlence anlayışı, yemekleri VS vs. Komsunun tavugu komsuya kaz görünür dersen diye bir şarkı vardı Barış Manco’ nun. Fas’ li biri ile evliliğin zorlukları olacaktır. Mesela tatillerde Fas’ à gelmek için epey yüklü bilet parası ödemek gibi. Bende tam tersi. Turkiye’ ye gidebilmek, ailemi görebilmek için iki üç sene beklediğimi biliyorum. Çocuk olduğunda rakam katlanacak. Simdi gözünüze aman ne olacak gibi gelse de gün gelince öyle olmuyor. Fas’ li kiz Turkiye’ de yasayacaksa aile özlemi, burukluk bunlara şahit olmaya hazır olun. Esim bu konuda az idare etmedi beni. Zordur bu süreçler. Hep bir tarafın ailesi buruk ve yarım kalacak. Dogum, ozel günler… Ayrica tanışma yeri, tanışma ortamı ve ne kadar tanıdığınız çok önemli. Esim Türkiye ‘ ye gelmişti. Arkadaşlıktan başlayıp ilerleyen bir iletişime dayalı benim evliliğim. Evlenmeden önce ailesini tanımak için teyzem ile Fas’ à gelmisligim de var. Bu konular önemli. Konsolosluğa gittiğimde bazen Türk ile evlenmiş, bosanip Fas’ à dönmüş Fas’ li kadınlara denk geliyorum. Birine nerede tanıştınız diye sormuştum. Masaj salonunda demisti. Yasadigim şehirde de bir kadına denk gelmiştim. O da aynı şekilde. Mutlu sonla bitmiyor yani. Fas’ ta yasayan Fas’ li kızla evli çiftler tanıyorum. Memnunlar hallerinden. Ben de şikayetçi değilim. Esim dünya tatlısı bir insan lakin zor be kardeşim. Bir taraf hep gurbetçi duruma düşüyor. Gurbetçi durumuna dusenin ailesi de evlat hasreti torun hasreti cekiyor. Git gel ucak biletlerine bayılan paralar havaya gidiyor. Bile bile lades demeyin. Önce yakın çevrenizden bir bakinin. Elbet size göre biri vardır. Yoksa ve elimi taşın altına koyacağım diyorsanız şansınız bol olsun demek düşer bana. Fas’ li erkek ile evlenecek olan kardeşlerim, bacılarım size de bir tavsiyem olacak. Mümkünse Türkiye ‘ de Türk hukukuna göre evlenin. Fas’ ta evlenirseniz kanun adama ikinci kadini hakkı veriyor. Size bir kağıt imzalatmasi yeterli diye biliyorum bir şeyler değişmediyse. Ayrica Turkiye’ de kalma imkanınız varsa eşinizi iç güveysi olarak Türkiye ‘ ye getirin. Fas guzel bir ulke fakat Türkiye den sonra uyum zorluğu yaşarsınız. Benim alışma sürecim 3 senemi aldı. Halen tam anlamıyla icsellestirebilmis değilim ki Fas’ in en güzel şehri Tanca’ da yaşıyorum. Siz benim yaptığımı yapmayın. Ailenizi, işinizi, çevrenizi geride sakın ola sakın bırakmayın. Yas 42. Abla tavsiyesi olarak mı alırsınız bilemem ama bu tavsiyemi en azindan düşünün derim. (Not : Karantina bittikten sonra kismetse bu ulkeden tasiniyoruz bu arada 🙏🏻)

 72. Arkadaş, siz Fas ı Kuzey Afrika nın Rusya sı bellerseniz kusura bakmayın ama zaten en baştan geçmiş olsun. Yaptığınız yorumlara bakarsanız baştan yanlış gidiyorsunuz, gerçekten iğrenç yorumlar var. Oradaki kızlarda İNSAN onların aileleride İNSAN! Bir ülkenin insanını -ki bu ülkede yaşayanların çoğu Müslüman- genelleyip bu kadar aşağılık yorumlar yapmayın. Benim Amerikali Müslüman olan arkadaşım evlendi ilk önce oradan birisiyle fakat “Bize burda bakan yok Fas da kızlar çok meraklıymış evlenmeye” gibi saçma sapan bir düşünceyle değil Allah rızası için düzgün birisiyle evlenmek için gitti Allah a şükür de aradığını buldu şimdi çocukları var. Benim eşim de Allah a şükür öyle saçma sapan şekilde değil evlenip güzel bir yuva kurmak amaçlı evlendik ve Allah a şükür maşallah, küçük ufak tefek sorunlar olsada yaşayıp gidiyoruz. Ki her evlilikte farklı küçük sorunlar olabilir, derler ya tuzu biberi diye. Bence herşeyden önce evliliğe bakışınızı ve evlenmek istediğiniz kişiyle olan tanışma yönteminizi düzeltmeye çalışın. Bana bazen facebook dan soru sormak için yazıyorlar, adamın amacı ne onu bile anlamıyorum “şimdilik arkadaşız, henüz zaten evlilik düşünmüyorum” cart curt diyor. Siz niyetinizi en baştan temiz bir evlilik üzerine kurun, amacınız güzel ahlaklı düzgün bir kızla evlenmek olsun, dua edin, sonrada dikkatli ve temkinli bir şekilde davranın inşallah öyle biri çıkar karşınıza. Ama gidipde oraya para yollayıp kızınızı gönderin burda evlencez demek nedir ya, çin den telefon kabı mı aliyorsun arkadaş, siz kendi kızınız olsa böyle saçma sapan bir şekilde evlenmesine izin verir misiniz? Öyle bir erkeğe güvenir misiniz? Diyecek çok şey var aslında ama işin özü, kendinize ve kendi kızınız olsa ona nasıl davranılmasını isterseniz sizde o insanlara öyle davranın, Fas ya da başka bir ülke farketmez. Niyeti temiz ve helal yoldan evlenmek, yuva kurmak olan herkese Allah hayırlı eş versin…

  • boşanmış biriyim…bizim ilçede faslı bayanlarla evlenen tüm erkekler çok mutlu..bana sende evlen diyorlar..biraz korku var ama girştik bu yola..Allah hayreylesin..

 73. Burada maalesef yazılanların bir çoğu doğru ve sanki birazda Fas toplumu erkekleri bu kadınları bu hale getirmiş gibi zaten ülkede kadın nüfusuda bir hayli fazla size bir tavsiyem var muhakkak bakın kendileride Faslı yönetmen ve oyunculardan oluşan (Çok sevilenler) filmi muhakkak izleyin Fas kadınını ve fuhuşu polisin rüşveti ve aslında yasak olan her şeyi anlatıyor filmden sonra oyuncular tehdit edilmiş ülkeden kaçmışlar Suudi ve diğer zengin arap ülkelerinin erkeklerinin ucuz ve kadınları güzel olduğu için eğlence ve seks için uğrak yeri sözde fuhuş yasak ama cidden bu konuda Tayland’la yarışır Fas filmi izleyin adeta dış dünyaya Fas’ı gizli yüzünü göstermişler. Ülke krallıkla yönetiliyor ülkede 50 den fazla sarayı var halkın çoğuda sefalet içinde rüşvet fuhuş uyuşuturucu kullanımı çok fazla.

 74. Sadece şaşırdım, bizim ki en ufak bir şeyde teşekkür ediyor. Konu hiç bi zaman cinsellik olmadı lakin cinsellik olmasına kendisi müsaade etmedi desem yeridir.
  Ona hakaret ettim, senden şüpheleniyorum sana inanmıyorum dedim ve üzüldü beni terk etti. Daha sonra bi ay geçti geri geldi.
  Bu sefer onu aldattım ve aldattığımı itiraf edip başka bi Kadınla olan resimleri attım bana “Sana hep dürüst oldum, seni hiç aldatmadım ve benimle oynadın” dedi yine terk etti.
  Aradan 40 gün geçti mesaj attım ve Whatsapp engellememi açıp ne istediğimi sordu. Ona pişman olduğumu anlattım ama beni asla af etmeyeceğini söyleyip onu rahatsız etmemem gerektiğini söyleyip yine engeli bastı.
  Sonra aradan az zaman geçti beni aradı ve beni af etmediğini ama beni sadece merak ettiği için aradığını söyledi.
  Ben kendisine tanıştığımız zaman sürecinde,
  1. kaç kere hediye göndermek istedim lakin asla kabul etmeyip, aramızda ciddi bi isim yokken (Sözlü nişanlı) hediye almayacağını dedi.
  2. Babası tüccar annesi hemşire kendisi eczacı ve kendi ekonomi özgürlüğü için çalıştığını söyledi.
  3. Evlendiğimiz zaman onun çalışmasına izin vermem gerektiğini söyledi.
  4. Önce onun ülkesine gidip ailesini tanımam, ailesinin beni tanıması ve beni onayladıkları takdirde ise, Annesi veya kız kardeşi ile bu sefer kendisinin ülkemize gelip ailemle tanışması ve ailemin de onayının olması gerektiğini söyledi.
  5. Evlendiğimiz zaman sadece bi eviniz ve bi arabamız olması kafi, fazla (aşırı hırslarım var, bu arada mal mülk durumum iyi) fazla mal ve paranın önemli olmadığını savunuyor.
  6. İçki içmemi istemiyor ve oldukça karşı. Ama kendisi namazlarını aksatıyor.
  7. Şu an başı açık ve Benin’le evlendiği zaman kapanmasını istemedim lakin buna sevindi çünkü oda tesettürü istemiyor.
  8. En ufak güzel bir sözüme karşılık teşekkür ve şükranlarını dile getiriyor.
  9. Benim ona değer vermediğimi, lakin onun bana değer verdiğini, Onun beni sevdiği kadar benim onu sevmediğimi söylüyor.
  10. Evlenmek için acele etmememiz gerektiğini, ona değer vermem ve onu maddiden ziyade manevi değerle önemsemem gerektiğini söylüyor (evlendiğimiz zaman bunu şunu yaparız, roma Paris’e gideriz dediğim zaman, ona değer vermem gerektiğini, onu sevmem gerektiğini roma Paris’in önemli olmadığını, önemli olan onu insan yerine koymam gerektiğini savunuyor)

  Kısacası bu kız çok nazik ve hassas bi kız. En son benim omu aldattığım için beni af etmediğini ama yine de beni merak ettiği için beni aradığını ve benim ona değer vermiş olsaydım ülkesine çoktan gitmiş olduğumu söylüyor.

  Bu anlatılanlara şaşırdım.

 75. Kızmı alacagiz yoksa eziyetemi gidecez yok adli sicil kaydi yok bilmen ne sanki hakim karsisina cikacaz.benim sabikam kardeşim diyelimki niye rezil olayım kız tarafına.birde ordan oraya evraklar bilmem neler düğün vs fasa fiso isler.turkiyeye kranmı girdi

 76. Valla bende şuan Fas’dan evlendim ama şuan için iyi ve güzel bir his oldu benim için çünkü ben 34 yaşındayım tek yaşayan birisiydim 15 kez görücü olarak gittiğim Türk kızlarından hep red cevabı aldım neden dolayı reddediyorlardı bilmiyorum ama ben hep saygımı, efendiliğimi, ve dürüstlüğümü bozmadığımdan kaynaklı şuanki türkiyedeki Z kuşağı olan kızlar artık nerede zibidi, çakal, puşt varsa onları istiyorlar bende tutup bir kız için saygımı, efendiliğimi ve dürüstlüğümü bozamam eğer kız gelecekse kendi düzelsin gelsin diyordum ve bu yaşıma kadar hiç bir kızın elini tutup gezemezken Fas’lı sevgilim onu havalimanından alırken çiçek yaptırdım çiçeği verdim direkt olarak koluma girdi ve ondan sonra hergün bir yere giderken mutlaka elimi sıkı sıkı tutuyor evde kahvaltı yapamazken şimdi ne güzel kadınımı buldum deyip ona kahvaltısını da hazırlıyorum çayınıda yapıyorum ve üstelik akşamları özellikle meyve tabağı yapıyorum aşkıma çokta mutlu oluyor ama ondan daha çok ben mutlu oluyorum iyikide bulmuşum bu güzel kadınımı

 77. Yorumların çoğunu okudum şok oldum. Bu nasıl bi önyargıdır sizde ki? Hangi ülkeden olursa olsun, internette tanışıp kim olduğunu bilmediğin biriyle evlenirsen başına geleceklerden sen sorumlu olursun. 7 yıl süren birlikteliğimiz sonucunda nihayet Faslı olan eşimle evlendik. Mutluluğumuz ilk günkü gibi aynı heycanla devam ediyor. Evlenmek için evlenmeyin. Sevgi saygı merhamet fedakarlık, bunları edinip öyle evlenin.

 78. Tanıtımınız ve emekleriniz için öncelikle teşekkür ederim.
  Yorumları okudum. Üzüldüm.
  Öncelikle yaş olarak ta tecrübemden dolayı yazayım. Ülkemde evlenip boşanmış biriyim.
  Her kentte, her ülkede iyilerin sayısı daha az, kötüler daha fazladır.
  Her kent, her ülkeye ait negatif tecrübemden dolayı “ aman sakın” dersem. Bu olmaz.
  “Payımı alırım” düşüncesi, pay bir ülkeye göre değişebilir. Benimle evlendiyse, sağlık, gelir, ölünce maaşımdan payını zaten alacaktır. Bu her yerde böyle bilinmelidir. Fakat önceden bir şey almalar doğru olmaz.
  Teknik bilgiler vermişsiniz. Orada evlilik konusunda. Şunu da ben sorayım ki, gençler ülkemiz kısmını da öğrenebilsin.
  1.Ülkemize turist olarak ve davet üzerine gelse, ülkemizde konsolosluk vasıtasıyla evlenilirse olmaz mı? Bu kısımda evlilik konusu da yorumculara kalan nokta. Onlar bu konuda teknik bilgi versinler ki, gençler de aydınlanabilsin. Bu kısım ayrıntılı olarak ele alınsa daha iyi olur.
  2.Moral motivasyon kısmı! Hısımlardan evlilik yapmış olanı var. Olumsuz şey duymadım. Fakat henüz teknik bilgi alamadım onlardan da. Daha çok olumlu ya da olumsuz yorumlar çevremde de oldu. Hiç gitmeyen dahi duyular üzerinde duruyor. Her ülkeden, Balkanlar’ dan, doğudaki komşu ülkelerden internet üzerinde olumsuz; para, altın isteme yok mudur? Vardır. Göndermeyiniz, vermeyiniz derim. Fakat bir iş yapıyorsunuz değil mi? Çevrededen “ o iş olmaz” derler değilmi? İş yaparken dediler, okul sınavlarına girerken dediler, askere giderken dediler, iş sınavına girerken dediler.
  a)Tanımadık sayın genç vatandaşlar. Aldırmayınız derim. Bakınız birçok evli arkadaşım nerede olursa olsun aman sakın evlenme “ derler. Derler ya “ bekara boşanmak kolaydır.” Bunun bir de tersi var. Evlenmiş, boşanmış, rahat birine bekarlık kolay gelebilir. Bir iş yapıyorsanız, evdeki iş ayrı bir iştir, ev işi! Bu dıştaki işi olumsuz etkiler. Bu nedenle bekarlık olumlu geçmez. Fikrimdir. Çevremdeki binlerce kişiden en fazla üçü “ evlendirelim” demişlerdir. Evlilik geçişinde israfa dayalı masraf olmasının dinimizde de haram olduğunu her yere bildirelim ki, israf ve diğer olaylar olmasın.
  b)Elbette güneyde ve Ortadoğu’ da kadınlar da Türkiye’ yi tercih ediyorlar. Asya yakın komşularımız mesela, ailelerine çok bağlılar, burada evlilik yapmak yerine birçok işte çalışarak oraya para gönderiyorlar. Fakat bu da kolay şey değildir. Islam ülkelerinde savaşlar var. Evlilik durumunda bizler de onu kazanmasını tavırla desteklersek, rahat ederlerse kaçmazlar derim. Ev işi de iştir. Eşine uzun süre yardımcı olduysa elbette boşanmak isterse nafaka isteyebilir. Alıp kaçacak ise, bunu da önceden yalnız kalınca bildirelim ve söz alalım. Sonra da dikkatli olalım. Ülke üçinden, kendi vatandaşlarımızdan para isteyen kadınlara öyle istedikleri parayı önceden vermedim ve hiç başlamadım. Balkanlar’ dan istenenleri de banka üzerinden hiç göndermedim. Fakat ben de merak ediyorum. Turist gibi gelse, burada evlilik yapılsa olmaz mı? Buna ait teknik bilgi için şimdiden teşekkürler. Tekrar yorumlara bakacağım. Size de e postamı verdim. Iyi günler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz