Ana sayfa Afrika Fas’tan Kız Nasıl Alınır? Fas’ta Nişan ve Evlilik Rehberi

Fas’tan Kız Nasıl Alınır? Fas’ta Nişan ve Evlilik Rehberi

170
7

Bu yıl oldukça çok seyahat gerçekleştirdim. Ancak bunlardan bir tanesi tamamen farklı bir nedenleydi. Erkek kardeşim Fas’ta tanıştığı kız arkadaşı ile evlenme kararı alınca biz de ailecek kız istemek ve nişan merasimi için Fas’ın yolunu tuttuk.

Doğrusu bu benim yurtdışında bir evlilik için ikinci seyahatim oldu. Bundan önce de Fransa’dan sınıf arkadaşım Monica’nın Romanya’daki düğünü için yola çıkıp “Transilvanya’da Düğün Nasıl Olur?” başlıklı bir yazı da yazmıştım. Sabaha kadar süren bu eğlenceli düğünün detaylarını yazının linkine tıklayıp okuyabilirsiniz. Tabi bu seferki yolculuk kardeşimin nişanı için idi.

Transilvanya’da Düğün Nasıl Olur? “Hayde” Halaya

Türkler Yabancı İle Evlenir mi Hiç?

Bu durum dönüş yolculuğumuzda Paris Havalimanı’nda anneme yardımcı olan Fas asıllı görevli tarafından bile şaşkınlıkla karşılandı. “Siz Türkler Türkler dışında pek evlenmezsiniz. Çok ilginç dedi” her ne kadar ben ona ülkemizdeki Rus gelinlerin çokluğundan bahsetsem de kadını ikna edemedim. Ama sonrasında düşündüğümde, Avrupa’daki ülkelerle kıyasladığımda gerçekten de bizde yabancılarla evlilik biraz farklı bakılan bir durum. Hatta bırakın yabancılarla evlenmeyi memleket bile seçilir. Göçmenler çoğunlukla göçmen olmayanlara kız vermez. O Kürt  olmaz, bu Çerkez hiç olmaz, Karadenizli uzak dursun vb… söylemlerle ülkede şehir bırakmazlar.

Açıkçası biz ailece bu konularda önce insan olsun mottosu ile yola çıktığımız için Faslı kadını şaşırtmayı başardık. Bu arada Fas’ın bizim kültürümüze de yakın olması bu süreci çok daha kolaylaştırıyor. Açıkçası isimler bile Fatma, Asiye, Büşra :)) Bir de gelinle kaynanın birbirlerini anlamaması bence evliliklerin daha sağlıklı olmasında önemli bir fayda getirebilir. 🙂

Fas Nerede?

Neyse geyiği kesip sadede geleyim yavaş yavaş. Şimdi Fas’ın yerini gözünde canlandıramayanlar için ülke Kuzey Afrika’nın en uç noktasında İspanya’nın güneyinde yer alıyor. Ülkenin hem Akdeniz hem de Atlantik Okyanusu’na kıyısı bulunuyor.

Fas’a Nasıl Gidilir?

istanbul-kazablanka-ucusu

Fas açıkçası uçakla bile 5 saat yolculuk gerektiren bir destinasyon. O da direkt uçarsanız. Fas’a THY ve Air Royal Maroc Atatürk Havalimanı’ndan Casablanca’ya (Kazanlanka) direkt uçuşlar gerçekleştiriyor. Bu uçuşlar açıkçası biraz pahalı oluyor. (Yaklaşık 1400-1600 TL bandında) Mille yer bulmak da çoğu zaman pek kolay olmuyor. İki havayolu çoğu zaman kod paylaştığı için hangisinden bilet alırsanız alın aynı uçakta uçacaksınız. Ucuz olana bakın derim. Ama bunlar beni aşar derseniz Sabiha Gökçen’den Air Arabia daha uygun fiyata direkt uçuyor ama ülkeye geliş saatiniz gece 3 gibi oluyor. Bu bilet de biz baktığımızda 1000 TL seviyelerinde idi.

roma-kazablanka-ucusu-roma-havalimani

Fiyat anlamında en uygun uçuşları ise Alitalia ve Air France’ın aktarmalı uçuşlarında bulabiliyorsunuz. En iyi ihtimalle 5’er saat havalimanında bekleme oluyor. Biz giderken Roma, dönerken Paris aktarmalı uçuşlar gerçekleştirdik. Kişi başı 750 TL gibi bir fiyata denk geldi. Açıkçası Roma Havalimanı’nda sıkıldık ama Paris Charles de Gaulle Havalimanı’nda playstationlar hayat kurtardı 🙂 Orada 5 saat nasıl geçti anlamadık. Bu havalimanını daha sonraki yazılarımda yazmayı planlıyorum.

charles-de-gaulle-havalimani-paris-1

Fas Vize İstiyor mu?

Uzun ve meşakkatli bir yolculuk sonrasında Kazablanka’nın Mohammed V Havalimanı’na geldik. Burada Türk vatandaşlarından vize istenmiyor. Ancak ülkeye girişte bir forum doldurmanız gerekiyor. Açıkçası bu formu önceden bulup doldurmak hayat kurtarır benden söylemesi. Çünkü ülkeye girişte pasaport kontrolünde çok ciddi kuyruklar olabiliyor. Ben annem tekerlekli sandalye ile olduğu için bu kuyruğu hızlı geçtim ama babam ile kardeşim bizimle geçemeyince bizden 45 dakika sonra kuyruğu geçebildiler.

Fas’ta Ücretsiz Sim Kartları Es Geçmeyin

Pasaport kuyruğunu geçer geçmez ilk işim Fas’ın GSM operatörlerinden sim kart almak oldu. Sadece pasaportunuzun fotokopisi ile orada size ücretsiz sim kart veriyorlar. Üstelik de içinde az da olsa belli dakika arama ve internet de dahil oluyor.

Temara’ya Yolculuk

fas-temara-sahil-2

Kazablanka’da bizi erkek kardeşimin müstakbel akrabaları karşıladı ve onların araçları ile başkent Rabat yakınlarındaki sahil şehri Temara’ya doğru yol aldık. Temara Kazablanka Mohammed V Havalimanı’ndan yaklaşık 109 km uzaklıkta Atlantik Okyanusu kıyısında ufak bir şehir. Başkent Rabat’a uzaklığı ise yaklaşık 14 km.

fas-evi-2

Buradaki evler genelde 2 ya da 3 katlı. Yüksek binalar yok. Bana biraz bu açıdan Florya’yı hatırlattı. Biz burada geleneksek bir Fas Evi’nde kaldık. 3 katlı bu ev yıllar önce annemin izlediği Fas’da geçen Jade karakteriyle aklımızda yer eden Aşkın Peşinde Dizisi isimli bir diziyi hatırlattı bize.

fas-evi-1

Kaldığımız evin önündeki Atlas Okyanusu dalgaları ile biraz beni ürkütmedi desem yalan olur. Sanırım ben denizi okyanusa tercih ediyorum. Ama buraya kadar gelmişken yüzmemek olmaz diye okyanusun en dalgasız yerini bulup tabi ki de yüzdüm. Tabi nişandan sonra.

Fas’ta Bekçi Sistemi

Fas’ta kaldığımız evde ilgimi çeken bir diğer konuda sokakta bekleyen bekçilerdi. Fas’ta her sokakta belli sayıda bekçi evlerin güvenliğinden sorumlu oluyor. Bir sorun olduğunda polis çağırıyorlar. Bunun yanında başka görevleri de var.

Fas Nişanları Nasıl Olur? (Fas Düğünleri)

fasta-kiz-isteme

Odalarımıza yerleşip sonra üstümüzü değiştirdikten sonra Omaima’nın ailesinden kızlarını kardeşime istedik. Aileden evet cevabını aldıktan sonra ise nişan hazırlıkları başladı. Cumartesi akşamı kaldığımız evin salonunda bir nişan merasimi yapıldı.

fastan-kiz-alma-fas-nisani-10

Açıkçası Fas’ta nişanlar bizdeki düğünlerden bile eğlenceli oluyormuş desem abartı olmaz. Fas’ın geleneksel müziklerini yapan sanatçılar gece geç saatlere kadar herkesi coşturdular.

Özellikle makasla müzik yapan abi çok ilginçti.

Bu törenin bir ilginç yanı da damadın ailesinin getirdiği bohçaların açılma seremonisi idi. Bohçalar özel kutularda sergilenerek müzik eşliğinde tüm davetlilerin önüne getirilip sergileniyor.

fastan-kiz-alma-fas-nisani-8

Bu arada nişan esnasında gelin ve damat hem geleneksel Fas kıyafetleri hem de normal kıyafetler giyiyor. Fas kaftanları ile de meşhur. Annem ve kız kardeşim de nişan esnasında Fas kaftanlarını da denediler. Erkek kardeşimin nişanda giydiği geleneksel Fas kıyafetinde özellikle ayakkabılar çok ilginç geldi bana. Arkası basılı gibi duruyor ama model öyle. Nişanda kardeşime seni yeniden sünnet edecekler galiba diye de takıldım açıkçası. O da az da olsa korktu hani 🙂

Fas’ta Bir Kız İstemek İçin Bohçada Neler Olmalı?

fastan-kiz-alma-fas-nisani-6

 • Bir altın takı (kolye ya da bilezik)
 • 2 gece çantası
 • 2 ipek kumaş
 • 2 çift ayakkabı
 • 2 iç çamaşırı takımı
 • 1 parfüm
 • 1 makyaj çantası

Açıkçası Türkiye’dekilerden pek farkı yok bu listenin. Tabi bunlara artı yapmak sizin elinizde. Nişanda çiçeği Türkiye’dekinin aksine kız tarafı yaptırıyor.

fastan-kiz-alma-fas-nisani-2

Gece ikiye kadar sürek nişan kutlamalarında yemekler ise gece 12’ye doğru geldi. Öncesinde çeşitli aperatifler sunulsa da  ana yemek ziyafeti için gece 12’yi beklememiz gerekti. Tavuk ve et yemekleri ayrı ayrı çok lezizlerdi.

fastan-kiz-alma-fas-nisani-1

Faslı Bir Kız İle Nasıl Evlenilir?

Biz annemin sağlık sorunları nedeniyle düğünü İstanbul’da yapacağımız için nikah işlemlerini de burada yapmaya karar verdik. Açıkçası Fas’ta evlenmenin Türkiye’de evlenmeye göre daha hızlı olması da bunda etkili oldu. Sonuçta 2 Türk ya da 2 Faslı’nın evlenmesinden farklı bir prosedür devreye giriyor evlenmek isteyenlerden biri yabancı olunca. Eğer kardeşim Faslı olsaydı Fas’ta imamlar resmi nikah kıyabiliyordu. Hem dini nikahı kıyıp hem de resmi işlerinizi imam hallediyor. Ancak kardeşimin yabancı olması nedeniyle Fas’ta evlenmek için başvurulması gereken kurum Mahkeme oluyor. Mahkeme sürecinin en hızlı ilerlediği yer başkent olması nedeniyle Rabat.

Faslı Bir Kız İle Evlenmek İçin Size Gereken Belgeler Şöyle:

 • 4 Yeni Fotoğraf
 • Doğum Belgesi
 • Adli Sicil Belgesi
 • Çalışma ve gelir belgeleriniz
 • Kimlik ve fotokopileri
 • Pasaport ve fotokopileri
 • Evlilik İçin Uygun Olduğuna Dair Resmi Belge
 • Sağlık Belgesi

Tüm belgeler Fransızca ya da Arapça’ya çevrilmeli ve 4’er adet de fotokopisi gerekiyor. Tabi bunların yanında Fas’ta da oranın devlet mercilerinden adli sicil ve evlenmesine mani olmadığına dair belge alıyorsunuz. Buralarda tanıdığınız biri yoksa 1 kaç gün sonraya randevu verebiliyorlar. Bir de Türkiye’dekinin yanında sağlık belgesi Fas’ta da almanız gerekiyor.

Sonrasında bu belgeler ile Türk Konsolosluğu’na gidiyorsunuz. Buradan size verilecek belgelerle mahkemeye başvuruyorsunuz. Konsolosluğa bunun için bir ücret ödeniyor. Konsolosluk’tan belgenizi almanız en az 1 gün sürüyor. Mahkeme nikah tarihi verip nikah onaylandıktan sonra belgeler Türk Konsolosluğu’na veriliyor. Konsolosluk Türkiye’de gerekli mercileri sizin evlendiğinize dair bilgilendiriyor. Böylece Türkiye’de yeniden bir nikah yapmanız gerekmiyor. Bu arada Fas’ta evlendiğinizde dini nikah da yapıldığı için eşinize mehir de vermeniz gerekiyor. Türkiye’de de resmi nikahla birlikte imam nikahı yapanlar mehir adlı para ya da takının verilmesi gerektiğini bilir. Genelde bizde erkek eşine mehir sözü veriyor ama vermiyor. Burada ise söz yetmiyor mehiri vermeniz gerekiyor. Bu kadının bir nevi boşanılması halinde sigortası oluyor. Fas’ta da bunu para ya da altın takı olarak verebiliyorsunuz.

Tüm bu işlemlerin tamamlanması 1 ayı geçebiliyor. Hatta mahkemenin sizin evlendiğinize dair apostilli belgeyi vermesi 1 buçuk 2 aya denk gelebiliyor. Bunun yerine benim önerim mümkünse evlilik işlemlerini Türkiye’de halledip evlendiğinize dair apostilli belgeyi İstanbul Nişantaşı’ndaki Fas Konsolosluğu’na vermeniz.

Fas’ta Nereleri Gezdik?

fas-rabat-hasan-ii-kulesi-mohammed-v-mozalesi-ve-camii-2

Ülkeyi ziyaretimiz sırasında asıl amacımız düğün dernek işleri olduğu için açıkçası çok fazla gezmeye vaktimiz olmadı. Ancak az da olsa bazı güzel yerleri görme imkanımız oldu.

Rabat Eski Çarşısı (Souk As Sebat)

rabat-tarihi-carsi-soukfas-kaftanlari

Başkent Rabat’ın Medina duvarları içerisinde kalan tarihi çarşısı Souk as Sebat’a gittik. Burası geleneksel ürünlerin satıldığı büyük bir çarşı. Burada cep telefonu ve cüzdanlarınıza dikkat etmenizde fayda var. Kardeşimin nişanda giyeceği geleneksel kıyafeti de buradan aldık.

Hasan II Kulesi ve Camii

fas-rabat-hasan-ii-kulesi-mohammed-v-mozalesi-ve-camii-4fas-rabat-hasan-ii-kulesi-mohammed-v-mozalesi-ve-camii-6

Rabat’ta gördüğüm yerler arasında beni en çok etkileyen yer burası oldu. Kulenin hemen yanında bir önceki Kral Hasan II ve onun babası Muhammed V’in mezarlarının yer aldığı mozale yer alıyor. Bu mozalenin yanında da bir cami. Bu cami mimari olarak bana Cordoba Camii’ni andırdı. İspanya’ya giden Arapların buradan gittiklerini düşününce bu benzerlik şaşırtıcı olmamalı. Camiinin içindeki sık sık kolonlar, bir kolonlar ormanını andırıyor.

fas-rabat-hasan-ii-kulesi-mohammed-v-mozalesi-ve-camii-5

Atlantik Okyanusu

fas-temara-atlantik-okyanusu-3atlantik-okyanusu-fas-temara

Temara’da iken nişan sonrasındaki en büyük eğlencemiz Atlantik Okyanusu sahillerinde yürüyüş yapmak ve denizin tadını çıkartmak oldu. Açıkçası burada deniz sezonu bizdekinden çok daha uzun sürüyor.

Kazablanka Hasan II Camii

hasan-ii-camii-kazablankahasan-ii-camii-kazablanka-3

Dünyanın en büyük 3. Camii olarak lanse edilse de açıkçası dünyada çok daha büyük birçok camii var. Ancak Kazablanka’nın en önemli yapısı olan Hasan II Camii Sultan Ahmet Camii’nin 10 katı kapalı alana sahip.

hasan-ii-camii-kazablanka-2

Ne Yedik Ne İçtik?

Burada kaldığımız sürede ülkenin geleneksel yemeklerinden Couscous (Kuskus) yeme imkanım oldu. Couscous Fas’ta özellikle cumaları yapılan, yapımı oldukça meşakkatli ama yemesi de o kadar güzel bir yemek. Tabi bu yemek farklı yorumlarla diğer Kuzey Afrika ülkelerinde de yapılıyor. Açıkçası Tunus’ta yediğim kuskus da oldukça lezizdi. Fas’ın kuskus’unda etin yanında Osmanlı mutfağında olduğu gibi tatlı meyveler de yer alıyor. Açıkçası ben etle tatlı meyve karışımı çok fazla sevemiyorum.

fas-yemekleri-kuskus-couscous

Kuskus dışında tagine ve tanjia da bizim deneyemediğimiz ama methini duyduğumuz yemekler.

nane-cayi-fas-yemekleri

Nane çayı ise bizim siyah çay niyetine sürekli ikram edilen ve oldukça rahatlatıcı bir çay.

fas-yemekleri-salyangoz

Rabat sokaklarında denk geldiğim salyangoz büfesi ise beni pek cezbetmese de önünde kuyruk olan bir yer idi.

Fas Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 • Ülke Krallık ile yönetiliyor. Mevcut Kral Muhammed VI
 • Ülkenin halihazırdaki en kuvvetli partisi Adalet ve Kalkınma Partisi ve amblemleri gaz lambası
 • Ülke Türkiye’den vize istemiyor ama girişte bir form doldurmanız gerekiyor
 • Havalimanında ücretsiz sim kartı almayı unutmayın
 • Ülkenin para birimi Fas Dirhemi (MAD) 1 Fas Dirhemi = 0,31 TL
 • Başkenti Rabat, ekonomik merkezi ise Kazablanka
 • Resmi dilleri Arapça ve Fransızca
 • Ülke çok ucuz değil. Avrupa’da tatil buraya göre ucuza gelebiliyor.
 • Ülkenin en büyük 2 etnik grubu Araplar ve Berberler
 • Ülkenin dini İslam

Fas Nişan VideolarıFas’ta Nişan Fotoğrafları

fastan-kiz-alma-fas-nisani-9 fastan-kiz-alma-fas-nisani-4 fastan-kiz-alma-fas-nisani-3 fastan-kiz-alma-fas-nisani-10


Umarım bu yazıyı beğenmişsinizdir. FACEBOOK ve INSTAGRAM hesaplarımı takip ederek  yeni seyahat ve yazılarımdan haberdar olabilirsiniz. Tatil fırsatlarını ilk siz öğrenebilirsiniz.

7 YORUMLAR

 1. Sakın fastan evlenmeyin derim.dini imani para olan bu kadınlar sevmezler sevmiş gibi yaparlar.tek amaçları türk vatandaşlığı alana kadar sever gibi gorunup oyun oynarlar. Cocuk yapmayi bile goze alir sonra sizinleyken yerini yaptigi baskasina kacmak icin an kollarlar.yakaladiklari ilk firsatta kacarlar.cocuk umurunda bile olmaz.kisiliksiz ve arsiz hayasiz yasam.sekilleri vardir.goruntude dindar gecinir ama muslumanlikla bir alakalari yoktur.zenginlik mal mulk onlarin tek amaclaridir.cok kocali yasamak onlara normaldir.asla ama asla evlenmeyin cok agir sonuclari olacaktir evlenirseniz.

  • Bizim gelin de düğünden 1 gün önce saçna bir bahane uydurup kaçtı. Ama biz de oturum izin başvurusunu felan iptal ettirdik. Keşke daha önce uyarsaymışsınız

 2. Merhaba> Bende fasli bir bayan ile tanistim. Evlilik icin dugun filan yapamam orda dedim. kabul etti. evlenip gidelim dedi. Fikriniz nedir. alabilir miyim. 2 haftada dugun filan yapmadan evlenilebilir mi orada?

  • Kendisini ve ailesini çok iyi araştırmadıysanız, yüzde yüz emin değilseniz pek tavsiye etmem. Genelde Faslı kadınlar Türk erkeklerini zengin görüp evlenmek istiyor. Bir kısmı bunu sadece Türkiye’de oturum almak için bir kısmı da evlenip para tırtıklamak için yapabiliyor. Bu durum sıkça Faslı kadınlarla sıkça rastlanan bir durummuş. Açıkçası bu konuda hem Fas Rabat’ta çalışmış bir diplomat arkadaşım hem de Sabiha Gökçen’de çalışan bir arkadaşım tarafından uyarıldım. Zaten kardeşimin eşi de düğünden bir gün önce saçma nedenlerle ülkeden ayrıldı. Yüzde yüz emin değilseniz, ailesini ve kendisini çok iyi araştırmadıysanız kesinlikle evlenmeyin derim. Bu arada Fas’ta evlilik süreci çok uzun sürüyor. 2 haftada tanıdık torpil felan yoksa yetişmez.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here