Ana sayfa Afrika Fas’tan Kız Nasıl Alınır? Fas’ta Nişan ve Evlilik Rehberi

Fas’tan Kız Nasıl Alınır? Fas’ta Nişan ve Evlilik Rehberi

53370
116

Bu yıl oldukça çok seyahat gerçekleştirdim. Ancak bunlardan bir tanesi tamamen farklı bir nedenleydi. Erkek kardeşim Fas’ta tanıştığı kız arkadaşı ile evlenme kararı alınca biz de ailecek kız istemek ve nişan merasimi için Fas’ın yolunu tuttuk.

Doğrusu bu benim yurtdışında bir evlilik için ikinci seyahatim oldu. Bundan önce de Fransa’dan sınıf arkadaşım Monica’nın Romanya’daki düğünü için yola çıkıp “Transilvanya’da Düğün Nasıl Olur?” başlıklı bir yazı da yazmıştım. Sabaha kadar süren bu eğlenceli düğünün detaylarını yazının linkine tıklayıp okuyabilirsiniz. Tabi bu seferki yolculuk kardeşimin nişanı için idi.

instagram hesabımı takip edin –> @cokgezenadam

Rumen Düğünleri Nasıl? Transilvanya’da Halay Hikayesi

Türkler Yabancı İle Evlenir mi Hiç?

Bu durum dönüş yolculuğumuzda Paris Havalimanı’nda anneme yardımcı olan Fas asıllı görevli tarafından bile şaşkınlıkla karşılandı. “Siz Türkler Türkler dışında pek evlenmezsiniz. Çok ilginç dedi” her ne kadar ben ona ülkemizdeki Rus gelinlerin çokluğundan bahsetsem de kadını ikna edemedim. Ama sonrasında düşündüğümde, Avrupa’daki ülkelerle kıyasladığımda gerçekten de bizde yabancılarla evlilik biraz farklı bakılan bir durum. Hatta bırakın yabancılarla evlenmeyi memleket bile seçilir. Göçmenler çoğunlukla göçmen olmayanlara kız vermez. O Kürt olmaz, bu Çerkez hiç olmaz, Karadenizli uzak dursun vb… söylemlerle ülkede şehir bırakmazlar.

Açıkçası biz ailece bu konularda önce insan olsun mottosu ile yola çıktığımız için Faslı kadını şaşırtmayı başardık. Bu arada Fas’ın bizim kültürümüze de yakın olması bu süreci çok daha kolaylaştırıyor. Açıkçası isimler bile Fatma, Asiye, Büşra :)) Bir de gelinle kaynanın birbirlerini anlamaması bence evliliklerin daha sağlıklı olmasında önemli bir fayda getirebilir. 🙂

Fas Nerede?

Neyse geyiği kesip sadede geleyim yavaş yavaş. Şimdi Fas’ın yerini gözünde canlandıramayanlar için ülke Kuzey Afrika’nın en uç noktasında İspanya’nın güneyinde yer alıyor. Ülkenin hem Akdeniz hem de Atlantik Okyanusu’na kıyısı bulunuyor.

Fas’a Nasıl Gidilir?

 

Fas açıkçası uçakla bile 5 saat yolculuk gerektiren bir destinasyon. O da direkt uçarsanız. Fas’a THY ve Air Royal Maroc Atatürk Havalimanı’ndan Casablanca’ya (Kazanlanka) direkt uçuşlar gerçekleştiriyor. Bu uçuşlar açıkçası biraz pahalı oluyor. (Yaklaşık 1400-1600 TL bandında) Mille yer bulmak da çoğu zaman pek kolay olmuyor. İki havayolu çoğu zaman kod paylaştığı için hangisinden bilet alırsanız alın aynı uçakta uçacaksınız. Ucuz olana bakın derim. Ama bunlar beni aşar derseniz Sabiha Gökçen’den Air Arabia daha uygun fiyata direkt uçuyor ama ülkeye geliş saatiniz gece 3 gibi oluyor. Bu bilet de biz baktığımızda 1000 TL seviyelerinde idi.

Fiyat anlamında en uygun uçuşları ise Alitalia ve Air France’ın aktarmalı uçuşlarında bulabiliyorsunuz. En iyi ihtimalle 5’er saat havalimanında bekleme oluyor. Biz giderken Roma, dönerken Paris aktarmalı uçuşlar gerçekleştirdik. Kişi başı 750 TL gibi bir fiyata denk geldi. Açıkçası Roma Havalimanı’nda sıkıldık ama Paris Charles de Gaulle Havalimanı’nda playstationlar hayat kurtardı 🙂 Orada 5 saat nasıl geçti anlamadık. Bu havalimanını daha sonraki yazılarımda yazmayı planlıyorum.

charles-de-gaulle-havalimani-paris-1

Fas Vize İstiyor mu?

Uzun ve meşakkatli bir yolculuk sonrasında Kazablanka’nın Mohammed V Havalimanı’na geldik. Burada Türk vatandaşlarından vize istenmiyor. Ancak ülkeye girişte bir forum doldurmanız gerekiyor. Açıkçası bu formu önceden bulup doldurmak hayat kurtarır benden söylemesi. Çünkü ülkeye girişte pasaport kontrolünde çok ciddi kuyruklar olabiliyor. Ben annem tekerlekli sandalye ile olduğu için bu kuyruğu hızlı geçtim ama babam ile kardeşim bizimle geçemeyince bizden 45 dakika sonra kuyruğu geçebildiler.

Fas’ta Ücretsiz Sim Kartları Es Geçmeyin

Pasaport kuyruğunu geçer geçmez ilk işim Fas’ın GSM operatörlerinden sim kart almak oldu. Sadece pasaportunuzun fotokopisi ile orada size ücretsiz sim kart veriyorlar. Üstelik de içinde az da olsa belli dakika arama ve internet de dahil oluyor.

Temara’ya Yolculuk

fas-temara-sahil-2

Kazablanka’da bizi erkek kardeşimin müstakbel akrabaları karşıladı ve onların araçları ile başkent Rabat yakınlarındaki sahil şehri Temara’ya doğru yol aldık. Temara Kazablanka Mohammed V Havalimanı’ndan yaklaşık 109 km uzaklıkta Atlantik Okyanusu kıyısında ufak bir şehir. Başkent Rabat’a uzaklığı ise yaklaşık 14 km.

Buradaki evler genelde 2 ya da 3 katlı. Yüksek binalar yok. Bana biraz bu açıdan Florya’yı hatırlattı. Biz burada geleneksek bir Fas Evi’nde kaldık. 3 katlı bu ev yıllar önce annemin izlediği Fas’da geçen Jade karakteriyle aklımızda yer eden Aşkın Peşinde Dizisi isimli bir diziyi hatırlattı bize.

fas-evi-1

Kaldığımız evin önündeki Atlas Okyanusu dalgaları ile biraz beni ürkütmedi desem yalan olur. Sanırım ben denizi okyanusa tercih ediyorum. Ama buraya kadar gelmişken yüzmemek olmaz diye okyanusun en dalgasız yerini bulup tabi ki de yüzdüm. Tabi nişandan sonra.

Fas’ta Bekçi Sistemi

Fas’ta kaldığımız evde ilgimi çeken bir diğer konuda sokakta bekleyen bekçilerdi. Fas’ta her sokakta belli sayıda bekçi evlerin güvenliğinden sorumlu oluyor. Bir sorun olduğunda polis çağırıyorlar. Bunun yanında başka görevleri de var.

Fas Nişanları Nasıl Olur? (Fas Düğünleri)

fasta-kiz-isteme

Odalarımıza yerleşip sonra üstümüzü değiştirdikten sonra Omaima’nın ailesinden kızlarını kardeşime istedik. Aileden evet cevabını aldıktan sonra ise nişan hazırlıkları başladı. Cumartesi akşamı kaldığımız evin salonunda bir nişan merasimi yapıldı.

Açıkçası Fas’ta nişanlar bizdeki düğünlerden bile eğlenceli oluyormuş desem abartı olmaz. Fas’ın geleneksel müziklerini yapan sanatçılar gece geç saatlere kadar herkesi coşturdular.

Özellikle makasla müzik yapan abi çok ilginçti.

Bu törenin bir ilginç yanı da damadın ailesinin getirdiği bohçaların açılma seremonisi idi. Bohçalar özel kutularda sergilenerek müzik eşliğinde tüm davetlilerin önüne getirilip sergileniyor.

fastan-kiz-alma-fas-nisani-8

Bu arada nişan esnasında gelin ve damat hem geleneksel Fas kıyafetleri hem de normal kıyafetler giyiyor. Fas kaftanları ile de meşhur. Annem ve kız kardeşim de nişan esnasında Fas kaftanlarını da denediler. Erkek kardeşimin nişanda giydiği geleneksel Fas kıyafetinde özellikle ayakkabılar çok ilginç geldi bana. Arkası basılı gibi duruyor ama model öyle. Nişanda kardeşime seni yeniden sünnet edecekler galiba diye de takıldım açıkçası. O da az da olsa korktu hani 🙂

Fas’ta Bir Kız İstemek İçin Bohçada Neler Olmalı?

fastan-kiz-alma-fas-nisani-6

 • Bir altın takı (kolye ya da bilezik)
 • 2 gece çantası
 • 2 ipek kumaş
 • 2 çift ayakkabı
 • 2 iç çamaşırı takımı
 • 1 parfüm
 • 1 makyaj çantası

Açıkçası Türkiye’dekilerden pek farkı yok bu listenin. Tabi bunlara artı yapmak sizin elinizde. Nişanda çiçeği Türkiye’dekinin aksine kız tarafı yaptırıyor.

Gece ikiye kadar sürek nişan kutlamalarında yemekler ise gece 12’ye doğru geldi. Öncesinde çeşitli aperatifler sunulsa da  ana yemek ziyafeti için gece 12’yi beklememiz gerekti. Tavuk ve et yemekleri ayrı ayrı çok lezizlerdi.

fastan-kiz-alma-fas-nisani-1

Faslı Bir Kız İle Nasıl Evlenilir?

Biz annemin sağlık sorunları nedeniyle düğünü İstanbul’da yapacağımız için nikah işlemlerini de burada yapmaya karar verdik. Açıkçası Fas’ta evlenmenin Türkiye’de evlenmeye göre daha hızlı olması da bunda etkili oldu. Sonuçta 2 Türk ya da 2 Faslı’nın evlenmesinden farklı bir prosedür devreye giriyor evlenmek isteyenlerden biri yabancı olunca. Eğer kardeşim Faslı olsaydı Fas’ta imamlar resmi nikah kıyabiliyordu. Hem dini nikahı kıyıp hem de resmi işlerinizi imam hallediyor. Ancak kardeşimin yabancı olması nedeniyle Fas’ta evlenmek için başvurulması gereken kurum Mahkeme oluyor. Mahkeme sürecinin en hızlı ilerlediği yer başkent olması nedeniyle Rabat.

Faslı Bir Kız İle Evlenmek İçin Size Gereken Belgeler Şöyle:

 • 4 Yeni Fotoğraf
 • Doğum Belgesi
 • Adli Sicil Belgesi
 • Çalışma ve gelir belgeleriniz
 • Kimlik ve fotokopileri
 • Pasaport ve fotokopileri
 • Evlilik İçin Uygun Olduğuna Dair Resmi Belge
 • Sağlık Belgesi

Tüm belgeler Fransızca ya da Arapça’ya çevrilmeli ve 4’er adet de fotokopisi gerekiyor. Tabi bunların yanında Fas’ta da oranın devlet mercilerinden adli sicil ve evlenmesine mani olmadığına dair belge alıyorsunuz. Buralarda tanıdığınız biri yoksa 1 kaç gün sonraya randevu verebiliyorlar. Bir de Türkiye’dekinin yanında sağlık belgesi Fas’ta da almanız gerekiyor.

Sonrasında bu belgeler ile Türk Konsolosluğu’na gidiyorsunuz. Buradan size verilecek belgelerle mahkemeye başvuruyorsunuz. Konsolosluğa bunun için bir ücret ödeniyor. Konsolosluk’tan belgenizi almanız en az 1 gün sürüyor. Mahkeme nikah tarihi verip nikah onaylandıktan sonra belgeler Türk Konsolosluğu’na veriliyor. Konsolosluk Türkiye’de gerekli mercileri sizin evlendiğinize dair bilgilendiriyor. Böylece Türkiye’de yeniden bir nikah yapmanız gerekmiyor. Bu arada Fas’ta evlendiğinizde dini nikah da yapıldığı için eşinize mehir de vermeniz gerekiyor. Türkiye’de de resmi nikahla birlikte imam nikahı yapanlar mehir adlı para ya da takının verilmesi gerektiğini bilir. Genelde bizde erkek eşine mehir sözü veriyor ama vermiyor. Burada ise söz yetmiyor mehiri vermeniz gerekiyor. Bu kadının bir nevi boşanılması halinde sigortası oluyor. Fas’ta da bunu para ya da altın takı olarak verebiliyorsunuz.

Tüm bu işlemlerin tamamlanması 1 ayı geçebiliyor. Hatta mahkemenin sizin evlendiğinize dair apostilli belgeyi vermesi 1 buçuk 2 aya denk gelebiliyor. Bunun yerine benim önerim mümkünse evlilik işlemlerini Türkiye’de halledip evlendiğinize dair apostilli belgeyi İstanbul Nişantaşı’ndaki Fas Konsolosluğu’na vermeniz.

Fas’ta Nereleri Gezdik?

fas-rabat-hasan-ii-kulesi-mohammed-v-mozalesi-ve-camii-2

Ülkeyi ziyaretimiz sırasında asıl amacımız düğün dernek işleri olduğu için açıkçası çok fazla gezmeye vaktimiz olmadı. Ancak az da olsa bazı güzel yerleri görme imkanımız oldu.

Rabat Eski Çarşısı (Souk As Sebat)

rabat-tarihi-carsi-soukfas-kaftanlari

Başkent Rabat’ın Medina duvarları içerisinde kalan tarihi çarşısı Souk as Sebat’a gittik. Burası geleneksel ürünlerin satıldığı büyük bir çarşı. Burada cep telefonu ve cüzdanlarınıza dikkat etmenizde fayda var. Kardeşimin nişanda giyeceği geleneksel kıyafeti de buradan aldık.

Hasan II Kulesi ve Camii

fas-rabat-hasan-ii-kulesi-mohammed-v-mozalesi-ve-camii-4fas-rabat-hasan-ii-kulesi-mohammed-v-mozalesi-ve-camii-6

Rabat’ta gördüğüm yerler arasında beni en çok etkileyen yer burası oldu. Kulenin hemen yanında bir önceki Kral Hasan II ve onun babası Muhammed V’in mezarlarının yer aldığı mozale yer alıyor. Bu mozalenin yanında da bir cami. Bu cami mimari olarak bana Cordoba Camii’ni andırdı. İspanya’ya giden Arapların buradan gittiklerini düşününce bu benzerlik şaşırtıcı olmamalı. Camiinin içindeki sık sık kolonlar, bir kolonlar ormanını andırıyor.

fas-rabat-hasan-ii-kulesi-mohammed-v-mozalesi-ve-camii-5

Atlantik Okyanusu

Temara’da iken nişan sonrasındaki en büyük eğlencemiz Atlantik Okyanusu sahillerinde yürüyüş yapmak ve denizin tadını çıkartmak oldu. Açıkçası burada deniz sezonu bizdekinden çok daha uzun sürüyor.

Kazablanka Hasan II Camii

hasan-ii-camii-kazablankahasan-ii-camii-kazablanka-3

Dünyanın en büyük 3. Camii olarak lanse edilse de açıkçası dünyada çok daha büyük birçok camii var. Ancak Kazablanka’nın en önemli yapısı olan Hasan II Camii Sultan Ahmet Camii’nin 10 katı kapalı alana sahip.

Ne Yedik Ne İçtik?

Burada kaldığımız sürede ülkenin geleneksel yemeklerinden Couscous (Kuskus) yeme imkanım oldu. Couscous Fas’ta özellikle cumaları yapılan, yapımı oldukça meşakkatli ama yemesi de o kadar güzel bir yemek. Tabi bu yemek farklı yorumlarla diğer Kuzey Afrika ülkelerinde de yapılıyor. Açıkçası Tunus’ta yediğim kuskus da oldukça lezizdi. Fas’ın kuskus’unda etin yanında Osmanlı mutfağında olduğu gibi tatlı meyveler de yer alıyor. Açıkçası ben etle tatlı meyve karışımı çok fazla sevemiyorum.

fas-yemekleri-kuskus-couscous

Kuskus dışında tagine ve tanjia da bizim deneyemediğimiz ama methini duyduğumuz yemekler.

nane-cayi-fas-yemekleri

Nane çayı ise bizim siyah çay niyetine sürekli ikram edilen ve oldukça rahatlatıcı bir çay.

fas-yemekleri-salyangoz

Rabat sokaklarında denk geldiğim salyangoz büfesi ise beni pek cezbetmese de önünde kuyruk olan bir yer idi.

Fas Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 • Ülke Krallık ile yönetiliyor. Mevcut Kral Muhammed VI
 • Ülkenin halihazırdaki en kuvvetli partisi Adalet ve Kalkınma Partisi ve amblemleri gaz lambası
 • Ülke Türkiye’den vize istemiyor ama girişte bir form doldurmanız gerekiyor
 • Havalimanında ücretsiz sim kartı almayı unutmayın
 • Ülkenin para birimi Fas Dirhemi (MAD) 1 Fas Dirhemi = 0,31 TL
 • Başkenti Rabat, ekonomik merkezi ise Kazablanka
 • Resmi dilleri Arapça ve Fransızca
 • Ülke çok ucuz değil. Avrupa’da tatil buraya göre ucuza gelebiliyor.
 • Ülkenin en büyük 2 etnik grubu Araplar ve Berberler
 • Ülkenin dini İslam

Fas Nişan VideolarıFas’ta Nişan Fotoğrafları

fastan-kiz-alma-fas-nisani-9 fastan-kiz-alma-fas-nisani-4 fastan-kiz-alma-fas-nisani-3 fastan-kiz-alma-fas-nisani-10

116 YORUMLAR

 1. Sakın fastan evlenmeyin derim.dini imani para olan bu kadınlar sevmezler sevmiş gibi yaparlar.tek amaçları türk vatandaşlığı alana kadar sever gibi gorunup oyun oynarlar. Cocuk yapmayi bile goze alir sonra sizinleyken yerini yaptigi baskasina kacmak icin an kollarlar.yakaladiklari ilk firsatta kacarlar.cocuk umurunda bile olmaz.kisiliksiz ve arsiz hayasiz yasam.sekilleri vardir.goruntude dindar gecinir ama muslumanlikla bir alakalari yoktur.zenginlik mal mulk onlarin tek amaclaridir.cok kocali yasamak onlara normaldir.asla ama asla evlenmeyin cok agir sonuclari olacaktir evlenirseniz.

  • Bizim gelin de düğünden 1 gün önce saçna bir bahane uydurup kaçtı. Ama biz de oturum izin başvurusunu felan iptal ettirdik. Keşke daha önce uyarsaymışsınız

   • Genelleme yapmak doğru değildir hiçbir zaman. Dediğiniz doğru “Kendisini ve ailesini çok iyi araştırmadıysanız”.. Maalesef Türk kardeşlerimiz internet ortamında tanıştığı Faslı kızlarla iyi tanımadan iyi araştırmadan hemen evlenmeye kalkıyorlar. ki Fas’ta olduğu gibi her yerde iyi ve kötü insanlar var. Dil kültür vs farklılıkları çözmeden iyi tanımadan evliliğe kalkışıyorlar.. hayırlısı diyelim..

  • Sadece vatandaşlık istiyorsak, Avrupa’yı ya da Amerika’yı isteyebiliriz! vatandaşlığınız bile önemli değil! Türkler bile Avrupa’da boktan işlerde çalışmaya gidiyor! Eğer bu gururluysan, o zaman ülkende kal! gerçekten aptal yorumları okumak için şok oldum, insanlar bok konuşuyor, bu arada ben senin yarısının haritada nerede olduğunu bile bilmiyorum! yazıklar olsun !

   • Merhaba iyi aksamlar turkiyede yaşıyorum fasta evlilik yapmak istiyorum birbirimizi çok seviyoruz ne yapmam gerektiğini bilmiyorum lütfen bana yardımcı olun musa küsbeci facebook adresinden bana ulaşa bilirsiniz ınstagram Musa Küsbeci lütfen bana ulaşın

  • Arkadaşım düşüncelerin yanlış genelleme yapmayın ben fastan evliyim yaklaşık 8 yıldır. 2 de çocuğum var cevremde çok arkadaşım var evlenen ve mutlular şuan eğerki doğru düzgün konuşmadan ve tanımadan evlenirseniz sonuçları senin yazdığın gibi oluyor.

   • Merhaba iyi aksamlar abi turkiyede yaşıyorum fasta evlilik yapmak istiyorum birbirimizi çok seviyoruz ama ne yapmam gerektiğini bilmiyorum lütfen bana yardımcı olun bana ulaşın çok büyük yardıma ihtiyacacim var yardımcı olursanız sevinirim. Face: Musa küsbeci insta;Musa Küsbeci tel:0541 394 37 44 bana ulaşırsanız sevinirim

  • Merhaba arkadaslar,
   Sizin için üzgünüm Osman bey, ama bu sizin versiyonunuz onun versiyon ne? bilmiyoruz? ikiside’den bilgi duymamiz lazi.
   @ orhan Eger bir kadin vatandaslik almak istiyorsa kesinlikle sizin olmayacak, zaten fas’dan avrupa daha yakin niye ispanya’dan ya da fransa’dan evlenmemisti.
   Lütfen samimi olun türk vatandaslik önemli degil
   Saygilar

 2. Merhaba> Bende fasli bir bayan ile tanistim. Evlilik icin dugun filan yapamam orda dedim. kabul etti. evlenip gidelim dedi. Fikriniz nedir. alabilir miyim. 2 haftada dugun filan yapmadan evlenilebilir mi orada?

  • Kendisini ve ailesini çok iyi araştırmadıysanız, yüzde yüz emin değilseniz pek tavsiye etmem. Genelde Faslı kadınlar Türk erkeklerini zengin görüp evlenmek istiyor. Bir kısmı bunu sadece Türkiye’de oturum almak için bir kısmı da evlenip para tırtıklamak için yapabiliyor. Bu durum sıkça Faslı kadınlarla sıkça rastlanan bir durummuş. Açıkçası bu konuda hem Fas Rabat’ta çalışmış bir diplomat arkadaşım hem de Sabiha Gökçen’de çalışan bir arkadaşım tarafından uyarıldım. Zaten kardeşimin eşi de düğünden bir gün önce saçma nedenlerle ülkeden ayrıldı. Yüzde yüz emin değilseniz, ailesini ve kendisini çok iyi araştırmadıysanız kesinlikle evlenmeyin derim. Bu arada Fas’ta evlilik süreci çok uzun sürüyor. 2 haftada tanıdık torpil felan yoksa yetişmez.

   • Uzgunum boyle oldu size. Am ben fasliyim ama dedigin gibi olmuyor herzaman ve herkes ayni degil… benimde sevgilim turkiyeden evlenmek istiyoruz ve ben ona cok seviyorum …. durmuz iyi degil su an onun icin biraz calirsak daha iyi olur sonra… oda zengin degil ama ben onu seviyorum ve evlenmek istiyorum… lutfen arkadaslar demeyin biz sadece para mara istiyoruz.. herkes ayni degil..

 3. Bir yildir fas li bir kizla birlikteligim var evlilik karari aldik kendisi ulkesine dondu yaklasik 4 aydir orada ailesi nin haberi var dugun falan istemedigini aile arasinda evlenmek istedigini soyluyor dugunlerin cok masrafli olacagindan yakiniyor
  Yorumlari okuyunca sok oldum
  Ne dusunecegimi bilmiyorum

  • Çok dikkatli olun derim. İyice araştırmadan evlenmeyin derim. Burada evlenecekseniz evlilik sözleşmesi yapmanızı tavsiye ederim. Herkes hakkında konuşmak yanlış olur ancak bu konuda çok sabıkalı bir ülke Fas.

   • Osman bey çok teşekkür ediyorum . insanları uyardiginiz.icin ben Faslı ile evlendim sakın almayın çingene alın hayat kadını alın bunlara bulasmayin niyetleri hepsinin aynı zihniyet aynı rezil olursunuz.yazanlara bak Faslı var bana aşık diyor arkadaş git fasa tipinin önemi yok herkes sana aşık git git gör

  • Benimde kız arkadaşım faslı 1 yıl konuştuk ve daha sonra evlilik kararı aldık ve herşey yolunda şuan ve böyle de devam eder gereken evrakları hazırlıyoruz gönlünüze göre olsun herşey arkadaşlar

 4. Sevkle okudum.
  Hollandada yasiyorum cok fasli var biz onlara marukan diyoruz.

  Para para din iman . 30 gectimi isidci gibi dindar olurlar. Her turlu pislik var ama dunyanin en guzel kizlari. Kizlari buyuk gozlu buyuk kalcali ve iri dudaklariyla sizi etkileyebiliyor. Dikkat edin.!

 5. ben turiya hanim fasliyim fasta yasyom kende is yerim var ortak ariyorum türkçe bildiğim icin yatirim isteyenlere yardımcı olurum benim numaram 00212665612924 watsaptana yazabilirsiniz

 6. yok kardeşim sakın fas dan gelin almayın en iyisine lanet dinleri imanları para onların bizde iki salak kuzen var ikiside oradan evlendi bir tanesi daha türkiyeye gelmeden bütün altınları aldı gitti sonra tekrar geri geldi dedik altınlar nerde dedi yok tabi bizim salak yinede kabul etti kızı diğer salak ise karısı ile hergün kavgalı çocuk ailesi ile görüsemiyor çünkü izin yok kız hergün alışverişte düşündüğü teksey para asla ama asla evde yemek yapmaz kahvaltı hazırlmaz isleri güçleri makyaj kıyafet siz siz olun aldanmayın onlara çevreden duyuyorum oraya çalışmaya giden birçok turk evlenip geldi ama hiçbiri mutlu degil hepsi para kaptırmış

  • Aynısı bana da oldu.. alış veriş makyaş. 5 ay sonra siktir ettim gitti.. Fas dayken sana masum ve dindar rolü oynuyor.. hatta sümüklü böcek yediğini bile inkar ediyor. evlenince tam bi kazık sokuyor.. hemen mine etek aramaya başlıyor.. gerçek yüzünü evlenince görüyorsun.. Tabii tüm faslıların böyle olduklarına da inanasım gelmiyor. Ama yüzde 90 sanı öyle sanırım.. berbat.. dört sefer gittim oraya.. iki sefer soyuldum. ikinci seferden sonra değerli bir şey götürmedim. telefonumu da ön cebime koydum.. Trende uyurken bile soyuyorlar.. Tanışdığım kadınlar la bir kere yattım mı, artık bir dükkandan çıkı ötekine giriyor. Sana satın alayımmı diye bile sormuyor.. alıyor da alıyor.. sen de habire öde.. direk para istemiyor. hep aynı şey.. Tüm ihtiyaçlarını sana aldırıyorlar. Paran varsa problem yok.. Ama evlenmek çok sakıncalı.. Ayrıca erkeklerle konuşmak ve telefon numarısını vermekten senin yanında bile hiç çekinmiyorlar ve çok rahatlar. bir erkek laf attığında ona gülerek cevap veriyorlar.. yani avrupa bile halt etmiş.. orada kapanmak sadece formalite. Orospuların namaz kılıp oruç tutması tamamen normal. Kişiliklerini saklamak için kapanıyorlar.. Çokları kızlığa çok önem veriyor o sebepten ters ilişkiyi tercih ediyorlar.. Kardeşim paran varsa git eğlen ama sakın evlenme.. Fas erkekleri herkesi kadın olarak almıyor.. o yüzden çok evde kalmışlar var.. bir çoğu 40 elli yaşında ve ben kızım diyor.. Ben inanmıyorum.. siz inanırsanız inanın..

 7. Çok güzel bir yazı olmuş. Aynı zamanda beni korkutmayı başardınız Osman bey. Fakat benim durumum biraz farklı:) ben 26 yaşımdayım. asgari ücretle çalışan biriyim. internetten faslı bir kızla tanıştım. kendisi 23 yaşında ve rusyada diş hekimliği okuyor. ailesi fasta. o gelir istanbula ye ben giderim rusyaya. güzel bi birlikteliğimiz var. dil konusunda sıkıntımız yok. Hatay’lı olduğum için arapça biliyorum. benim durumum iyi değil. onun durumu iyi. biletlerimi o alır, otel masrafları yemek ulaşım vs her türlü maddi desteği kendisi bana veriyor. kendisi benimle evlenip türkiyede yaşamayada razı. açıkçası ikimizde birbirimizi çok seviyoruz. fakat yorumları okuduğumda içime ufakta olsa bir ukde düşmedi değil. ama yinede kötü düşünmek istemiyorum. Bu anlattıklarım kadarıyla benim durumumla alakalı birşeyler söylerseniz gerçekten çok memnun olurum. iyi geziler

  • açıkçası herkes şöyledir demem yanlış olur. Benim Fransa’daki en yakın arkadaşlarımdan biri Faslı idi ama bizim de başımıza çok kötü bir tecrübe geldi kardeşimin evliliği sırasında. Sonrasında böyle bir olayın münferit değil sıkça karşılaşılan bir durum olduğunu gördük. Ama bu demek değildir ki, tüm Faslılar kötüdür. Umarım sizin için durum iyi olur. Sadece bizim gözümüz korktu. Biz bir daha Fas taraflarından geçmeyiz sanırım :))

  • Kardeşim sen burada yazılanlara bakma. Sen kendi ilişkine bak. Ben iki Türkle evlendim. Allah beni öyle insanlardan korusun.. Her ülkeden kötü var.. biz burada kötülerini seçmişleriz.. iyiyle evlenmişler buraya girip de bir şey yazmaz zaten. O yüzden ilişkini bozma.. İnsan bir kere yaşıyor.. Hiç bir şeye garanti yok hayatta..

 8. Selam Aleyküm beyler.
  Benim fas da evlendiğini nasıl bildire bilirim konsolosluk da yada Türkiye’de. Hangi işlemler gerekiyor. Lütfen yardım edin.

  • Biz giderken Roma dönüşte Paris üzerinden uçtuk. İkisi de istemedi ama bekleme süremiz 4 saat idi. Belli saatin üstünde isteme riski var. Bu arada evlilik için gidecekseniz tavsiye etmiyorum.

 9. Arkadaşım düğün nikah masrafı ne kadar oluyor kimse bir şey yazmıyor düğün nişan nikah yapan yokmu düğün için nikah için ne kadar harcama yapılıyor siz hiç harcama yapmadınızmı 4 bin 5 bin euro masraf oluyormuş dogrumu bilen yapan arkadaşlar bizlerle paylaşırsa çok seviniriz şimdi den teşekkürler

 10. Bende biriyle su an yaziyorum ne dersem evet olur diyor bosandim ilk evlilikten ve memleketten evlenmek istemiyorum burdaki yazilari gorunce kursun yemis gibi oldum avrupada kaliyorum ve alman vatandasiyim simdi bunun ailesini nasil arastirabilirim ki?

 11. Benim de esim fasli. Biz ilk görüsde birbirimizi sevdik ve de cok cabuk evlendik…Simdi soracak olursaniz mutlumuyum diye evet mutluyum ama fasli biriylen birlikte olmak gercekten cok sabir gerektiriyor…hic türklere benzemiyorlar….cok dindarlar, cok parayi seviyorlar, hep senden birseyler koparmak istiyorlar, birde erkekleri pek calismayi malesef sevmiyorlar…birde cok inatcilar…pismanmiyim hayir degilim, ama simdiki aklim olsa okadar cabuk evlenmezdi birazdaha tanimaya calisirdim…ama yine de mutluyum…

 12. merhaba fasta yatirim isteyenler tercumanlik ve her konuda yardimci olurum size benim watsap numarasi 00212601765754 ben firdaws hanim

 13. Bizde dorduncu ayda fasli kizla nisanladik yorumlari okuyunca korkdum o da dugun altin istemiyor cok korkdum

 14. Benim esimde fasa gitti 2 ayligina is icin geriye en az 10 kadin takip pesine dondu 23 yillik yuvamiz ordaki ahlaksiz muslimanlik altinda zina yapan kadinlarla dolu her sartini kabul ederim yeterki benimle evlen diye yalvariyorlar msj larda onlari gorunce kadinligimdan utandim allah boyle muslumanlarin islah etsin bide turk dizilerine bakinca siz muslumanmisiniz diye soru soruyorlar acaba kendileri nekar musluman zinanin buyuk suc oldugu bi ulkede bukadar cok kôtû kadin nasil yasiyor cok merak ediyorumm suan o ulke yerle bir olsa hic acimak gelmiyo icimdennn

 15. Merhablar şu an fastayım ailesi ile yüzük merasimi yapıyorum hatta birazdan kız gelecek yüzükler takılacak falan detayları yazacağım şu merasim bittikten sonra ama içime kurt düştü gelişmeleri bekleyin…(şu an pek müsait olamadığım için detaylı yazamadım gelişmeleri paylaşacağım)

 16. Sakın evlenmeyin dini imanı para bunların çok zor çok inatcilalar ben casablankadan evlendim git çingene evlen mutlu olursun bunlarla olmaz dedi rabat konsolos memuru d inlemedim.evlenmeyin hemen çocuk yaparlar seni gram sevmezler gram ama türklere kadın olsun çamurdan olsun ..seni kullanırlar istekleri bitmez tembeller fasli ile imam nikahı yap sakin resmiyet yapmayın sakin hepsi aynı. ..

  • Aynen öyle bende Faslı ile evlenip boşandım.. Bir çok da tercübem oldu.. hepsi aynı değil sanıyorsun ama hepsinin dini imanın para.. evlendikten sonra senden aylık ister.. sadece imam nikahı yeter onlara acırsan acınacak olursun. Ben boşandım ve İsviçre onu kendi ülkesine gönderdi. üç sene sabretseydim büyük bir hayat kazığı yerdim..Burada kalsaydı nafaka verecektim. Çok şükür kurtuldum..

 17. Sakın evlenmeyin dini imanı para bunların çok zor çok inatcilalar ben casablankadan evlendim git çingene evlen mutlu olursun bunlarla olmaz dedi rabat konsolos memuru d inlemedim.evlenmeyin hemen çocuk yaparlar seni gram sevmezler gram ama türklere kadın olsun çamurdan olsun ..seni kullanırlar istekleri bitmez tembeller fasli ile imam nikahı yap sakin resmiyet yapmayın sakin hepsi aynı. ..rahat türk konsolosluk tavsiye alın turkiye den hayat kadını ile evlen bunlarla bulaşma sakın onlar için tip önemli de yil ben ayı gibi gittim 140 kg hanım güzel ama onlar için senin paran olmasa da o ülkenin vatandaşlığı ıstanbul fatih aksaray ve beyoğlu tarafına git faslilari gidip görün. Sonra onlarla boşanmak çok zor parada para terbiye saygı kültür yok bize uymaz..

 18. Valla bende evleneceğim ama bunları okuyunca inanın düşünmeye karamsar olmaya başladım nasıl olacak kararsızım

  • Arkaşlar ben bir Falı kızla evlendim.. İsviçrede yaşıyorum.. Ben ayrıca daha bir çok kişiden duydum.. Faslı larla anlaşmak çok zor. İsan kendisi olayı yaşamayınca o hatayı yapabiliyor. Faslı kadınların yabancıyla evlenme sebepleri çok yönlü. Onlara sorarsan Fas ın erkeklerinden şikayetçiler ama gerçek hiçte öyle değil. Bu bayanlar oradaki gelecek korukusu, sıkıcı hayat, hayat pahalılığı, istedikleri gibi açık saçık giyinme özgürlüğünün olmaması. Fas ın kadınları ayrıca çok paracı… yani kisacasi sevgiden evlenmiyorlar. Genel olarak agresiv ve saygisizlar.
   Oraya giderseniz size sürekli bir şeyler aldırmaktan çekinmezler.. Artık iyi düşünün. Fas da oteller ve apartmanların günlüğü de çok pahallı. Faslı kadınla tanışıp evlilik öncesi cinsel ilişki yaşarsan çok memnun kalırsın ayrıca sana çok iyi hizmet eder.. ama evlilikten sonrada aynısını yapacakmı orası soru işareti..

 19. Ben bir Fasli kızla tanıştım evlenmek istiyorum bunları okuyunca çok şaşırdım. Fas kızlarından hic bilgim yok. acaba nasıl yapsam ben bir ay sonra Fasın Safi şehrine gitmek istiyordum ama şimdi biraz düşünmem gerekecek galiba. nasıl yapsam acaba. hepsi öyle olmaz bence iyileride vardır elbet. bilmiyorum valla kafam çok karışdı.

 20. Bende faslı bir bayanla internette yeni tanıştım,akademisyen olduğunu söylüyor.
  Şu an ilişkimiz iyi gibi gidiyor,ama yorumları okuyunca gözüm korktu.Ailesini oradaki Türk Konsolosluğundan mı araştıracağız.Bu konuda bilgi verirseniz sevinirim.

 21. Bende internetten konuştuğum faslı kiz arkadaşım var fakat yeni tanıştık ortak dilimiz var ama bi türlü fotoğrafını atmıyor ama görüntülü konuşuyoruz ewlilik düşünüyoruz önerinizi yazınız lütfen.

 22. Fas kızları hakkında bir sürü yorum var Fas erkekleri hakkında bilgilendirebilecek biri var mı acaba ?

  • Yağmur hanim sende fasli erkekmi buldun yoksa..araplar tembel insanlardır yan gelip yatmayı severler..umursamaz olurlar..allah yardımcın olsun..bu arada bende bi fasli kızla konuşuyorum sonu nereye varır hiç bir fikrim yok 😂😂

 23. Allah yazdıysa bozsun kardeşim.
  Faslı kız mı kesinlikle hayır.
  Önce beğenir başlarsın ama gerisi gelmez. güzellik var ama sevgi yok.
  sırf menfaat.
  aldatır.
  birde faslı kızlar kocasından başka diğer erkeklerle çok konuşur, onlara göre normal.
  faslı 10 tane kız türkün bir tanesinin tırnağı etmez.

  • Evet faslı kadınlar konuşur ve telefon numarasını bile verir. hiç saygı yok. Evlenmek kesinlikle tehlikeli

 24. Fas’tan kız arkadaşım var evlilik falan düşüncesinde değilim zaten evlilik yaşında da değilim. Normal sıradan bir arkadaşım kendisi. Merak ettim bakayım dedim ayıdan post Arap’tan dost olmaz lafı resmen tasdiklenmiş… Tedbiri elden bırakmamakta fayda var.
  Bizim geleneklerimiz gördüğüm kadarıyla bunlarınkinden kat ve kat görkemli, güzel…

 25. Faslı birinin tc vatandaşı olması için sadece evlenmesi mi gerekiyor ? Eğitim yoluyla olamaz mı?

 26. Faslı birinin TC vatandaşı olması için sadece evlenmesi mi gerekir?
  Eğitim yoluyla bu mümkün değil mi?

 27. Herkese merhaba ortalama bir yıldır konuştuğum bir kız var faslı çok saygılı paradan ziyade saygıya ve dürüstlüğe önem veren biri ayrıca illlaki gel gel diyor. Ben de söz gelimi fakir olduğum içi beklemelisin diyorum ve bekletiyorum daha iyi tanımam açısından o da zaten üniversite öğrencisi
  sizlerin var mı bi tavsiyeniz

 28. Benimde Faslı sevgilim var 1 ay geçti tanışalım afet gibi kız Türkiye ne zaman gelicekmis diyorum pasaport yok diyor gelirse kesin evlincem benim ailem çok zengin ama çok pintileri hadi hayırlısı gözüm yollarda

 29. Merhabalar ,
  tesadüfen kendime bu sayfada buldum , yorumları okudum .. şaşkınım
  ben faslıyım eşim de trük 6 sene evliyiz ve dünya tatlısı bir çocuğumuz var Allah’a şükür. Arkadaşlar ne yaşadınız tabi ki bilemem yalnız Fas kızların hakkında bu kadar kötü şeyler yazmanız hiç ta hoş değil . ben demiyorum aa asla böyle bir şey yok olamaz da sonuçta biz insanız ve herkes hata yapar , ne olursa olsun her yerde illaki iyi ve kötü insanlar var sadece FAS ta değil .
  Ben iki ülkede iyi ve kötü insanlar gördüm ( FAS ve Türkiye ) ..genelleme yapmamalıyız arkadaşlar
  yok neymiş Fas kızlar para severler , yemek yapmazlar yok bilmem ne ..yaw Türkiye de yok mu böyle tip kızlar var gördük işleri güçleri para makyaj alışveriş yok müstakbel eşim bir evi olacak arabası olacak yazlık evi olacak , evli kadınlar kocaları aldatanlar kendi gözümle gördüm vs.. ki erkek gibi trük kadınları da gördük aynı şekil FAS’ta Arkadaşlar .
  Ben ve Ailem mesela hiç bir şey istemedik maddi anlamda eşimden , iyi zaman da ve kötü zaman birbirimize sarıldık yan yana durduk mutlaka bir iniş çıkış oluyor tartışmamız oluyor ki her ilişki de normal olan şey ama asla vazgeçmedik birbirimizden çünkü bizim kültürümüzde bir evlilik sonsuza kadar yürümesi için Sabır lazım saygı ve sevgi .
  Ayrıca bizim kültürümüz hemen hemen aynı sadece insanlar Farklı ..
  Herkese iyi günler

  • Selamlar sizi tebrik ediyorum böyle güzel bir paylaşım yaptığınız için gerçekten benim nişalımda Fas tan nişanlımla ilk tanıştığımız zaman bu yorumları okudum ve kafamı bulandırdı paylaşılanlar ama ben yorumlara inanmadım ve devam ettim birlikteliğimize mutluyum onunla tanıştığıma ALLAH ın izni ile kısa zamanda evleniyoruz. Size eşinizle mutluluklar diliyorum

 30. Arkadaşlar evlenmek nedir ? Onu öğrendıkten sonra kim olursa olsun evlenın bırakın sapma sapan yargılamayı bir ülke ne kadar fakir iyise o ülkede okadar zordur evlilik için dürüst insanı bulmak hele hele güzelini fasın toplumu zengin olsaydı acaba yorumlariniz ne olurdu

 31. Salam alaikum, Faslıyım ve Türkleri severim, ama Faslılar hakkındaki yorumlarınızı okuduğumda şok oldum.Çok iyi bir insanız.Tanrıda seni seviyoruz.Ama Fas’ta kötü insanlar olduğunu ancak Fas’ta değil, her yerde kötü insanlar olduğunu kabul ediyorum.O insanlar da oradalar. Daha fazla para için evlenmiyorlar, ama tüm Faslılar gibi değil, bu insanları da reddediyoruz, hepinize söylesek bile Fas’a hoş geldiniz, o da sizin ülkenizdir.

 32. Hello; i am from morocco and my husband from turkey;nearly 8 year we are married. and maybe 10 time or less we have a problems,it normal. his familly love me and me also i love his familly ; my familly love him. is not all pleaple in the world good 🙁 i very ashamed about what they write about the moroccan.

 33. Kaltak her yerde kaltak— Fas da da öyle Türkiyede de.. başka bir ülkedede. Türkiyenin orospusu daha tehlikeli.. Kadınlar ülkenin sistemine göre hareket eder.. onları çok sıkarsan ve devlet sistemi de kadınları koruyan bir sistemse.. seni o zaman ilistire çevirir.. ama iş tam tersiyse o zaman kozlar senin elinde.. ama yine de sen haksız olma…

 34. Sakin evlenmeyin..konsolosluğu bildirmeyen bunlar imam nikahı yeter bunlarda sevgi aşk yok.türk erkeğe kadın olsunda der sonra of of bunlar hemen çocuk sen bankamatiksin istekler bitmez alda al alda al.dünyanın en tehlikeli insanları tembel.dehşet paraci.saygisizlar inatcilar.ailenizi uzmeyin.anne babanıza yazık etmeyin.bunlarla ye iç takip sakin bunların amacı sonra boşanıp seni soymak para almak.boynuzuda takarsiniz faslı ile olmak anlatilmaz yaşanır 3 yıllık tecrübe parani yerler.gram sevgi yok.herşeye tamam tamam tamam.bir evlendim senin ocağını sondurur.git hayat kadını al bilirsin bunlar ailesine para gönderir hep seni yontarlar.senin tipinin dilinin önemi yoktur.onların derdi farklı git fasa evlencem de 50 kişi gelir .rahat konsolosluktan tavsiye alın o evlenme dedi ben evlendim ama dayanamadım katil olmak istemiyorsanız uzak durun .son pişmanlık fayda etmez.strese değmez kaybettigin para ve itibarinizi düşünün boynuzuda paranız çok ama çok olsun çok para çok bunların hepsinin dini imanı paradır erkeklerle çok içli dışlı olurlar bunlara alışık olun.geniş olun paralı olun.hayırlı olsun

 35. Im Turkish and i leave in Holland. Maroccon (Fas In Turkish) girls are very very beatiful. They have nig eyes big nice ass but they love money more then every nationalitiy. They are agresive. They dont know the word “love”. My friend is marry and they are very islamitich religions but he is not happy. Alway make quarrel. He told me he want divorce from his Moroccon women. I was in Marrakech if you want only sexx then okey they are so very beautiful its not normal. Sory for bad english

 36. Benim 2 si internette 1’i gercekte olmak uzere 3 fasli bayanla gorustum. Bunlardan 2 si gercekten kaliteli,ahlakli ve duzgundu.

  Gercek hayatta tanisip gorustugum kisi ise yukardaki yorumlarin geneline yakin 1 profildi. Manken gibiydi acikcasi cok guzeldi fakat omrumde gordugum en saygisiz, en gecimsiz insanlardan biriydi. Hic tesekkur ettigini duymadim. Tembeldi,tek bildigi sey uyumak ve +16 hususlardi.

  Genelleme yapmamak lazim. Her milletin iyisi de kotusu de var. Akilli olmali. Rabbim hayirlisini versin.

 37. Bende internetten konuşuyorum pasaportları yok para yolluyorsun annem baba kabul etmedi diyor
  Seni tanımadan para istiyor anlam veremiyorum
  Düğüne gidecekmiş para ister
  Elbise alacakmış para ister Türkiye’de böyle birşey yok ayıp
  Anlam veremedim ve marakesh gittim her yerde dilenci
  Her yer pislik içinde
  Resmi nikah kesinlikle yapmayın derim
  Kadinlarla hemen tanımıyorsun ahlak çok iyi deyil bence

 38. Arkadaşlar genel için yazıyorum bunları iyi okuyun!
  1 fasta 8 yıl yaşadım 10 yıllık evliyim ve 2 çocuğum var
  2 evlenmeden önce hiç birşeyim yoktu
  3 şimdi her şeyimiz var evler araba yazlık
  4 Türkiye ye geldiğimizde hiç birşeyimiz yoktu ne ev ne eşya sadece ailemiz vardı.
  5 herşeyi eşimle beraber birbirimize destek olarak yaptık
  6 bir daha dünyaya gelsem gene eşimi tercih ederim.
  Şimdi fastan evlenmeyi düşünen kişilere tavsiyem
  1 internet üzerinden tanıyarak gidip evlenmeyin her ülke için aynı
  2 Fasa gidip tanıyın ailesini görün tanıyın
  3 çok paranız varsa fasta düğün yapın eğer ailesi makul insanlarsa çadır kurup düğün yapın orda adetdir. normal bir düğün 10.000 dolar maliyeti
  4 evlilik işlemlerini eğer Eşiniz size güveniyorsa Türkiye de yapın ama orda yapmanız ailesi için önemli sonuçta sizin de kızınız olursa anlarsınız fasta evlilik işlemi yapacaklar konsolosluk tan evraklarınızı aldıktan sonra bir kişi bulun orda eşinizin ailesi yardımcı olur hiç karışmadan 2 günde işlemleri hallediyorsunuz.
  5 sakın elinize ve ailesini yalan söylemeyin varsada hiç birşeyim yok diyin
  6 fasın genel aileleri türkleri sever ve saygı duyarlar damatlar içinde özel olursunuz saygı en fazla size gösterirler
  7 kültür olarak türk kültürüne yakınlar normal aile kızları 40 yıl önce annelerimiz gibi varlık yokluk bilirler
  8 sizlerden türk kızlarının istediği talepleri talep etmez merak etmeyin.
  Şimdi tüm yorumlara cevap olarak yazıyorum.
  1 çok arkadaşım türk kızları aldı hala düğünden kalan borç ödüyorlar çevrimde çok taştan evlenen var benim gibi hiç ne gördüm nede duydum eşi ve ailesi evlenirken ev varmı? Araban paran varmı diye
  2 faslı kızlar para gözmüş para kopartırmış, simdi düşünün türkle evli bir çift annesi babası başka şehirde senede 2 defa anne ziyaretine gidiyor değilmi en az 100 fastan evli insan tanıyorum eşleri ailelerini görmeye 1.5 yılda bir gider durumu iyi olan 6 ayda bir bazıları 2 yılda senin türk kızı dediiğin onlarda bizim canımınız ama 400 liraya elbise alırken hayatta pazardan birşey almazken biz fastan evlenenlerin eşleri ilk önce pazarda arar parasına göre bakar 50 liraya 100 liraya elbise almaya çalışır şimdi sormak lazım yorum yapanlara neyi bilerek görerek paracılar diyorlar
  Burda yorum yapanlar
  ℅90 nı fasta bir ay yaşamışmı yok uzaktan atılıp tutulması uygun değil.
  Sadece önerilerim evlilik kutsal bir mühesese tanımadan ciddi şekilde konuşmadan karar vermeyin
  En büyük sorununuz dil ben eşim türkçe öğrenene kadar
  1.5 yıl sorun yaşadık ailemizde birde yemek lezzeti anneniz yardımcı olucak
  Şunu Unutmayın sizi sevip ailesini bırakıp Türkiye ye geliyorsa anneside babasıda kardeşide sizsiniz onun için her daim yanında olmalısınız.
  BİR KASA DOMATES BİRİ CÜRÜK OLMAZ

  • Gercekten. cok guzel belirtmissiniz. Ben yurtdisinda yasmaktayim. Turk kizlarinin kaprislerinden, daha evlenmeden biktim. Daha Hicbisey yokken turkiyeye kac sefer gelebiriz diye soruyorlar. Ben sahsen turkiye defterini kapattim.

 39. Herkeze selamlar. Faslı bir kadın olarak yorumları büyük bir üzüntüyle okudum. 22 yaşındayım ve 3 yıldır Türk biriyle evliyim, hemde Karadeniz’li! Birbirimizi çok severek evlendik ve gayet mutlu, huzurlu bir yuvamız var Allah’a şükür. Ondan hiçbir zaman para istemedim. Istememde. Kendim çalışıp aileme katkıda bulunmak benim için daha değerli. Faslılarıda, Türkleride çok iyi tanırım. Aslında ikisi birbirini çok yakın milletler. Genelleme yapıp ” onunla evlenme, para avcısı, sevgi bilmez ” demek gerçekten yanlış. Uyruğunu gözetmeksizin sırf para için sizinle evlenmeye hazır bir sürü kadın var evet, lakin sizi sevdiği için ülkesini ve ailesini terketmeye razı olanlarda var. Bu oran ülkenin ekonomik durumuna göre değişir. Maalesef Fas ekonomik anlamında çok gelişmiş bir ülke değildir. Halkına refah ve kaliteli bir yaşam sunmuyor. Şartlar zordur. Eğitim bir o kadar sıkıntılıdır. Erkekler ayrıcalıklı yaşar. Ayrıca fuhuş büyük bir problemdir Fas ta. Kötü deneyim olanların çoğu, zaten o maksatla Fasa gidiyordur. Bir kadınla tanışır, sevişip, eğlenip vakit geçirirler. O kadın da ülkenin durumundan bıkıp sizinle evlenmek ister kendini kurtarmak icin. Sonra problemler ortaya çıkar. Önemli adımlar atmadan önce iyice düşünmek, tanımak, araştırmak şart. Siz evlenilecek kadını taniyamiyorsaniz zaten evlenmeyin. Biraz uyanık olun. Herşeye inanmayın. Bu birazda kısmet ve şans işidir. Ayrıca, erkekler bu konuda bencil ve acımasız davranıyor. Burada yorum yapan çoğu kişi Faslı kadınların güzelliğinden ve fiziksel yapılarından dolayı çok etkileyici bulmuş. Önce yatağına at kullan, sonra evlenince sana eş çocuklarına anne olmasını bekle… siz zaten baştan uygun davranmamissiniz. Madem huzurlu bir evlilik istiyorsun, hiç Fas’a bulaşma kardeşim, Türkiye de onca kadın varken, niçin riske atıyorsun? Fantezi ve maceraya ne gerek var? Ama yok siz güzellik peşinde koşup, kör olup evlilik değerlerini tamamen yitiriyorsunuz. Ondan sonra Faslı kadınlar kötü…. gerçek Fas kadını asildir, evine eşine düşkündür, çalışkandır, tembellik le alakası olmaz ve çok akıllıdır. Dünyanın en lezzetli eli ondadır. Bakımlı ve temizdir. Küfredenlere da teessüf ederim. Olumsuz düşüncelerinizi saygılı bir şekilde yazabilirsiniz… umarım herkes sevdiğine kavuşup huzurlu bir yuva kurar.

 40. Tebrik ederim sizleri elinize yüreğinize sağlık yazdiklariniz için
  FATİH 61 👍
  GÜL KURUSU 👍
  YASEMİN 👍
  FEMME MORACİANE 👍

 41. Artık faslı kızlarla ilgili kötü konuşmaktan vazgeçin her yerde iyi ve kötü insanlar var !!!!!!!
  Ben faslıyım, türkiyede yaşıyorum türk erkek arkadaşım var seviyoruz birbirimizi ciddi düşünüyoruz. yazdıklarınızı okudum şok oldum çok kırıldım biz faslı olarak türk insanları çok severiz siz yanlış kişilerle tanıştınız o yüzden genellikle konuşmayın öyle. insanların akıllarını karıştırmayın, türk-faslı çiftler baya var ve hepsi çok mutlu maşallah. size saygı göstediğimiz gibi saygı gösterebilirsiniz bize .
  teşekkür ediyorum

 42. Yorumlar çok üzücü.. 2. Yıl sonunda faslı kız arkadaşım ile geçen ay Fas ta nişanlandık. Şimdiye kadar herşey çok güzel ilerliyor. Maşallah. Ailesi gayet düzgün. Hepsi bana ve aileme çok kibar ve iyi davrandılar. Yakında da istanbul da evleneceğiz. Evleneceğiniz insanı tanıyın ve artılarına ve eksikerine bakın. Türk yada Fas vatandaşı farketmiyor. Kişilik önemlidir bence. Herşey herkesin gönlüne göre olur inşallah. Allah hayırlı insanlarla karşılaştırsın.

 43. Ben 2 yıl uzaktan WhatsApp ve Skype ile görüştüm ardından şubat 2016 da gittim ailesiyle tanışıp nişan yaptım ve Temmuz 24 ündede fes şehrinde dügün yaptım ve Résmi nikahıda orda yaptım ve Türkiye’ye geldik burdada düğün yaptım ve bir Oğlumuz oldu şimdi 1 yaşında mutlu sayğılı huzurlu yaşıyoruz

 44. Öncelikle herkese merhabalar, ben isvecte uzun yıllardır yaşıyorum internet üzerinden Faslı bir bayanla tanıştım kendside İsveçte yaşıyor ilişkimizin ilk başlarında kendisini tanimaya ve anlamaya çalıştım birlikte Fasa gittik parasının olmadığını uçak biletini benim almam gerektiğini oraya gidersek kendisini daha iyi taniyabilecegimi söyleyerek beni ikna etmeyi başardı,Fas da ailesiyle tanışıp aramızda söz kestik daha sonra İsveçe geri döndükten bir süre sonra benden ufak tefek isteklerde bulunmaya başladı yani açıkcası gerçek niyetini ortaya koymuş oldu işi gücü ne koparabilirsem hesabıydı kendisi sabahları kuran dinleyip akşam şarap içerdi yada ne bileyim otobüse kaçak binerek yolculuk ederdi sorduğumda ben bu ülkede çalışıp zaten vergimi ödüyorum niye bilet parası vereyim diye saçma sapan bir şekilde kendisini savunuyordu bütün bunlar bana ters geldiği için ilişkimi bitirdim ağladı sızladı ama bununda yalan olduğunu daha sonra anladım, arkadaşlar ben bunları anlatırken bütün Faslı kızlar aynıdır demek istemiyorum inanın onlara karşı halen sempatim var sadece her millette olduğu gibi iyisine denk gelmek lazım Fas kültürü bizim kültürümüze çok yakın ayrıca Türk olduğunuzu duyunca daha bir yakınlık gösteriyorlar .

 45. Merhaba bütün yorumları teker teker okudum. Herkes kendine göre haklı herkesin tecrübesi ayrı. Ben buna benzer bi konuda sizlerin yardımını istiyorum. Ben internetten Faslı bir beyle tanıştım. Kendisi bekar ailesiyle yaşıyor girişimci olduğunu söylüyor. Babası YÖK annesi yaşlı Kendi evinde çalışıyor. Geçen sene benim için Türkiye’ye geldi. Ailemle tanıştı. Fakat ailem burada yaşama çalışma ve kurma şartıyla olumlu cevap verdi. Döndüğünde ne yapabiliriz? Nerede çalışabilir? Biz İngilizce anlaşıyoruz Türkçeyi yeni öğreniyor. Benim ailem sürekli karar değiştiriyor herkes kendince yorum yapıyor. Ve sırf Arap olduğu için olumsuz söylentiler bile çok. Benim bunlar umrumda değil ama onun için ne yapabilirim onu düşünüyorum lütfen yardım edin. Sizce nereden başlamalıyım ? Ne yapmalıyım? Şimdi Faslı bir erkek düşünün. Onunla evlenmeyi düşünen Türk kızı

 46. Tam aradığım eşimi buldum derken bu yazıyı okudum, sanki dünyam yıkıldı, 5 aydır faslı bir bayanla beraberiz, yazılanların aksine paraya hic önem vermiyor(simdilik) , bir evim ,yuvam olsun baska bir şey istemiyorum diyor.
  Turkiyede benimle yasamak istiyor, beni kendisinden daha fazla sevdiğini söylüyor, ya simdi bunlar hep yalansa?
  Oyle zengin biride degilim, bilmiyorum ne yapacagimi, acaba benim aşkımda sahte birimi??

 47. Beyler şimdi bazı kötü deneyim yaşayanlar buraya yok efendim faslilar ile evlenmeyin falan diye yazmışlar.Birincisi bu yalan beyler burada belki bir Faslı ile evlenmeyi düşünen biri burada yazılanları okuyup ters yorum yapabilir.Nasil bizim ülkemizde iyisi var kötüsü varsa oranın da iyisi kötüsü vardır ama bu demek değil bir kişi kötü diye herkes kötüdür.Herkesin hayatı farklıdır bu yüzden lütfen yanlış algı yapmayın şimdi bende Faslı birisi ile evliyim ve çok mutluyum ama kimseyi yanıltmak istemem sizde burada yazılanları okuyup yanlış algılara kapılmayın.Evlenmeden önce karsi tarafı iyice tanıyıp uzunca konuşup hatta mümkünse fasa gidip ailesini onun dünyasını öğrenmeye çalışın.
  Fas insanları çok misafirperver ve sıcakkanlı insanlardır.Ozellikle Türklere çok sıcak ve yakın davranırlar oranın kültürel dünyası yemekleri otantik yaşamı gerçekten sizlere farklı bir atmosfer yaşayacaktır.Sadece soyleyebileceklerim bunlar.

 48. Arkadaşlar buradaki yorumları okuyarak Fas insanları hakkında a şöyleymiş böyleymiş gibi fikirlere kapılmayın.Herkes kendi tecrübelerini yaşıyor ve bu demek değil ki birisi kötü bir tecrübe yaşadı diye herkes kötü yada iyi.Bakin bizim ülkemizde de iyi insan var kötü insanda bu demek değil ki herkes iyi yada kötü.
  Önce lütfen karşınızdaki insanı tanıyın ve evleneceğiniz insanı tanımak için fasa gidin sonra kararınızı verin.Bende Faslı bir bayanla evliyim ve mutluyum ama kimseyi yanıltmak istemem ama fikrimi öğrenmek isterseniz Fas insanları çok misafirperver ve sevgi dolu insanlar.Kulturel değerleri ve Türklere verdikleri değer de çok yuksek.sadece soyleyebileceklerim bunlar ve burada yok efendim faslilar şöyle böyle diye yorum yazanları şiddetle kınıyorum.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here