Ana sayfa Destinasyonlar Otomotiv Dünyası Cenevre’de Ne Buluyor?

Otomotiv Dünyası Cenevre’de Ne Buluyor?

1597
0

geneva motor show 2 2014Otomotiv dünyasının her yıl mart ayında kalbinin attığı Cenevre şehrinde iş dışında neler yapabilirsiniz? Bu şehrin cazibe merkezleri nereler?

geneva
Geçtiğimiz hafta otomobil dünyasının kalbi İsviçre’nin Cenevre kentinde attı. Dünyada her yıl birçok otomobil fuarı gerçekleşir. Ancak Cenevre Otomobil Fuarı bunlar arasında en önemlilerden biridir. Avrupa’daki otomobil fuarları arasında Cenevre, Frankfurt ve Paris fuarları başı çeker. Paris ve Frankfurt iki yılda bir düzenlenirken, Cenevre’de otomobil dünyası her yıl toplanır. Türkiye’deki otomotiv yöneticileri ve basını da dahil olmak üzere dünya ve Avrupa’daki tüm otomobil ekosistemi Mart ayının başında Cenevre’ye akar. Peki otomotivin nabzının attığı bu şehir nasıl bir yer?
Cenevre bugün dünyada birçok uluslararası kuruluşun merkezinin bulunduğu bir şehir. Birleşmiş Milletler’in Avrupa merkezi, Dünya Sağlık Örgütü ile Dünya Çalışma Örgütleri’nin de genel merkezileri Cenevre’de yer alıyor. Almanya, Fransa ve İtalya ile aynı anda sınır komşusu olması da şehrin jeopolitik konumunu ön plana çıkartıyor.

cenevreAyrıca Avrupa’nın en yüksek tepesi olan ve ünlü bir dolma kalem markasına adını veren Mont Blanc da Cenevre’de bulunuyor. Yine dünyanın en büyük göllerinden olan Leman Gölü de şehrin cazibesini arttıran bir diğer unsur.
Şimdilik verdiğimiz birkaç ipucu bile sizi Cenevre’ye gelmeye ikna ettiyse Cenevre hakkında birkaç tüyo vermeye başlayabiliriz. İstanbul’dan Cenevre’ye yaklaşık 3 buçuk saatlik direk bir uçuşla ulaşabilirsiniz. Cenevre Havalimanı’na vardığınızda illa ki de İsviçre’ye girmek zorunda değilsiniz. İsviçre kapısında çıkabildiğiniz gibi Fransa kapısını da tercih edebilirsiniz.
Siz Cenevre’ye girmeye karar verdiyseniz havalimanından şehir merkezine gitmek için dört alternatifiniz bulunuyor. Bunlardan ilki taksi. Ancak Cenevre’nin çok pahalı bir şehir olduğunu düşündüğünüzde bunun çok da iyi bir alternatif olmadığı gerçek. Bir diğer alternatif ise araç kiralamak. Ben Avrupa’nın kurallarına uyamam derseniz, üçüncü alternatifiniz otobüs. Ancak belki de en iyi alternatifi sona bıraktık: tren. Oldukça iyi bir tren ağına sahip İsviçre’de trenler güneş enerjisi ile çalışıyor ve oldukça hızlılar. Şehir merkezindeki tren istasyonunda yazan ibare ise oldukça iddialı: ‘Avrupa’nın tüm trenleri burada durur’.
Leman Gölü
11600623066_5c36900a24_cCenevre’ye geldiğinizde birçok yerde kalabilirsiniz. Ancak bizim size önerimiz yaklaşık 120 kilometrelik uzunluğuyla dünyanın en uzun göllerinden biri olan Leman Gölü manzaralı bir otel seçmeniz yönünde olacak. Cenevre Gölü olarak da bilinen Leman Gölü’nün temizliği dillere destan. Kimse hiçbir şekilde çöp atmıyor bu göle. Gölün bir kısmı Fransa sınırında kalıyor. Gölün hem İsviçre tarafındakiler hem de Fransa tarafındakiler her gün ölçüm yapıyor gölde. Ve gölü herhangi bir şekilde kirlettiği belirlenen kişi ve kurumlar çok ağır cezalar alıyor. Ve bu tertemiz göle girmek çok keyifli. Gölde avlanan levreğin tadı ise kelimelerle anlatılacak gibi değil.
Göl manzarasına bakınca Cenevre’nin simgelerinden biri olan Jet d’eau’yu (Fransızcada fıskiye demek) görüyorsunuz. 140 metreye kadar su fışkırtan devasa bir fıskiye bu. Hikayesi de oldukça ilginç. Jet d’eau’yu yapan mühendis, suyu 140 metreye kadar fışkırtabileceğini söyler. Aylar geçer. Fıskiyenin açılış töreninde su en fazla 70 metreye kadar çıkar. Ve o mühendis o gece intihar eder. Ertesi gün fıskiye yeniden çalıştırıldığında 140 metreye kadar çıkar sular.
Jardin Anglais (İngiliz Bahçesi)
jardin anglais cenevrejardin anglais cenevreMont Blanc Köprüsü’nden şehrin diğer tarafına geçtiğinizde sizi Jardin Anglais (İngiliz Bahçesi) adlı park karşılıyor. Burada çiçekten yapılmış çok güzel bir saat bulunuyor. Bu saati görünce saatin başkentine geldiğiniz anlıyorsunuz. Başınızı yukarı kaldırdığınız anda hemen her binanın en üst katında bir saat markasının ilanını görüyorsunuz. Binaların üzerlerinde İsviçre’de çıkan onlarca saat markası yazıyor. Eskiden şehrin bu tarafında gerçekten de binaların en üst katları saat atölyesi olarak kullanılıyormuş. Güneş ışığını en iyi alan dairelerde sergilermiş saat ustaları hünerlerini.
Eski Şehir
cenevre eski şehir isviçre cenevre eski şehir isviçre

Bu binaların arasından ‘Eski Şehir’e çıkıyorsunuz. Eski şehirde Reform Müzesi’ni, Tavel House’u ve Saint-Pierre Katedrali’ni gezebilirsiniz. Sonrasında bölgedeki kafelerde sefanızı sürebilirsiniz. Cenevre’nin merkezinde çok fazla gece hayatı yok. Ya da herkese yok demek daha doğru. Ama Cenevre’de özel davetli olarak katılabildiğiniz muhteşem gece partileri oluyor.
Öte yandan Cenevre 17. yüzyılda Fransa’daki Protestan katliamından kaçanlar sayesinde tam bir saat merkezi olmuş. Bugün Cenevre ‘dünyanın saat merkezi’ olarak anılmasını o günlerde Fransa’dan Cenevre’ye kaçan 3 bini aşkın Protestan saat ustasına borçlu desek yalan olmaz.
Le Gruyere
Le Gruyere Cenevre İsviçre

Cenevre deyince akla gelen diğer unsurlar ise bankacılık, peynir, çikolata. Cenevre’de adım başı bir bankaya rastlıyorsunuz. Hatta Leman Gölü’nün altında bile banka kasalarının olduğu söyleniyor. En güzel peynir ve çikolata içinse şehrin biraz dışına çıkmak gerekiyor.
Cenevre’ye karayoluyla 1,5 saat uzaklıktaki Le Gruyere, eski bir Orta Çağ kasabası ve en güzel peynirler için en iyi adres belki de. Ve Avrupa’nın hemen hemen her yerinde olduğu gibi burası da çok iyi korunmuş. Ufak bir kilisesi, bir şatosu ve bir meydanı var Le Gruyere’nin. Meydandaki restoranlarda ise bölgeye özgü gravyer peynirinden yapılan fondü ve raklet satılıyor. Fondü yapmak için tereyağı ile un bir miktar kavrulduktan sonra gravyer peyniri konuyor bir tavaya. Ardından bu karışıma beyaz şarap ekleniyor. Fondüyle en iyi giden içeceklerden biri de çay. Uzun çatallarla servis ediliyor fondü. Çatalınızın ucuna biraz ekmek ya da haşlanmış patates batırıyorsunuz. Sonra onu da fondü tavasına. Olur da ekmeğinizi ya da patatesinizi tavaya düşürürseniz bütün içkiler sizden oluyor. Eski bir İsviçre geleneği öyle diyor en azından. Raklet içinse büyükçe bir gravyer peyniri kalıbı küçük çaplı bir tost makinesine konuyor. Eriyen peyniri bıçakla yine ekmeğinize ya da haşlanmış patatese sürüp yiyorsunuz.
Çikolata Cailler’de Yenir
Cailier Cenevre İsviçre

En güzel çikolata içinse Cailler Bölgesi’ne gitmek gerekiyor. Le Gruyere’ye 20 dakika uzaklıkta burası. Bölgeye adını veren Cailler, İsviçre’nin en eski çikolata üreticilerinden biri. İlk sütlü çikolatanın bu marka tarafından üretildiği söyleniyor. Cailler fabrikasında çok güzel bir çikolata müzesi var. Müzede kakaonun ünlü kaşif Cortez tarafından Amerika kıtasından Avrupa kıtasına getirilişi, İspanya Sarayı’nda göklere çıkarılması, Fransız İhtilali’yle birlikte kakao ve çikolatanın halka inişi çok güzel anlatılıyor. Son bölümde ise 19. yüzyılda Cailler ve diğer İsviçreli çikolata üreticilerinin yükselişi anlatılıyor. En güzelini sona bırakmışlar. Zira müzenin çıkışında çok keyifli bir çikolata tadımı sizleri bekliyor.
Leman Gölü çevresini ister arabayla, ister trenle isterseniz vapurla geçin. Kıyılarda çok güzel şehirler, malikaneler ve plajlar göreceksiniz. Nestle’nin ilk fabrikasını, İsviçre merkezli Migros’un ana tesisini, ünlü İngiliz Rothschild Ailesi’nin malikanesini ve daha nice güzel bina görüyorsunuz yol boyu.
Leman Gölü’de Vapur Turları-Yvoire
Yvoire-Fransa-Cenevre-İsviçreYvoire-Fransa-İsviçre cenevreBu arada Cenevre’ye gidip güzel bir vapur sefası yapmadan dönmek olmaz. Merkezdeki limandan her yarım saatte bir vapur kalkıyor. Buradan kalkan vapurlar Leman Gölü’nün Fransa kıyılarına da uğruyor. İstediğiniz durakta inebilirsiniz. Her durak, çok iyi korunmuş bir Orta Çağ kasabası çünkü. Son durak ise Fransa sınırlarındaki Yvoire kasabası. Burada da minik bir şato ve onun etrafında el yapımı süs eşyaları satan onlarca dükkan bulunuyor. Bu kasaba, Alplerin İtalya, Fransa ve İsviçre sınırının kesiştiği noktaya çok yakın. Yvoire’in üst kısmında yer alan 250 kilometrelik bir kayak pisti bulunuyor ve bu üç ülkenin de toprağı var bu pistte. Bir günde üç farklı ülkede kayak yapabiliyorsunuz burada. Cenevre’den kalkan trenlerle Alplerin en yüksek noktalarına kadar ulaşabiliyorsunuz.
İ3492340188_bc57a387cf_z

şte tüm bu imkanları göz önüne alındığında otomotiv dünyasının neden her yıl yeniliklerini duyurmak için ısrarla Cenevre’ye geldiğini çok daha iyi anlıyorsunuz.

4356279298_d5bf1b9aef_z

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here