Yeni Volkswagen Polo 1.2 TSI ile ile geçtiğimiz aylarda 2 gün zaman geçirdim. Otomobil ile İstanbul içinde gezilebilecek yerler keşfine çıktım. Bir günde Beykoz’un köylerini keşfettik. Hafta sonunu İstanbul’da geçirenler için Beykoz ve köyleri oldukça keyifli bir adres. Bu yazıyı aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

İstanbul Gezilecek Yerler: Beykoz Köyleri Gezi Rehberi

Ben bu yazımda ise size test aracımız hakkındaki izlenimlerimi anlatacağım.

Not: Bu yazı 2014 yılında kaleme alınmıştır. Fiyatlar ve görüşler o zamana aittir.

Seyahati Gerçekleştirdiğimiz Otomobil: Yeni Volkswagen Polo 1.2 TSI BMT 90 PS Comfortline Tiptronic

Teknik Veriler

VW Polo 1.2 TSI DSG Teknik veriler

Rakipleri: Opel Corsa, Ford Fiesta, Hyundai i20, Renault Clio, Peugeot 208

Test Aracı Fiyatı: 65 bin 191,57 TL

Güncel Fiyatlar için Vollkswagen’in sitesine bakmanızı öneririm.

Araç İzlenimi

beykoz yol osman kurt Volkswagen Polo 1.2 benzinli otomatik test sürüşü izlemi

Otomobili yaklaşık 2 gün boyunca kullandım. İlk gün Maslak Bahçeşehir arasında kullandıktan sonra, ertesi gün de bloğumda yazdığım rotada deneyimledim. Aracın öncelikle oldukça dolu bir versiyonunu kullandığımı ifade etmeliyim. 17 inç jantlar, panaromik cam tavan, spor süspansiyonlar gibi bir çok ekstrası vardı. Bu ekstralar hem performansa hem de doğal olarak fiyata yansımıştı.

İlk Görüşte Farkedilmeyen Detaylar

4 değil 5 bijonlu jant

Otomobilin ilk bakışta farketmediğiniz ama sonrasında dikkatli gözlerden kaçmayan artıları var. Bunlardan bir tanesi 5 bijonlu jantlar. Bu segmentteki neredeyse tüm araçlarda 4 bijonlu jant varken Polo’da bu sayı üst segmentlerle aynı adette. Bu ne oluyor şimdi diyebilirsiniz. Merkeze yakın konumlanmış 5 bijon aracın jantlarının daha uzun süre dayanması hatta yol tutuşuna kadar etkili bir özellik. Yine motor kapağını açtığınızda içten dikişli kablolar aracın turbo kullanımında kabloların daha uzun dayanmasını sağlayacak unsurlardan bir tanesi.

Kampana değil disk fren

Araçta ayrıca dörtlü fren diski kullanılıyor olması da bir artı. Bu segmentteki birçok araçta daha çok kampana kullanılıyor. Ne farkeder dediğiniz duyar gibiyim. Disk fren kampanaya göre daha güzel soğuduğu için daha iyi fren performansı oluyor. Ayrıca arka tekerde disk fren donanim gostergesidir. Baktınız disk o zaman otomobil donanımlıdır.:) Disklerde otomatik fren ayarı varken kampanada ne yazık ki bunu kampanayı açtırarak yaptırabilirsiniz. Kampana içinde biriken tozlar bir süre sonra frenlemede ses yaptırır, temizleme için yine kampana sökülmelidir. Ayrıca kampana olan araçlarda arkada abs olmadığı için frenlemede arkadan sağa-sola çekme gibi sorunlar da cabasıdır.

İzdüşümü

Yeniden test aracımız VW Polo 1.2 benzinli otomatiğe dönecek olursak, otomobilin iz düşümü de segmentindeki araçlara göre çok daha iyi. Bu da otomobilin çok daha iyi yol tutmasını sağlıyor. 6 yıllık bir Opel Corsa kullanıcısı olarak aynı segmentteki bu aracın yol tutuşunun Opel Corsa’dan çok daha üstün olduğunu söyleyebilirim. Bu arada test aracındaki 17 inç jant ve spor süspansiyonların artıları unutulmamalı. Bu otomobili kullanırken sanki spor bir otomobil kullanıyormuşsunuz hissine kapılıyorsunuz. Virajlara hızlı girdiğinizde de aracın toleransı oldukça iyi. Otomobilde kullanılan altı düz direksiyon da üst segmentlerde gördüğümüz oldukça kullanımı keyifli bir direksiyon.

Volkswagen Polo’nun Eksileri?

Yeni Volkswagen Polo 1.2 benzinli otomatik versiyonun eksilerine gelecek olursak ilk gözüme çarpan fiyatı oluyor. VW Polo oldukça keyifli ve güzel bir otomobil olmasına karşın bu donanımların bedeli 65 bin 191,57 TL’yi buluyor. Bu fiyata da üst segmentte araçları satın almak mümkün.

Yeni Volkswagen Polo 1.2 benzinli otomatik test aracımızda kullanırken 17 inç spor lastik ve süspansiyon çok keyifli idi. Ancak İstanbul gibi yolları çukur dolu bir şehirde bu lastikleri uzun süre zarar vermeden korumak çok zor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz