Ana sayfa İstanbul İstanbullular İçin Haftasonu Kaçamak Rehberi

İstanbullular İçin Haftasonu Kaçamak Rehberi

5358
1

Son günlerde siz de sosyal ağlarda arkadaşlarınızın tatil fotoğraflarına hasetle bakanlardan mısınız? İstanbul’da tıkalı kalmış olmanın verdiği baskı ile yavaş yavaş arkadaşlarınızı sosyal ağlardaki duvarlarınızda bloklamaya başlamadan size bir haftasonu kaçamağı planlamanın zamanı gelmiş gibi gözüküyor. Bu yaz döneminde uzun tatile gidecek bütçesi ya da zamanı olmayanlar için İstanbul ve çevresinde çok güzel destinasyonlar mevcut.

Çanakkale – 270 KM

Deniz, güneş ve kum… Yazın Çanakkale bir başka güzel! Tabii yöreye özgü domates ve peynir helvasını da unutmamalı! Hala Çanakkale Şehitler Anıtı’nı veya Truva Atı’nı görmediyseniz mutlaka bir hafta sonunuzu ayırın ve Çanakkale’yi ziyaret edin.

Bolu – 260 KM

Türkiye’nin gastronomik başkenti Bolu’da ziyafet çekip kendinizi şımartmayı düşünüyorsanız, tek yapmanız gereken bir an önce yola çıkmak! Mutlaka satır et ve taze alabalık yiyin, mezelerden tadın… Tabii doğa harikası Abant ve Sünnet göllerini, ayrıca Yedigöller’i de es geçmeyin!

Bursa – 250 KM

Bursa Cumalıkızık Köyü
Bursa Cumalıkızık Köyü

Bursa’ya erkenden varıp ilk önce Osmanlı köyü Cumalıkazık’i görün. Burada köy evlerinde bir köy kahvaltısı yaparak güne başlamak gibisi yok. Ardından Bursa içinde tarihi camiileri gezebilirsiniz. Bursa Ulu Cami, Emir Sultan Camisi, Yeşil Cami, Bursa Kent Müzesi listenize dahil edebileceğiniz noktaların başında geliyor. Ayrıca Uludağ’da trekking’in keyfini de çıkarabilirsiniz. Tabii “Yerinde İskender yemeden dönmeyin” demeye bile gerek yok…

Edirne – 240 KM

Sanıldığı kadar uzak değil Türkiye’nin Batı’ya açılan kapısı Edirne; otobandan ulaşım çok kolay. Mimar Sinan’ın ustalık eseri Selimiye Camii ve çarşı kesinlikle görülmeli. Meriç kıyısındaki kafelerde oturup çay yudumlamak da ayrı bir keyif. Aç dönmeyecekseniz elbette, Edirne ciğeri sizi bekliyor.

Düzce – 220 KM

Melen Çayı

Eğer Bursa uzak geldiyse buyurun Düzce’ye. Melen çayında rafting yapmanın yorgunluğunu nehir kıyısında bir çayla atın. Çerkez tavuğu ve melengüç tatlısının tadı damağınızda kalacak, söz!

Tekirdağ – 150 KM

Atlayın arabaya, Batı’ya çevirin yönünüzü ve biraz sonra Tekirdağ’dasınız. Eğer macera dolu bir hafta sonu kaçamağı istiyorsanız Uçmakdere’de paraşütle atlayabilirsiniz! Lezzet mi? Tabii ki Tekirdağ köftesi!

İstanbul civarı – 50 KM

Polonezköy

İl sınırlarından çıkmadan mı kaçamak yapmak istiyorsunuz? O zaman kiralayın bir araba ve Kilyos’a kite surfing’e gidin. Şile’de sahil kıyısında keyifli bir yemek yiyin ya da biraz daha macera için Riva’da motor sporları yapın veya dalın. Ya da Polonezköy’de İstanbul’da olduğunuzu unutun.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here