Şu instagram çıktı çıkalı İstanbul’da gezilecek yerlerin çoğu haftasonu insandan geçilmiyor. Boş bir yer bulsak da gezsek dediğiniz yerlerin hepsi keşfedilmiş oluyor. Malum İstanbul’un nüfusundan daha fazla nüfusa sahip Avrupa Birliği ülkelerinin sayısı sadece 7 imiş. Geriye kalan 21 ülkenin nüfuslarından daha fazla nüfusu var İstanbul’un. Üstüne bir de deli gibi turist alıyor. Hal böyle olunca da İstanbul’da görülecek yerlerin hepsini görmeye deli bir kalabalık güruh geliyor. O zaman da insan İstanbul’a yakın kaçış noktaları arıyor.

Benim de haftasonu tatilimi İstanbul’da geçirmek istemiyorum ama uçak biletine de para vermem diyenlere bazı tavsiyelerim olacak. Araba ile İstanbul’a yakın kaçamak yerleri önereceğim. Tabi kaçamak yerleri deyimimi yanlış yerlere çekmeyin 🙂

instagram hesabımı takip edin –> @cokgezenadam

Haftasonu tatili için İstanbul’a yakın kaçamak yerleri

Arabası olanlar için haftasonu yaklaşık 300 km’lik bir yolculuk ile İstanbul’dan uzaklaşıp, keyifli bir tatil kaçamağı yapmak mümkün. Üstelik yeni yolların açılması ile alternatifler de artmaya başladı. Tabi yeni yolların alternatif sunarken maliyet olarak da cebimize sağlam da bir külfet getirdiği gerçek. İlk önerim yaz kış gidilebilen ama özellikle Mart ayı sonrası ilginin arttığı Çanakkale ve çevresi oluyor.

Çanakkale – 270 KM

Deniz, güneş ve kum… Yazın Çanakkale bir başka güzel! Tabii yöreye özgü domates ve peynir helvasını da unutmamalı! Hala Çanakkale Şehitler Anıtı’nı veya Truva Atı’nı görmediyseniz mutlaka bir hafta sonunuzu ayırın ve Çanakkale’yi ziyaret edin. Çanakkale ve çevresi ile ilgili detaylı yazıları aşağıda sizlerle paylaşıyorum. Gitmeden muhakkak okuyun. Sonra keşke bunu önceden bilseydim demeyin.

Bolu – 260 KM

Türkiye’nin gastronomik başkenti Bolu’da ziyafet çekip kendinizi şımartmayı düşünüyorsanız, tek yapmanız gereken bir an önce yola çıkmak! Mutlaka satır et ve taze alabalık yiyin, mezelerden tadın… Tabii doğa harikası Abant ve Sünnet göllerini, ayrıca Yedigöller’i de es geçmeyin!

Bursa – 250 KM

Bursa’ya erkenden varıp ilk önce Osmanlı köyü Cumalıkazık’i görün. Burada köy evlerinde bir köy kahvaltısı yaparak güne başlamak gibisi yok. Ardından Bursa içinde tarihi camiileri gezebilirsiniz. Bursa Ulu Cami, Emir Sultan Camisi, Yeşil Cami, Bursa Kent Müzesi listenize dahil edebileceğiniz noktaların başında geliyor. Ayrıca Uludağ’da trekking’in keyfini de çıkarabilirsiniz. Tabii “Yerinde İskender yemeden dönmeyin” demeye bile gerek yok…

Edirne – 240 KM

Sanıldığı kadar uzak değil Türkiye’nin Batı’ya açılan kapısı Edirne; otobandan ulaşım çok kolay. Mimar Sinan’ın ustalık eseri Selimiye Camii ve çarşı kesinlikle görülmeli. Meriç kıyısındaki kafelerde oturup çay yudumlamak da ayrı bir keyif. Aç dönmeyecekseniz elbette, Edirne ciğeri sizi bekliyor.

Düzce – 220 KM

Melen Çayı

Eğer Bursa uzak geldiyse buyurun Düzce’ye. Melen çayında rafting yapmanın yorgunluğunu nehir kıyısında bir çayla atın. Çerkez tavuğu ve melengüç tatlısının tadı damağınızda kalacak, söz!

Tekirdağ – 150 KM

Atlayın arabaya, Batı’ya çevirin yönünüzü ve biraz sonra Tekirdağ’dasınız. Eğer macera dolu bir hafta sonu kaçamağı istiyorsanız Uçmakdere’de paraşütle atlayabilirsiniz! Lezzet mi? Tabii ki Tekirdağ köftesi!

İstanbul civarı – 50 KM

İl sınırlarından çıkmadan mı kaçamak yapmak istiyorsunuz? O zaman kiralayın bir araba ve Kilyos’a kite surfing’e gidin. Şile’de sahil kıyısında keyifli bir yemek yiyin ya da biraz daha macera için Riva’da motor sporları yapın veya dalın. Ya da Polonezköy’de İstanbul’da olduğunuzu unutun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz