İtalya‘nın başkenti Roma‘ya ilk seyahatimi Fransa‘da okuduğum yıllarda yapmıştım. O zamanlar Kurban Bayramı gelmeden liseden çok yakın arkadaşım Güralp ile benim yaşadığım Nice‘de buluşup trenle Roma’ya gitmiştik. Tabi o zamanlar genciz “Yakarım Roma’yı da yakarım” havalarında yaldır yaldır geziyoruz.

Bu kısa tatil süresinde Roma’da olabildiğince yer keşfetmeye çalıştık. Roma’da görülmesi gereken yerler, Roma’nın meşhur pizzacıları, Roma’da yapılması gereken şeyler gibi bilgileri içeren Roma gezi notlarımı sizlerle paylaşıyorum.

instagram hesabımı takip edin –> @cokgezenadam

Türkiye’den Roma’ya nasıl gidilir?

Hem Atatürk Havalimanı, hem de Sabiha Gökçen’den Roma‘ya birçok direk uçuş var. Yeni açılan İstanbul Havalimanı’ndan da uçuşlar olacak. Şehre doğrudan uçak havayolları THY ve Pegasus. Eskiden Alitalia da vardı ama onlar uçuşa ara verdi. Ayrıca aktarmalı düşünenler için alternatifler artıyor.

Biz Roma’ya Nasıl Gittik?

Çoğunuzun bu rotayı kullanacağını sanmıyorum ama olur da Nice’e tatile gelip buradan da İtalya’ya gezmeye gidelim derseniz, Nice’den Roma’ya direk giden trenler mevcut. Diğer yandan ben size Nice’den banliyö treni ile son durak olan İtalyan sınır kasabası Ventimiglia‘ya (Ventimille) gidip buradan başkente tren bileti almanızı öneririm. Çünkü Nice’den kalkan tren zaten bu duraktan da geçiyor ve bileti İtalya’dan alınca çok daha ucuza aynı trenle yolculuk yapabiliyorsunuz. Gece trenleri yaklaşık 10, gündüz tenleri ise 7-8 saat sürüyor.

Roma Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İtalya’nın başkenti Roma’nın kuruluşu M.Ö. 7. yüzyıla kadar gidiyor. Roma İmparatorluğu’na başkentlik yapması nedeniyle Avrupa’da ayrıca tarihi öneme sahip bir şehir burası. 7 tepeye kurulması nedeniyle İstanbul’a da benzeyen şehrin İstanbul ile örtüşen bir hikayesi de “Her yol Roma’ya çıkar” sözünde gizli. Çok bilinen bu sözde geçen şehrin İtalya’nın başkenti olan Roma olduğu sanılsa da, işin aslı oradaki Roma Nuovo Roma yani Yeni Roma‘dır. Yeni Roma diye kastedilen ise İstanbul’dur. Dönemin Bizans Hükümdarı Büyük Konstantin Roma’nın başkenti yapmak için İstanbul’un inşaatına 324 yılında başlar ve 330 yılında şehri kurar. Adına Nouvo Roma adını verdiği şehri başkent ilan eder.

Şehri ziyaret edebilmek için öncelikle Şengen vizesi (Schengen vizesi) sahibi olmanız gerekiyor. Ülkenin ana dili İtalyanca. Biz gezerken İngilizce iletişimde sorun yaşamadık. Sonuçta oldukça fazla turist çeken bir şehir burası. Para birimi Euro. İtalya’nın pahalı şehirlerinden birisi. Ama Milano ve Venedik‘e göre daha ekonomik diyebiliriz. Aslında size ölümü gösterip sıtmaya razı etmiş de olmayayım tabi. 🙂

Her yıl dünyanın dört bir yanından milyonlarca turist şehrin hazinelerini, sanat ve mimarinin şaheserlerini keşfetmek için buraya akın ediyor. Burası öylesine harikalarla dolu ki, özellikle ilk kez gelenlerin en önemli cazibe merkezlerinin tümüne gitmek için en azından 4 gün ayırması tavsiye ederim.

İstanbul nasıl camiler şehri olarak tanımlanabilirse, burası da kiliseler şehri olarak betimlenebilir. Şehirde her ara sokakta tarihi bir kiliseye rastlayabiliyorsunuz. Tabi, Vatikan’ın şehrin sınırları içerisinde olmasının da bu duruma ciddi bir katkısı olmuş olsa gerek.

Roma’da Yapılacak Şeyler

Şehir o kadar çok sayıda turist çekiyor ki rezervasyonunuzu ne kadar erken yaparsanız o kadar iyi. Şehre ayak bastıktan sonra, yapmadan asla geri dönmemeniz gereken bazı şeyler var. İşte Roma’da geçireceğiniz tatil boyunca mutlaka yapmanız gereken şeyler şöyle:

1. Vatikan’ı ve Vatikan Müzesini gezin

Buradaki en güzel eserleri (tarihin eserlerin bulunduğu salon, Rafael Odaları, halı odaları, harita odaları ve elbette ki ünlü Sistina Şapeli’ni), görmeye en azından bir saat ayırın. Biletinizi önceden online almak size epey zaman kazandıracaktır. Birkaç Euro fazla ödeyerek uzun bilet kuyruklarına takılmadan gezebilirsiniz. Açıkçası o kuyruğu beklemiş biri olarak size şiddetle biletinizi online almanızı öneriyorum.

2. San Pietro Bazilikası’nın görkemine şahit olun

Buraya kadar gelip, hatta Vatikan’a da uğrayıp San Pietro Bazilikası’nı gezmemek olmaz. Roma gezilecek yerler arasında ilk sıralarda yer almalı. Aziz Petrus Bazilikası veya San Pietro Bazilikası şehrin en büyük 4 bazilikadan ikincisidir. Vatikan’daki en göze çarpan binadır. Dünyanın her tarafından hacı olmak için gelen katolikleri ağırlayan bu muhteşem San Pietro Bazilikası ve Bazilika’nın en değerli hazinesi Michelangelo’nın mükemmel Pieta’sını (Meryem’in kucağında ölü İsa heykelini) muhakkak görün.

3. Piazza Navona’yı ziyaret edin

Gösterişli kafeler, Barok saraylar ve üç muhteşem çeşmenin bulunduğı Piazza Navona, hem yerli halkın hem turistlerin vakit geçirmeyi sevdiği bir yer. Burada pek çok ressam, hediyelik eşyacı ve müzisyen görebilirsiniz. Gece meydan insanlarla dolu olsa da buranın gerçek güzelliğini görmek için sabah kalabalık bastırmadan gidin.

4. Roma Forum’da tarihi hissedin

Antik Roma’nın geliştiği merkez olan Roma Forumu’na geldiğimde aklıma İzmir’deki Antik Efes kalıntıları gelmişti. Tabi burası Efes ile kıyaslanamayacak kadar çok korunmuş. Bana bu şehir Avrupa’nın açık hava müzesi dedirtecek kadar ihtişamla şehir içinde bu tarih korunabilmiş.

5. Aşağı Yeraltı Mezarlarına inin

Bu mezarların en güzelleri, Piazza Antica’daki Catacombe di San Callisto’da bulunuyor. Roma’daki 60 kadar yer altı mezarından yalnızca birkaç tanesi halka açık ve yalnızca rehber eşliğinde gezilebiliyor. San Callisto’nun labirenti andıran 5 katlı tünelleri 12 mil uzunluğunda. Toplu taşımayla Piramide Metro durağından 118 numaralı otobüse binebilir ve St. Callisto yer altı mezarlarına gidebilirsiniz. Toplu taşıma karmaşık geldiyse taksiyle 20 dakikada buraya gitmeniz mümkün. İşiniz bittiğinde tekrar taksi çağırabilirsiniz.

6. Tipik İtalyan carbonara’sının tadına bakın

Yemek deyince İtalyanların aklında hiç şüphesiz carbonara gelir. Şehrin en iyi restoranları genellikle merkezde yer alıyor. Roma’da en iyi carbonara’yı yemek için şehir merkezindeki Da Danilo veya Roscioli’ye gidebilirsiniz.

7. Kolezyum’da fotoğraf çekin

Kolezyum
Kolezyum

İtalya’nın başkenti Roma’da bulunan Flavianus Amfitiyatro olarak da bilinen Kolezyum şehrin simgeleşmiş bir arenasıdır. Bugün Roma diye Google’da da arama yaptırdığınızda ilk karşınıza çıkan resimlerden biri de Kolezyum’a ait olur. Usta bir komutan olan Vespasianus tarafından MS 72 yılında yapımına başlanam Kolezyum, MS 80 yılında Titus döneminde tamamlanmış. Kolezyum denince İstanbul’da Sultan Ahmet Camii yanındaki Bizans döneminden kalma Kolezyum aklınıza gelebilir. Tabi orada Kolezyumdan kalan tek şey meydanda dikili olan dikilitaşlar. İstanbul’un aksine Roma’daki Kolezyum olağanca heybeti ile yerinde duruyor.

8. Roma Sokakları’nda kaybolun

Ayağınıza spor bir ayakkabı giyin ve şehrin sokaklarında elinizde haritanızla kaybolmanın tadını çıkarın. Zaten Roma’nın Colessium’dan başlayıp Vatikan’a kadar süren tarihi gezi alanı kondisyonunuz orta düzeyde yürünerek gezilecek uzaklıkta. Tabi günlük metro kartı alıp metro ile gezmek de mümkün ama ben tatilde yürümeyi tercih edenlerdenim.

9. Trevi Çeşmesi’ni Ziyaret Edin

Roma gezilecek yerler listesindeki Trevi Çeşmesi, Roma’da Poli Sarayı’nın bir kenarına Nicolò Salvi tarafından Klasik ve Barok karışımı olarak yapılmış, dünyadaki en ünlü çeşmelerden birisidir. Aşk Çeşmesi olarak da bilinir. Buraya sağ omzunuzdan atacağınız para olmasını istediğiniz dilediğiniz, sol omzunuzdan atacağınız para ise Roma’ya bir kez daha gelmeniz içindir.

10. İspanyol Merdivenlerini Görün

İspanyol Büyükelçiliği olarak kullanılan Saray(Palazzo di Spagna) ve bu sarayın bulunduğu meydandan (Piazza di Spagno) alan İspanyol Merdivenleri, insanların bir buluşmak noktasıdır adeta. Burada Roma’nın en pahalı alışveriş butiklerini bulabilirsiniz.

11. Diğer Roma’da görülmesi gereken yerler için zaman bulmaya çalışın:

Roma’ya gidip de görülecek o kadar çok yer var ki hepsini buraya sığdırmak imkansız. Ama önerim Piazza Venezia’daki (Venedik Meydanı) son derece görkemli beyaz mermerden yapılmış Vittorio Emaunuele anıtını, Pautheon tapınağı (Tanrıların tapınağı) Tiber nehri üzerindeki 20 köprüden biri olan meşhur Saint Angelo köprüsünü yürüyerek geçip Castel Saint Angelo (Kutsal Melek) kalesini görmeden gelmeyin derim.

12. 29 Eylül-30 Kasım arasındaki Roma Europa Festival’e katılın

Festival programında konserler, sahne ve tiyatro performansları yer alıyor. Romaeuropa web sitesi: http://romaeuropa.net/.

Roma’da nerede ne yenir?

Pizza Roma

İtalya’da yemek denince ilk akla gelen makarna ve pizza oluyor. Roma’da çok güzel pizza yiyebileceğiniz doğru ama dikkatli olmazsanız hayatınızın en kötü pizzasını da yiyebilirsiniz. Nitekim ben acelem olduğu için Vatikan Müzesi ziyaretimin sonrasında çevredeki pizzacılardan birine girince böyle kötü bir deneyim yaşamıştım.

Corso Vittorio Emanuelle’ye paralel ara sokaklardan birinde olan, Pizzeria da Baffetto şehrin en meşhur pizzacılarından biri. Üstelik fiyatları da oldukça makul. Burası salı günleri kapalı. Pazartesi, çarşamba, perşembe ve cuma saat 18:30-00:30 arasında, cumartesi ve pazar ise 12:30-15:30, 18:30-00:30 arasında açık. Trastevere’de bulunan Ivo a Trastevere ve Ai Marmi, Testaccio bölgesinde bulunan Novo Mondo, Prati’deki Pizzarium Roma’nın diper güzel pizza durakları olarak öne çıkıyor.

Pizzacılar tamam ise sıra geldi makarnaya. İspanyol merdivenlerinin tam karşısında Via della Croce sokağın hemen girişinde sol tarafta Patifico (Via della Croce 8) diye küçücük bir makarnacı var. Orada taze hamur açılıp 10 dakikada kurutulup makarna yapılıyor. Her gün saat 12-14 arası 2 çeşit makarna pişirilip satılıyor. Plastik tabakta plastik çatallarla yenilen oldukça salaş bir yer burası.

Tabi Roma denince akla gelen bir diğer tat da Roma dondurması. Bunun için en doğru adreslerden biri de Giolitti. 1900’lü yıllardan beri dondurma satan bu dükkanda 1 top dondurma 3-4 euro seviyesinde.

Roma’daki diğer lezzet duraklarını keşfetmek isteyenler için ise İtalyan yemek blogger’i ParlaFood’u ziyaret etmenizi öneririm.

Roma’da konaklama

Tüm Avrupa’da olduğu gibi burada günlüğü 10 eurodan hosteller bile var. Ancak yerini iyi seçmekte fayda var. Biz arkadaşımla tren garı yakınında bir hosteli ziyaret edip sonra vazgeçmiştik. Açıkçası kalabalık gidiyorsanız ev kiralamanızı öneririm.

Roma’ya ne zaman gidilir?

Şehir hiç şüphesiz herkesin hayatında en azından bir kez gitmek istediği dünyanın en güzel şehirlerinden biri. Sonbaharla birlikte uçak bileti fiyatlarının genellikle düşme eğilimine girmesi, gündüzleri hava hala sıcak olurken, geceleri hafif bir serinlik olması ve özellikle Ağustos ayının tatilci kalabalığının geride kalmış olması da bu dönemi en uygun dönem haline getiriyor.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz