Uzak Doğu‘ya gidenler genellikle aç kaldıklarından yakınırlar. Bu tür görüşler gitmek isteyenleri de zaman zaman endişeye sürükleyebiliyor. Aslında bizi engelleyen yine kendimize koyduğumuz sınırlar. Bir kere denemeye cesaret edersek farklı damak tatlarını keşfedebiliriz. Bizim sıkça gittiğimiz Tayland‘ın başkenti Bangkok‘da bu önyargılarınızı yıkabilirsiniz.

Tayland da Uzak Doğu’nun hatta Asya kıtasının en çok turist çeken ülkelerinden biri. Tayland turu yapmayı planlayanlar Tayland’da gezilecek yerler ve gece hayatı konusunda genelde bir fikre sahipler. Ancak söz konusu Tayland’ın ünlü yemekleri ve Tayland restoranları olunca genelde hep bir önyargı söz konusu oluyor. Özellikle Bangkok‘a gideceklere müjde. Öyle endişelenecek birşey yok. Bangkok’da nerede ne yenir konusunda size güzel bir tavsiyede bulunacağız.

Bangkok’da Nerede Ne Yenir? Shabu Shi Restoran

Tayland’ın başkenti Bangkok’ta Alışveriş Merkezleri (AVM) her geçen yıl artıyor. Bu AVM’lerde dünya mutfağının bulunduğu yüzlerce restoran bulunuyor. Pathum Wan bölgesinde MBK AVM oldukça turistik bir yer. İçerde çok çeşitli mağazalar ve restoranlar bulunuyor.

Burada bulunan Shabu Shi Restoran Japon Mutfağı sevenlerin yanı sıra menüsü itibariyle herkese hitap edebiliyor. Mekanın tasarımı da oldukça ilginç olduğu için yemek bir görsel şölene dönüşüyor. Restorandaki masaların ortasında alttan ısıtmalı olarak yer alan ve iç kısmı ikiye bölünmüş tencereler bulunuyor. Ayrıca, masaların önünden geçecek şekilde dizayn edilmiş, aralıksız olarak dönen bir tezgah var ve tüm restoranı ring şeklinde çepeçevre dolaşıyor. Bu döner tezgahın üzerinde et, tavuk, balık, çeşitli mantarlar, kalamar, karides, midyeler gibi çeşitli deniz mahsulleri ile her tür sebze bulunuyor.

Kaynak: https://www.flickr.com/photos/kalleboo/9397776623/

Masanızda yerinizi aldığınızda tencerenizin içine ister tavuk suyunuzu, ister Uzakdoğu’nun meşhur çorbası tom yum soup yapacak şekilde baharatlı acılı suyunuzu koyuyorsunuz. Tencere ikiye bölünmüş olduğu için kendi damak tadınıza uyacak şekilde dönen tezgahlardaki malzemelerin bulunduğu tabaklardan alarak kaynayan suya atıyor ve çorbanızı pişiriyorsunuz.

Büfe Açık Ama Süre Sınırlı

Bangkok nerede ne yenir Tayland
Kaynak: https://www.flickr.com/photos/bioxzers/6231006545/

Büfede ayrıca kızartılmış tavuklar, yengeçler, karidesler, çeşit çeşit suşiler, egzotik meyveler, içecekler ve çeşitli dondurmalar müşterilerin yemesi için sunuluyor. Tüm bu yiyecekleri açık büfe olarak yemek için giriş saatinizden itibaren size 1 saat 15 dakika süre veriliyor. Açıkçası bu süre oldukça yeterli.

Bu açık büfe için kişi başı 419 baht yaklaşık 12 dolar gibi makul bir ücret ödüyorsunuz. Yolu düşenlere enfes lezzetlerden tatmaları ve değişik atmosferini yaşamaları için tavsiye edeceğimiz restoranlar arasında. Genelde açık büfenin büyüsüne kapılıp, tıka basa yenildiği için çıkışta yürümenizi öneririz.

Yazarlar Hakkında : Ayşe Aktepe & Nuran Pek (Bavulumnerede.com)


Biz 2 eski komşu, ancak eskimeyen dostlar olarak 2 emekli kadın yıllardır yollardayız. Gezme, görme keşfetme dürtüsü ikimizi aynı paralelde birleştirdiği için birlikte aynı heyecanı paylaşıyoruz. İngilizcemiz oldukça yetersiz olmasına rağmen gezmekte bir sakınca görmüyoruz, yollarda dilimizi geliştiriyoruz, çıkan olumsuzluklarda bizi yıldırmıyor, sonra keyifli anılar olarak belleğimizde yer alıyor

Ucuz bilet bulunca sırt çantalarımızı taktığımız gibi yollara düşüyoruz, aile yanlarında, pansiyonlarda, bazen de kendimize ödüllendirmek için otellerde kalıyoruz, küçük bütçelerle bugüne kadar 50’ye yakın ülke gezdik, ancak bunların bir kısmını yeni kaleme alarak www.bavulumnerede.com da paylaşmaya başladık.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz