Doksanlı yıllarda Mazda 323 açılıp kapanır farları ile ezberleri bozmuştu. Mazda 323 o dönem parası olan herkesin almayı hayal ettiği bir otomobildi. O zamanlar sokaktan bir 323 geçtiğinde gözlerimizi ondan alamazdık. O zaman için piyasadaki otomobillerden hem radikal tasarımı hem de kalitesi ile ayrışan Mazda, Türkiye pazarının Avrupa Birliği’ne açılması ile gelen rakipleri ile zaman içinde yarışamadı. Ancak son yıllarda Mazda ciddi bir değişim içerisinde. Marka hem tasarım hem de motor teknolojisinde çok önemli adımlar atıyor. Ben de Mazda’nın yeni motor ve tasarım anlayışı ile pazarz sürdüğü eski 323’lerin devamı olan Mazda 3’ü 4 gün boyunca İstanbul sokaklarında test ettim. Bu sırada İstanbul’un birçok yerini keşfetme imkanım oldu. Fotoğraf çekimlerinin çoğunluğunu da Yeşilköy’de gerçekleştirdim. Yeşilköy ile ilgili detaylı dosyayı yakında paylaşıyor olacağım. Şimdilik sizinle Mazda 3 hakkındaki izlenimlerimi paylaşıyorum

Mekan: Sarıyer
Mekan: Sarıyer

Ne Test Ettim? Mazda 3 Sedan Power SKYACTIV-G 1.5

Mazda 3 Sedan Power SKYACTIV-G 1.5’in Teknik Özellikleri Neler?

Mazda 3 Sedan Power SKYACTIV-G 1.5'in Teknik Özellikleri

Mazda 3 Sedan Power SKYACTIV-G 1.5 ‘in Alternatifleri Neler?

Opel Astra Sedan, Ford Focus Sedan, Volkswagen Jetta, Seat Octavia ilk akla gelenler

Mazda 3 Sedan Power SKYACTIV-G 1.5  Nasıl?

Mazda’nın son dönemlerde kullandığım modelleri beni sürüş performansı olarak çok tatmin etmiyordu. Üstüne bir de yakıt tüketimi oldukça yüksekti. Ancak aracın yeni motoru ve hem iç hem de dış tasarımı ile bir sonraki otomobil tercihim konusunda bu otomobili ciddi adaylar arasına soktu diyebilirim.

Mazda 3 Sedan Power SKYACTIV-G 1.5 Dış Tasarım

Mazda 3 Sedan Power SKYACTIV-G 1.5

Mazda’nın ilk defa 2010 yılında duyurduğu KODO tasarım dilini konsept otomobil Shinari ile gördüğümde hayran kalmıştım. Ama genellikle fuarlarda gördüğümüz konsept otomobiller gerçek hayat geçtiklerinde fuardaki konsept otomobiller kadar lezzet vermez. Ancak KODO tasarım diline sahip Mazda modelleri ete kemiğe büründükten sonra bu önyargıyı yıktılar. Mazda 3 bu açıdan konsept otomobilleri kıskandıracak güzelliğe sahip bence. Aracın tasarımının güzelliği özellikle kırmızı renkte çok daha ön plana çıkıyor.

Mazda 3 Sedan Power SKYACTIV-G 1.5 ‘in İçi Nasıl?

Mazda 3’ün iç tasarımı dış tasarımı ile yarışacak seviyede iyi ve rafine bir zevkle tasarlanmış. Açıkçası Uzak Doğu markaları genelde iç tasarımda Avrupalı markaların gerisinde kalıyor. Ancak Mazda’nın yenilen iç tasarımı da hem estetik hem de ergonomik açılardan çok başarılı.

Multimedya Sistemi

Mazda 3 Sedan Power SKYACTIV-G 1.5

Otomobilin ön konsolunda dokunmatik olmayan ama oldukça estetik bir tablet ekran var. Görüntü olarak Mercedes’lerde sunulan ekrana benziyor. Ancak işletim sistemi menüsü çok daha iyi. O açıdan da BMW’lerde kullanılan sistemle çok benzer. Bir nevi tasarım Mercedes, içerik BMW gibi olmuş. Bu multimedyayı kullanmak için iki koltuk arasında bir kumada yer alıyor. Bu BMW, Mercedes ve Audi gibi otomobillerde gördüğümüz kumandalardan. Bu kumanda sayesinde aracı kullanırken dikkatiniz dağılmadan multimedya ekranı yönetebiliyorsunuz.

Akıllı Sürüş Ekranı

Mazda 3 Sedan Power SKYACTIV-G 1.5
Akıllı Sürüş Ekranı

Ayrıca otomobilin gösterge paneli de oldukça şık bir tasarıma sahip. Çok sade ama bir o kadar da güzel tasarlanmış. Ayrıca daha önce bazı Peugeot modellerinde kullandığım “Akıllı Sürüş Ekranı” motor çalışınca gösterge ekranı önünde açılıyor. Hız, navigasyon gibi bilgiler buraya yansıtılarak yoldan gözünüzü ayırmadan yola devam etmeniz sağlanıyor.

Bagaj Hacmi Nasıl? 

Mazda 3 Sedan Power SKYACTIV-G 1.5 bagaj hacmi

Otomobilin bagaj hacmi ilk bakışta gayet büyük duruyor. Ancak segmentindeki modellere kıyasla en iyisi diyemem. Örneğin Opel Astra sedan 1 litre, Volkswagen Jetta ise 91 litre daha büyük bagaj hacmine sahip.

Mazda 3 Sedan Power SKYACTIV-G 1.5 ‘in Nesini Beğendim?

Multimedya sistemi hem estetik hem de ergonomi açısından en dikkat çekici unsurlardan biri idi. Dış tasarım da bu otomobilin bence en vurucu unsurlarından biri.

Mazda 3 Sedan Power SKYACTIV-G 1.5 ‘in Nesini Beğenmedim?

Otomobilin sürüş esnasında ön ve arkasını görmüyorsunuz. Sürüş esnasında tahmin etmeniz gerekiyor. Açıkçası ben kullandığım otomobilin önünü ve arkasını görmeyi isterim. Özellikle de ön kısmı.

Mazda 3 Sedan Power SKYACTIV-G 1.5 Sürüş İzlenimi

Mazda’nın yenilenen 1,5 litrelik Skyactive motoru eskiye oranla otomobilin sürüş zevkini oldukça yukarı taşırken yakıt tüketimini de oldukça aşağılara taşımış. Son kullandığım Peugeot 308 ile Mazda 3 benzinli motorlarının yakıt tüketimi ile dizel otomobillere o kadar para ödemektense benzinli otomobil almanın da oldukça mantıklı olabileceğini gösterdi bana.

Yakıt tüketiminin yanında aracın yol tutuşu da oldukça iyi. Ayrıca otomobilin süspansiyon sistemi İstanbul gibi bol çukurlu yollarda birçok darbeyi emiyor. Siz yoldaki engebeleri çoğu zaman farketmiyorsunuz.  Otomobil sürüş esnasında da aynı tasarımında olduğu gibi “Ben premium bir otomobilim” diye haykırıyor size.

Mazda 3 Sedan Power SKYACTIV-G 1.5  Fiyatı

Test ettiğim Mazda 3 Sedan SKYACTIV-G 1.5’in en dolu Power paketi otomatik vites donanımı ile  75 bin 050 TL‘ye denk geliyor. Bu otomobilin giriş paketi (Soul) 57 bin 450 TL’den başlıyor.

Mazda 3 Sedan Power SKYACTIV-G 1.5  Resimleri

 

Mazda 3 Sedan Power SKYACTIV-G 1.5
Mekan: Yeşilköy
Mazda 3 Mazda 3 Sedan Power SKYACTIV-G 1.5 Power SKYACTIV-G 1.5
Mekan: Yeşilköy
Mazda 3 Sedan Power SKYACTIV-G 1.5
Mekan: Yeşilköy
Mazda 3 Sedan Power SKYACTIV-G 1.5
Mekan: Yeşilköy Mecidiye Camii

Mazda 3 Sedan Power SKYACTIV-G 1.5 Mazda 3 Sedan Power SKYACTIV-G 1.5

Mazda 3 Sedan Power SKYACTIV-G 1.5
Mekan: Yeniköy

 Mazda 3 Sedan Power SKYACTIV-G 1.5 Videosu

Otomobilin video testi için Otomobil Dünyam izlenimlerine bakabilirsiniz.


Umarım bu yazıyı beğenmişsinizdir. FACEBOOK ve INSTAGRAM hesaplarımı takip ederek  yeni seyahat ve yazılarımdan haberdar olabilirsiniz. Tatil fırsatlarını ilk siz öğrenebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz