Uzun yolculuklarda uçakta geçen onca saat çok büyük sorun olmuyor ancak ne zaman ki uçak yere iniyor, saatlerdir o koltukta sorunsuz oturan yolcular o koltuklara sığamaz oluyor. Özellikle de İstanbul Atatürk Havalimanı’nda iseniz. İşte uçak yere iner inmez yolcular arasında büyük bir yarış başlıyor. Bu yarışın startı uçakta başlıyor ve pasaport kontrolünü geçince de sona eriyor.

Uçakta eğer ön sıralarda oturuyorsanız uçak yere indiğinde uçak inşallah körüğe yanaşır diye dua edersiniz. Eğer uçak bir de körüğe yanaşmaz ise ön koltukta oturmanın tüm avantajını kaybedersiniz çünkü. Bu sefer havalimanı transfer aracında doğru kapıda bekleyerek avantaj elde etmeye çalışırsınız.

instagram hesabımı takip edin –> @cokgezenadam

Havalimanı transfer aracı kapıya yanaştığında pasaport kuyruğuna kadar herkes bir nevi depara başlar. Bu sırada çek çek bavullar birbirine çarpar. Derken pasaport kuyruğunu görürsünüz karşınızda.

Havalimanındaki En Stratejik Karar

Bir anda önünüzdeki kuyrukları görünce acaba hangi kuyrukta yerimi alsam diye bir kararsızlık içine girer insan. O an için belki de hayatınızın en stratejik karalarından birini verdiğiniz hissine kapılırsınız. İşte bu süreçte hangi kuyruğu seçerseniz diğer kuyruğun hızlı ilerlemesi sizi acaba doğru kuyruğu mu seçtim diye kara kara düşündürür. Yandaki kuyruk hızlı ilerleyince acaba yerimi mi değiştirsem diye düşünür bazen ona da geçer ama orada da aksilikler sizi bırakmaz. İşte yaşanan bu kararsızlığı çok güzel anlatan bir videoyu ben çok beğendim. Benim gibi havalimanlarında çok ciddi zaman geçirenlerin kendilerinden birşeyler göreceği eğlenceli bir video olmuş.

Havalimanında Pasaport Kuyruğu Dilemması -Video

 Pasaport Kuyruğunda Zaman Kazanmak İçin Yapılması Gerekenler

  • TAV Passport Kart (Atatürk Havalimanı’nda TAV kartı olanlar onlara özel ayrı bir kuyruktan geçiyor. Burada her zaman kuyruk daha az oluyor ve 24 saat açık. )
  • THY’nin Elite ya da Elite Plus kartı olanlar için de ayrı bir pasaport kontrol noktası var. Ancak son dönemde bu karta sahip olanların çok olması nedeniyle Atatürk Havalimanı’nda bu kart sahiplerine ayrılan kontrol noktası normal pasaport kontrol noktalarından çok daha kalabalık olabiliyor. Ayrıca gece belli saatlerden sonra TAV Passport kartta olduğu gibi açık olmuyor.
  • İş seyahati yapan kişinin bol olduğu kuyrukların daha hızlı ilerleme imkanı daha çok
  • Yabancı yolcuların kuyrukları bazen daha boş olabiliyor. Oradan kazara girmiş gibi yaptığınızda da genelde polisler sizi geri göndermiyor.
  • Karar vermekte zorlanıyorsanız bir kuyruğa girin ve diğer kuyruklara bakmadan kendi pasaport kuyruğunuzda sebat edin. Emin olun en fazla 5 dakika daha geç pasaport kontrolünü geçersiniz. Bu 5 dakika için korkunç bir gerilime girmeye gerek yok

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz