Geçtiğimiz günlerde mail kutuma yine ilginç bir araştırma geldi. Bilirsiniz, biz gittiğimiz şehirlerde o şehrin meşhur lezzetlerini keşfetmeye ve onları tatmaya özen gösteriyoruz. Peki, o şehrin insanları da bizim gibi mi yapıyor? Genelde durum pek de öyle olmuyor. Bize otantik gelen lezzet ve tatlar onlar için artık sıradanlaşabiliyor.

Yemeksepeti.com Türkiye’nin zengin lezzet haritasında kendine yer edinmiş kentlerde en çok hangi yemeklerin sipariş edildiğini incelemiş. Yüzbinlerce kullanıcının verilerine dayanarak yapılan araştırma gösteriyor ki, Anadolu’nun farklı mutfak kültürleri, adeta bir öğrenci değişim programı gibi birbirlerine konuk oluyor; birbirleriyle kaynaşıyor. Örneğin biz Gaziantep’te baklava peşinde koşarken onlar da internetten sufle arayışına giriyor, Karadenizliler ise lahmacun ve kebap siparişi veriyor. Bir nevi herkes diğerlerinin lezzet duraklarına yolculuğa çıkmayı yeğliyor.

İşte Türkiye’nin lezzet eğilimleri…

Adana kebap

Karadeniz mutfakları lahmacun ve kebaba kucak açıyor
Karalahana, mısır ekmeği, kuymak ya da hamsinin bin türlüsü gibi leziz yemeklerle şenlenen Karadeniz sofraları Güneydoğu Anadolu lezzetlerine de kucak açıyor. Trabzon’da en çok sipariş edilenlerin başında kebap, Ordu ve Rize’de ise lahmacun bulunuyor.

Tokat çiğ köfte sevgisiyle selam yolluyor
Tokat’ta, mangaldaki cızırtısı ile insanın aklından çıkmayan bez sucuğa, Adana’dan Adıyaman’a, Urfa’dan Malatya’ya birçok kentin sahiplendiği çiğ köfte eşlik ediyor. Tokat, çiğ köfte sevgisiyle bu kentlere selam yolluyor.

Eskişehirliler ‘çibörek’ pişirip tavuğa tıklıyor
Haritanın biraz batısına doğru yol alıp Eskişehir’e vardığımızda, kentteki evlerde mis gibi çiğbörekler (nam-ı diğer ‘çibörek’) kızarırken, iş siparişe gelince en çok tavuk yemeklerine tıklandığı görülüyor.

Mersinlilerin masum kaçamağı dondurma
Tantuninin üzerine mis gibi künefeyi es geçmeyen Mersinliler, kimi zaman da daha serin bir seçeneğe yöneliyor. Eve yemek söyleyecekleri zaman künefeye fark ettirmeden küçük bir kaçamak yapıyor ve en çok sipariş edilen tatlı listesinin birinci sırasına dondurmayı yerleştiriyor.

Balıkesir’de peynirli tatlı cephesi güçlü
Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesine bile girmiş olan höşmerimin yaratıcısı Balıkesirliler de, ‘tatlının içinde peynir mi olurmuş’ diyenlere inat, Mersinlilerle dil birliği yapıyor ve evlerine siparişte en çok künefe söyleyerek duruşunu ortaya koyuyor.

Adana ve Tekirdağ’ın burger merakı
Araştırmada bazı kentlerin ise mutfaklarına küresel lezzetlerle farklı renkler kattığı görülüyor. Yemek turizminin gönüllerdeki başkenti Adana’da, düşüncesi bile insanı mutlu eden kebaplar pişerken, burgere olan meraklarını da verdikleri siparişlerle gösteriyorlar. Köftenin kitabını yazmış Tekirdağlılar da burger meraklarını gizlemeyerek, batı mutfaklarının meşhur köftesini evlerine misafir ediyor.

Eve siparişte Maraş’ın seçimi waffle
Mükemmel dondurmanın memleketi Maraş’ın yeni lezzetlere de kapısı açık. Dondurmaları ile tüm Türkiye’de çocukların yüzünü güldüren, turistlerin trajikomik anılarla evlerine dönmesine neden olan Maraşlılar, internetten tatlı söylemek istediklerinde waffle’ı tercih ediyor.

Antepliler’den sufle molası
Antepliler için emek emek açılan baklavanın samimi lezzeti vazgeçilmez. Antepliler de farklı bir lezzet aradıklarında, belki de ufak bir çikolatalı kaçamak yapmak istediklerinde çikolatalı suflenin tüm gezegeni etkisi altına alan cazibesine kapılıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz