Avrupa‘nın en batı noktası olan Portekiz‘in başkenti Lizbon‘da bayram namazı kılacağım aklıma gelmezdi. Ama bayram tatilinde yolum Lizbon’a düşünce baktım ki şehirde cami var. Üstelik de adı Lizbon Merkez Camii (Googlemaps konumu:Mesquita Central de Lisboa) şaka değil gerçek 🙂 Ben de bayram namazı saatini öğrenip sonra Lizbon Merkez Camii’ne nasıl gidilir onu araştırdım. Sağolsun Googlemaps farklı alternatifleri sundu.

Biliyorum ki yurtdışına çıkınca cami ya da mescit arayanlar az değil. Lizbon’da namaz kılacak yer var mı? Lizbon’da cuma namazı nerede kılınır, Lizbon’da cami var mı gibi aramalar yapanların sayısı az değil. Özellikle Lizbon tatilinde bayram ya da cuma namazı kılmak isteyenler için bu bilgileri bloğumda paylaşayım ve kazandığınız sevaptan ben de belki bir miktar kazanayım dedim.

instagram hesabımı takip edin –>@cokgezenadam

Lizbon Merkez Camii nerede ve nasıl gidilir?

Lizbon merkez camii

Öncelikle şunu söyleyeyim Lizbon Merkez Camii şehir merkezine oldukça yakın. Benim kaldığım hostel Praço Do Comerçio‘da (Ticaret Meydanı) Rua Agusta (Lizbon’nun İstiklal Caddesi) üzerindeydi. Yani merkezin merkezi denilecek konumdaydı. Buradan tek metro ile yürüme dahil 15 dakikada ulaştım.

Benim gittiğim zaman bayram namazı saat 7’deydi. Lizbon’da metro saat 6:30’da başlıyor. Bana en yakın metro Baixa Chiado durağı idi. Santa Apolonia’dan Reboleira’ya giden metro hattında Reboileira yönüne mtroya binince S. Sebastiao durağında inip 400 metre yürümeniz gerekiyor. Bu durak aynı zamanda havalimanından gelen metronun da son durağı. 6-7 dakikada bir geliyor.

Lizbon metro haritası

Metro dışında otobüs ile de buraya ulaşım mümkün. 205 ve 746 nolu otobüsler de caminin olduğu bölgeden geçiyor. Hangi durakta inmeniz gerektiği konusunda Googlemaps’ten yardım almanızı öneririm.

Lizbon Camii Hakkında Bilgiler

Bu arada merak edenler için cami hakkında bazı bilgileri de buraya bırakayım. Lizbon’da neden cami var diyenler için ülkenin eski sömürgeleri Gine, Mozambik gibi ülkelerden gelen ve burada yaşayan çok müslüman var. Lizbon’da 40 binin üzerinde müslümanın yaşadığı tahmin ediliyor. Cami 1985 yılında yapılmış. Caminin mimarları António Maria Braga ve João Paulo Conceição imiş. Caminin halılarını da son olarak Türkiye yeniletmiş diye duydum.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz