Benim gibi yolu Portekiz‘in güzeller güzeli Porto şehrine yolu düşenlerin muhakkak görmesi gereken yerlerin başında Livrario Lello geliyor. Burası dünyanın en güzel kitapçısı desem abartmış olmam. The Telegraph öyle seçmiş. Times, Lonely Planets gibi yayınlar da en iyiler listesine koymuş. Porto’da görülmesi gereken yerler listesinin başında gelmesinin yanı sıra birçok kişi de sadece bu kitapçıyı görmek için de Porto’ya geliyor.

Önünde dev kuyruklar oluşan Livrario Lello’nun bu denli ziyaret edilmesinin en önemli nedeni Harry Potter. Kitapları çok satanlar listesinde yer alıp, üzerine çekilen filmleri de sinemada gişe rekorları kıran Harry Potter’ın yazarı Joanne Kathleen Rowling Porto’da yaşadığı dönemde bu kütüphanede romanına başlamış hatta buradan da ciddi şekilde etkilenmiş. Bunu da filmde net bir şekilde görüyorsunuz.

instagram hesabımı takip edin –>@cokgezenadam

Livrello Lello hakkında bilgiler

Livrario Lello Porto

Livrello Lello 18. yüzyılda açılmış, edebiyatçılar için önemli ama bu denli fark edilen bir yer de değilmiş. Gün gelip de kitabevinin sahibi ölünce 1881 yılında bir yayınevi kuran Lello Kardeşler 1894 yılında burayı satın almış. Mimar Francisco Xavier Esteves burayı yeni baştan Lello’lar için tasarlamış. 13 Ocak 1906 yılında ise bugünkü ikonik haline getirmişler. O gün şehirde yapılan açılış 3 saat sürmüş. Kütüphanenin açılışı Brezilya’daki gazetelerde de haber olmuş.

Lello Kardeşler bu kitapçıyı tasarlatırken kitapların ve sanatın mabedi olsun istemişler ve bu yüzden bir katedral havasında tasarlanmış. Hem dış tasarımı hem de iç tasarımı şehirdeki hiç bir yapı ile benzerlik göstermeyen kendine özgü bir tasarıma sahip. Yapı 2017 yılında aslında uygun olarak bir restorasyondan geçmiş. 2 katlı olan kitapçının ortasında üst kata çıkan oldukça estetik ve ahşap görünümlü bir merdiven var. Bu merdiven bir anda 2 yana spiral çizerek sizi üst kata 2 farklı yönden yönlendiriyor. Alt katta merdivenin arka bölümünde Harry Potter kitapları için ayrılmış bir bölüm var. Üst katta da bir camın içinde muhafaza edilen Harry Potter kitapları göreceksiniz. Üst katta tavandaki cam işçiliği ise gözleri kör eden cinsten. Üstünde ise Latince “Decus in lobare” İşteki saygınlık yazıyor.

Livrario Lello ve Harry Potter

Bu kitapçının bugün bu denli popüler olmasında özellikle içinin büyüleyici atmosferinin payı büyük ama işini dünya çapına yayılmasında Joanne Kathleen (J.K.) Rowinlig’in Harry Potter’ının büyüsü olduğu bir gerçek. Seneler 1991’i gösterdiğinde birçok İngiliz gibi J.K. Rowling‘in de yolu Porto’ya düşer. Ama o bu tatili bir aşk nedeniyle uzatır. Bir Portolu’ya aşık olan hatta onunla da evlenen Rowling, 2 yıl boyunca Porto’da İngilizce öğretmenliği yapar. Bu süreçte şehrin en eski kitapçılarından biri olan Livraria Lello’nun ikinci katındaki kafede ve şehrin alışveriş caddesinde yer alan Cafe Majestic’te oturarak Felsefe Taşı romanını yazar.

Rowling’in ilk kitabının adı (Felsefe Taşı) da Portekiz’in meşhur bir şiirinin adıymış. António Gedeão‘nun “Pedra Filosofal” (Portekizce Felsefe Taşı) şiiri okullarda çocuklara okutulan bir şiirmiş. Bu kütüphaneden de çok etkilenmiş. İçeri girdiğinizde filmi de izlediyseniz çok daha iyi anlayacaksınız. Özellikle de merdivenlere dikkat edin. Rowling’e kitabında Porto’da gördüğü birçok şey ilham vermiş. Örneğin üniversitelerde yaz aylarında bile siyah pelerin giymek zorundaki öğrenciler yazara önemli ilham kaynağı olmuş. Yine Hogwart’ta ismi geçen Salazar’ın da 40 yıla yakın Portekiz’i yöneten diktatör Salazar ile şans eseri isimleri aynı olmasa gerek.

Livrario Lello Giriş Ücreti Ne?

Çok güzelmiş ben de ziyaret etmek istiyorum diyenlere önerim sabah erkenden gidin. Burası hafta içi her gün saat 9:30 ile akşam 8:00 arası açık. 9:30’da kapının önünde kuyruk birikmiş oluyor. Biletleri kitapçının yanı başındaki ayrı bir dükkandan almanız gerekiyor. 1 kişi 5 euro. İnternetten de bilet alabiliyorsunuz. Kitapçının web sitesi burada.Ama 5 Euro verip bileti alıp ciddi bir kuyruk bekleniyor. Tabi içeriden bir kitap alırsanız bu ücreti kitabın bedelinden düşüyorlar.

Bir diğer alternatif de Booking.com üzerinden bu bileti almak. Bu kuyruğa girmeden önden giriyorsunuz ama bu bilet de 12 Euro. Benim gibi Booking.com’dan Genius üye iseniz ücretsiz de şansınız var. Ben çoğu rezervasyonumu oradan yaptığım için şuan 2. seviye genius üyeyim. Bu yüzden Porto gezim öncesi burayı bana ücretsiz olarak sundu ben de saat 9:30’a rezervasyon yaptırdım. Bilet satışı yapılan bölüme gidip Booking’in bana gönderdiği QR kodunu gösterdim. Onlar da bana bilet verdi ve sıraya girmeden bileti gösterip önden girmemi söylediler. Üstelik içeri girince 1 adet de kütüphaneyi anlatan kitap verdiler.

Kütüphanede Instagram Savaşları

https://www.instagram.com/p/Byc9ZTclE_L/

Kütüphane çok güzel ama gelin görün ki kapı açılır açılmaz içeride bir çeksene beni mafyası yarışı var. Birçok yerde gördüğünüz o dingin sadece kitapların olduğu fotolar genelde kütüphane genel ziyarete kapalıyken özel izinle çekiliyor. Bu şekilde girdiğinizde siz fotoğraf çekilirken sağınızda solunuz muhakkak birileri oluyor. Birinin kolu diğerinin bacağı önüne geçmek neredeyse imkansız. Bunu bilerek gidin. Ama ne olursa olsun gidip görülmeye değen büyüleyici bir atmosfer.

Burası edebiyatın bir ülke turizmine nasıl katkı sağlayabileceğini gösteren muazzam bir yer. Biz de yazarlara kucak açan bu denli güzel edebiyat ve sanat mabetleri açsak neden bizim şehirlerimize de bu denli bir turist akını olmasa. Türkiye‘de biz Antalya‘da Rus turiste her şey dahil tatili 20 Euro’ya satarken, bunun da sadece 10 Euro’su otelciye gelirken, elin Portekizlisi hostelde paylaşımları odaları bile 25 Euro’nun altına satmıyor.

Livrario Lello’ya Nasıl Gidilir?

Livrario Lello Porto

Burayı görmek için öncelikle Porto’ya gitmeniz gerekiyor. Porto Havalimanı’ndan Sao Bento tren istasyonuna (Campanha istasyonunda araç değiştirerek) yaklaşık 50 dakikada gelebilirsiniz. Sao Bento tren istasyonu Porto’nun tarihi merkezinin olduğu tren istasyonu. Porto’da gezilecek yerlerin birçoğu bu tren istasyonu çevresinde. Livrario Bello da bu istasyona yürüyerek 3-4 dakika mesafede. Kitapçının olduğu caddenin üstündeki 3 paralel cadde de Porto gece hayatının döndüğü caddeler.

Livrario Lello adresi: Rua das Carmelitas, 144 4050-161 Porto

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz