Yaz ayının sıcaklarla kendini hissettirdiği şu günlerde hafta sonu tatili boyunca güneye inip sahillerin tadını çıkartmak hepimizin hayali. Ancak hayaller Bodrum derken çoğu hafta sonu gerçekler İstanbul plajları diyor. Antalya, İzmir ve Bodrum gibi gözde tatil beldeleri için uçak bileti fiyatları resmen ateş ediyor. Hal böyle olunca da yaşam bizi İstanbul’da denize girilebilecek yerler bulmaya yöneltiyor. İstanbul her tarafı denizlerle çevrili bir şehir olunca birçok farklı alternatif sunuyor.

Marmara ve Karadeniz kıyı şeritlerinde yer alan İstanbul plajlarının bir çoğuna toplu taşıma ile de gitmek mümkün. Ancak gün boyu deniz ve güneşin verdiği yorgunluğa bir de toplu taşımada ayakta seyahat pek de önermiyorum. Bu yüzden mümkünse kişisel aracım ile gidilebilecek görece daha uzak İstanbul plajları tercihim. Hal böyle olunca da genelde Karadeniz kıyısındaki İstanbul plajları çok daha cazip alternatifler olarak ön plana çıkıyor.

instagram hesabımı takip edin –>@cokgezenadam

İstanbul İçinde Denize Girilebilecek Yerler

Çatalca

İstanbul'a yakın plajlar Çatalca Ormanlı Köyü plajı
Ormanlı Köyü sahili

Genelde piknik denince akla gelen ilk yerlerden biri olan Çatalca’nın 135 km’lik bir sahil şeridinde sahip olduğunu söylesem ne derdiniz? Evet yanlış okumuyorsunuz, İstanbul’un yüz ölçümü olarak en büyük ilçesi olan Çatalca’nın sahil uzunluğu 135 km. Ben bunlardan Ormanlı Köyü içinde yer alan plajı beğenmiştim. Ormanlı Plajı İstanbul merkezden (Mecidiyeköy) yaklaşık 90 km uzaklıkta yer alıyor.

Çilingoz

İstanbul’un Çatalca ilçe sınırlarında yer alan meşhur Çilingoz Tabiat Parkı içinde yer alan Çilingoz plajı da hafta sonu denize girilebilecek alternatiflerden bir diğeri. İstanbul’dan 100 km uzaklıkta yer alan Çilingoz plajına girişin ücretli olduğunu da hatırlatmamda fayda var.

Kilyos

Son yıllarda gençler için İstanbul’da en moda plajlar Kilyos taraflarında yer alıyor. İstanbul’un Karadeniz kıyısında yer alan Kilyos lüks beach club ortamları ile hafta sonu keyifli zaman geçirebileceğiniz bir yer olarak dikkat çekiyor. Öte yandan bu beach clublarının giriş ücretleri pek de ucuz sayılmaz. Burası İstanbul’un Çeşme’si desem sanırım abartmış olmam.

Riva

İstanbul içinde olup İstanbul’da gibi hissetmeyeceğiniz yerlerden biri de Riva. Burası da İstanbul’un Karadeniz sahilinde yer alıyor. Plaj alanı biraz sınırlı. Bu yüzden çok geçe kalırsanız hem kendiniz hem de aracınız için yer bulmakta zorlanabilirsiniz.

Şuayipli

İstanbul plajları arasında belki de en az bilinenlerden biri Şuayipli oluyor. İstanbul’dan Ağva’ya giderken değerli dostum Eren Güler’in keşfi olan Şuayipli Köyü’nü de pas geçmemek lazım. Karadeniz kıyısında yer alan Şuayipli Köyü, 3 km uzunluğunda 50 metre genişliğinde bir kumsala sahip.

Ağva

Hafta sonunda İstanbul’da denize girilebilecek yerlerden biri de Ağva. Tabi İstanbul dediğime bakmayın. Burası İstanbul merkezinden 97 km uzaklıkta yer alıyor. Yani otomobil şart. Yeşilçay, Göksu, Saklıgöl ile Kilimli ve Kadırga Koyları Ağva’nın en meşhur plajları.

Şile

Çocukluk zamanımda babamın arabasına atlar ailecek Şile’ye yüzmeye giderdik. Yıllar geçti ama Şile İstanbul’da kalanların en çok tercih ettiği deniz alternatiflerinden biri olmaya devam etti. Şile hem halk plajları hem de ücretli beach clubları ile hafta sonu İstanbul’da denize girmek isteyenler için makul bir alternatif. Ayazma plajı (halk plajı) ve Ağlayan Kaya Plajı (ücretli beach) Şile plajları denince aklıma gelen ilk alternatifler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz