Ana sayfa Seyahat Rehberi Tatile Çıkacaklara Güvenli Tatil İçin İpuçları

Tatile Çıkacaklara Güvenli Tatil İçin İpuçları

1868
2

Tatil için sayılı gün kaldı, Bavullar hazırlanacak, seyahatler için son detaylar da şekillenecek. Seyahate çıkmadan önce nasıl sağlıkla ilgili tavsiyeler alıyorsanız, aynı şekilde artan siber hastalıklar riskine karşı da kendinizi ‘aşılamayı’ unutmayın. Unutmayın, siber suçlular tatil yapmayacak. Tatil öncesi Kaspersky Lab, herkesin teknolojik açıdan da güvenli bir tatil geçirmesi için pratik bir kılavuz hazırlamış. Ben de ilginizi çekebilir diye bunu sizlerle paylaşmak istedim. Malum tatil sonrası kötü sürprizleri kimse sevmez.

instagram hesabımı takip edin –> @cokgezenadam

Tatil rezervasyonunda ödemeye dikkat edin


Otel rezervasyonu için güvenilir bir site bulduğunuzda, sıra ödemeye geldiğinde dikkatli olun. Herhangi bir işlem yapmadan önce en yeni güvenlik özellikleriyle tamamen güncellenmiş olduğundan emin olmak için cihazınızı ve tüm yazılımlarınızı kontrol edin. Para aktarma hizmeti güvenlik nedeniyle denetleniyor olmalı ve dahili bir güvenli para koruma özelliği ile sağlam bir antivirüs programı sürekli çalışıyor olmalı. Kaspersky Lab’ın Safe Money teknolojisi web sitesinin güvenli olup olmadığını kontrol eder ve kullanıcıların sahte bir web sitesi tarafından kaldırılmadığından emin olarak siteyi özel ve korumalı bir modda açar.

Cihazlarınız için evde yedek de oluşturun

Birçok insan tatile çıkarken yanında bir mobil telefon veya bilgisayar almak isteyecektir. Ancak telefon, tablet ya da dizüstü bilgisayarında değerli verilerini saklayan tatilciler, evde onları bekleyen bir yedekleme oluşturmalıdır. Bu şekilde, eğer makine çalınır, bozulur veya kaybedilirse tüm veriler harici bir sabit diskte güvende olacak.

Tatilde mobil cihazlarını kullanmak isteyen kullanıcılar, bir tür hırsızlık önleme koruması yüklemeli veya en azından cihazlarında bulunan dahili hırsızlık önleme özelliklerini nasıl kullanacaklarını öğrenmeli. Örneğin, Kaspersky Internet Security –çoklu cihaz’ın Anti-Theft koruma özelliği telefon kaybedildiği veya çalındığı takdirde kişiler, aramalar, metin mesajları ve günlükler ile ilgili bilgileri saklayabilir ve cihazı engellemeyi, verileri silmeyi, yerini belirlemeyi ve hatta kullanmaya çalışan kişinin fotoğrafını çekmeyi mümkün kılar.

Tatildeyken tüm numaraları saklayın

Ailenizle birlikte tatildeyken acil durumlar için birkaç telefon numarası bulundurmak önemli. Söz konusu İnternet bağlantısının olmadığı yerlere veya yurt dışına seyahat etmek olduğunda bu özellikle kritik. Bu nedenle tüm numaralar telefonda, dizüstü bilgisayarda veya bir kağıda not edilerek saklanmalı. Ayrıca yurt dışına seyahat ederken kendi ülkenize nasıl telefon edeceğinizi de öğrenmelisiniz.

Wi-Fi HotSpot noktalarına dikkat


HotSpot noktalarına özellikle dikkat etmek gerekli. Oteller veya kafelerde ücretsiz Wi-Fi kullanırken gizli sızıntılar olabilir. Mümkünse, güvenli bir VPN bağlantısı olmadan HotSpot noktalardan çevrimiçi bankacılık ve alışveriş işlemleri veya diğer hassas işlemleri gerçekleştirmekten kaçının. HotSpot noktalarını kullanmayı planlayanlar için tavsiyemiz ise bir VPN uygulaması veya yazılımı kullanarak güvende kalmalarıdır.

Kredi Kartları için B planınız olsun

Tatile giderken birden fazla kredi kartı veya bankamatik kartı alın ki kartınız çalınır ya da iptal edilirse bir B planınız olsun. Yanınıza büyük miktarda nakit para alacaksanız, otelin kasasına bırakın (yanınızda taşımanız gerekli değilse pasaportunuzu da bırakın).

2 YORUMLAR

  1. Açıkçası zamanında bir bültenden ilginç geldiği için paylaştığım haberdi. Bültenle servis edilmiş bir foto olabilir. Açıkçası nereye ait hatırlamıyorum. Stock görsel olması lazım.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here