BosnaHersekK_Mostar

Son dönemlerde ülkemizde fotoğraf çekmeye karşı olan ilgi giderek artıyor. Tabi fotoğraf derken çekilen selfie’lerden bahsetmiyorum Profesyonel fotoğraf makinaları ile görülmeyeni görebilme arayışında bir kitle var ve giderek bu kitle büyüyor. İşte giderek artan fotoğraf sevdalıları turizm şirketlerinin de ilgisinden kaçmıyor. Birçok turizm şirketi özel fotoğraf turları düzenliyor. İşte siz de bir fotoğraf sevdalısıysanız, ya da olmaya aday iseniz sizin için 4 tatil önerisi.

1) Bosna Hersek-Karadağ Turu 

Bosna Hersek Blagaj
Bosna Hersek Blagaj

Bu tur Komunist dönemin ve “büyük ağabey” Yugoslavya’nın yıkılması sonucu paramparça olmuş bir ülkenin küllerinden doğan küçük kardeşlerini, Bosna Hersek ve Karadağ’ı kapsıyor. Yugoslavya İç Savaşı’nın derin izlerini hala taşıyan Bosna Hersek ve doğal güzellikleri ile gezginleri büyüleyen Karadağ, bu turda UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Mostar, Budva ve Kotor’u da yanına alarak gezginler için özel bir eğitmen eşliğinde unutulmayacak fotoğraf kareleri oluşturuyor. Karadağ’ın bağımsızlık sembolü olan Locven Dağı’nın sunduğu muazzam manzaralar, isimleri tanıdık yapıtlar ve tadları tanıdık yemekler gezginleri bekliyor. Türk insanına çok benzeyen yerel halk  için misafir oluyoruz.

2) Fas

Fas
Fas

Kuzey Afrika’nın gizemli ülkesi Fas, kumul tepelerinden Afrika güneşini selamlamak ve Atlas Dağları’nın arasından geçerek büyülü başkent Marakeş’in daracık sokaklarını ve rengarenk pazarlarını objektife yansıtmak isteyenleri bekliyor. Dünyanın en çok izlenen filmlerinden birine adını veren Atlantik kıyısındaki Casablanca, ülkenin en otantik şehirlerinden biri olan Fez ve “Çağrı”, “Mumya”, “Gladyatör” gibi pek çok gişe filmine set olmuş olağanüstü kasır Ait Ben Haddou turun en çarpıcı noktalarından bazıları. Bedeviler eşliğinde deve turu esnasında Sahra Çölü’nde güneşi karşılayan fotoğrafçılar, tüm bu görsel zenginlik arasında geleneksel bir çöl evinde yerel müzik dinletisine misafir olma şansını ve baharat kokulu “Kırmızı Şehir” Marakeş’in geniş meydanlarında eskiyle yeniyi buluşturan bir zaman tüneline girme fırsatını yakalıyor. Fas turu, özellikle The Sheltering Sky romanından beyazperdeye uyarlanan Bernardo Bertolucci imzalı Çölde Çay filmini hafızalarından silemeyenler ve çöl fotoğraflarında ışık kullanımının en ince ayrıntılarına hakim olmak isteyenler için birebir. Aynı zamanda çok sayıda portre, silüet ve etnik kültür fotoğrafları yakalamayı hayal edenlerin öncelikli tercihi.

 3) İzlanda

izlanda

Ateş ve buz ülkesi İzlanda, kayaların kenarında ve buz dağlarının çevresinde fotoğraf çekmenin tadına varmak isteyen gezginleri bekliyor. İzlanda turu, fotoğrafçılara gayzerlerin oluştuğu bölgede, görkemli doğa harikalarının eşliğinde nefes kesici bir foto-safari vaat ediyor. Buz gölleriyle sarmalanan İzlanda, fotoğrafçıların rotasını yerden gökyüzüne fışkıran gayzerlerin, heybetiyle büyüleyen şeffaf buzulların ve alabildiğine güçlü akan yüksek şelalelerin arasından geçiriyor. 1360 metre yükseklikteki Langjokoll Buzulu, yağmur sularının turkuaz göl yüzeyiyle buluştuğu Viti Krateri ve 118 metre yükseklikten akan Hengifoss Şelalesi, aynı zamanda doğa sporlarına düşkün fotoğrafçılar için Foto-Safari haritasına eklendi. Doğa fotoğrafçılığı için eşsiz bir dokuya sahip olan İzlanda, uzun pozlama ve manzara fotoğrafları çekmek isteyen gezginler için bulunmaz bir fırsat.

4) Ürdün

Urdun_2

Romalılardan Araplara, Haçlılardan Müslümanlara kadar pek çok medeniyetin izlerini taşıyan ve birbirinden kutsal mekanlara ev sahipliği yapan Orta Doğu’nun kıyısındaki Ürdün, 6 günlük bir turla fotoğraf tutkunlarını tarihin derinliklerine doğru yolculuğa çıkarıyor. Binlerce yıldır eşsiz varlığını ve kültürel yapısını koruyabilen bu ülke, 2 bin yıldan fazla zamandır ayakta olan ve bugün UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Petra Antik Kenti’yle ünlü. Bir zamanlar çöl insanlarının geçici konaklama mekanı olan Petra, büyülü renklerini fotoğrafçıların vizörlerine yansıtırken, Hz. Musa’nın kutsal toprakları ilk gördüğü yer olduğu düşünülen Nebo Dağı da mistik dokusuyla efsanevi fotoğraflara ev sahipliği yapacak. Kızıldeniz kıyılarından başlayarak türlü renklere bürünen Rum Vadisi ise, eşsiz bir panoramada katılımcılara 4×4 araçlarla safari keyfi sunacak.

Urdun_1

Gündoğumunda masalsı Lut Gölü’nde, dalgalardan arınmış yapısıyla ziyaretçileri sükunete davet eden Ölü Deniz’de ve Antik Roma’dan beri ayakta olan bir başkentte hafızalardan silinmeyecek kareler yakalamak garanti. Ayrıca Akabe Körfezi’nde bulunan rengarenk mercanlara dalarak sualtı fotoğrafları çekmek, turun ayrıcalıkları arasında. Muazzam ışık detayları arasında portre, silüet ve etnik kültür fotoğrafları çekmek isteyenler, çöl ortamında, bedeviler ve develer eşliğinde, hem gezgin hem de fotoğrafçı olmanın keyfine varacaklar.

 

1 YORUM

  1. sanırım 4 numaralı Ürdün fotografı 127 saat filminin çekildiği yer hafızam beni yanıltmıyorsa

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here