Giresun, Karadeniz Bölgesinin batısında bulunan, geçmişi 4000 yıl öncesine dayanan, pek çok uygarlığın merkezi olan şehirlerden biridir. Yeşil tabiatıyla, doğa ile iç içe zaman geçirme imkanı sunmasıyla bölgede öne çıkmaktadır.

Neredeyse her mevsim yağışlı ve serin olan havasına rağmen yaylaları, kaleleri, park, plaj ve daha pek çok aktivite noktasıyla Giresun turistik yerler bakımından ziyaretçilerini sonuna kadar memnun etmektedir.

Giresun turistik yerler

Giresun Turistik Yerler

Sis Dağı Yaylası

Sis Dağı Yaylası’da dağların eteklerinden zirvesine kadar yıl boyunca sis eksik olmamaktadır. Yayla adını da buradan almıştır. Giresun Görele’de yer alan yayla, maviyle yeşilin eşsiz uyumunu gözler önüne sermesi ile ziyaretçilerine huzurlu bir atmosfer sunmaktadır.

Doğa gezileri, piknik, fotoğrafçılık gibi günübirlik aktivitelerin yapılabildiği Sis Dağı Yaylası’nda her yıl temmuz ayında şenlikler düzenlenmektedir. Yöresel oyunların oynandığı, eğlenceli yarışmaların yapıldığı yaylada bölgenin ürünlerinin satıldığı pazar da ziyaretçilere alışveriş imkanı vermektedir.

Sis Dağı Yaylası özellikle yaz aylarında renkli anlarıyla yerli ve yabancı turistler tarafından oldukça ilgi görmektedir.

Kümbet Yaylası

Kümbet Yaylası, Giresun il merkezinden 60 kilometre uzaklıkta, deniz seviyesinden 1710 metre yükseklikte bol oksijenli havası ile ilgi gören bir gezi durağıdır. Birbirinden eşsiz manzaralarıyla Giresun’un yanı sıra Karadeniz’in de en beğenilen yaylalarından biridir.

Burada günübirlik doğa gezileri ve piknik gibi etkinlikler yapılabilmektedir. Turistler kendi imkanlarıyla piknik yapabilecekleri gibi bölgede kurulu et ocakları ve piknik masaları olan noktalardan da diledikleri şekilde yararlanabilmektedir.

Her yıl düzenlenen Kümbet Yaylası Şenlikleri ile de ismini duyuran destinasyon bu dönemlerde sunduğu renkli manzaralarla Giresun’da eğlencenin adresi olmaktadır. Giresun’da ayrıca Bektaş, Gölyanı, Paşakonağı, Çıkrıkkapı, Kırkharman yaylaları da turistlerin ilgi gösterdiği destinasyonlar arasındadır.

Mavi Göl

Mavi Göl, Karadeniz Bölgesi’nde dereye benzeyen şekilde akmakta olan tek göl olması nedeniyle turistlere ilgi çekici gelmektedir. Akışı sırasında birbirinden farklı renklere bürünen göl, ziyaretçilerine görsel bir şölen yaşatmaktadır.

Mavi Göl Giresun’da, doğa ile baş başa sakin bir gün geçirmek isteyenler tarafından tercih edilmektedir. İlkbaharda mayıs ayında karların eridiği dönemlerde rengi yeşilden maviye döndüğünde eşsiz manzarasıyla görenleri kendine hayran bırakmaktadır.

Huzurlu atmosferiyle çevresinde doğa gezileri, piknik ve fotoğrafçılık gibi günübirlik aktiviteler için elverişli bir bölgede yer almaktadır.

Kuzalan Şelalesi

Kuzalan Şelalesi, Giresun’da doğal güzelliğiyle kendine hayran bırakan bir tabiat harikasıdır. Zirvesinde Dikoluk Pınarı ve Marazlı Tepesi bulunmaktadır. Yaklaşık 20 metre yükseklikten akan şelalenin etrafındaki asırlık ağaçlar, mağaralar, tarihi değirmenler turistlerin keyifli bir gün geçirmesine olanak tanımaktadır.

Özellikle yaz aylarında serinletici havasıyla tercih edilen Kuzalan Şelalesi yerli ve yabancı turistlere sakin bir gün geçirme imkanı verdiği gibi ev sahipliği yaptığı bitki ve canlı türleriyle de doğanın tüm zenginliklerini gözler önüne sermektedir.

Giresun Müzesi

Giresun Müzesi, şehirde 18. yüzyılda inşa edildiği tahmin edilen Gogora Kilisesi’nde faaliyet göstermektedir. Cumhuriyet’in ilk yıllarına kadar kilise olarak hizmet tarihi yapı daha sonra cezaevi olmuştur.

1988 yılında ise kapılarını müze olarak açmıştır. Müzede Tunç Çağı, Hitit, Helen, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait pek çok eserin sergilenmektedir. Bu eserler arasında kıyafetler, taş kabartmalar, silahlar, paralar ve daha pek çok tarihi kalıntı bulunmaktadır.Şehrin tarihi ve kültürel geçmişini yansıtmasıyla Giresun Müzesi, yerli ve yabancı turistlerin ilgi gösterdiği yerlerden biri olmuştur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz