Malaga, İspanya‘nın güneyinde Costa del Sol denilen Güneş Sahilleri üzerine kurulu bir liman şehri. Şehir Cebelitarık boğazına 100, en yakın Kuzey Afrika sahiline ise 130 km uzaklıkta yer alıyor. İspanya’nın Endülüs Bölgesi’nde bulunan Malaga, Sevilla‘dan sonra Endülüs’ün en büyük şehri konumunda.

İspanya’nın ise 6. büyük şehri olan Malaga, ülkenin en turistik şehirlerinden biri olarak dikkat çekiyor. Özellikle İngiliz ve Araplar uzun yaz dönemi nedeniyle Malaga ve çevresinde yazlıklar alıp ya da kiralayarak uzun zaman geçiriyorlar. Şehir bir rivayete göre adını İbranice’deki “melak” yani tuz kelimesinden alıyor. Benim de 4 günlük Endülüs turu sayesinde kısa da olsa zaman geçirdiğim Malaga’da gezilecek ve görülecek yerler için en az 1 gün ayırmanızda fayda var.

instagram hesabımı takip edin –> @cokgezenadam

Malaga’da Görülecek Yerler

Endulus gezilecek yerler MalagaMalaga’ya tatile geldiğinizde şehir ve çevresinde görülmeye değer birçok cazibe merkezi bulacaksınız. İşte bunlardan bir kısmı:

Gibralfaro (Tarık’ın Feneri)

Panoramik bir şehir turundan sonra ilk hedefimiz tarihi şehrin kurulduğu Gibralfaro (Tarık’ın feneri) tepesi oluyor. Bu tepeden Malaga’yı kuş bakışı görebiliyorsunuz. Fotoğraf makinanızı yanınıza almazsanız üzülebilirsiniz. Burada hala Fenikeliler‘den kalma az da olsa kalıntılar var. Fenikeliler’e ait surları şehirdeki Picasso Müzesi’nde görebilirsiniz. Ama ayakta duran kalıntıların büyük bir bölümü Endülüs dönemine ait.

Gibralfaro Kalesi 11. yüzyılda Endülüs Taifalar idaresi sırasında ufak emirliklere bölünmüşken yapılmış. 13 ve 14. yüzyılda ise Nasrid Hanedanı zamanında genişletilmiş. Gibralfaro Kalesi korunaklı bir yolla Alcazaba adlı diğer bir kaleye bağlanıyor. Bu kale Arap döneminde emirin ikamet ettiği yermiş.

Picasso Müzesi

Bu tepede şehrin manzarasının tadı çıkardıktan sonra aşağı iniyoruz. Aşağıda sizi Picasso müzesi ve Malaga’nın en meşhur restoranı El Pimpi’nin de içinde yer aldığı trafiğe kapalı çok güzel bir cadde sizi bekliyor.

Picasso müzesinden de anlaşılacağı üzere ünlü ressam Picasso, Malaga’da doğar ve sonrasında Barcelona, Paris, Antibes gibi şehirlerde birçok önemli eser bırakır. Beş dakikalık bir yürüyüşün ardından Merced meydanına ulaştığınızda burasının Picasso’nun doğduğu yer olduğu etraftaki resimlerden hatta tapas satan kafelerdeki Picasso görsellerinden bile anlaşılıyor.

Bu arada aman dikkat bu meydanda kuşlara yem atmanın cezası 500 euro. Alanın büyüsüne kapılıp böyle bir ceza yemeyin.

Öte yandan Picasso bu şehrin yetiştirdiği tek ünlü İspanyol değil. 1828 doğumlu İspanyol devlet adamı ve eyalet sisteminin babası kabul edilen Canavos del Castillo da Malaga doğumlu. Yine ünlü oyuncu Antonio Banderas da akla ilk gelen Malagalılar’dan.

Ronda

#8 Ronda, Malaga, SpainMalaga’da bir gece kalma imkanınız olursa şehrin 100 km batısında yer alan Ronda’yı da muhakkak ziyaret etmelisiniz. Biz zamanımız kısıtlı olduğu için bu ziyareti yapamadık. İlk defa Keltler tarafından inşa edilen sonrasında da Fenikellilerce geliştirilen iki tepe ve onu bağlayan bir köprü üzerine kurulu bu bölge sunduğu görsel şölenle belki de Malaga’nın en fazla görülmeyi hak eden yeri.

Marbella ve Puerta Banus

Şehirdeki ikinci gününüzde görülebilecek yerlerden biri de Marbella ve Puerta Banus. Marbella özellikle Arapların yazlık evlerinin olduğu oldukça zengin bir yerleşim birimi. Puerta Banus da yine Marbella bölgesinde yer alıyor. Yat limanları, lüks alışveriş merkezleri ve restoranlarıyla Puerta Banus dünya jet setini her yıl İspanya’ya çekmeyi başarıyor.

Cebelitarık

Eğer buraya kadar gelmişken Cebelitarık’ı da ziyaret edeyim derseniz İngiltere’den vize almayı unutmayın çünkü burası İngiliz toprağı sayılıyor.

Malaga Plajları

Kaynak: https://pixabay.com

Malum şehir İspanya’nın en önemli yazlık destinasyonlarından biri. Tarihi kadar plajları ile de meşhur bir tatil beldesi burası. Şehrin en popüler plajları ise Malagueta, Palo ve Pedregalejo.

Malaga’da Nerede Ne Yenir?

Malaga’da tapas, paella gibi geleneksel İspanyol yemeklerinin tadına bakabilirsiniz. Yine bir liman şehri olması nedeniyle deniz mahsulleri de denenebilir.

Bunlar için Malaga’nın en meşhur restorantı El Pimpi’yi deneyebilirsiniz.

El Pimpi

Adres: Calle Granada, 62, 29015 Málaga, İspanya
Telefon: +34 952 22 54 03

Ayrıca Picasso’nun doğduğu evin bulunduğu Merced Meydan’ında da birçok tapas barı bulunuyor.

Malaga’da Nerede Kalınır?

Burada her ekonomik duruma uygun bir seçenek bulmak mümkün. Şehir merkezinde Oasis Backpackers’ Hostel gibi ucuz hosteller de bulmak mümkün Vinci Posada Del Patio gibi 5 yıldızlı oteller de. Tercihinize göre Malaga otellerini bu linkten bulabilirsiniz.

Malaga’da Alışveriş

Şehrin en önemli alışveriş caddesi Calle Marques de Larios. Burada birçok önemli markayı bir arada bulmanız mümkün. Tabi alışverişe çıkacakların burada siesta (öğlen uykusu) molalarına dikkat etmelerinde fayda var. Mağazalar genel olarak 9 gibi açılıyor. 14:30’a kadar açık kalıyor. 14:30-17:30 arası siesta molası var. Mağazaların birçoğu bu sürede kapalı oluyor. 17:30-20:00 arasında alışverişe kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Malaga’ya Nasıl Gidilir?

Şehre İstanbul’dan THY ile haftada beş gün uçuş mevcut. Yaklaşık 4 buçuk saatlik bir yolculuğun ardından Endülüs’ün ikinci büyük şehrine ulaşıyorsunuz.

Malaga Haritası

Malaga İklimi ve Hava Durumu

Şehir tarihi güzelliklerinin yanında yılda ortalama 312 gün güneş ve güzel sahilleriyle de turistleri cezbediyor. Hatta güneş konusunda o kadar iddialı ki, İngiliz turistlere güneş garantili tatil satılıyor. Güneş olmayan günlerin parası iade ediliyor.

Malaga’ya Ne Zaman Gidilir?

Şehirde yaz ayları oldukça sıcak geçiyor. Üstelik de bu dönemde oteller pahalı. Ama diğer yandan plajları da oldukça güzel. Bu yüzden nisan mayıs dönemi ile eylül ekim dönemleri hem ekonomik hem de plajlardan istifade etme anlamında en mantıklı dönemler olabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here