.Son dönemde TL’nin dolar ve Euro karşısında değer kaybetmesi benim gibi gezginleri derinden etkiledi. Artık yurt dışında tatile gitmek gerçekten eskiye oranla çok daha pahalı. Hal böyle olunca da insan uygun fiyatlı oteller ve konaklama imkanları sunan rotalara karşı çok daha duyarlı oluyor. Bu anlamda faydalı bulduğum bir araştırmayı sizinle paylaşıyorum. Hotels.com’un araştırması benim ilgimi çekti. Bakalım sizin de çekecek mi?

instagram hesabımı takip edin –> @cokgezenadam

Hotel Price Index’ten Maddeler

  • Hotels.com™ tarafından yayınlanan son Hotel Price Index™ otel fiyat endeksi raporuna göre, seyahat yapan otel misafirlerinin dünya genelinde otel konaklamaları için ödedikleri fiyatlar, 2015’in ilk yarısında sadece yüzde 1 arttı.
  • Genel olarak ödenen otel fiyatlarının ekonomik kriz öncesindeki seviyelere dönmemesi nedeniyle, otel misafirleri cazip fırsatlardan yararlanıyor. Buna karşın üç bölge yeni harcama rekorlarına imza attı.
  • Türkiye çıkışlı misafirlerin popüler tatil merkezlerindeki oteller için ödediği fiyatlar, 2015 yılının ilk altı ayında az da olsa artış gösterdi.

Otel Fiyatları Kriz Öncesi Seviyeleri Aştı

Hotels.com™ tarafından hazırlanan son Hotel Price Index™ (HPI™) otel fiyat endeksi raporuna göre, 2014 yılının aynı dönemine oranla 2015 yılının ilk yarısında genel global artış sadece yüzde 1. İlk kez dünyanın üç bölgesinde ödenen otel fiyatları ise 2008/2009 ekonomik krizi öncesindeki seviyeleri aştı. Kuzey Amerika, Karayipler ve Latin Amerika yeni rekorlara imza attı.

Bu sonuçlarda, ziyaretçi sayısındaki artışın , belirli alanlarda daha yüksek tüketici harcamaları yapılmasının ve döviz kurlarındaki güçlü dalgalanmaların etkili olduğu görüldü. Ancak, Türk Lirası’nın dünya genelinde değer kaybetmesi Türk gezginler için benzer bir tablonun ortaya çıkmasının önünü kesti; Türkiye çıkışlı misafirler yurt içi de dâhil olmak üzere, rapor kapsamına giren destinasyonların hemen hemen yarısında konaklamaları için daha yüksek ödeme yaptı.

HPI™ misafirlerin konaklamaları için ödedikleri* gerçek fiyatlardaki hareketleri takip ediyor. Bu değişikliklerin nedenlerine dair önemli öngörüler sunuyor. Ayrıca dünya çapındaki önemli tatil merkezlerindeki hotel fiyatlarını inceleyerek düzenli olarak yayınlanan bir rapor çalışması. Bu rapordaki veriler, dünya genelindeki Hotels.com™ siteleri üzerinden yapılan yüz binlerce otel rezervasyonunu temel almaktadır.

Pattaya: Türkiye Çıkışlı Gezginler İçin En Uygun Oteller Burada

Hotels.com™ tarafından hazırlanan rapora göre, Türkiye çıkışlı gezginler HPI™ kapsamına incelenen şehirler arasında en yüksek otel fiyatını New York ve Londra’da ödedi. Pattaya 116 TL’lik ortalama fiyat ile gezginlerin en düşük konaklama ücretini ödedikleri destinasyon oldu. Londra 644 TL ile, geçen senin lideri Dubai’yi (550 TL) geride bıraktı. Türkiye çıkışlı gezginlerin Londra’daki hotel konaklamaları için ödedikleri ortalama fiyat, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 8 artış gösterdi.

En yüksek ortalama hotel fiyatı artışı, yüzde 21 ile New York (2014 1YY 549 TL, 2015 1YY 662 TL) yaşadı. Onu Milano (2014 1YY 417 TL, 2015 1YY 505 TL) izledi. Bununla birlikte, Türkiye çıkışlı gezginler otel konaklamaları için Las Vegas’ta bir önceki yıla kıyasla yüzde 17 (2014 1YY 353 TL, 2015 1YY 292 TL), Dubai’de yüzde 11 (2014 1YY 619 TL, 2015 550 TL) daha az ödeme yaptı.

Türkiye Çıkışlı Gezginler Yurtiçi Oteller Arasında Nereleri Tercih Ediyor

Bu yılın ilk altı ayında, Türkiye çıkışlı gezginler sadece yurt dışındaki destinasyonlara değil, iş ve tatil amaçlı olarak yurtiçine de ilgi gösterdi. Hotels.com™ tarafından yayınlanan son HPI™ raporuna göre, Bodrum ve Antalya Türklerin tercih ettiği popüler tatil merkezleri arasına Türkiye’den giren iki destinasyon oldu.

Ancak, Türkiye çıkışlı gezginler, 2015 yılının ilk altı ayında, Bodrum’daki konaklamaları için bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla daha fazla ödeme yaptı. Yerli gezginlerin Bodrum otelleri için ödedikleri ortalama fiyatlar bir önceki yıla göre yüzde 13 arttı. (2014 1YY 245 TL, 2015 1YY 241 TL) Antalya otelleri için ödedikleri ortalama fiyatlar ise hemen hemen aynı seviyede (2014 1YY 417 TL, 2015 1YY 505 TL) kaldı.

*Ödenen ortalama fiyatlara vergiler ve ücretler dâhildir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz