Biz Türkler yemek yerken bile yemek konuşuruz. Bir yere gittiğimizde de bizim için en önemli şeylerden biri de nerede ne yiyeceğimiz konusudur. Bir yere seyahate çıkarken uçak bileti ve otelden sonra ilk baktığım şeydir nerede ne yiyeceğim. Söz konusu lezzet durakları olunca İstanbul bence dünyanın sayılı lezzet duraklarından biridir.Burada her zevke göre bir yer vardır. Ancak buranın dezavantajı çok iyi yerler kadar çok kötü yerler de çok. Bu yüzden İstanbul’da nerede ne yemek gerektiğine çok dikkat etmek lazım.

Bu konuda yapılmış en güzel çalışmalardan biri de “Yerim Seni İstanbul” kitabı. İstanbul’un en geniş lezzet rehberi ‘Yerim Seni İstanbul’ kitapçılarda yerini almış. Saolsunlar bir örnek de bana göndermişler. Bu aralar kilo vermeye çalışan biri olarak bu hediyeleri beni hedeflerimin dışına itebilir tabiki de:)

İstanbul'un lezzet durakları İstanbul'da nerede ne yenir (3)

Gurmelerin özel seçkilerinin de yer aldığı kitapta büyülü kentin 230 mekânı hikâyeleriyle birlikte anlatılıyor. 8 yıl önce keşiflerine başlayan ‘Bu toprakların en lezzetli hareketi’ Sonradan Gurmeler İstanbul’un en geniş lezzet rehberini hazırlamış. Şehri karış karış, semt semt gezerek 230 mekanı meraklısı için inceleyen Sonradan Gurmeler, İstanbul’un gastronomi mirasını keşfetmek isteyen herkesi hedefliyor. “Büyülü şehrin en mütevazı ve en lezzetli duraklarını derledik! Haydi durmayın, çıkın sokaklara, İstanbul sizi bekliyor!” sloganıyla yola çıkarak hazırlanan kitapta toplam 230 mekan hakkında bilgi, özel lezzetleri, adres ve telefon bilgileri bulunuyor.

İstanbul'un lezzet durakları İstanbul'da nerede ne yenir (1)

Yerim Seni İstanbul, Türkiye’nin dört bir yanından lezzetlerin toplandığı tarihi kentte okuyucusunu bir yolculuğa davet ediyor. Yolculuğunuz esnasında Fatih’te Karadeniz pidecisinde Tirebolu’ya özgü “Tophane” adlı özel pideyi tadarken, Sirkeci’nin meşhur lokantalar sokağı Hocapaşa’daki Kasap Osman’da İstanbul’un efsane dönerlerinden birini yiyebilir, Kadıköy Baylan’da nefis Kup Griye’nin güzelliğine kapılırken, Kandilli “Suna’nın Yerinde” çıtır levreğinizi yiyip, büyülü şehrin Boğazına dalabilirsiniz.

İstanbul’un Lezzet Duraklarını Tek Tek Gezmişler

İstanbul'un lezzet durakları İstanbul'da nerede ne yenir (2)

Yerim Seni İstanbul’un 8 senelik bir emek ve özverinin eseri olduğunu belirten Sonradan Gurmeler Kurucu Üyesi Ömürden Sezgin, “Büyülü şehir İstanbul’un arka sokak lezzetlerini, özel mekanlarını tek tek gezdik, esnafımızla sohbet ettik, hikayelerini dinledik ve bu renkli kitapta bir araya getirdik. Bu projede bize kapılarını açan esnafımıza, tavsiye yazıları ve sürekli destekleri ile sektörün duayen isimlerine çok teşekkür ediyoruz“ dedi.

Ekip bundan sonra ise İstanbul’un dışında kalan lezzet duraklarını kitaplaştırmayı planlıyor.

Ömürden Sezgin, Aslı G. Şat Sezgin, Ece Er, Varlık Sezgin ve Bilal Özerol’un kalemi, Ebrar Alper’in fotoğraflarıyla hayat bulan kitap, 2 kıta, 42 rota ve 230 mekanı ile lezzetleri keşfetmek için çok güzel bir kaynak. Pegasus ana sponsorluğunda, Boyut yayınlarından çıkan ‘Yerim Seni İstanbul’, 24,99 TL’lik satış fiyatı ile seçkin kitapçılarda ve online satış sitelerinde okuyucuları bekliyor. Bence tükenmeden alın, soğumadan yiyin!

Kim Bu Sonradan Gurmeler?

SonradanGurmelerEkip

Sonradan Gurmeler, 2008 yılında, İstanbul’un arka sokak lezzetlerini keşfetmek amacıyla bir grup enerjisi ve heyecanı yüksek genç tarafından kurulmuş. Tescilli ismi ile bu toprakların en lezzetli hareketi olarak tanımlanan, Türkiye’nin ilk gurme topluluğu, benzer hayal ve heyecanda olan kişilerin katılımıyla giderek büyümüş. Her hafta yapılan keşifler ile, İstanbul başta olmak üzere Türkiye’de şimdiye kadar 500’ün üzerinde mekan ziyaret edilmiş. Paylaşımları bir dönem Lezzet Kaşifleri adı ile ulusal bir gazetede haftalık köşe yazısı olarak okuyucularıyla buluşmuş. İstanbul’un en lezzetli kent etkinliği olarak tanımlanan Gurmebüs de yine bu yaratıcı ekibin projesi olarak kitleleri İstanbul başta olmak üzere gastronomi açısından zengin Anadolu şehirlerinin lezzet noktalarını tanıtan bir gurme turu olarak hayata geçmiş.

Kitap Hakkında Gurme ve Gezginler Ne Diyor?

Mehmet Yaşin – Gezgin Yazar / Hürriyet
İstanbul keşfet keşfet bitmeyen derya.
Ben bunca yıldır sokak sokak dolaşırım ama bir türlü keşfetmeyi bitiremem. Şimdi sıra gençlerde, onlar bayrağı devraldı. Bu değerli çalışmada benim bile bilmediğim yerleri keşfettiler, tanıttılar.
İstanbul’da lezzet turuna çıkarken bu kitabı mutlaka koltuğunuzun altına alın. Böylelikle doğru adreslerde lezzetli yemekler yiyin. Bu kıymetli çalışma için gençlerin ellerine sağlık. Sevgilerimle

Buket Uzuner – Gezgin Yazar
Bizim kültürümüzü tanımayanlar için biraz sert bir sevgi biçimi olmalı. Oysa “Yerim seni!” deyimi, Türkçe’nin ve Türkiye kültürünün yemekle ilişkisi hakkında müthiş bir referanstır. “Yerim Seni İstanbul” dünyanın üç ana mutfağından biri olan Türkiye tat sanatını bağrında toplamış ‘şehirler ecesi’ İstanbul’un en taze ve lezzetli rehberi. Gerçekten yiyebilirsiniz!

Refika Birgül – Yemek kitabı ve gazete yazarı/Hürriyet, TV Programcısı / NTV, Star

İlk Sonradan Gurmeler ile tanıştığımda sadece 6 kişilik eğlenceli bir ekipti. Sonrasında kartopu gibi büyüdüler. Onları örnek alan pek çok benzer gruplar da kuruldu.Böylelikle milli yemek ve değerlerimize sahip çıkma hareketi başladı. Bugün bir kitap oldu. Sosyal medyada paylaşılanların “söz uçar yazı kalır” oluşundan dolayı, yemek kültür tarihimizde bu önemli değişim sürecinde neler yaşandığını kanıtlayacak bu kitap.

Nilay Örnek – Gazeteci /Sözcü, TV Programcısı / Türkmax Gurme
Instagramın bu kadar popüler olmadığı, herkesin yemek hakkında bilgelik taslamadığı, haber
kanallarının bile yemek programlarıyla dolmadığı, ‘gurme tur’ adıyla onlarca farklı etkinliğin
yapılmadığı zamanlardı… Onlar büyük iddialarda bulunmadan, üst perde yapmadan başladılar
bu işe; tam da bu duruma uygun bir isimle: ‘Sonradan Gurmeler’. Daha lezzetli bir hayat için onları okuyun, takip edin, iletişim kurun. Pişman olmayacaksınız! Şimdiden afiyet olsun…

Özay Şendir – Gazeteci, Show Radyo ve Radyo Viva Genel Yayın Yönetmeni
Hemen hemen tüm imparatorluklara başkent olmuş İstanbul’u, tatlarını ne kadar az bildiğimizi öğretecek bu kitap bize. Alışveriş merkezlerinin “Food-court” kısmında karnımızı doyurmaya alışsak da keşfedilecek tatları, adresleri öğreneceğiz bu kitapla…

Güven Borça – Marka Danışmanı
Sonradan Gurmeler ekibini yıllardır heyecanla izlerim.
İşe sadece damak tadı değil de toplam deneyim açısından bakmaları da bir pazarlamacı olarak hoşuma gider. Eğer siz de böyle düşünüyorsanız, bu kitap tam isabet.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz