Ocak ayında Toyota’nın yenilen Yaris modeli ile İstanbul’un sahil şeridinde bazı keşiflerde bulundum. Aynı zamanda da Japon otomobil üreticisinin yenilenen bu otomobilini test etme imkanım oldu. Otomobili 3 günde 350 km’nin üzerinde bir mesafede kullandım. Bu süre zarfında gözüme takılanlar oldu. Aracın teknik özellikleri, renk seçenekleri, yakıt tüketimi, araç hakkındaki izlenimlerim ve çok daha fazlasını sizlerle paylaşıyor olacağım.

Ne Test Ettim? Toyota Yaris 1.33 Style Multidrive S

Toyota Yaris 1.33 Style Multidrive S’in Teknik Özellikleri Neler?

Toyota Yaris 1.33 multidrive s Teknik özellikler

Toyota Yaris 1.33 Style Multidrive S’in Alternatifleri Neler?

Opel Corsa, Ford Fiesta, VW Polo, Mazda 2, Renault Clio

Toyota Yaris 1.33 Style Multidrive S Nasıl?

Otomobil özellikle kadın kullanıcıları cezbedecek nitelikte. Özellikle de test ettiğim kırmızı rengi bu konuda bence oldukça iddialı. Test ettiğim günler içerisinde de araca binen arkadaşlarımdan en çok kadınlar bu otomobile ilgi gösterdiler. Bu açıdan bana biraz Nissan Micra’yı anımsattı. Ancak tabi bu otomobil Nissan Micra’ya göre biraz daha maskulen diyebilirim.

Dış TasarımToyota Yaris NesilleriOtomobilin dış tasarımı geçtiğimiz yıl ciddi bir makyaj geçirdi. 3. nesil Yaris ilk defa 2011 yılında markanın yeni dinamik tasarım dilini gösterdiği ilk modeli olmuştu. Sonrasında diğer Toyota modelleri de bu tasarım dili ile karşımıza çıkmaya başlamıştı. Yaris’in bu 3. nesli geçen yıl geçirdiği makyajla resmen yeni bir kimlik bulmuş. Özellikle ön çamurluk kısmı baya değişmiş. Yapılan makyaj otomobile çok ciddi bir albeni kazandırmış.

Renk Seçenekleri

Otomobilin dinamik tasarımına uygun çok canlı renk seçenekleri var. Ben özellikle test aracındaki alev kırmızı seçeneğini çok beğendiğimi söylemeliyim. Yeni renklerden metalik mavi de yine ilgi çekici bir alternatif olabilir.

Toyota Yaris renkleri

Toyota Yaris Jant Seçenekleri

Toyota Yaris jantlar

Toyota Yaris 1.33 Style Multidrive S’in İçi Nasıl?

Toyota Yaris 1.3 multidrive iç tasarım (4)Toyota Yaris 1.3 multidrive iç tasarım (1)Otomobilin iç tasarımında da ufak gibi gözüken ama etkili bazı iyileştirmeler yapılmış. Örneğin bir önceki versiyonda vites oturduğunuz konuma göre biraz aşağıda kalıyordu. Vites topuzuna değdiğinizde sanki bir minibüs kullanıyormuşsunuz hissi yaşıyordunuz. Bu hissiyat yeni araçta düzeltilmiş. Ön panel de yukarıdan aşağı sürücüye doğru bir eğim alarak kullanıcı deneyiminde bir iyileştirme yapılmış. Buradaki eğimin azlığı önceden sürüş esnasında dikkatinizi dağıtabiliyordu.

Otomobilin malzeme kalitesindeki iyileştirmeler de hissedilir nitelikte. Ayrıca geçen versiyonda da kullanılan 6 inçlik multimedya ekranda oldukça kolay bir kullanıma sahip. Öğrenmesi kolay bu yüzden sunduğu kullanıcı deneyimi tatmin edici. Geri görüş kamerası, park esnasında milimleri bile iyi değerlendirmenizi sağlıyor.

Toyota Yaris 1.33 Style Multidrive Performans

Toyota Yaris 1.3 benzinli mutidrive snapseed dış mekan sahil (8)

Otomobilin 1,3 litre 99 beygirlik benzinli motoru teorik verilere göre oldukça ekonomik. Ancak İstanbul’un dur kalk trafiği ya da ani hızlanmalarında bu teorilere uymakta zorluk çekiyor. Yaklaşık 350 km’lik bir kullanımda otomobilin yarım ile çeyrek depo arasında bir yakıtı kaldı.

Otomobilin hızlanması ise ise segmentine göre normal sayılır. 0’dan 100 km hıza 12 saniye gibi bir sürede çıkıyor. Yol tutuşu fena değil. Tam bir şehir otomobili olarak tasarlanmış. Ancak İstanbul’un sürekli kazılan çukurlu yollarında orta sert süspansiyonu biraz sıkıntı çıkartabiliyor.

Toyota Yaris 1.33 Style Multidrive S’in Nesini Beğendim?

Panaromik cam tavan

Yeniköy Osman Reis Camii (6)Toyota Yaris 1.3 benzinli multidrive Baltalimanı Düldül (6)Otomobilin en beğendiğim yanı panaromik cam tavanı idi. Tabi bu tavanlar yazın daha fazla klima kullanmanıza neden olabiliyor. Ancak bu mevsimde hele de hava güzelse araca çok güzel bir hava katıyor. Benim gibi gezgin biri iseniz, gezdiğiniz yerlere farklı açılardan bakma fırsatı veriyor. Örneğin Yeniköy’de tarihi Osman Reis Camii önünde aracın çekimlerini yaparken, aracın içinden panaromik tavandan camiinin minaresini yukarıda gördüğünüz gibi fotoğraflama imkanım oldu.

Toyota Yaris 1.33 Style Multidrive S’in Nesini Beğenmedim?

Aracın gösterge ekranı hala çok sıkıcı. Bir nevi otomobilin nazar boncuğu konumunda. Multimedya ekranı ise güneş ışığında zor okunuyor. Bu tür durumlar için genelde otomobillerde güneş modu seçeneği oluyor. Açıkçası bu otomobilde var ise de lazım olduğunda kolaylıkla bulamadım.  Ayrıca otomobilin fiyatı da beğenmediğim bir diğer unsur oldu. Onun detaylarını bir alttaki başlıkta bulabilirsiniz.

Toyota Yaris 1.33 Style Multidrive S Fiyatı ve Toyota Yaris Fiyat Listesi

Toyota Yaris 1.3 benzinli mutidrive vs Toyota Yaris hibrid (1)Test ettiğim Toyota Yaris 1,33 Style Skypack Multidrive donanımları ile birlikte 56 bin 450 TL‘ye denk geliyor. Açıkçası benzinli bir otomobil için bu rakam oldukça yüksek. Bu segmentte bazı rakiplerin dizel modellerini bile bu fiyatın altında bulmak mümkün. Üstelik bu rakamlara kadar çıktıktan sonra 2 bin TL daha verip otomobilin hibrit versiyonunu da alabiliyorsunuz. Aşağıda Toyota Yaris’in diğer motor ve donanım seçenekleri için fiyat listesini bulabilirsiniz.

toyota yaris fiyatlar

Toyota Yaris 1.33 Style Multidrive S Resimleri

Toyota Yaris 1.3 benzinli mutidrive dış çekim Tarabya sahil

Mekan: Yeniköy Sahili
Mekan: Yeniköy Sahili
Mekan Yeniköy Sahili
Mekan Yeniköy Sahili
Mekan: Baltalimanı
Mekan: Baltalimanı
Mekan: Tarabya
Mekan: Tarabya
Mekan: Toyota Genel Merkezi, Kartal
Mekan: Toyota Genel Merkezi, Kartal
Mekan: Toyota Genel Merkezi, Kartal
Mekan: Toyota Genel Merkezi, Kartal

Toyota Yaris 1.3 benzinli mutidrive snapseed dış mekan sahil (12)


Umarım bu yazıyı beğenmişsinizdir. FACEBOOK ve INSTAGRAM hesaplarımı takip ederek  yeni seyahat ve yazılarımdan haberdar olabilirsiniz. Tatil fırsatlarını ilk siz öğrenebilirsiniz.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz