Bir süredir en çok beklediğim şeylerden biri yeni ehliyet idi. Çünkü maalesef Türk ehliyeti birçok yerde geçmiyordu. Özellikle de son dönemlerin gözde tatil rotalarımızdan komşumuz Yunanistan‘da. Peki, biz bu durumda ne yapıyorduk? Gidip Türkiye Turing ve Otomobil Kurumuna ilk seferde senelik 415 TL, sonrasında da yenilemek için 224,20 TL ödeyerek uluslararası ehliyet belgesi alıyorduk. (2018 yılında ilk seferde senelik 560 TL sonra da 312,28 TL ödeminiz gerekiyor) Çok zorlu bir süreç olmasa da bunun için ödenen para can sıkıyordu. Zira otobüsle Yunanistan’a gidiş dönüş 30 Euro’ya gitmenin mümkün olduğu Yunanistan’a sadece uluslararası ehliyet için 415 TL ödeyip üstüne bir de otomobil için minimum 15 günlüğüne 63 Euro Yeşil Sigorta yaptırmamız gerekiyordu.

Şimdi ehliyetlerin yenilenmesi ile bu dert ortadan kalktı. Bu yazıyı ilk yazdığım zaman bu konuda aldığım bazı duyumlar teoride ne kadar bu sorunun bittiğini söylese de Yunan sınır kapısında hala Yunanlı polislerin eski beynelminel ehliyetleri (Touring’den para ile alınan uluslararası ehliyet) istediğini söylüyordu. Ancak İskeçe Karnavalı‘na giderken bizzat kendi otomobilim ve yeni ehliyetimle Yunanistan’a girmeyi başardım. Üstelik hiçbir sorun yaşamadan. Peki, yeni ehliyet nasıl alınır? Yeni ehliyet almak için gerekli belgeler neler? Yeni ehliyet başvurusu nereye yapılıyor? Yeni ehliyetle Yunanistan’a araba ile nasıl gidilir? İşte tüm bu sorularınızın yanıtları için doğru yerdesiniz.

instagram hesabımı takip edin –> @cokgezenadam

Yeşil Sigorta Fiyatları

Öncelikle önemli bir hatırlatma yapayım. Türkiye’nin yeni ehliyetleri Yunanistan sınırında kabul edilse bile minimum 63 Euro olan Yeşil sigorta ücretini hala ödemek gerekiyor. Yani yeni ehliyeti aldım Yunanistan’a araba ile geçmek artık bedava diye bir şey yok. Sadece eskiye göre 415 TL daha ucuz 🙂 O da Yunan polisi sorun çıkarmazsa.

Geçerlilik sürelerine göre yeşil sigorta fiyatları şöyle idi:

15 Gün:  63 Euro
1 Ay: 78,75 Euro
2 Ay:  110,25 Euro
3 Ay: 141,75 Euro
4 Ay:  173,25 Euro
5 Ay:  204,75 Euro
6 Ay: 236,25 Euro
1 Yıl: 315 Euro

Ama sanırım Euro’daki artış ile birlikte 2018 yılında bu fiyatlar güncellenmiş ve şaşırtıcı şekilde düşmüş.

GEÇERLİLİK SÜRESİFİYATI
OTOMOBİLMOTOSİKLET
     15 Gün47,2537,8
     1 Ay59,0647,25
     2 Ay82,6966,15
     3 Ay106,3185,05
     4 Ay129,94103,95
     5 Ay153,56122,85
     6 Ay177,19141,75
     1 Yıl236,25189

Yeşil Sigortanın Geçerli Olduğu Ülkeler

 AVUSTURYA ARNAVUTLUK ANDORRA BELÇİKA
 BULGARİSTAN BOSNA HERSEK BEYAZ RUSYA İSVİÇRE
 KIBRISÇEK CUMHURİYETi ALMANYA DANİMARKA
 İSPANYA LETONYA FRANSA FİNLANDİYA
 İNGİLTERE K.İRLANDA YUNANİSTAN MACARİSTAN
 HIRVATİSTAN İTALYA İSRAİL İRAN
 İRLANDA İZLANDA LÜKSEMBURG LETONYA
 LİTVANYA MALTA FAS MOLDOVA
 MAKEDONYA KARADAĞ NORVEÇ HOLLANDA
 PORTEKİZ POLONYA ROMANYA RUSYA
 İSVEÇ SIRBİSTAN SLOVAK CUM SLOVENYA
 TUNUS TÜRKİYE UKRAYNA 

Ucuza Yeşil Sigorta Tüyosu

Yeni fiyatlar Euro bazında düşmüş olsa da uzun süreli yeşil sigorta yapma niyetiniz varsa Bulgaristan cazip bir seçenek sunuyor. Bu sigortayı Bulgaristan’dan alırsanız çok daha ucuza geliyor. Bazı sigorta şirketleri sizin için Bulgaristan’da yaptırıp getiriyor. 3 aylık Yeşil Sigorta için 106,31 Euro yerine ise sadece 80 Euro ödüyorsunuz. Eskiden bu fark çok daha fazla idi. Ama belli olmaz belki Bulgaristan’da da fiyatlar düşmüştür. Kontrol etmek lazım.

Eski ehliyetlerin birçok yerde geçerli olmamasının nedeni ise son kullanma tarihlerinin olmaması idi. Dünyanın birçok yerinde uluslararası geçerliliğe sahip ehliyetlerin son kullanma tarihleri var. Bu süre geçince yeniden bir sağlık kontrolüne girip belgenizi yenilemeniz gerekiyor. Artık Türkiye’de de ehliyetler türüne göre belli bir geçerlilik süresine sahip olacak. Örneğin en çok kullanılan B tipi ehliyetlerin geçerlilik süresi 10 yıl olacak.

Yeni Ehliyet AB Ülkeleri Dahil 84 Ülkede Geçerli

Basında çıkan haberlere göre yeni ehliyetler AB ülkeleri de içinde olmak üzere 84 ülkede geçerli olacak. Açıkçası yıllarca otomobil editörlüğü yapmış biri olarak Avrupa’nın birçok ülkesinde otomobil kullandım. Mevcut ehliyetlere sorun çıkartan pratikte 2 ülke vardı. Bunlardan biri Yunanistan diğeri de onun kadar olmasa da İspanya idi.

Ben İspanya’da birçok kez eski ehliyet ile otomobil kullandım. Ancak bir keresinde Toyota’nın test sürüşü öncesinde olur da İspanyol polisleri bizi durdurursa diye iki ülke arasında imzalanan ve bizim ehliyetimizi kabul etmek zorunda olduklarını belirten bir belgeyi bize vermişlerdi. Neyse ki o belgeye ihtiyacım kalmadı ama hala saklarım. Zira olur da İspanya’da otomobil kullanmam gerekirse bu belgeyi kullanırım diyordum. Neyse ki artık ihtiyaç kalmadı.

Eski Ehliyetler En Çok Yunanistan’dan Çektiler

İpsala sınır kapısı

Açıkçası eski ehliyetlerde en büyük sorun Yunanistan idi. Çünkü buradan sadece 2 saat gibi mesafede olan ülkeye geçişte sınırda çok ciddi şekilde ehliyet kontrolü yapılıyordu. Artık bu sorun ortadan kalktı. Bunu birçok kez test ettim. Kendi otomobilimle ve yenilediğim ehliyetimle Yunanistan sınır kapısını çoğu zaman 5 dk bile beklemeden geçtim.

Öte yandan Yunanistan eski ehliyetlerinize sorun çıkartıyor olsa da aslıdan Ankara’da imzalanan bir anlaşma gereği bu ehliyetleri kabul etmesi gerekiyor. Bu belgeyi sınırda gösterip normalde geçebiliyor olmanız lazım. Ancak ben şimdiye kadar denemedim. Ben size bunun yerine yeni ehliyet alıp kafanız rahat geçmeyi öneririm.

Şimdi isterseniz bize araba ile birçok yurt dışı seyahatinin kapısını açacak olan yeni ehliyetler hakkında sizlere bilgi vereyim. Aklınıza takılacak birçok sorunun cevabı işte burada.

Ehliyet Yenileme Süreci (2018)

Yeni ehliyet belgesini almak için eskiden Emniyet Genel Müdürlüğü’nün http://surucurandevu.egm.gov.tr/index.html web sitesine girmeniz gerekiyordu. 2018 itibari ile ise artık Nüfus Müdürlükleri ehliyet işlerine bakıyor. Yeni geçiş sürecinde randevu almak da baya zor. Nisan ayında randevu almaya kalktığımda en yakın randevuyu Haziran ayına veriyor.

Ehliyet başvurusu yapmak için randevu alınacak Nüfus Müdürlüğü web sitesi linki: https://randevu.nvi.gov.tr/#/nvi/anasayfa

Dünyanın En Dandik Malzemesinden Yeni Ehliyet

Öncelikle yeni gelen ehliyetlerin aynı yeni nüfus cüzdanları gibi oldukça dandik bir malzemeden yapıldığını söyleyeyim. Malzeme o kadar dandik ki, pvc kaplatmaya kalktığınızda eriyor. Kaplatmazsanız cüzdanınızda zamanla kırılıyor. Ancak akbil koruyucusu gibi bir şey bulmanız lazım. İnsan kredi kartlarının malzemesini hiç mi örnek almaz diye sormadan edemiyor.

Yeni Ehliyet İçin Gerekli Belgeler (2018 itibari ile)

Eski ehliyetinizi yeni uluslararası ehliyetlerle değiştirmek için gerekli evrakların listesi şöyle:

• Kimlik belgesi
• Kayıp/çalıntı değilse mevcut sürücü belgesi
• Sürücü sağlık raporu
Sürücü belgesi değerli kâğıt bedeli ve vakıf payı
• 1 adet biyometrik fotoğraf
• Kan gurubunu belirtir belge veya yazılı beyan (2016 yılı öncesinde verilen ehliyetlerde zaten yazıyordu)
• Adli Sicil Belgesi (Elektronik ortamda sistemden kontrol edilmektedir.)

Sürücü belgesi değerli kâğıt bedeli ve vakıf payı

Eğer 2016 yılından önce sahip olduğunuz ehliyeti yeniliyorsanız 15 TL (13 TL değerli kağıt bedeli, 2 TL vakıf payı) bedelinin vergi dairelerine veya bankalara yatırıldığına dair makbuz

(2016 yılı sonrası aldığınız ehliyeti yenileyecekseniz 159 TL (Sürücü Belgesi Kart Bedeli 134 TL ve Sürücü Belgesi Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı Hizmet Bedeli 25 TL)bedelinin vergi dairelerine veya bankalara yatırıldığına dair makbuz)

Yeni Ehliyetler İçin Sağlık Belgesi Nerelerden Alınabiliyor?

Bu konuda birçok spekülasyon çıkmış olsa da aile hekimlerine giderek bu belgeyi almak mümkün.

Eski Ehliyetler Ne Zamana Kadar Geçerli Olacak?

Halihazırdaki ehliyetlerimizi 31 Aralık 2020 yılına kadar kullanabiliyorsunuz.

Yeni Sürücü Belgelerinin Geçerlilik Süresi Ne Kadar?

Ehliyet tipine göre bu değişiklik gösterecek. Ancak binek araçlar için olan B tipi ehliyetlerde bu süre 10 yıl olacak. Diğerleri için ise durum şöyle:

“M, A1, A2, A, B1, B, BE, F ve G sınıfı sürücü belgeleri 10 yıl, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D ve DE sınıfı sürücü belgeleri ise 5 yıl süreyle geçerli olarak düzenlenmektedir. Mevcut olan eski sürücü belgeniz ise yeni tip sürücü belgeleri verilmeye başlandığı tarihten itibaren 5 yıl geçerli olup, 5 yıl içinde yeni tip sürücü belgesi ile değiştirmeniz gerekmektedir. Ayrıca, sürücü belgesinin yenilenmesi sırasında sürücü olur sağlık raporu alınması zorunludur.”

Yeni Ehliyet Başvurusu Ne Kadar Sürüyor?

Başvuru işlemi yaklaşık 10 dakika sürüyor. Sonrasında size ehliyetiniz PTT aracılığı ile kargo ücreti istenmeden gönderiliyor. Maksimum 15 günde elinize ulaşması öngörülüyor. 1 haftada alanları da gördüm. Bu arada sürücü belgenizi sizin dışınızda biri teslim alamıyor.

Yeni Ehliyet İçin Ödemeler Nereye Yapılıyor?

Yeni ehliyet için 15 TL (13 TL değerli kağıt bedeli, 2 TL vakıf payı) bedelinin vergi dairelerine veya bankalara yatırılması gerekiyor.

2016 yılı sonrası aldığınız ehliyeti yenileyecekseniz 159 TL (Sürücü Belgesi Kart Bedeli 134 TL ve Sürücü Belgesi Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı Hizmet Bedeli 25 TL)bedelinin vergi dairelerine veya bankalara yatırılması gerekiyor.

Aşağıdaki bankalar bu 2 bedeli de alan bankalar.

AKBANK T.A.Ş.
AKTİF YATIRIM BANKASI A.Ş.
ALBARAKA TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş.
ANADOLUBANK A.Ş.
FİNANSBANK A.Ş.
ING BANK A.Ş.
KUVEYT TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş.
ŞEKERBANK T.A.Ş.
TEKSTİLBANK A.Ş.
TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI A.Ş.
TÜRKİYE HALK BANKASI A.Ş.
TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI T.A.O.
TÜRK EKONOMİ BANKASI A.Ş.
T.C. ZİRAAT BANKASI A.Ş.

Aşağıdaki bankalar ise sadece 13 TL’lik değerli kağıt bedelini alabiliyor. 2 TL’lik vakıf payını ödeyemiyorsunuz.

TÜRKİYE İŞ BANKASI A.Ş.
YAPI VE KREDİ BANKASI A.Ş.
TÜRKİYE GARANTİ BANKASI A.Ş.
HSBC BANK A.Ş.
DENİZBANK A.Ş.
CITIBANK A.Ş.
ZİRAAT KATILIM BANKASI A.Ş.
ALTERNATİFBANK A.Ş.
ARAP TÜRK BANKASI A.Ş.
BURGAN BANK A.Ş.
FİBABANKA A.Ş.
ODEA BANK A.Ş.
TURKISHBANK A.Ş.
TURKLAND BANK A.Ş.

2018 Yılı İtibari İle Yeni Ehliyet Hakkında Geniş Bilgiler İçin Video

24 YORUMLAR

 1. merhabalar,
  Yazınız gerçekten de çok faydalı bunun için teşekkür ederim fakat bir kaç sorum var.
  benim ehliyetim eski ehliyet ve yenisini alıp 28.08.2016 tarihinde yunanistana gitmeyi düşünmeteyim.
  yeni ehliyeti alıp 15 gün içinde 63 euro vermem yeterli mi olacak diyorsunuz ? ve bu ücreti kapıda verebiliyor muyum ?
  ayrıca şirket aracı ile gideceğim artı bir belgeye vb gerek var mıdır biliyor musunuz ve ücreti tahminen nedir varsa eğer ?
  yardımınız için şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba Emrah Bey,

   Yazımın size faydalı olmasına sevindim. Açıkçası araç sizin üzerinize değilse şirketinizden sanırım vekaletname gibi birşey almanız lazım çünkü öteki türlü araç çalıp yurtdışına çıkartıyor olma riski de taşıyorsunuz. Kapıda satıldığını duydum ama o riske girmedim. Yurtdışı sigortası alacağınız sigorta şirketine danışmanızı öneririm.

 2. Merhaba,

  Bu yazı için çok teşekkürler. Gerçekten çok bilgilendirdi. Benim Yunanistan’da oturma iznim var. Yeni ehliyetleri oturma izni olanlar da Yunanistan’da kullanabilir mi acaba?

 3. Merhaba!!
  Türk ehliyetlerinin Avrupada gecerlilik süresi:
  Avrupa birligine ait ülkelerdeki gecerlilik süresi 6 aydir oturma müsadesi alinirsa degistirmek zorundadir . yani yazili ve direksiyon sinavina girecek, yaklasik 1000 € tutar.ama turist olarak geliyorsa ehliyeti gecerlidir . Vizeli olanlar icin ehliyet degistirme islemi yapilmaz kaldigi sürece türk ehliyeti gecerlidir (vize süresince)
  tskler

 4. Öncelikle herkeze selamlar Hollanda’dan .
  Türkiye de ki trafik subesinin bana söylediği bilgiye dayanarak, ( sinirsiz kullanacagimi soylediler ) Türk ehliyetimi değiştirdim lakin Hollanda da sadece 6 ay sureyle kullanabilirmisim ve eger ki burada yasiyorsaniz , Ülkeye ilk geldiginizde ki zaman dilimi geçerli imiş. Yani burada mecburen herşeye yeniden başlayıp tekrar sinava hazirlanmam gerekecek ama turist olarak geldiginizde hiç bir Avrupa ülkesinde sorun yaşayacağınızı sanmıyorum, 6 ay içinde

 5. Merhaba :
  Öncelikle vermiş olduğunuz faydalı bilgiler için teşekkür ederim.
  Ben tur otobüsü şoförü yüm,dijital takograf kartım var ve eski tip ehliyetim var,bulgaristana ocak ayında bir turum var ve ilk kez yurtdışına çıkacağım,yeni ehliyet için randevu aldım fakat şubat sonuna ancak sıra bulabildim.Bu durumda nasıl çıkabilirim?Bilgi verebilirmisiniz mümkünse.Şimdiden teşekkür ederim

 6. merhaba ben isveçte yaşiyorum ve burda sadece 1 yıl türk ehliyetimi kullanabiliyorum ve süresi bitti artık kullanamıyorum isveçte peki baska bir avrupa ulkesine gittigimde benim ehliyetim orda geçerli olurmu yoksa isveçte 1 yıl geçtiği için diger avrupa ülkelerinde de geçerliliğini yitiriyor mu

 7. çok teşekkürler.çok yararlı bir yazı .
  şimdi benim yeni ehliyetim var.yeşil sigorta mı da yaptırdım diyelim. arabama valizimi koyup yunanistan sınırından geçip avrupa yollarına düşebilirmiyim ?
  tekrar teşekkür edrim.

 8. Merhaba ilk defa ehliyet aldım ama 2 ay sonra belçikaya gidicem aille birleşimi ile ehliteim geçerlimi yoksa daha eski mi olması lazım

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here