Ana sayfa Otomobil Yeni Ehliyet Alma Süreci ve Araba ile Yurtdışı Gezisi

Yeni Ehliyet Alma Süreci ve Araba ile Yurtdışı Gezisi

3531
9

Bir süredir en çok beklediğim şeylerden biri yeni ehliyet idi. Çünkü maalesef Türk ehliyeti birçok yerde geçmiyordu. Özellikle de son dönemlerin gözde tatil destinasyonlarından komşumuz Yunanistan’da. Peki, biz bu durumda ne yapıyorduk? Gidip Türkiye Turing ve Otomobil Kurumuna ilk seferde senelik 415 TL, sonrasında da yenilemek için 224,20 TL ödeyerek uluslararası ehliyet belgesi alıyorduk. Çok zorlu bir süreç olmasa da bunun için ödenen para can sıkıyordu. Zira otobüsle gidiş dönüş 30 Euro’ya gitmenin mümkün olduğu Yunanistan’a sadece uluslararası ehliyet için 415 TL ödeyip üstüne bir de otomobil için minimum 15 günlüğüne 63 Euro Yeşil sigorta yaptırmamız gerekiyordu.

Yeni Ehliyet Yunanistan’da Geçerli mi?

Şimdi ehliyetlerin yenilenmesi ile bu dert ortadan kalktı. Bu yazıyı ilk yazdığım zaman bu konuda aldığım bazı duyumlar teoride ne kadar bu sorunun bittiğini söylese de Yunan sınır kapısında hala Yunanlı polislerin eski beynelminel ehliyetleri (Touring’den para ile alınan uluslararası ehliyet) istediğini söylüyordu.

Bu konuda Yunanistan İstanbul Konsolosluğu Turizm Ofisi’nden Maria Rachmanidou’ya Yunanistan İstanbul ve Ankara Konsoloslukları’na ve Yunanistan Büyükelçiliği’ne mail atarak durum hakkında bilgi istedim. İlgili kişilerin mail adreslerini bu linkte bulabilirsiniz. http://www.mfa.gr/en/greece-bilateral-relations/turkey/turkey–contact-details-for-greek-missions.html .Bu maillere bir tek Maria Rachmanidou’ya telefonla arayarak döndü ve konu ile ilgili bilgisi olmadığını ve konuyu Yunan Büyükelçiliği’nin cevaplayabileceğini söyledi.

Yeni Ehliyet İskeçe Festivali Yolculuğu’nda Test Edildi

Ancak mart ayında İskeçe festivaline giderken bizzat kendi otomobilim ve yeni ehliyetimle Yunanistan’a girmeyi başardım. Üstelik hiçbir sorun yaşamadan.

Öte yandan Türkiye’nin yeni ehliyetleri Yunanistan sınırında kabul edilse bile minimum 63 Euro olan Yeşil sigorta ücretini hala ödemek gerekiyor. Yani yeni ehliyeti aldım Yunanistan’a araba ile geçmek artık bedava diye bir şey yok. Sadece eskiye göre 415 TL daha ucuz 🙂 O da Yunan polisi sorun çıkarmazsa.

Yeşil Sigorta Fiyatları

Geçerlilik sürelerine göre yeşil sigorta fiyatları şöyle:

Yeşil Sigorta Fiyatları

15 Gün:  63 Euro
1 Ay: 78,75 Euro
2 Ay:  110,25 Euro
3 Ay: 141,75 Euro
4 Ay:  173,25 Euro
5 Ay:  204,75 Euro
6 Ay: 236,25 Euro
1 Yıl: 315 Euro

Ucuza Yeşil Sigorta Tüyosu

Tabi bu sigortayı Bulgaristan’dan alırsanız çok daha ucuza geliyor. Bazı sigorta şirketleri sizin için Bulgaristan’da yaptırıp getiriyor. 3 aylık Yeşil Sigorta için 141,75 Euro yerine ise sadece 80 Euro ödüyorsunuz.

Eski ehliyetlerin birçok yerde geçerli olmamasının nedeni ise son kullanma tarihlerinin olmaması idi. Dünyanın birçok yerinde uluslararası geçerliliğe sahip ehliyetlerin son kullanma tarihleri var. Bu süre geçince yeniden bir sağlık kontrolüne girip belgenizi yenilemeniz gerekiyor. Artık Türkiye’de de ehliyetler türüne göre belli bir geçerlilik süresine sahip olacak. Örneğin en çok kullanılan B tipi ehliyetlerin geçerlilik süresi 10 yıl olacak.

Yeni Ehliyet AB Ülkeleri Dahil 84 Ülkede Geçerli

Basında çıkan haberlere göre yeni ehliyetler AB ülkeleri de içinde olmak üzere 84 ülkede geçerli olacak. Açıkçası yıllarca otomobil editörlüğü yapmış biri olarak Avrupa’nın birçok ülkesinde otomobil kullandım. Mevcut ehliyetlere sorun çıkartan pratikte 2 ülke vardı. Bunlardan biri Yunanistan diğeri de onun kadar olmasa da İspanya idi.

Ben İspanya’da birçok kez eski ehliyet ile otomobil kullandım. Ancak bir keresinde Toyota’nın test sürüşü öncesinde olur da İspanyol polisleri bizi durdurursa diye iki ülke arasında imzalanan ve bizim ehliyetimizi kabul etmek zorunda olduklarını belirten bir belgeyi bize vermişlerdi. Neyse ki o belgeye ihtiyacım kalmadı ama hala saklarım. Zira olur da İspanya’da otomobil kullanmam gerekirse bu belgeyi kullanırım diyordum. Neyse ki artık ihtiyaç kalmadı.

İspanya'da Türk ehliyetinin geçerli olduğunu ispatlayan resmi belge sayfa 1
İspanya’da Türk ehliyetinin geçerli olduğunu ispatlayan resmi belge sayfa 1

Eski Ehliyetler En Çok Yunanistan’dan Çektiler

Açıkçası eski ehliyetlerde en büyük sorun Yunanistan idi. Çünkü buradan sadece 2 saat gibi mesafede olan ülkeye geçişte sınırda çok ciddi şekilde ehliyet kontrolü yapılıyordu. Artık bu sorun ortadan kalktı. Bunu birçok kez test ettim. Kendi otomobilimle ve yenilediğim ehliyetimle Yunanistan sınır kapısını çoğu zaman 5 dk bile beklemeden geçtim.

Öte yandan Yunanistan eski ehliyetlerinize sorun çıkartıyor olsa da aslıdan Ankara’da imzalanan bir anlaşma gereği bu ehliyetleri kabul etmesi gerekiyor. Bu belgeyi sınırda gösterip normalde geçebiliyor olmanız lazım. Ancak ben şimdiye kadar denemedim. Ben size bunun yerine yeni ehliyet alıp kafanız rahat geçmeyi öneririm.

Yunanistan'a araba ile geçmek yeni ehliyet anlaşma

Yeni ehliyetlerle artık Yunanistan’a da araba ile gidebileceğinize göre, size benden çok güzel rotalar. Bu linkteki birçok rotaya otomobiliniz olmadan klasik turlarla gitmek pek de kolay değil. Tüm bu yerleri keşfetmek için https://cokgezenadam.com/destination/yunanistan/

Şimdi isterseniz bize araba ile birçok yurtdışı seyahatinin kapısını açacak olan yeni ehliyetler hakkında sizlere bilgi vereyim. Aklınıza takılacak birçok sorunun cevabı işte burada.

Ehliyet Yenileme Süreci

Yeni ehliyet belgesini almak için Emniyet Genel Müdürlüğü’nün http://surucurandevu.egm.gov.tr/index.html web sitesine girmeniz gerekiyor. Bu sitede gerekli belge listesi de yer alıyor. Bu belgeleri toparlayıp bu web sitesi üzerinden online olarak size uygun bir Emniyet Müdürlüğü’nden randevu alıyorsunuz. Bunun için muhakkak bir mail adresiniz olması gerekiyor.

Öte yandan bir süre sonra yeni ehliyetleri Emniyet Genel Müdürlüğü yerine Nüfus Müdürlükleri verecek.

Yeni Ehliyet İçin Gerekli Belgeler

Eski ehliyetinizi yeni uluslararası ehliyetlerle değiştirmek için gerekli evrakların listesi şöyle:
1) Eski sürücü belgesi
2) Nüfus cüzdanı, Pasaport veya Avukatlık Kimliği
3) Sürücü sağlık raporu *
4) 15 TL (13 TL değerli kağıt bedeli, 2 TL vakıf payı) bedelinin vergi dairelerine veya bankalara yatırıldığına dair makbuz
5) 2 adet fotoğraf (5×6 ebadında arka fon beyaz olacak şekilde biometrik bir vesikalık fotoğraf)
6) Kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan (Zaten bu eski ehliyetinizde yazıyor).

* Yeni Ehliyetler İçin Sağlık Belgesi Nerelerden Alınabiliyor?

Bu konuda birçok spekülasyon çıkmış olsa da aile hekimlerine giderek bu belgeyi almak mümkün.

Eski Ehliyetler Ne Zamana Kadar Geçerli Olacak?

Halihazırdaki ehliyetlerimizi 31 Aralık 2020 yılına kadar kullanabiliyorsunuz.

Yeni Sürücü Belgelerinin Geçerlilik Süresi Ne Kadar?

Ehliyet tipine göre bu değişiklik gösterecek. Ancak binek araçlar için olan B tipi ehliyetlerde bu süre 10 yıl olacak. Diğerleri için ise durum şöyle:

“M, A1, A2, A, B1, B, BE, F ve G sınıfı sürücü belgeleri 10 yıl, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D ve DE sınıfı sürücü belgeleri ise 5 yıl süreyle geçerli olarak düzenlenmektedir. Mevcut olan eski sürücü belgeniz ise yeni tip sürücü belgeleri verilmeye başlandığı tarihten itibaren 5 yıl geçerli olup, 5 yıl içinde yeni tip sürücü belgesi ile değiştirmeniz gerekmektedir. Ayrıca, sürücü belgesinin yenilenmesi sırasında sürücü olur sağlık raporu alınması zorunludur.”

Yeni Ehliyet Başvurusu Ne Kadar Sürüyor?

Başvuru işlemi yaklaşık 10 dakika sürüyor. Sonrasında size ehliyetiniz PTT aracılığı ile kargo ücreti istenmeden gönderiliyor. Maksimum 15 günde elinize ulaşması öngörülüyor. 1 haftada alanları da gördüm. Bu arada sürücü belgenizi sizin dışınızda biri teslim alamıyor.

Yeni Ehliyet İçin Ödemeler Nereye Yapılıyor?

Yeni ehliyet için 15 TL (13 TL değerli kağıt bedeli, 2 TL vakıf payı) bedelinin vergi dairelerine veya bankalara yatırılması gerekiyor.

Aşağıdaki bankalar bu 2 bedeli de alan bankalar.

AKBANK T.A.Ş.
AKTİF YATIRIM BANKASI A.Ş.
ALBARAKA TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş.
ANADOLUBANK A.Ş.
FİNANSBANK A.Ş.
ING BANK A.Ş.
KUVEYT TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş.
ŞEKERBANK T.A.Ş.
TEKSTİLBANK A.Ş.
TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI A.Ş.
TÜRKİYE HALK BANKASI A.Ş.
TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI T.A.O.
TÜRK EKONOMİ BANKASI A.Ş.
T.C. ZİRAAT BANKASI A.Ş.

Aşağıdaki bankalar ise sadece 13 TL’lik değerli kağıt bedelini alabiliyor. 2 TL’lik vakıf payını ödeyemiyorsunuz.

TÜRKİYE İŞ BANKASI A.Ş.
YAPI VE KREDİ BANKASI A.Ş.
TÜRKİYE GARANTİ BANKASI A.Ş.
HSBC BANK A.Ş.
DENİZBANK A.Ş.
CITIBANK A.Ş.
ZİRAAT KATILIM BANKASI A.Ş.
ALTERNATİFBANK A.Ş.
ARAP TÜRK BANKASI A.Ş.
BURGAN BANK A.Ş.
FİBABANKA A.Ş.
ODEA BANK A.Ş.
TURKISHBANK A.Ş.
TURKLAND BANK A.Ş.

Yeni ehliyet için ödeme yapılabilecek banka bilgileri

Yeni Ehliyet Hakkında Geniş Bilgiler İçin Video

9 YORUMLAR

 1. merhabalar,
  Yazınız gerçekten de çok faydalı bunun için teşekkür ederim fakat bir kaç sorum var.
  benim ehliyetim eski ehliyet ve yenisini alıp 28.08.2016 tarihinde yunanistana gitmeyi düşünmeteyim.
  yeni ehliyeti alıp 15 gün içinde 63 euro vermem yeterli mi olacak diyorsunuz ? ve bu ücreti kapıda verebiliyor muyum ?
  ayrıca şirket aracı ile gideceğim artı bir belgeye vb gerek var mıdır biliyor musunuz ve ücreti tahminen nedir varsa eğer ?
  yardımınız için şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba Emrah Bey,

   Yazımın size faydalı olmasına sevindim. Açıkçası araç sizin üzerinize değilse şirketinizden sanırım vekaletname gibi birşey almanız lazım çünkü öteki türlü araç çalıp yurtdışına çıkartıyor olma riski de taşıyorsunuz. Kapıda satıldığını duydum ama o riske girmedim. Yurtdışı sigortası alacağınız sigorta şirketine danışmanızı öneririm.

 2. Merhaba,

  Bu yazı için çok teşekkürler. Gerçekten çok bilgilendirdi. Benim Yunanistan’da oturma iznim var. Yeni ehliyetleri oturma izni olanlar da Yunanistan’da kullanabilir mi acaba?

 3. Merhaba!!
  Türk ehliyetlerinin Avrupada gecerlilik süresi:
  Avrupa birligine ait ülkelerdeki gecerlilik süresi 6 aydir oturma müsadesi alinirsa degistirmek zorundadir . yani yazili ve direksiyon sinavina girecek, yaklasik 1000 € tutar.ama turist olarak geliyorsa ehliyeti gecerlidir . Vizeli olanlar icin ehliyet degistirme islemi yapilmaz kaldigi sürece türk ehliyeti gecerlidir (vize süresince)
  tskler

 4. Öncelikle herkeze selamlar Hollanda’dan .
  Türkiye de ki trafik subesinin bana söylediği bilgiye dayanarak, ( sinirsiz kullanacagimi soylediler ) Türk ehliyetimi değiştirdim lakin Hollanda da sadece 6 ay sureyle kullanabilirmisim ve eger ki burada yasiyorsaniz , Ülkeye ilk geldiginizde ki zaman dilimi geçerli imiş. Yani burada mecburen herşeye yeniden başlayıp tekrar sinava hazirlanmam gerekecek ama turist olarak geldiginizde hiç bir Avrupa ülkesinde sorun yaşayacağınızı sanmıyorum, 6 ay içinde

 5. Merhaba :
  Öncelikle vermiş olduğunuz faydalı bilgiler için teşekkür ederim.
  Ben tur otobüsü şoförü yüm,dijital takograf kartım var ve eski tip ehliyetim var,bulgaristana ocak ayında bir turum var ve ilk kez yurtdışına çıkacağım,yeni ehliyet için randevu aldım fakat şubat sonuna ancak sıra bulabildim.Bu durumda nasıl çıkabilirim?Bilgi verebilirmisiniz mümkünse.Şimdiden teşekkür ederim

  • Merhaba İsmail Bey,

   Benim bildiğim kadarı ile Bulgaristan Yunanistan gibi sorun çıkarmıyordu eski ehliyetlere. Ancak garanti olsun derseniz Turing’den 1 yıllık uluslararası ehliyet satın alabiliyorsunuz.

 6. merhaba ben isveçte yaşiyorum ve burda sadece 1 yıl türk ehliyetimi kullanabiliyorum ve süresi bitti artık kullanamıyorum isveçte peki baska bir avrupa ulkesine gittigimde benim ehliyetim orda geçerli olurmu yoksa isveçte 1 yıl geçtiği için diger avrupa ülkelerinde de geçerliliğini yitiriyor mu

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here