İlk başlarda seyahat etmek çok kolaydır. Tabi ekonomik imkânlarınız varsa. Önce bir Paris yaparsınız. Sonra Roma, New York, Londra, Prag diye uzar liste. Ancak tüm turizm klişelerini bitirdikten sonra giderek daha otantik destinasyonlara doğru bir istek başlar içinizde. Türkiye’de de turizm büyüdükçe benzer bir talep oluşuyor.

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TURSAB) Yönetim Kurulu üyesi Sinan Haliç, “Türkiye’de turizm hızla büyüyor. Turistik talebin yüzde 26’sı otantik taleplere doğru kayıyor” diyor. Bu anlamda Güney Amerika’nın ufak ülkesi Ekvator ilginç bir alternatif olabilir.

Ekvator

Ekvator’a Gitmek İçin 10 Neden

“Ekvator’un Türkiye’de pek bilinen bir destinasyon olmadığının farkındayız” diyor Ekvator’un Türkiye Büyükelçisi Augusto Alejandro Saa Corriere. Ekvator Türkiye’de pek bilinmese de Türkiye’de satılan muzların büyük bir kısmı bu ülkeden geliyor. Türkiye her yıl Ekvator’dan yaklaşık 100 milyon dolarlık muz ithal ediyor.

Yine Ekvator’un 1 buçuk metre yüksekliğe ulaşabilen gülleri de Türkiye’nin ülkeden ihraç ettiği bir diğer kalem. Bu destinasyon muhteşem doğası ve farklı canlı türlerine ev sahipliği yapması ile bir dönem Evrim Teorisi’nin yazarı Charles Darvin’e de ilham vermiş bir destinasyon.

Darvin ülkedeki Galapados Adası’nda araştırmalar yapmış ve Evrim Teorisi’ni bu adada yaptığı araştırmalar sonrasında kaleme almış.

Cuenca Ekvator

Türkiye’nin neredeyse üçte biri yüz ölçüme sahip ülkenin başkenti Quito. 2 bin metre rakımın üzerinde kurulu bu şehir sahip olduğu koloni dönemi mimarisi ile Unesco’nun tarih listesinde yer alıyor.

Ülkede İspanyolca, İngilizce ve bir de yerel dil olan Quichia diye bir dil konuşuluyor. Bu diller arasında en yaygın olanı İspanyolca. Ülkenin para birimi ise Amerikan doları.

Ekvator ülke olarak üç temel bölge ve bir de ada topluluğundan oluşuyor. Bu bölgelerden ilki La Costa olarak adlandırılıyor. Ülkenin Büyük Okyanus kıyı şeridindeki bu alçak kumsal bölgesinin hemen yanında kuzeyden güneye inen yüksek irtifadaki ikinci bölgenin adı ise La Sierra.

Bu bölgede 4 bin metrenin üzerinde 62 tane volkan bulunuyor. La Sierra bölgesinin doğusunda yer alan ve ülke yüz ölçümünün neredeyse yarısına tekabül eden El Oriente bölgesinde ise Amazon yağmur ormanları bulunuyor. Ülkenin dördüncü bölgesi ise Büyük Okyanus’ta yer alan ve bir adalar topluluğu olan Galapagos Adaları.

Güney Amerika’nın bu pek bilinmeyen ülkesini ziyaret etmek için birçok neden bulmak mümkün. Biz 10 tanesini sizin için belirledik. Gerisini de bulmak size düşüyor.

1. Vizesiz Seyahat

Galapagos Adasi Ekvator

Türk turistler için bir seyahatte en büyük sıkıntılardan biri vize almaktır. Bazen sadece vize almak için gerekli evraklar ve bu sürecin zorluğu birçoklarını canından bezdiriyor. Zaten bu yüzden birçok vizesiz destinasyon Türk turistler tarafından çok ciddi ilgi görüyor.

Nitekim Dubrovnik, Beyrut ve cruise turlarıyla Yunan adaları turları bu sayede kısa sürede Türkiye’de ilgi görmeyi başardılar. Ekvator da bu destinasyonlar kadar yakın olmasa da, vizesiz olması ile Türk turistlerin ilgisini çekebilir.

2.  Galapagos Adaları

Büyük Okyanus’ta bulunan 14 büyük, 8 küçük ada ve 40 da minik adacıktan oluşan Galapagos adaları 1535’te Peru’ya gitmekte olan Panama piskoposu Tomas de Berlanga tarafından keşfedilir. Unesco’nun dünya mirası listesinde yer alan adaların yüzde 97’si milli park ilan edilmiş.

Bu yüzden tüm bu adalarda toplam 25 bin kişi yaşıyor. Charles Darwin de Evrim Teori’sini bu adalardan bir kısmında yaptığı gözlemler sonucunda yazar. Birçok biyolojik türe ev sahipliği yapan adada özellikle dev kaplumbağalar turistlerin ilgisini çekiyor. Ayrıca bu adalarda birçok etkinliğini koruyan volkanik yanardağ bulunuyor.

Bu adalara uçakla ve teknelerle ulaşım mümkün. Ayrıca adalar arasında cruise turları da düzenleniyor. Ancak bu adalara 100 kişinin altında kapasiteye sahip cruise gemilerinin girmesine izin veriliyor.

3. Volkanlar Ülkesi

Ekvator

Ekvator’da 4 bin metrenin üzerinde 62 volkan var. Bunların büyük bir çoğunluğu ülkenin ortasında yer alan La Sierra bölgesinde yer alıyor. Bu volkanların birçoğu da hala aktif. Özellikle macera turistleri için bu volkanlar önemli bir çekim gücüne sahipler.

4. Çeşitlilikler Ülkesi

Galapagos Adasi Ekvator

Ekvator’da sadece 25 dakikalık bir seyahat yaparak bir anda kendinizi çok farklı bir coğrafyada bulabiliyorsunuz. Bir anda 300 metre yüksekliğe sahip kıyı şeridinden 3 bin metre yükseklikte rakıma sahip bir bölgeye ulaşabiliyorsunuz.

Yine yarım saatlik başka bir seyahatle kendinizi Amazon ormanlarında buluyorsunuz. Ayrıca ülkede 600’den farklı kuş türü bulunuyor. Yani hem coğrafyada hem de canlı türlerinde çok ciddi bir çeşitlilik söz konusu.

5. Her Şeyin Birbirine Yakın Olduğu Destinasyon

Cuenca Ekvator

Türkiye’nin üçte bir yüzölçümüne sahip bu Güney Amerika ülkesinde bir yerden bir yere gitmek çok da vaktiniz almıyor. Birçok destinasyona uçakla sadece 1 ila 1 buçuk saatlik bir seyahatle ulaşabiliyorsunuz. Ancak ülkeyi daha iyi keşfedebilmek için bu süreleri biraz daha uzatıp otobüs de kullanmakta fayda var.

6. Koloni Dönemine Ait Şehirler

İspanya’nın sömürgesi olduğu dönemden kalan birçok tarihi yapı hala korunuyor. Özellikle de başkent Quito ve üçüncü büyük şehir olan Cuenca’da. İki şehir de bu yüzden Unesco’nun dünya tarih mirası listesinde yer alıyorlar.

7. Muhteşem Doğa

Ekvator

Ülke sahip olduğu muhteşem doğa ve canlı ekosistemini yıllardır korumayı başarıyor. Nitekim Sumaco, Napo, Gelares ve Yasuni Milli Parkları Unesco’nun Biyosfer Rezervi Listesi’nde yer alıyorlar.   

8. 0 Enleminde Bulunan Ülke

Dünyada sıfırıncı enlemde bulunan ve bu enleme de adını veren ülke olan Ekvator’a gidip, sıfırıncı enlemi görmek bile başlı başına bir neden olabilir.

9. Çok Farklı Turizm Seçenekleri

Ekvator

Ekvator birçok ülkenin aksine size çok farklı turizm imkanları sunuyor. Ekolojik, kültürel, sağlık turizminin yanında yerel kabileleri görebileceğiniz topluluk turizmi, volkanlarda macera turizmi gibi birçok farklı seçeneğiniz var Ekvator’da.

10. Sezonu Siz Seçin

Birçok ülkede turizm sezonu ülkenin ikliminden dolayı sınırlıdır. Oysaki Ekvator çizgisinde yer alan ülkede her daim turizm sezonu. Bu yüzden bu dönemde nereye gidilir sorusunun cevabı olarak Ekvator’a bir tık atabilirsiniz.

Ekvator’a Nasıl Gidilir

Türk turistler için en büyük handikap ise ülkeye Türkiye’den direk uçuş olmaması gösterilebilir. Türk Hava Yolları (THY) Güney Amerika’da birçok ülkede uçtuğu şehir sayısını arttırıyor. Ancak Ekvator’a gelinceye kadar sırada başka ülkelerin olduğu da bir gerçek. Yine de ülkeye ulaşım imkansız değil. Avrupa’da Madrid ve Amsterdam üzerinden Ekvator’a birçok uçuş alternatifi bulmak mümkün.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz