Değerli arkadaşım Sevda Yüzbaşıoğlu Brezilya ve Arjantin‘e gerçekleştirdiği seyahatini bloğuma yazdı. Bu yazıda Güney Amerika‘nın iki güzel ülkesi olan Brezilya ve Arjantin’e sadece 5 gün izin kullanarak nasıl gidebileceğini anlatmış. İşte size 5 gün izin ile Brezilya ve Arjantin Gezi Rehberi.

Dünyanın her hangi bir yerine bir turla gitmek kolaydır. ‘Geceleme otelimizde’ klişesinden tüyleri diken diken olan özgür ruhlu seyahat severler ise bu kolaylığı tercih etmek yerine, araştırmayı, teknolojiden faydalanarak ince ince seyahatlerini planlamayı severler…

İşte böyle bir hevesle, 10 gün için planladığımız Brezilya ve Arjantin seyahatimiz için biletlerimizi 3 ay önce aldık. THY’nin geçtiğimiz yıllarda başladığı İstanbul- Buenos Aires seferinin Brezilya’nın başkenti Sao Paolo’da duraklaması sayesinde Brezilya’da seçtiğimiz bir yere de gidebilecektik. İlk olarak Igazu Şelalesi’ni düşündük. Ancak Igazu’nun çok turistik olduğu yönündeki yorumlar biraz hevesimizi kırdı. Ayrıca ardından Buenos Aires’e dönüşün oldukça zor olacağını düşünerek Rio de Janerio’da karar kıldık.

Bu yazı bölgelerin derin bir kültürel analizini veya tarihi bir bakışı içermiyor. Siz kendi yolunuzu çizerken faydalanabileceğiniz öneriler, küçük ama önemli olabilecek ayrıntılara odaklanıyor.

İstanbul’dan Brezilya’ya Nasıl Gidilir?

İstanbul- Sao Paolo arası yaklaşık 12 saat sürüyor. Futbolun ana vatanına inerken, irili ufaklı onlarca futbol sahası dikkatimi çekiyor. Sao Paolo havalimanı gördüğüm en karmaşık havalimanlarından biri. Manasızca uzatılmış koridorlar, yollar bir türlü çıkışa varamamak hissiyle doluyoruz. Tam ‘çıktık’ dediğiniz anda bile uzun bir kuyruk sizi bekliyor. Köpeklerle valiz kontrolünün ardından sıkışık bir mağazaya benzeyen duty free’ye girmiş oluyorsunuz.

Brezilya Para Birimi

Havalimanında döviz bozdurmak akıllıca bir iş değil. Brezilya para birimi Reais için normal kur 4.5’ken limanda 2.5’dan bozuyorlar. Ayrıca pasaport bilgilerinizi istiyorlar, ülkeye döviz girişini kontrol etmek için böyle bir uygulama var. Yine de paraya ihtiyacınız olabileceği için 50-60 USD bozdurmamız gerekiyor. Bana kalsa 10 dolar bozduracağım ama en az 50 USD bozdurmanız zorunluluğu var.

Havalimanında information desk hariç İngilizce konuşan birilerini bulmakta güçlük çekiyoruz. Bir sonraki gün Rio’ya devam edeceğimiz için havalimanı otellerinden birini tercih etmiştik. Tüm otel otobüsleri Terminal 2’nin önünden kalkıyor. 10 dakika içinde otelimizin minibüsü geliyor, oldukça konforlu bir şekilde otelde ulaşıyoruz.

Sao Paolo Trafiği

20 milyonluk bir şehir olan Sao Paolo’da otele giderken bile trafik var. İstanbul’dan kaçmış birisi için boğucu bir his. İlk izlenimlerin kalabalık ve her şeyin eski olduğu yönünde. Ayrıca havalimanından itibaren suç oranının yüksekliği konusunda ibareler var. Favela adı verilen düşük gelirli halkın yaşadığı bölgelerden uzak durmamız konusunda bolca uyarılmıştık, sadece yanınızda yerel biri varken girilmesi tavsiye ediliyor.

Eylül ayında ilk baharı yaşayan şehirde hava sıcak ve nemli. Ağaçlar çiçek açıyor. Bu arada jetlag’in dibindeyiz. Sabaha karşı 3’te uyanıyoruz. 5.45’de başlayan kahvaltının ilk neferleriyiz.

Otelin havalimanı shuttle’ını kaçırıyoruz. Taksiler oldukça pahalı, havalimanı oldukça yakın olmasına rağmen 50 Real ödüyoruz. Bu paraları nereden çevirmeli bilmediğimiz için kazıklanıp duruyoruz.

Rio De Jeneraio’de Gezilecek ve Görülecek Yerler

İç hat uçuşu için Azul Havayolları’nı tercih ettik. Uçaklar çok güzeldi ancak bavullarımıza bize davrandıkları kadar iyi davranmadıklarını üzülerek gördük. Rio’da Santos Dumont Havalimanı şehre oldukça yakın. Kalacağınız yere gitmek için havalimanındaki lisanslı taksileri tercih etmenizi öneririm. Bu sayede hem güvenli bir şekilde ulaşım sağlanıyor hem de kazıklanma ihtimali ortadan kalkıyor.

Santa Terasa bölgesi’ndeki otelimize ulaşıyoruz. Cihangir’e benzeyen bu bölgede eski bir evden bozma 5-6 odalı tarihi bir konak burası… Rengarenk sokaklarda irili ufaklı barlar, sokak müzisyenleri, küçük sanat galerileri ve dışarıda oturan insanlarıyla neşeli ve olabildiğince güzel bir semt Santa Teresa. Sokaklar dev bir sanat galerisini andırıyor. Bölgenin sembolü olan nostaljik sarı tramvay hala çalışıyor.

Turistik olan her şeyden olabildiğince kaçma dürtümüzle küçük bir et lokantasına girip çok uygun fiyata et yemek mümkün. Burada insanlar eğlenmek için tek bir notaya bakıyor, tam yemeğimizin ortasında içeriye bir müzisyen grubu giriyor ve bir anda ortamdaki herkes – biz hariç- keyifle şarkı türkü söylemeye başlıyor. Çok rahat, gamsız bir halleri var, bizim gibi çileli gündemlerle yoğrulan ülkelerin insanları için oldukça farklı geliyor…

Santa Terasa’da Önerebileceğim Mekanlar:

Portabella- Yerellerin gittiği bir restoran, tam Santa Teresa’nın merkezinde yer alıyor
Armazem sao thiago santa tereza – Burası çok keyifli tarihi bir bar. Sokakta veya içeride oturabilirsiniz.
Nega Thereza Bar – Yerel biralardan tatmak için iyi bir adres

Rio Brezyila’nın en büyük şehirlerinden ikincisi. Ancak tarihi yarım ada olarak adlandıracağım turist bölgesi son derece rahat geziliyor… Metro, tramway, otobüs oldukça yaygın. Bir şehri tanımanın o şehrin insanlarıyla seyahat etmek olduğunu düşünenlerdenim. Ancak daha önemli bir sorunumuz var, para bozdurmak!

Ev sahibemizin önerisiyle Rio de Branco 120 numara’daki Moneygram’da paramızı iyi bir kurdan bozduruyoruz. Çıkarken görevli ‘sırt çantalarınızı arkanıza asmayın’ uyarısı yapıyor vücut diliyle. Moneygram ibaresi taşıyan yerlerde oldukça iyi kurdan para bozdurabilirsiniz.

Metro oldukça konforlu bütün turistik yerlere ulaşım var. Tek yön bilet 3.70 Real.

Selaron Merdivenleri’nde Seramiklerin İzinde

Şili asıllı sonradan Brezilya’ya göç etmiş ünlü sanatçı Jorge Selaron bir ressam ve seramik ustası. Rio şehrini kendine ev olarak seçmiş. Gece eğlencelerinin vazgeçilmez adresi Lapa bölgesinde birdenbire karşısınıza çıkan Selaron merdivenleri kendisinin eseri. Dünyanın dört bir yanından seramiğin görüldüğü merdivenler çok etkileyici. En çok dikkat çeken ise hamile kadın figürleri… Söylenen o ki, Selaron’un eşi hamileyken öldürülmüş, hamile kadınların fazlasıyla yer almasının sebebi de buymuş.

Copacabana Plajı’nda Buza Yatırılmış Ananas

Rio’nun en önemli özelliği plajları.. soluğu Copacabana’da alıyoruz. Metro yine çok işimize yarıyor, Copacabana’ya ulaşabileceğiniz en az 3 durak var. Şehir haritanız elinizdeyse rahatlıkla birinde inip plaja yürüyebilirsiniz. Uçsuz bucaksız plajın hemen her yerinde oturacak şezlonglar kiralayan birileri var. Plaj parsellenmiş kısaca…

Sebzeleri böyle satmaları büyük kolaylık- copacabana plaj kenarında pazar yeri

Ayrıca denize girmek konusunda yoğun dalga uyarıları da mevcut. Bizim gibi denize alışkın insanlar için okyanus keyifli bir yer değil… Çok hızlı derinleşiyor, yeterince tuzlu değil… Denize girmiyoruz ama sahilde oturup bir buza yatırılmış bir ananas yiyoruz.

Bu arada marihuana çok yaygın, öyle ki plajda otururken yanımıza gelen bir adam ot isteyip istemediğimizi soruyor. Kendisine teşekkür ediyoruz. Bir dikkat çekici nokta da kadınlar… Kadınların vücut yapısında kalçaları çok ön planda… Öyle ki vitrinlerdeki mankenler bile buna göre yapılmış. Ayrıca tanga mayo inanılmaz revaçta.

Rio_Copacabana’da herkes tanga giyiyor

Erkekler oldukça bakımlı, spora düşkün. Plajda spor yapan çok sayıda insan var… Brezilyalılar fiziklerine önem veriyorlar, bu kadar plajın olduğu bir şehirde önem vermeyi de ne yapacaklar? :=)

Sahil şeridinde çok sayıda restoran var. Genelde ‘All you can eat’ restoranlar var.. Buralarda her damak zevkine uygun bir şeyler bulmak mümkün. Bu arada Brezilya’nın ünlü içkisi Caiphirinia’da içiyoruz. Cacasha’dan yapılan oldukça sert bir o kadar lezzetli bir kokteyl…

Pedra do Sal’da Muhteşem Gece

Eğer bir pazartesi akşamı Rio’daysanız canlı samba müziği ve eğlence için gidebileceğiniz en güzel yer Pedra do Sal. Her pazartesi kalabalıkları burada görüyorsunuz… Meydanda canlı müzik, dansları izleyebilir, ev yapımı caipirinhaları tadabilir veya irili ufaklı sokak satıcılarından alışveriş yapabilirsiniz.

Pedra do Sal Centro’daki Rua Argemiro Bulção’da yer alıyor… Sokakta eğlenen insanları gördüğünüz doğru yerde olduğunuzu anlayabilirsiniz. Kayaya oyulmuş merdivenlerin üzerinde yüzlerce insan sohbet ediyor. Aslında burası aynı zamanda tarihi bir bölge. Bir zamanlar bu merdivenlerde bir köle pazarı varmış ve deniz kayaya kadar ulaşıyormuş. Meydanda canlı müzik ve eğlence var… İnsanlar bizim halaya benzer şekilde elele tutuşup dans ediyorlar.

Ipenama Plajı ve Botanik Bahçesinde Bir Gün

Metro plajlara ulaşımda büyük büyük kolaylık sağlıyor. Ipenema üzerinden birden fazla metro durağı var. Rastgele birini seçip iniyoruz ve dev bir semt pazarı ile karşılaşıyoruz.

Her şey taze, tropik meyvaların hayranı oluyoruz. Kur bugün 2.92. Moneygram tabelası olan bir dükkanda para bozduruyoruz. Ipenama daha zengin ve lüks görünümlü. Cadde boyunca lüks oteller sıralanmış. İnsanlar yardımsever ve turistlere çok alışkınlar. Bir coffee shop’da otururken yanımıza gelen biri dilimizi çok beğendiğini ve ne olduğunu soruyor. Sohbet uzuyor, Rio’da yöneticilerin ne kadar rüşvet yediğinden, yolsuzluklarından yakınıyor. Benzer ülkelerin benzer kaderlerinden yakınıyoruz karşılıklı…

Metro Tüyoları

Bu arada metro konusunda küçük bir tip; bizdeki İstanbul karta benzeyen metro kartını istasyonlardan temin edebiliyorsunuz ama indirim sunmuyor. Sadece uzun sıralardan sizi koruyor, onun dışında kişi başı tek gidiş 3.70.

Ipenama’dan Botafago’ya metroyla geçip oradan otobüslü Botanical Garden’a gidiyoruz. Metro ile kıyaslandığında otobüsler oldukça kötü bir deneyim sunuyor. Otobüslerde para geçiyor ancak yollar kötü ve şoförler bizim minibüs şoförlerini aratmıyor. (hatta bizde olsa şoförü uyarırlar, burada kimse gıkını çıkarmıyor) Botanical Garden içinde çok fazla endemik bitkinin olduğu dev bir park. Zamanınız kısıtlıysa gitmeseniz de olur.

Corcovado Dağı ve İsa Heykeli

Brezilya’nın Rio de Janeiro şehrinde Corcovado Dağı üzerinde yer alan ve şehrin sembollerinden biri olan dev İsa heykelini görmeden geçecek değiliz… Dünyanın Yeni Yedi Harikası’ndan biri olarak seçilen heykele çıkmadan sis durumunu öğrenmekte fayda var, çok olduğu zamanlarda heykel değil önünüzü bile göremiyorsunuz.

32 metre uzunluğundaki heykel, yalnızca Brezilya’nın değil, Güney Amerika’nın da simgesi gibi… Corcovado Tepesi, Brezilya’nın Rio de Janeiro şehrinin en yüksek tepelerinden biri, tüm şehre hakimsiniz buradayken… Tepenin yamaçlarında Brezilya’nın ünlü yağmur ormanı Tijuca Milli Parkı bulunuyor, tepeye tırmanırken en çok bu yeşilden etkileniyoruz. Çok ciddi koruyorlar bu parkı, yolculuk ettiğimiz minibüste sürekli parkı nasıl korudukları ile ilgili videolar dönüyor. Özlediğimiz görüntüler bunlar…

Arjantin Gezi Rehberi

Arjantin… Uzun yıllardır rüyalarımı süsleyen bir ülke. Tarihi, kültürü, halkın çektiği acılar, bitmek bilmeyen darbeler, kayıp çocuklar siyasi çekişmeler derken kendimi neredeyse evimde hissediyorum. İnsanların yüzünde bize benzer ifadeler yakalıyorum.

Buenos aires- Recoletta Mezarlığını gezmek için uygun bir hava seçmişiz!

Buenos Aires’te Airbnb’den kiraladığımız daire aralarında Eva Peron’un mezarının da olduğu Recoletta mezarlığının girişine 100 metre kadar uzaklıkta. Oldukça güzel, bakımlı ve şık bir mahalle burası… Mezarlık dediğime bakmayın, burası adeta bir açık hava müzesi Her mezar-evin ayrı bir hikayesi var. Hükümetin zamanında zenginlere sattığı mezar evlerin kimisi 5 metre derinlikte ve 20 ile 22 tabut sığıyor. En küçük mezarın 30 bin dolar olduğu bu aristokrat mezarlığın her yıl vergisi var.

Buenos Aires’te Görülmesi Gereken Yerler

Casa Rosada Buenos Aires’in meşhur pembe evi, yani hükümet konağı.

Şehir keşfedilmeye oldukça açık ve aynen Rio’da olduğu gibi rahat bir toplu taşıma sistemi var. Görmeniz gereken kongre Binası, Perşembe annelerinin toplandığı Avenio de Mayo, Eva Peron’un meşhur balkon konuşmasını yaptığı pembe ev gibi turistik yerlerin hepsi birbirine oldukça yakın.

Buenos Aires’te Toplu Taşıma Tüyoları

Metro 4.5 pezo, 1 TL civarı. Otobüs ise bizim paramızla 80 kuruş. Biz otobüsle ulaşımı çok rahat ve güvenilir bulduk. Ayrıca yabancı olduğunuzu anlar anlamaz herkes yardımcı olmaya çalışıyor. Şehirde toplu taşıma oldukça rahat ve ucuz. Metroya binmek için Sube Kart almanız işinizi büyük ölçüde kolaylaştırıyor. Gazete bayilerinden 35 pezoya (7 TL) alabiliyor, gerektikçe doldurabiliyorsunuz.

Blue Dollar Dünyası

Ev sahibimizle anlaşıp bizi havalimanından almasını önceden ayarladığımız için eve oldukça rahat ulaşıyoruz. Taksiler fix 50 dolara getirirken, ev sahibimiz bizi 35 dolara kalacağımız yere ulaştırıyor. Ayrıca yolda bize para bozuyor. Halkın ABD doları alması yasak olduğundan burada blue dollar yani karaborsa işliyor. Döviz bürosundan dolar bozdurmak ise büyük ölçüde kayba yol açıyor. Onun yerine güvenilir bir simsar bulmak gerekiyor. Burada kilit kelime güvenilir çünkü dolandırıcılığın oldukça yaygın olduğu kulağımıza çalınıyor. Sokakta gezerken kulağınıza sürekli birileri dolar diye fısıldıyor, bu kişilere karşı dikkatli olmakta fayda var.

La Boca mı dediniz…

Buenos Aires Milonga öncesi dans dersi

Hemen her yerde ABD Doları geçiyor ancak turistik mekanlardan uzaklaştığınızda sorun olabiliyor. İkinci gün futbolun kalbinin attığı La Boca’dayız… Hediyelik eşya alışverişinizin tümünü bu bölgeden yapabilirsiniz, diğer bölgelere göre fiyatlar daha uygun ayrıca çok fazla çeşit var. Onun dışında ortasında tango yapılan meydanlar, küçük restoranlar ve rengarenk binalarıyla tam bir gün geçirilebilecek enfes bir yer diyebiliriz.

Bu arada Boca rengarenk sokakları, sokaklarındaki tango Showlarıyla tam bir turist cenneti olmuş… Biraz ayrışabilmek adına La Boca’nın arka mahallelerini keşfe çıkıyoruz, birkaç sokak ötesinde renklerden eser kalmıyor. Tüm günü bölgede geçirip, turist bürosunun ‘hava kararmadan dönün lütfen’ çağrısını kulak ardı etmeden geri dönüyoruz.

Tango İçin Mobil Uygulama

Akşam milango için Palermo ya geliyoruz. Milonga ve ders toplam 90 pezo. Burada milongalardan önce ders oldukça yaygın, katılımcıların yaş ortalaması da oldukça yüksek. Yine de tangonun başkentinde muhteşem bir milonga deneyimi yaşamak için yerellerin gittiği bir salon bulup katılıyoruz. Eğer benim gibi tango düşkünüyseniz, Hoy Milango harika bir mobil uygulama. Hangi saatte nerede ders var, milonga kaçta başlıyor gibi güncel bilgileri bulabiliyorsunuz.

En faydalı otobüs hatları 110 ve 152. 110 Recolata’dan Palermo’ya, 152’de tüm şehri geçerek La Boca’ya kadar uzanıyor. Bu arada nasıl anlıyorlar emin değilim ama turist olduğunuzu ve kaybolma potansiyelinizin yüksek olduğunu hemen herkes anlayıp size yardımcı olmak istiyor.

Hırsızlara Dikkat

Son günümüzde uzun yıllardır Arjantin’de yaşayan aile dostlarımız bizi evden alıyor. Güvenliğimiz konusunda oldukça endişeli görünüyorlar ve onlarsız geçen birkaç günde altın kolye ve yüzükle gezdiğim halde başımıza bir şey gelmediği için şanslı olduğumuzu söylüyorlar. Bavullarımızı arabalarının bagajına koymamızı bile çalınır gerekçesiyle istemiyorlar, onun yerine yanımıza alıyoruz. Kendisi de orada bir iş adamı olan tanıdığımızın anlattığı hikayeler oldukça tedirgin edici. Hırsızlık ve dolandırıcılığın oldukça yaygın olduğundan ve bu konuda da bir çözüm bulunmadığından dolayı oldukça tedirgin bir hayat sürdürüyorlar.

Öte yandan Türkiye’yi çok beğeniyor ve özeniyorlar. Her yerin duble yol ve AVM olduğu ülkemizin kıymetini bilmemizi sık sık söylüyorlar. Sokakta hiç lüks araba görmüyoruz, hemen çalındığı söyleniyor. Biz kötü hiçbir deneyim yaşamadan ayrılıyoruz ama yine de akılda tutmakta fayda var.

Brezilya ve Arjantin Turları

Brezilya ve Arjantin için turla gitmek lazım diyenlere kulak asmayın. Eğer biraz İngilizceniz varsa, kendi yol haritanızı çıkarıp rahatlıkla gezebileceğiniz rotalar buralar. Tabii ki, dünyanın her yerinde olduğu gibi bir takım güvenlik önlemlerini aldıktan sonra seyahatin ruhu olan özgürlüğe kapılıp, ‘geceleme otelimizde’, ‘ekstra tur’ klişelerinin sıkıcılığına düşmeden kendi maceralarınızı yaratmak mümkün… 

BA_Pazar günü sanatçılar sokaklarda

Brezilya & Arjantin Gezi Programı

19 Eylül Cumartesi Istanbul (IST) – Sao Paolo (GRU) / 09:30 – 16:55 / TK0015 Turkish Airlines
19 Eylül Cumartesi SAO PAOLO Konaklama // Slaviero Executive Guarulhos // Rua Rafael Balzani, 32
Guarulhos, CEP 07020-091 Brezilya Telefon +558007043311 // 8 KM from airport –Free shuttle.
20 Eylül Pazar Sao Paolo (GRU) – Rio de Janeiro (SDU) / 13:50 – 15:32 / AD6930 Azul Airlines
20 Eylül Pazar – 22 Eylül Salı Rio de Janeiro Konaklama // Casarao de Santa B&B – Price : 343 TL
Adres: Rua Monte Alegre, 340 -Santa Teresa Rio de Janeiro, CEP 20240-193
Telefon: +5521969756196
22 Eylül Sali Rio de Janeiro (SDU) – Sao Paolo (GRU) / 19:50 – 21:30 / AD5174 AZUL Airlines
22 Eylül Salı Sao Paolo Konaklama Slaviero Executive Guarulhos // Rua Rafael Balzani, 32
Guarulhos, CEP 07020-091 Brezilya Telefon +558007043311 // 8 KM from airport –Free shuttle.
23 Eylül Çarşamba Sao Paolo (SAO) – Buenos Aires (EZE) / 18:30 – 21:15 / TK 0015 Turkish Airlines
23 Eylül Çarşamba – 27 Eylül Pazar BUENOS AİRES Konaklama Duplex *Best location in Recoleta Guido 1948 5″D” Buenos Aires, Ciudad Autónoma de Buenos Aires 1763 Arjantin / Juan Gustavo Salinas +54 11 3951 0198 // Price 205 Euro /
27 Eylül Pazar Buenos Aires (EZE) – Istanbul (IST) / 22:40 – 21:35 (+1) / TK0016 Turkish Airlines

Yazar Hakkında: Sevda Yüzbaşıoğlu

Işık Lisesi’nin ardından hayali olan gazetecilik mesleğini yapabilmek için Marmara İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nü kazandı. İçindeki seyahat, araştırma ve insanın içindeki iyiyi ortaya çıkarma tutkusundan hiç vazgeçmedi; ABD’de Kamu Yönetimi ve Politika yüksek Lisansı yaptı, bu süreçte çok sayıda STK’da etkin rol aldı.

Gazetecilik tutkusunu ise 6 yıl boyunca yabancı ajanslar, Referans, Radikal ve Sabah Gazetelerinde ekonomi muhabiri & editörü olarak sürdürdü. Ardından yerli ve yabancı ajanslarda iletişim danışmanlığı yaptı. Şu anda seyahat etmenin dışında, ajansı GIS Consult’u büyütüyor, Dünya Gazetesi’nde haftalık pazarlama iletişimi sayfasını hazırlıyor, İş Bankası’nın İş’te KOBİ web sitesinde pazarlama iletişimi & dijital strateji uzmanı olarak sesinin ulaşabildiği şirketlere pazarlama iletişimi alanında destek veriyor.

Mail: sevdayuzbasioglu@gisdanismanlik.com

Twitter: @sevdaloji

2 YORUMLAR

  1. Merhaba, Bogotá çevresinde yapacak çok fazla şey var -yourcolombia com size çok sayıda informasiya verecek. Biz Kolombiya’nın başkenti etrafında turlar düzenlemektedyiz. Internet uzerinden rezervasyon yaparsaniz size indirimlerimiz olucak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz