Türkiye’de ehliyet almak için onca tantanaya katlan, ehliyet kurslarına git, ehliyet sınavına gir, ehliyet sınav sonucu stresine gir. Sonra ehliyet için onca gerekli evrakı topla. En sonunda ehliyetini al. Sonra bu ehliyetle her yerde rahatlıkla otomobil kullanacağını düşün. Peki, bu düşünceleriniz ne kadar doğru? Bu konu ile ilgili sizinle ilginç bir yaşanmış hikayeyi anlatacağım.

Geçtiğimiz haftalarda yenilenen “Türk Ehliyetleri Yunanistan’da Gerçekten Geçerli mi?” diye bir yazı yayınlamıştım. Bunun üzerine Almanya’dan bir okuyucum olan Tarkan Bey bana ulaştı ve Almanya’da yaşayan Türklerin Türk ehliyetleri ile ilgili bir sorununu dile getirdi. Kendisi 13 yıldır Almanya’da yaşıyor ve yeni ehliyetlerin artık 84 ülkede geçeceğini öğrenince Türk ehliyeti ile 01.01.2016 tarihinden sonra Almanya’da trafiğe çıkıyor. İşte olay da orada patlıyor.

Ehliyet Kabul Edilmezse Ya Hapis Ya da Para Cezası

ehliyet sınavı almanya ehliyet cezaları

Bir trafik çevirmesine yakalanıyor. Polis ehliyet soruyor. Oradan sonra neler yaşandığını  Tarkan Bey şöyle anlatıyor: “Alman polisi trafik uygulamasına takıldığımda benim ehliyetimin geçersiz olduğunu,benim anlatmama rağmen konu hakkında bilgileri olmadığını ve beni Alman Savcılığı’na sevkettiler. Birkaç gün içerisinde savcılıktan çağrılacağım.Okuduğum bilgiler içerisinde ya hapis cezası ya da  büyük bir para cezası ile karşı karşıyayım. Savcılığa karşı verebileceğim uluslararası resmi evrak  edinmek istiyorum”.

Bunun üzerine Türk yetkililer ile iletişime geçerek mevcut ehliyet için Almanya’da geçerli olduğuna dair uluslararası bir belge almaya çalışıyor. Ancak konsolosluk ve birçok devlet kurumundan aldığı cevaplar gerçekten de yurtdışında Türk olmanın zorluğunu biraz daha gözler önüne seriyor.

Ehliyet İçin Yardım AB Bakanı’ndan Geliyor

İçişleri Bakanlığı, BİMER, Konsolosluklar, Emniyet’teki arkadaşlar, milletvekilleri, bakanlar, bakan yardımcıları kimi bulduysa mail yağmuruna tutuyor. En sonunda ise bir arkadaşı aracılığı ile Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır’a ulaşıyor. O sayede Emniyet Genel Müdürü kendisini arıyor. Konsolosluğa ismi yazılıyor. 1 hafta içerisinde tüm konsolosluklara genelge gideceği ve ona da ekstradan belge gönderileceği söyleniyor. AB Bakanı da kendisini ayrıca telefonla arıyor.

Kendisi şimdilik sorunu çözmüş gibi ancak Avrupa’da yaşayan Türklerin kendi yaşadığı konuda yardım alabileceği bir kurum olmadığını, BİMER’e yapılan başvuruların da 1 aydan önce cevaplanmadığını dile getiriyor.

Ehliyet Sınavı Gibi Süreç

İşte kendi kaleminden yaşadığı süreçlerle ilgili dikkat çekici detaylar:

“1-YENI EHLIYETLERIN; çıkan yeni yasanın RESMI GAZETE de yayınlanan tarihi ve yazısı

17 Nisan 2015 CUMA     Resmî Gazete   Sayı : 29329

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2015/04/20150417-3.htm

tarihi itibariyle yayınlanmış ve 01.01.2016 tarihi itibariyle yürürlüğe girmiştir.)

2–Yurtdışı Konsolosluklarının Yeni Ehliyetler İle İlgili Herhangi Bir İşlem Yapmamalarının Gerekçesi İle İlgili Resmi Yazı ;

Yeni çıkan yasa gereği ehliyet ile ilgili işlemlerin 01.01.2016 tarihi itibariyle yurtdışı konsolosluklarından herhangi bir işlem yapılamayacağını herhangi bir bilgi verilemeyeceğini ,konsolosluklara telefon ederek şahsen öğrendim.(Yeni Tip Sürücü Belgelerine,Yeni Tip Ehliyetlere İlişkin Duyuru Ülkemizin kabul ettiği “Karayolu Trafiği Konvansiyonu” ile bu Konvansiyonu tamamlayıcı “Avrupa Anlaşması” hükümleri kapsamında; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ve Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle; sürücü belgesi sınıflarının, geçerlilik sürelerinin, sürücü belgesi alacaklarda aranacak yaş, deneyim ve hükümlülük şartları yeniden belirlenmiştir. Yeni sürücü belgeleri, 01/01/2016 tarihinden itibaren trafik tescil birimlerince düzenlenmektedir.

Bundan böyle Dış Temsilciliklerimizce kayıp ve yıpranma nedeniyle sürücü belgesi yenileme başvurusu alınmayacaktır. Bu nedenle, Başkonsolosluğumuzca sürücü belgesi yenileme başvurusu kabul edilememektir.)Kayıp veya yıpranma nedeniyle sürücü belgelerini yenilemek isteyen vatandaşlarımızın, EGM’nin http://surucurandevu.egm.gov.tr/ ile ilgili soru ve gö adresinden randevu almak suretiyle yurtiçindeki Trafik Şube Müdürlükleri’ne doğrudan başvurmaları gerekmektedir. 31.12.2020 tarihi itibariyle yenilenmeyen eski tip sürücü belgeleri geçersiz sayılacaktır. Konuya ilişkin ayrıntılı bilgiye EGM’nin yukarıda kayıtlı web adresinden ulaşılabilir.Ehliyetler ile ilgili soru ve görüşleriniz yasa gereği cevaplandırılmayacaktır.

3-Bilgi edinme yasasına göre BIMER e konu hakkında e-mail yolladım onlarda İçişleri Bakanlığı’na yollamışlar. Lakin herhangi bir cevap gelmedi.

4-Yurtdışında yasayan ve Almanya’da ikamet eden bir Türk vatandaşı olarak müracaat edebileceğim,konu hakkında bilgi alabileceğim hiçbir yer ve yetkili bir kurum maalesef  yok.

5-Ülkemizin kabul ettiği “Karayolu Trafiği Konvansiyonu” ile bu Konvansiyonu tamamlayıcı “Avrupa Anlaşması” hükümleri kapsamında; ALMANYA Devletinin yetkili makamları bu antlaşmalara uymayarak keyfi bir davranış sergilemektedir.T.C.Devletinin konu ile ilgili yetkililerinin (ICISLERI BAKANLIGI;EMNIYET GENEL MÜDÜRLÜGÜ;DISISLERI BAKANLIGI) ve T.C RESMI GAZETESI’nde ilgili kanunla resmi olarak yayınlanmasına rağmen ,ehliyetlerimizin bu ülkede geçersiz sayıldığını,daha önceden süregelen kanunların devam ettiğini, yaptığım şahsi telefonlardan üzülerek öğrenmiş bulunuyorum. Almanya Devleti’nin bu konu ile ilgili görüştüğüm,konu hakkında yetkili ve ilgili,yerel ve ulusal resmi kurumlarının adresleri su şekildedir:

     1.a) https://www.landkreis-heilbronn.de/fuehrerscheinstelle.12.htm

Landratsamt Heilbronn

Lerchenstraße 40

74072 Heilbronn

Telefon: 07131 994-0

 1. b) http://www.bmvi.de/DE/Home/home_node.html

Kontaktadresse

Bundesministerium für Verkehr und digitale Infrastruktur

Invalidenstraße 44

D-10115 Berlin

Telefon: +49 30 18 300-0

Fax: +49 30 18 300 1920

Bürgerservice und Besucherdienst

Bürgertelefon: +49 30 18 300-3060

(Montag-Freitag von 9.00 – 12.00 Uhr)

Fax: +49 30 18 300-1942

29 YORUMLAR

 1. Merhabalar Osman Bey, yaziniz icin tesekkurler.

  Sonuc olarak, yeni ehliyetler Almanya’da gecerli mi degil mi ? Bu konuda bilgi verir misiniz ?

  • Ferhat Bey merhaba. Yeni ehliyetlerle Almanya’da otomobil kullanabiliyorsunuz. Bu konuda bir bilgilendirme tüm konsolosluklara geçilecek. Ancak bu tür ehliyetler yanlış bilmiyorsam geçici süre için geçerli. Orada yaşıyorsanız ehliyetlerinizi yetkili bir mercide onaylatmak lazım diye biliyorum ama yanlış da biliyor olabilirim.

  • Malesef türk ehliyetli almanyada sadece 6 ay gecerli sonra yazılı sınav ve direksiyon sınavına tabi tuluyosunuz keşke gecerli olsa milliyonlarca turk vatandaşı bu konuda çok dertli alman ehliyeti bizim ülkemizde gecerli bizim neden hala gecerli olmuyo bilmiyoruz zor testere tabi tutuyoruz almanca yoksa direksiyondan zor gece biliyorsun

 2. Son güncel durum hakkındaki Bimer’den gelen bilgidir:
  “Sayın …….. 20/04/2016 tarihli ve ….. sayılı BİMER başvurunuz 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu, Karayolları Trafik Yönetmeliği ve bağlı mevzuatlar kapsamında incelenmiştir. Yeni tip sürücü belgelerinin düzenlenmesine 01/01/2016 tarihinden itibaren başlanmıştır. Karayolu Trafiği Konvansiyonu kriterlerine uygun olarak basılan yeni tip sürücü belgesi ile Konvansiyona üye ülkelerde “uluslar arası sürücü belgesi” almadan araç kullanılabilecek olup, yurtdışında süresiz kullanım hakkı getirmemektedir. Almanya Konvansiyona taraf ülkeler arasında yer almaktadır. Mevcut durumda ülkemiz sürücü belgesiyle Almanya’da 6 süreyle araç kullanılabilmektedir. Bu sürenin sonunda Almanya sürücü belgesi alınması gerekmektedir. Mevcut mevzuatımıza göre Karayolu Trafiği Konvansiyonuna üye ülkelerden alınan sürücü belgeleri eğitim ve sınav şartı aranmadan ülkemiz sürücü belgesine dönüştürülmektedir. Yeni tip sürücü belgesinin yurtdışında tanıtımı için broşür çalışmaları tamamlanmış olup, Dışişleri Bakanlığına gönderilmiştir. Ülkemiz sürücü belgesinin yurtdışında değişim şartları konusunun tanıtımın yapılmasından sonra netleşeceği değerlendirilmektedir. Her bir trafik kuralının en az bir hayat kadar değerli olduğunu unutmamanız dileğiyle, İyi günler dileriz.”

   • Kardeşim ben yeni geldim .Landrasama gidip sordum .6 ay kullanabilirsin dedi memur .4 cu aylarda falan yazık far şchuleye dedi gitmeden buraya geleceksin ehliyetinin almanca tercümesini biz yapacağız dedi sürücü kursuna vermek için az far yapmak için faydasi olur dedi yani anliyacagin kafadan 800 euro ehliyetin olduğu halde ehliyetin hic yoksa 1200 euroyu gözden çıkar can kardeşim

 3. Selam,
  Ben almanya’da yaşıyorum. Alman ehliyetim vardı 2014 yılında alkol yüzünden kaptırdım 1 yıl ve 3800€ para cezası yedim. Sonra haberlerde yeni türk ehliyetleri nin 88 ülkede geçerli olduğunu duydum ve Türkiye’ye gittim yeniledim oradaki polis lerce tastiklendi almanyada kullanabilirligim
  Hatta almanyanin Bayer bölgesinde iki kez kontrol edildim sorun çıkmadı SIXT firmasından araba kiraladım sorun çıkmadı radara girdim ve polisler evime gelip ehliyeti görmek istedi , gösterdim ve ehliyetin burda geçerli olmadığını söylediler mahkemeye verileceğini hapis veya büyük para cezası geleceğini söylediler. Ne yapmalıyım?

  • Merhaba,

   keşke bütün bunlar başınıza gelmeseydi. Ama sanırım şu anki mevcut durumda yapabileceğiniz iki şey var.
   1. Bağlı bulunuduğunuz büyükelçilik-konsolosluk ile iletişime geçerek yardım istemek,
   2. Avukat tutmak,

   Umarım en az zararla bu olaydan kurtulursunuz.

 4. Arkadaşlar sakın ehliyetinizi değiştirmeyin çünkü eski ehliyeti sadece sınavlara katılarak yeniletebiliyoruz zorunlu fahrlara da gerek yok , ama ben değiştirdim almanyada straßenverkehrsamt şimdi bu geçerli değil diyor üstelik de herşeyi sıfırdan yapmak zorundasın diyor yani derslere de katılmalıymışım , zorunlu fahr ları da yapmak zorundaymışım ? kazanılmış hakkı elimizden aldılar resmen , normalde 500-600 euro tutacakken şimdi min 1200 euro ödemeliyim , saçmasapan işler ….

  • Selamlar. Almanya’ya bir kural var eğer Türk ehliyetini Almanya’ya yerleştikten sonra almış isen bunu değiştirmiyorlar çünkü buradayken neden burdan almadın diyorlar. Sizin durumunuzda eğer önceki ehliyetinizin veriliş tarihini ibraz ederseniz değiştirirler. Yeni ehliyette büyük ihtimal tarih yeni olduğu için problem oluyor.

 5. Ben 4 yili gecti Hollanda da yasiorum, bizim ehliyetler burda gecerli degil, sadece 6 sy , sonra sinavlara girip, normal hic ehliyetibiz yokmus gibi, bastan ehliyet almalisiniz, belcika sadece bizim ehliyetlerimizi alip, bir sure sonra belcika ehliyeti ile degistiriyoemus ama belcika da oturum gerekiyor tabi bunun icin, onuda gelip hollanda da degistirebilirsin ama bu durumda hollanda daki oturumun ne olur bilmiyorum , herkese bol sans

 6. Arkadaslar her seyde tūrk devleti yalan söyledigi gibi bu ehliyet konusundada yalan sõylūyorlar isterlerse dūnyanin būtūn ūlkelerinde kullaniliyor deselerde 6 aydir brn almanya ya geldim araba sūremiyordum dediler ehliyet yapican ama bizim bacanak imtihanlara filan girdi araba sūrdū dediler hepsini gectin degistirdi 600 euro õdedi ama alkollū yakalandi 5000 eur ya geri aldi tekrar yukarda arkadasin biri yazmis ūç kagita gerek yok bu arkadas adamini bulmus tūrk ehliyeti almis ve almanyada o ehliyetle araba sūrecegini sanmis burasi almanya polis eve gelmis niye benim hanimda radara yakalandi haniminmi diye sordular ben parayi õdedim kagiti doldurup gõndermedim ama bu arkadas ne yapmistir arabayi baskasi sūrdū demistir aynisi bacanakta oldu baskasi sūrdū dedi polis eve geldi bu senmisin baktilar o cezayi yedi hem yalandanda yedi bu arkadasin olacagida o bosuna ugrasir hiç bir sey hak elde edemez yalanla is yapilmaz dogru olacan.

  • Almanya avrupa devletleri yalan söylemiyor öylemi nasil mahlukatlarsuniz neymis Türk Devleti yalan söylüyormus Allah seni ve senin gibileri islah Etsin ozaman Türkiyede isminin yok oldugunu devlette Kaliningrad Oranien ehliyetini alin niye ugrasiyorsunuz bu gavurlarin Yüce Türk Devletini hasmedemedi icin böyle zorluklar yapiyorlar sizlerde bunlara canak tutuyorsunuz o zaman allköllü arac kullanmayacaksiniz götünüz zora düsünce Türkiyede ehliyet yapmasini biliyorsunuz

 7. Merhaba arkadaşlar. Adim Ayhan. Çifte vatandasligim var, ve 15.06.2016 tarihinde Almanya’ya geldim ve yaşadığım yere muhtarlığa kayidimi yaptırdım. Bu zamana kadar araç kullandim problemsiz. Arabamda cam film mi ve egzoz olduğu için durduruldum. Bir kağıt verdiler ve belli tarihe kadar arabayı yaptırıp polise gitmem söylendi. Dediklerini yaptım ve gittim. Araba da problem olmadığını dile getirdiler kullanabilicektim. Fakat ehliyetimin sol üst köşesinde Tr yazdığı için burada geçmediğini söylediler. Eu yazması gerekiyormuş. Ee şimdi ne olacak? Yeni ehliyete cikmam gerekiyormuş. Fahrschule 4adet fotoğraf ilk yardım kursu göz testi ve ehliyetimin tercümesini yaptırdıktan sonra sürücü kursuna kayıt oldum. 120eu civarı gitti şimdilik. Kursa kayıt 125eu. Sınava Türkçe girme imkânınız var. Material yani çalışmanız için verilen Türkçe CD 80eu. Bu 30 soruluk sınavı geçerseniz eğer hak kazanıyorsunuz sürüş eğitimi görmeye ve tekrar sınava girmeye. Bir gündüz sürüşü, bir gece sürüşü, birde park etme olarak sinavlarinizi geçtiğiniz zaman Alman ehliyetinize kavuşuyorsunuz. Fakat şöyle bir durum da var. Türk ehliyetinizin arkasında yer alan kullanabilirlik araclar yeni ehliyetinizde yer almiyor. Örneğin kamyon sürme hakkınız varsa Alman ehliyetinizde kamyon için ayriyeten çıkmanız gerekir. Bana ehliyet için kesilen fatura 700eu civarı. Savcılık kararıyla ceza gelecekmiş bakalım hayırlısı kaç eu gelir bilmiyorum. Almanya şimdi bana ehliyetsiz araba kullandım muamelesi yapıyor. Yazıklar olsun ki Türkiye’de verdiğimiz onca ehliyet emegini burada tekrar veriyoruz fazlasıyla. Resmen bir soygun bu. Bir de kanun da yer alan; Almanyaya Yeni Gelen Türk vatandaşlarına 6ay profesyonel sürücü gözüyle bakıyor olması da ilginç. Ne oldu da adam 6ay profesyonel di 6ay bitti ehliyetsiz kaldı. Kötü gercekten. Ceza geldikten sonra da sizleri bilgilendiricem. Bakalım hayırlısı.
  Saygılarımla

  • s.a kardeş ayni problem bendede var almanyada tir şöforuyum çifte vatandaşim ve benide polis durdurdu ehliyetimin geçersiz olduğunu söyledi ve işsiz kaldim o tur yazisi olduğu icin şimdi sosyale başvurdum bu hafta görüsmem var bakalim ne diycekler .

 8. selamlar italyada yasiyorum ve yeni tip ehliyet sahibiyim aynen buradada yeni tipler gecerli degil sosyal medyada grup olusturduk italyadaki turkler olarak yaklasik 150 kisiyiz suan magdur durumda olan ve her gecen gun artiyor

 9. Avrupasınında ehliyetinin de….. Tr ehliyetimi Avusturya ehliyetine değiştirmek için kayıt oldum 11 yıllık TR ehliyetim var 3 defadır direksiyon sınavından bırakıyorlar her defasında bir şey söylüyorlar küfürü bastım çıktım

 10. Ben almanyada yasiyom adamlar bizim ehliyete Cop diyor sinavda kılık yapiyolar adamlar bizim ülkede istedikleri gibi arac kulaniyo burada gelip sizin ulke de ben kulaniyorum benim ehliyetim her ulkede gecerli deyip dalga geciyorlar hak hukuk bunun neresin de gel birde sen soyle herkez hak hukuk der icrata gelince yok boyle dunya der zenginin parasi var istedigini yapar fakirede boyle herkez ustune biner

  • Yabancı ehliyeti birsi Alman, İngiliz fark etmez, kendi ehliyeti ile Türkiye’de, En fazla altı ay kullanabilir.
   Kânun Türkiye içinde aynı

 11. Almanya kanunen kabul etmesi gerektiği halde , kabul etmiyor . Birçok Ab ülkesi koşulsuz ve sınavsız kendi ehliyetleriyle değiştiriyor . Fakar Almanya değiştirmiyor , Türkiye bastırabilecek ağırlıkta değil . En garantisini yapıp sürücü kursuna 800/1000€ gibi mebla bayılmak . Sınava çalışıp gerçekten tüm ülkelerde geçerli olan alman ehliyetini almak . Türkiye yi sallayan yok !!!

 12. Merhaba ben tr deMerhaba ben tr de yaşıyorum 1995 yıl indan beri almanya başta olmak üzere avrupa ülkelerine tr plakalı tır ile taşımacılık yapıyordum 2015 yılına kadar aralıksız 2000 yılında almanya köln sehiri yakınlarında a4 otoyolunda yoldan çıkarak tarlaya girdim uykusuzluk sebebiyet ile polis ehliyetimi 6 ay el koyduğunu söyledi süresi dolduğunda ehliyetimi tr deki adresime yolladılar bende 2 yıl sonra tekrar almanyaya tasimacilik yapmaya basladim 2013 yilinda munih de bir otomobile çarptım küçük bir hasardı polis rapor yazdı bana hiç bir evrak vermedi yabancılar polis merkezinin adresini verdi bir tek ben önemsemedim küçük bir çizik vardı otomobilde işime devam ettim ta ki 2015 yılına kadar beni mahkeme yapmışlar haberim yok 2015 yılında yol kontrolünde ehliyetimin geçersiz olduğunu aracımı kullanamayacağımi söylediler ve bir işim verdiler derdini bu kişi ile hallet dediler firmam bir avukat tuttu benim için süreç başladı bir yıl sonra mahkemeye çağırdılar tr den kalktım almana mahkemeye geldim savcı hapse atmak istedi hakim ile özel görüştüler sonra serbest bıraktılar ehliyetsiz araç kullanmaktan mahkeme olmuşum ben hakime sordum artık araç kullana bilirmiyim diye hayır dedi ehliyet dairesinden izin alacaksın dedi ben turkiyeme döndüm avukatım ehliyetimin orjinalini istedi gönderdim almanyaya ehliyetimde yeni çıkanlardan di avrupaya uyumlu olanlardan fakat bu ehliyeti kabul etmediler benden almanyada alman bir doktordan psikolojik rapor istedi ler ben tabi bu arada tam net bilmiyorum ama 6 bin 7 bin euro gibi cezalar avukat paralari masraflarim olduğu icin pilim bitti almana gidemedim psikolojik rapor almaya daha sonra avukatim bir daha sordurdum turkiyeden alayim raporunu diye onlarda olmaz ama avrupa birligi uye ulkelerden birinden ala bilecegimi soylediler turkiye yi kabul etmiyorlar bende borc harc buldum munihteki avukatla beraber munih de bir ehliyet ci psikoloji den randevu aldik gittim 3 test yaptılar 1 fiziki 2 bilgisayar 3 sözel hepsini başarılı bir şekilde geçtim en son bana doktor şunu sordu buraya gelmeden ne gibi hazırlık yaptın dedi bende turkiyeden kalktım buraya geldim dedim doktor buraya gelmeden hazırlık kurslarına katılmam gerektiğini ondan sonra gelmeliydin diyerek 600ero doktor 280ero tercüman parası ni alarak beni gönderdi ben de almanyaya bir daha gitmeme kararı aldım fakat 25 sene bu mesleği yaptığım için başka bir iş yapamıyorum acaba bizim yeni ehliyetler ı almanya tanırsa gidebilir miyim bilgisi olan lütfen yardımcı olurmu teşekkkür ederim not bu süreç yaklaşık 4 senedir devam ediyor almanya konsolosu 4 senedir bana herbiri senelik olmak üzere ehliyetimin orjinali ni de gönderiyorum bana şoför vizesi veriyor
  yaşıyorum 1995 yıl indan beri almanya başta olmak üzere avrupa ülkelerine tr plakalı tır ile taşımacılık yapıyordum 2015 yılına kadar aralıksız 2000 yılında almanya köln sehiri yakınlarında a4 otoyolunda yoldan çıkarak tarlaya girdim uykusuzluk sebebiyet ile polis ehliyetimi 6 ay el koyduğunu söyledi süresi dolduğunda ehliyetimi tr deki adresime yolladılar bende 2 yıl sonra tekrar almanyaya tasimacilik yapmaya basladim 2013 yilinda munih de bir otomobile çarptım küçük bir hasardı polis rapor yazdı bana hiç bir evrak vermedi yabancılar polis merkezinin adresini verdi bir tek ben önemsemedim küçük bir çizik vardı otomobilde işime devam ettim ta ki 2015 yılına kadar beni mahkeme yapmışlar haberim yok 2015 yılında yol kontrolünde ehliyetimin geçersiz olduğunu aracımı kullanamayacağımi söylediler ve bir işim verdiler derdini bu kişi ile hallet dediler firmam bir avukat tuttu benim için süreç başladı bir yıl sonra mahkemeye çağırdılar tr den kalktım almana mahkemeye geldim savcı hapse atmak istedi hakim ile özel görüştüler sonra serbest bıraktılar ehliyetsiz araç kullanmaktan mahkeme olmuşum ben hakime sordum artık araç kullana bilirmiyim diye hayır dedi ehliyet dairesinden izin alacaksın dedi ben turkiyeme döndüm avukatım ehliyetimin orjinalini istedi gönderdim almanyaya ehliyetimde yeni çıkanlardan di avrupaya uyumlu olanlardan fakat bu ehliyeti kabul etmediler benden almanyada alman bir doktordan psikolojik rapor istedi ler ben tabi bu arada tam net bilmiyorum ama 6 bin 7 bin euro gibi cezalar avukat paralari masraflarim olduğu icin pilim bitti almana gidemedim psikolojik rapor almaya daha sonra avukatim bir daha sordurdum turkiyeden alayim raporunu diye onlarda olmaz ama avrupa birligi uye ulkelerden birinden ala bilecegimi soylediler turkiye yi kabul etmiyorlar bende borc harc buldum munihteki avukatla beraber munih de bir ehliyet ci psikoloji den randevu aldik gittim 3 test yaptılar 1 fiziki 2 bilgisayar 3 sözel hepsini başarılı bir şekilde geçtim en son bana doktor şunu sordu buraya gelmeden ne gibi hazırlık yaptın dedi bende turkiyeden kalktım buraya geldim dedim doktor buraya gelmeden hazırlık kurslarına katılmam gerektiğini ondan sonra gelmeliydin diyerek 600ero doktor 280ero tercüman parası ni alarak beni gönderdi ben de almanyaya bir daha gitmeme kararı aldım fakat 25 sene bu mesleği yaptığım için başka bir iş yapamıyorum acaba bizim yeni ehliyetler ı almanya tanırsa gidebilir miyim bilgisi olan lütfen yardımcı olurmu teşekkkür ederim not bu süreç yaklaşık 4 senedir devam ediyor almanya konsolosu 4 senedir bana herbiri senelik olmak üzere ehliyetimin orjinali ni de gönderiyorum bana şoför vizesi veriyor

 13. Arkadaşlar Türkiye’den alınan ehliyetlerin nasıl alındığını, çoğunlukla kurallara uyulmudağını hepimizin malumu olduğu kadar Alman yetkili mercilerin de bilgisi dahilinde. Türkiye’den bin bir türlü işlemlerden geçerek ehliyetimi aldım veryansınların hiç bir anlamı yok. Ayrıca çok da anlamsız.
  Almanlar istisnalar haricinde 7’den 70’e kurallara uyan insanlar. Bir kurala uymayan görürseniz muhtemelen saygı kültürünü içselleştirememiş ve kendini “üstün insan” diye nitelendiren bir varlıktır. Naçizane bir tavsiye Almanya’da kurallara uyarak araba sürmenin keyfini çıkarın derim.
  1. Türk ehliyetleri 6 ay süreyle geçerli. Aksi halde kesinlikle geçerli değil.
  2. Özellikle Türkler için önemsiz olabilecek küçük kazalar Almanlar için çok önemli. Önem vermez kaza mahalini terk ederseniz -kimse görmeden sıvışayım düşüncesi de buna dahildir- sizi bulurlarsa yaptırım şiddeti artar. Ayrıca görgü şahitleri sizi rapor etmekten onur duyacaktır.
  3. Almanya’da aklınıza gelebilecek her şeyin sigortası var. Ve mallarına önem veren insanlar.

 14. Aslında şöyle bi durum var yorumları okudum Almanya vergi almayı seviyor bildiğim kadarı türkiye’den gelen yada başka ülkeden gelen ehliyeti kabul etmiyorsunuz insanlar zordurumda kalıyor. Ama belirli süre sonra alısip arac alma planindan vazgeciyor bu durumda hem vergi kaybi hem sigorta kaybi almanya icin diye bilgilendirilse yada soylense bence vazgeçerler ehliyeti olanin araca da ihtiyaci vardir almanyaninda vergiye durum tersi olsa hekes arac alir

 15. Aslında şöyle bi durum var yorumları türkiye’den gelen yada başka ülkeden gelen ehliyeti kabul etmiyorsunuz insanlar zordurumda kalıyor. Ama belirli süre sonra alısip arac alma planindan vazgeciyor bu durumda hem vergi kaybi hem sigorta kaybi almanya icin diye bilgilendirilse yada soylense bence vazgeçerler ehliyeti olanin araca da ihtiyaci vardir almanyaninda vergiye durum tersi olsa hekes arac alir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz