Çocukla seyahat etmenin ne kadar zor olduğunu ancak çocukla seyahat eden bilir. Burada zor dediğimde aklınıza gelen yanınızda sürekli ağlayıp bağıran bir çocuk imajı olmasın. Bilakis, tüm aile fertlerinin bir arada olduğu seyahatlerin tadı başka hiçbir şeyde yok. Zor olan kısım, önceden detaylı planlar yapmak, ortak zevk alabileceğiniz aktiviteler belirlemek (‘bir gidelim de orada bakarız’ mantığı burada ilk terk edilmesi gereken şey), gideceğiniz restoranı, kalacağınız oteli çocuk açısından değerlendirmek, yanınıza bir ekstra büyük valiz ve ufaklığın yaşına göre puset almak ve evinize dönene kadar hiçbir şeyi orada burada unutmamaya çalışmak. Daha da sayardım ama hevesinizi kaçırmak istemem!

Teksas, bu anlamda ideal bir seyahat destinasyonu. Yakın değil evet, ama direkt uçuş olduğu için (THY’nin İstanbul-Houston seferleri var) yanınıza yeterince oyuncak, dergi, kitap, tablet aldığınızda yolculuk kolay geçiyor.

Teksas Gezisi Hakkında Tavsiyeler

İlk ve en önemli kural: Araba kiralamak

Toplu taşımayı unutun, yok denecek kadar az, şehirler arasında ise tren yok, en iyi ulaşım yine araba. Benzin ise sudan ucuz.

Houston havaalanında araba kiralarken en ekonomi boy taşıt seçseniz dahi sizi dev gibi bir cip veya truck bekliyor olabilir. Listelerindeki en küçük araba genellikle Toyota Corolla veya dengi oluyor, bu ise çoğu zaman ellerinde olmadığından aynı fiyata bir boy büyüğünü veriyorlar. Teksas’a hoşgeldiniz! Burada her şey büyük. Tüm eşyalarınızı arabaya rahatça yerleştirip yola çıkabilirsiniz.

Teksas’ta Gezilecek Yerler

Amerika’nın birçok başkanını da çıkartan bu eyaletinin gezilip görülmesi gereken 4 önemli şehri var. Bunlar: Houston, Dallas, Austin ve San Antonio

Houston Gezilecek Yerler

Turistik açıdan çok cazip bir şehir değil, ancak NASA‘yı ziyaret etmeden olmaz. Çocuklar için eğlenceli aktivitelerin yanı sıra gerçek uzay mekikleri ve hatta dokunabileceğiniz bir parça ay taşı bile mevcut. Astronotlarla karşılaşma, tanışma imkanınız bile var.

Baştan söyleyelim, yerçekimsiz oda gibi bir şey beklemeyin, zira öyle bir teknoloji yok; astronotlar eğitimlerini su dolu havuzda gerçekleştiriyor.

Eğer çağdaş sanata meraklıysanız buraya kadar gelmişken Rothko Chapel‘e de muhakkak uğrayın.

Dallas (Teksas Çocukla Seyahat Rehberi)
Dallas

Dallas Gezilecek Yerler

Aklınıza gelenden başlayalım; meşhur dizinin geçtiği Southfork Ranch. Bugün bir müze gibi gezilebiliyor çiftlik ama gitmeden şunu bilmenizde fayda var, burası yalnızca dış çekimler için kullanılmış. İç çekimler stüdyoda yapılmış. Düşündüğünüzden de çok daha ufak.

Dallas Arboretum (Teksas Çocukla Seyahat Rehberi)
Dallas Arboretum

White Rock Lake civarı ve Dallas Arboretum doğayla haşır neşir olup piknik yapmak için mükemmel. Dallas Museum of Art pek çok tarzda onlarca sanat eseri barındıran güzel bir müze. Perot Museum of Nature and Science ise özellikle çocukların çok ilgisini çeken ve içinde Teksas’ta bulunmuş bir dinozor iskeletinin sergilendiği yeni bir müze. Tarihe meraklı olanların ise asla kaçırmaması gereken yer Sixth Floor Museum. John F. Kennedy süikastinin gerçekleştiği yerde, Oswald’ın ateş ettiği binada bulnuyor. Müzenin neyle ilgili olduğunu anlatmama gerek yok herhalde?

Medieval Times, Dallas’ta çocukların en sevdiği etkinliklerden biri. Bir ortaçağ şatosunda, elinizdeki tavuk budunu kemirirken atlı şövalyelerin gösterilerini izliyorsunuz.

Şehir spor bakımından da çok zengin, Cowboys, Rangers, Mavericks ve Stars maçlarını burada oynuyor.

Forth Worth (Teksas Çocukla Seyahat Rehberi)
Forth Worth
Forth Worth

Dallas’a kadar gelmişken, yaklaşık 45 dakika uzaklıktaki Fort Worth‘e mutlaka yolunuzu düşürün. Teksas denince kafanızda canlanan imaj var ya, işte onu burada bulacaksınız. Honky Tonk, rodeo, kovboylar, sığırlar… Burayı ziyaret etmeden Teksas’ı gördük demeyin. Fort Worth’deki hayvanat bahçesi de görülmeye değer. Hayvanlar küçücük kafeslere tıkılmış değil, doğal ortamlarına çok yakın, iyi koşullarda yaşıyorlar.

Austin Gezilecek Yerler

Texas Üniversitesi’nin büyük bölümünün burada olması sebebiyle eyaletteki en genç ve en hipster şehir. Barları, food truck’ları, canlı müzik mekanları, vintage dükkanları meşhur. Eyaletin başkenti olduğu için State Capitol binası burada, ziyarete açık. Ayrıca bir de eyalet müzesi var.

State Capitol

Şehrin yeme-içme dünyası da çok zengin. Merkezden birkaç saat uzaklıktaki Salt Lick, ülkenin belki de en iyi barbeküsünü yapıyor. Brisket, mutlaka denenmesi gereken lezzetlerden.

San Antonio Gezilecek Yerler

Riverwalk

Eyalette Meksika havasını en iyi hissedeceğiniz şehir. Nehir (Riverwalk) etrafındaki restoranlar ve meşhur Alamo Kalesi şehrin en cazibe merkezleri. Sezonda geldiyseniz geçen son şampiyon Spurs’ün bir maçına da gidebilirsiniz. Alışveriş yapmak niyetindeyseniz eyaletin en büyük outlet’i San Marco’ya bir tam gün ayırabilirsiniz., San Antonio ile Austin’in ortasında yer alıyor. Outlet’in içindeki Johnny Rockets’ın hamburgerleri alışveriş maratonundan sonra ödül gibi gelecek.

Alamo Kalesi

San Antonio’da geyikler evlerin bahçelerine kadar giriyor. Doğa ile bu kadar iç içe bir şehir

Burayı da atlamayın: Fredericksburg, Austin ile San Antonio’nun arasında yer alan (ama yolunuzu biraz uzatmanız gerekiyor), küçük bir Alman şehri. Almanca tabelaları, bira ve sosisçileriyle küçük bir Almanya gibi, görmeye değer.

Teksas’a Ne Zaman Gidilir?

Teksas’ın ideal zamanı bahar ayları, özellikle de sonbahar. Yazın kavurucu sıcak oluyor, kışınsa kuzey eyaletleriyle kıyaslanacak kadar değilse de epey soğuk.

Yazar Hakkında: Çimen Uzsoy G.

Galatasaray Üniversitesi Felsefe Bölümü’nü bitirdikten sonra Time Out İstanbul’da önce editörlük, ardından yazı işleri müdürlüğü yaptı. 2011’de her şeyi bırakıp iki yıllığına Teksas’a yerleşti. Türkiye’ye döndükten sonra Elif Eren Altinarik ile modern annenin rehberi milk & latte’yi kurdu.
www.milknlatte.com
milknlatte@gmail.com

1 Yorum

  1. Harika bir yazi, elinize saglik. Austin – Texas’da 5,5 sene cok keyifli bir donem gecirdik, kucuk cocuklu aileler icin de harika bir yer. Ayrica Central Market Cooking School cok iyi – hala orada Turk yemekleri dersi veriyorum – keyifli bir yer. Selamlar, Ozlem

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz