Vizesiz ülkeler arasında Türkiye’de en çok ilgi görenlerin başında Tayland geliyor. Bunda her daim güzel mevsim, eşsiz plajlar, Tayland gece hayatı ve ucuz fiyatların payı büyük. Tayland’da gezilecek yerler arasında ise ilk akla gelen yerlerden biri de Koh Phi Phi Adası oluyor.

Dünyanın en güzel tropik adalarından olarak kabul edilen Koh Phi Phi adası, aslında Krabi açıklarında bulunan iki adet adadan oluşuyor: Koh Phi Phi Don ve Koh Phi Phi Leh. Koh Phi Phi aslında Andaman Denizi ve Phuket arasından bulunan takımadalara verilen ad oluyor. Ko Phi Phi Don ve Ko Phi Phi Lee isimlerinde adalar Krabi vilayetine bağlılar. Ko Phi Phi Don daha büyük olan ve Krabi’nin yerleşime açık adalarından. Ko Phi Phi Lee ise sadece günübirlik turlar ile ziyaret edilebiliyor. Phi Phi adalarına Krabi veya Phuket’ten feribotla ulaşılabiliyor.

instagram hesabımı takip edin –> @cokgezenadam

Tayland Koh Phi Phi Adaları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Tayland, Türk vatandaşlarından vize istemediği için Koh Phi Phi Adası’na vize derdi olmadan ulaşabiliyorsunuz. Sadece ucuz uçak bileti için pusuya yatmanız ve doğru zamanda bileti almanız gerekiyor. Tayland seyahatleri esnasında en önemli masraf kalemi genelde uçak bileti oluyor. Ama eskiden anlatıldığı kadar da ucuz değil. Her şeyi bedavaya almayı da beklemeyin. Malum turistler geldikçe fiyatlar zamanla artıyor. Ülkenin para birimi baht. 1 TL=9,3 Baht ediyor.

Doksanlı yılların ortalarına kadar sadece az sayıda maceraperest turistin ziyaret ettiği fazla gelişmemiş bir ada olan Koh Phi Phi Don, Leonardo Di Caprio‘nun başrol oynadığı ünlü The Beach filminin gösterime girmesinden sonra Tayland’ın en önemli turizm merkezlerinden biri haline gelmiş. Fakat bu hareketlilik fazla uzun sürmemiş. Hatırlarsanız 2004 yılındaki tsunamide Phi Phi kelimenin tam anlamıyla yerle bir olmuştu. Tayland’da bu büyük felaket sırasında en çok zarar gören yer olarak hafızalara geçen Phi Phi, aradan geçen süreden sonra tekrar eski ihtişamlı günlerine döndü ve de turistler eskisi gibi buraya tekrar ilgi göstermeye başladılar. Bugün Tayland’da gezilecek yerler arasında ilk akla gelen yerlerden biri burası oluyor.

Koh Phi Phi adası, aslında Krabi açıklarında bulunan iki adet adadan oluşuyor: Koh Phi Phi Don ve Koh Phi Phi Leh

Phi Phi Adaları hiç şüphesiz dünyanın en güzel adalarından biri. Dünya çapında birçok film çekiminde kullanılmış. Özellikle, Phi Phi Adaları’ndan biri olan Ko Phi Phi Le Adası’nın Maya Koyu, oldukça ünlü. Bu kadar bilinmesine ve tanınmasına rağmen hala çok güzel, gizemli ve bozulmamış. Phi Phi Adaları, bereketli gür ormanları, kayalıkları, şelaleleri ve turkuaz suları ile rüya gibi bir coğrafya. Phi Phi Adaları’nın doğal güzelliği tartışmasız olmasına rağmen, gelişmemiş ve geride kalmış değil.

Koh Phi Phi’ye Ne Zaman Gidilir?

Dünyada plaj güzeli yarışması olsa, ilk adaylar Koh Phi Phi adasında bulunan plajlar olurdu sanırım. Dört mevsim hava sıcaklığı hemen hemen aynı olup, tatil için gidilebilecek kaç yer var dünyada? Hem kış aylarında hem de yazın yaz mevsimini yaşayabileceğiniz nadir yerlerden biri Güneydoğu Asya. Ülkenin genel sıcaklığı yıl boyunca 30 derece civarlarında. Tropikal iklime sahip olan ülkeye yaz ve kış demeden dünyanın her yerinden turistler akın ediyor. Mavi ve yeşilin her tonunu burada görebilirsiniz. Doğa ve deniz tutkunları için dünyada gidilebilecek en güzel yerlerinden biri burası diyebilirim.

Koh Phi Phi Adası Nasıl Gezilir?

Phuket adasında Andaman Denizini keşfetmek için sabah erken saatlerde Ko Phi Phi bölgesine doğru yola koyuluyoruz. Phuket’te merkezde adalara günü birlik turlar düzenleyen birçok acente bulunuyor.

Koh Phi Phi’de birçok adayı görmenin tek yolu paket tur satın almak oluyor

Biz buradan paket bir tur satın aldık. Neden tur almalısınız çünkü birçok adayı gezmenin tek yolu bu olduğu için. Bu turlar ya tam gün ya da yarım gün olarak düzenleniyor benim tavsiyem tam gün olanı almanız ki akşam güneş batımını da görebilesiniz. Bu turlar yaklaşık dokuz farklı noktaya gidiyor. Bunlardan dört tanesi ada ve çoğunluğu plaj oluyor. Kimi zaman lagunalara ve koylara gidip mola veriyor bu sırada denize girme şansınız oluyor.

Koh Phi Phi Adası’nda Görülecek Yerler

Sabah dokuz civarı bindiğimiz botumuzla yaklaşık bir saatlik yolculuktan sonra adaya varıyoruz. Yerleşime açık olan ana ada Koh Phi Phi Don’da manzara ve şnorkel noktaları gibi çeşitli doğal güzellikler bulunuyor. Don Adası turistlerin konakladığı en önemli adalardan. Bununla birlikte, Koh Phi Phi, Koh Phi Phi Le, Bambu adası, Koh Bida Nai, Koh Bida Nok en ünlü adaları arasında yer alıyor.

Adalara yavaş yavaş varmaya başladığımızda, girintili çıkıntılı kıyılarda ilerlerken, bir sonraki dönemeçte sizi nasıl bir manzaranın beklediğini hayal bile edemiyorsunuz. Gökyüzü ve deniz bir olmuş, mavi ve yeşilin her tonunu gözler önüne seriyor. Binlerce yıldır denizin dalgalarıyla oluşmuş kireç taşı, bu bölgenin kendine has görüntüsünü oluşturmuş. Etrafta gördüğünüz sadece, alabildiğine yüksek kayalarla çevrili mavi ve beyaz sular, rengârenk balıklar, zümrüt yeşili bitki örtüsü ve dinginlik.

Viking Mağarası

Yolda gördüğümüz Phi Phi Leh Adası üzerindeki olan( Tham Phaya Naak) “Viking mağarası“’ beni çok etkiledi. Koh Phi Phi Leh ‘de en önemli yerlerden biri. Vikingliler tarafından kullanıldığı söylenen bu mağara, daha sonraları korsanların çaldıkları hazinelerini sakladıkları yer olmuş. Mağara içerisinde antik boyalarla boyanmış duvar resimleri bulunmaktaymış, ayrıca Çinli balıkçıların 400 yıl önce yaptıkları bazı çizimlerde bulunuyormuş. Viking mağarası “Bird Nest’’ denilen yani bir tür kuş yuvalarıyla da ünlü. Çin mutfağı yemeği kuş yuvası çorbanın yapımında kullanılan malzemelerin toplanmasında da kullanılıyormuş.

Smilan Islands (Smilan Adası)

Durduğumuz bir ada da mercanların, olağan üstü renkteki balıkların bulunduğu denize şnorkellerimizi alarak kendinizi attık denize. Bu on beş dakikalık dalış, sadece yerin üstünde bir cennetin var olduğuna değil yerin altında da bir cennet olduğunu hatırlattı. Diğer bir cennet adamız ise “Smilan İslands” idi. Burada bol bol denize girip ayrıca ve mercanları görmek için dalma şansımız oldu. Kristal mavi renginde ki denizi, beyaz mercanları ve yine bembeyaz kumlu plajları insanı kendinden alıveriyordu.

Burası Tayland’ın en önemli dalış merkezlerinden birisi olduğu için, National Geographic Dergisi tarafından da onaylanmış ve dünyanın en iyi 10 dalış merkezi listesine girmiş. Adanın arka tarafında, daldığımda mercanların güzelliğini, suyun maviliğini görmek yetmiyor sanki insana. Denizin dibine kadar uzanan kocaman granit kayalar çevresinde ki mercanlar ve bunları evi yapan deniz canlıları çok hoş bir görüntü veriyordu. Ben dalış yapmak istemiyorum derseniz, adanın ön tarafında bulunan kumluk yerde denize girebilirsiniz. Fakat ada da konaklama bulunmuyor. Buradan ayrılıp o çok meşhur olan maymunları görmek için tekrar yola koyulduk.

Maymun Adası


Maymun Adası ya da maymun plajı, denince aslında tek bir plaj yok. Adada maymunları görebileceğiniz birçok yer bulunuyor. Biz teknemizle giderken, gördüğümüz bir adada durup maymunları görme şansımız olmuştu. Maymunlar pek insancıl sayılmazlar, çok yaklaşmamak gerekiyor. Öğrendiğime göre, çok yaklaşan insanları ısırdıkları bile varmış. Bu yüzden sadece beslemenizi öneririm. Muza bayılıyorlar izlediğiniz üzere. Ayrıca biz birine Cola ikram ettik, hiç hayır demeden elimizden aldı, lıkır lıkır içemeye başladı. Yani her şeyi yeyip içebiliyorlar, anlayacağınıza yemek seçmiyorlar.

Koh Phi Phi Leh Adası

Teknemize binip, tekrar yol almaya başladığımızda, heyecan biraz artmıştı sanki. Büyük kayaların arasından hızlıca geçip, uzaktan sahili gördüğümde The Beach filminin sahneleri gözümün önündeydi. Her ne kadar daha sonra Taylandlılar burada film çekildikten sonra buranın doğasının bozulduğunu iddia ederek yapımcılara dava açsalar da, burada ki huzur, deniz ve renk hiç bir değişikliğe uğramamış gibi. Burası ünlü Koh Phi Phi Leh Adası adıyla geçmekte ve konaklamaya açık değil. Adaya sadece günü birlik turlar ile Koh Phi Phi Don’dan ulaşabiliyor.

Maya Beach

Her iki tarafını kaplamış dağların arasında kalan Maya Beach’de hem beyaz bir kumsal ve mercanlarla karşılaşıyorsunuz. Turistlerin günü birlik tercih ettiği bir yer olduğu için oldukça kalabalık. Ama her zaman gelmeye değer. Kristal renkli sular size bambaşka duygular yaşatıyor.

Ada da konaklama yapılamıyor, yemek yiyebileceğiniz bir yer de yok maalesef. Adada ne yenir derseniz; bol bol Hindistan cevizi diyebilirim. Yemek adada söz konusu değil. Zaten doğası bir kafe ya da benzeri bir şeyi kaldıramaz diye düşünüyorum. Günü birlik turlarla buraya gelindiği için, uğradığınız diğer adalarda yemeğinizi yiyebiliyorsunuz. Bu da uğradığımız bir ada da ki yemeklerden birisi noodle. Fakat yemek yediğimiz yer de ki yemekler gayet başarılıydı. Adanın arka tarafı, ormanlık. Gerçekten ilk gördüğümde bir film platosuna benziyor kadar saf, temiz ve doğal ki. Denizi ayrı duygular yaşattırıyor, ormanı ise ayrı bir dinginlik veriyor insana. Her ikisi birden olunca bambaşka bir insan olup çıkıveriyorsunuz.

Koh Phi Phi’de Yapılacaklar Şeyler

Tayland Koh Phi Phi Adası gezilecek yerler 1

Koh Phi Phi’ye geldiğinizde bu adaları gezmenizi şiddetle tavsiye ederim. Çektiğiniz fotoğraflara daha sonra tekrar tekrar bakıp o anları yaşamaya devam ediyorsunuz. Ayrıca buralara gelmişken bunları yapmadan dönmeyin;

Koh Phi Phi’de Dalış ve Şnorkel: Dünyanın en iyi dalış yerlerinden birisi ve aralık-mayıs aylarında suyun berraklığının ileri derecede olduğu söyleniyor.

Koh Phi Phi’de tekne turları: Hem longtail hem de hem de sürat tekneleriyle Phi Phi adaları ve etrafında çeşitli turlar düzenleniyor. Yarım günlük longtail ücreti yaklaşık 800 baht (86 TL), sürat tekneleri ile yapılan ise 2400 baht (258 TL) civarında. Şnorkel turları 600-2400 baht (65TL-258 TL) arasında değişiyor.

Koh Phi Phi’de Kano: Bölgeyi gezmek için en iyi yollardan biriside kano kiralamak.

Koh Phi Phi’de Masaj ve Spa: Hemen hemen tüm Koh Phi Phi plajlarında Tay masajı yaptırmak mümkün.

Yazar Hakkında: Nazan Şenol

 

İstanbul Bilgi Üniversitesi İşletme bölümünü bitirdi. Son yıllarda ki sanata ve kültüre olan merakından tekrar üniversiteye başlayıp İstanbul Üniversitesi’nde Kültürel Miras okumaya karar verdi. Uzun yıllar şirketlerde pazarlama ve iş geliştirme bölümlerinde çalıştı. Çalışırken her bulduğu tatilde seyahat etme şansı buldu ve sonunda 2012 yılında deneyimlerini paylaşmak için bir blog kurdu. Açmasının asıl amacı gezmeyi, kültüre sanata ilgi duyan, yeni yerler, yeni bilgiler edinmek isteyen meraklılar için seyahatlerinde yol gösterici bilgiler vermeyi kendine amaç edindi. Seyahatin insanın kalbini açma ve zihnini aydınlatma gücü, bilinmeyene duyulan endişe ve nefreti bertaraf etme özelliğine dair bitmez tükenmez bir inanç olduğuna inananlardan.

Mail: nazansenol@gmail.com
Instagram: @nazansenol

2 YORUMLAR

    • Yazıyı yazan arkadaşım gideli 1 ya da 2 sene olmuş olması lazım. Ancak bazen gelgit ya da dalga durumuna göre birçok güzel sahil pislik içerisinde kalabiliyor. Benzer durumu Fransa sahillerinde de, Zanzibar’da da yaşadım. Ama daha yeni orada olan bir arkadaşımın fotoğrafların baktığımda çok da kirli gözükmüyordu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz