Cenova’daki ilk günümüzün ardından demir alma zamanı gelmişti. (Bu ilk günümüzü merak edenler bu linki de tıklayarak yazımızı okuyabilirler) MSC Fantasia ile akşam 5’te balkonlu odamızdan Cenova limanına el sallayarak ayrıldıktan sonra sabah 11 sularında Napoli’ye ulaştık. Aslında Kristof Kolomb’un şehrinden onun yolundan gidiyormuşuz hissini verdi Napoli’ye ulaşmamız. Kolomb da 1470’li yıllarda dönemim İspanya Kralı’nın Napoli Krallığı’nı fethetme girişiminde yer almıştı. Her ne kadar Kolomb’un seferi başarısız olsa da bizim seferimiz oldukça başarılı ve konforlu bir şekilde gerçekleşti.

Adını Yunan medeniyetlerinden alan şehrin orijinal adı Neapoli yani Yeni Şehir imiş. Bu isim zamanla Napoli olarak değişir. İtalya’nın nüfus olarak en büyük üçüncü şehri olan Napoli güney İtalya’nın ise en büyüğü. Şehrin gelir kaynakları daha çok turizm ve tarım. Sanayi olarak ise pek de gelişmiş bir şehir olduğu söylenemez. Napoli Limanı şehrin tarihi merkezine oldukça yakın. Gemiden inip doğrudan şehri gezmeye başlayabiliyorsunuz. Ancak zamanınız çok uzun olmadığı için gezi planınızı çok iyi yapmanız gerekiyor. Zira şehirde gezilmesi gereken yerlerin hepsini görmek için bir gün kesinlikle yeterli değil. Bu yüzden dolayı birkaç alternatiften birini seçmeniz gerekiyor. Capri adası, Pompei ve Sorento şehirde görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Sorento’da Görülmesi Gereken Yerler

Biz bu sefer Sorento’yu ziyaret ettik. Sorento, turunç bahçeleri, zeytin ağaçlarıyla dolu çok güzel manzaraya sahip bir şirin Napoli kasabası. Merkeze bir saat araba mesafesindeki bu kasabada turunuza Tasso meydanından başlayabilirsiniz. Kasabanın ufak dar sokaklarında kaybolup sonra IV. yüzyıldan kalma Sedil Dominova’ya ulaşabilirsiniz. Eşsiz manzarasıyla San Francesco Kilisesi de Sorento’da görülmeden ayrılmaması gereken bir yer.

Bu gezi esnasında karnınız acıktığında ise pizzanın doğduğu yerde pizza yemeden olmaz. Dünyada ilk pizza Kraliçe Margarita için Napoli’de yapılır. Domates sos, mozerella ve fesleğen ile yapılan bu pizzaya da Kraliçe’nin adı konur. Pizzada kullanılan malzemelerin de yıllar sonra İtalya’nın bayrağının renklerini oluşturması ayrıca manidar.

Burada de turumuz biz farkına bile varmadan bitti. Akşam 19.30’da gemimiz limanı terk ederek Sicilya adasına doğru yol almaya başladı. Yolculuğun devamı 3. günkü serüvenimiz olan Sicilya yazım için bu linki tıklayabilirsiniz.

Dean Martin’in güzel sesinden “in Napoli” şarkısı Napoli görüntüleri eşliğinde

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz