Haftasonu havalar güzel olduğunda İstanbul’dan araba ile kaçmak gibisi yok. İstanbul‘a yakın yerler denince de akla ilk gelen yerlerin başında Bursa geliyor. Zira hem yeni yapılan Osman Gazi Köprüsü hem de rekabet sonrası ucuzlayan feribot seferleri ile Bursa artık İstanbul’a çok daha yakın. Ayrıca Bursa’da gezilecek ve görülecek yerler oldukça fazla. Bunlardan bir tanesi de tarihi Misi Köyü.

Misi ya da bugünkü adı ile Gümüştepe Mahallesi Bursa’nın Nilüfer İlçesi’nde Bursa’dan yaklaşık 12 km uzaklıkta oldukça içinden dere geçen şirin bir köy. Köyün oldukça renkli mimarisi bile tek başına köyü gezmeniz için bir sebep olabilir. Misi Köyü gezilecek ve görülecek yerler anlamında haftasonu gezginleri için oldukça cazip bir destinasyon.

instagram hesabımı takip edin –> @cokgezenadam

Misi Köyü Hakkında

Köyün kuruluşu M.S. 183’e dayanıyor. Alex adlı bir keşiş ve yanındaki 85 Hıristiyan, o zamanki adı ile Mysia‘a yerleşiyor. Köy İncil konsüllerinin yapıldığı bir yer olduğu için Hırıstiyanlar için ayrı bir öneme sahip. Ayrıca köyde yer aldığı söylenen Kavacık Sultan Yatırı‘nın da müslümanlar için önemli olduğu söyleniyor. İşin ilginç yanı ise kimmiş bu Kavacık Sultan diye araştırdığımda kendisinin Bursa’nın fethi öncesi kendisine saldıran 15 Bizans askeri öldürdüğü rivayet edilen baciyan-i rumlardan bir kadın olduğunu öğrendim. Bu açıdan köyün müslümanlar için önemi konusunda ben pek bağlantı kuramadım.

Misi her ne kadar eski bir Rum Köyü olsa da mimari açıdan Osmanlı izleri görülüyor. Klasik ahşap evler Osmanlı’da sıkça görülürdü. Safranbolu evleri ya da Topkapı Sarayı yanındaki Soğukçeşme Sokak’taki ahşap evler bu mimarinin en bilinen örnekleri. Misi köyünde bu ahşap evler bir renk cümbüşü içerindeler. Köy 1989 yılında kentsel sit alanı ilan edilerek koruma altına alınmış. Bugün birçok yapı restore edilerek köyün orijinalliği korunmaya çalışılıyor.

Misi Köyü gezisi için yarım gün bence yeterli bir süre. Sonrasında Bursa’da gezilecek başka yerleri de keşfe çıkabilirsiniz. Biz Bursa’nın meşhur Gölyazı Köyü ile yolculuğumuza devam ettik. Gölyazı Gezi Notları yazımı da ayrıca okuyabilirsiniz.

Bursa’da Gezilecek Yerler: Gölyazı Gezi Notları

Misi Köyün’de (Gümüştepe Mahallesi) Yapılacak Şeyler

  • Rengarenk sokaklarında yürüyüşe çıkabilirsiniz
  • Dere kenarındaki çay bahçesinde manzaraya karşı çay içebilirsiniz
  • Çocuğunuzla çocuk kütüphanesinde zaman geçirebilirsiniz.

Gümüştepe Mahallesi’ne Nasıl Gidilir?

Biz Misi yolculuğumuza İstanbul Florya’dan sabah saatlerinde başladık. Florya’dan yaklaşık 265 km uzaklıktaki Gümüştepe Mahallesi’ne bizim gibi Körfez’i dolanırsanız 3 buçuk saat gibi bir sürede ulaşmanız mümkün. Ama yolda mola verirseniz bu süre biraz uzayabilir. Tabi Eskihisar’dan feribotla Yalova’ya geçip bu süreyi kısaltabilirsiniz de. Arabalı vapur ücretleri için bu linke bakabilirsiniz. Paraya kıyarım derseniz Osman Gazi Köprüsü’nden geçerek yolu 175 km’ye düşürmek de mümkün.

Biz bu yolculuğu Citroen Cactus ile yaptık. Araç hakkındaki izlenimlerimi “Citroen C4 Cactus Nasıl?” yazımda daha detaylı şekilde bulabilirsiniz.

Citroen C4 Cactus Nasıl? (Sürüş İzlenimi)

Önceki İçerikBursa’da Gezilecek Yerler: Gölyazı Gezi Notları
Sonraki İçerikLviv’de 3 Hafta: Ye, İç, Gez, Dolaş: Hem de Bin TL’nin Altında Harca
Seyahat etmeyi ve otomobilleri seven bir beyaz yakalı. İş için başladığı gezilerine şimdi zevk için devam ediyor. Otomobillerle seyahatler gerçekleştirip, hem yeni yerler keşfediyor hem de bu otomobiller hakkındaki deneyimlerini paylaşıyor.

5 YORUMLAR

  1. Bir Bursalı olarak köyün ortasından geçen derenin pisliğinden, kokusundan ve yosunlarından neden bahsetmediğinize anlam veremedim. Ben de gezi fotoğrafçılığı yapıyorum ve gezdiğiniz yerlerin sadece güzel taraflarından bahsetmenin insanları yanıltmak olduğunu düşünüyorum.

    • Ben gittiğimde rahatsız edici birşey gözüme çarpmadı. Yoksa güzelleme yapan biri değilim. Diğer yazılarıma da bakarsanız beğenmediğim bir yan olursa onu da ekliyorum. Burada tur satan biri değilim o yüzden insanları yanıltmak için bir nedenim olamaz.

  2. Bir Bursalı olarak köyün ortasından geçen derenin pisliğinden, kokusundan ve yosunlarından rahatsız oluyorsan ser kan efendi. bir gezi fotoğrafçısı olarak şehrine gelecek olan gezicilerin rahatsız olmaması için mücadele edip sen ilgileneceksin biz köye geldiğimizde bu kokular ve yosunlar bize doğal gelebilir ve bunu bir kusur olmayarak görebiliriz ama sen oralıysan ve bu bahsettiğin kokunun ve yosunların sonradan olduğunu ve önlenebilir olabileceğini de düşünüyorsan bunu düzeltmek için mücadele edebilirsin gezdiğiniz yerlerin sadece güzel taraflarından bahsetmenin insanları yanıltmak olduğunu düşünüyorum demişsin yazılar bence gayet şeffaf sen şuan yanıltma peşindesin çünkü çok gezen adam ı hiç araştırmadan yorum yapıyorsun neye hizmet ediyorsun..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz