Geçtiğimiz aylarda İtalyan gezgin ve yönetmen Leonardo Dalessandri’nin Türkiye’yi gezip çektiği 3 dakikalık videoyu muhakkak sosyal ağlardan birinde görüp izlemişsinizdir. İzlemediyseniz de merak etmeyin ben sizle paylaşıyorum bu videoyu. Dalessandri’nin çektiği Türkiye videosu açıkçası Kültür Bakanlığı’nın ciddi paralar ödeyerek hazırlattığı tanıtım videolarının bile üzerinde bir kalitede ve kısa sürede de çok büyük ses getirdi. Hatta Mashable gibi global yayınlara bile çıkmayı başardı. Leonardo Dalessandri bu videoyu çekmek için 20 günde Türkiye’de 3500 km’lik bir yolculuk gerçekleştiriyor. Kapadokya, Pamukkale, Efes, İstanbul, Konya’yı gezip, baklava, künefe, döner, türk çayı gibi lokal tatları deneyimliyor. İnsanlarla bağ kuruyor. Ortaya da ruhu olan çok güzel bir video çıkıyor.

Kaynak: Leonardo Dalessandri

Açıkçası İtalyan gezgin ve yönetmen Leonardo Dalessandri’nin çektiği videonun farkı daha net anlaşılsın diye sizinle Turizm Bakanlığı’nın 2014 yılında tanıtım için ajanslara hazırlattığı videoyu sizlerle paylaşıyorum

İki videoyu da izledikten sonra hangisi Türkiye’yi daha iyi anlatıyor sorusunun cevabını sizlere bırakıyorum. Açıkçası benim tercihim Leonardo Dalessandri’nin videosundan yana olurdu:)

Dalessandri bu videoyu GoPro ve Panasonic GH3 kullanarak çekiyor. Ancak bir sonraki videosunda Sony a7S’i de denemeyi düşünüyor. Tripod ya da vücuda bağlanarak kullanılan steadicam kullanmıyor. İtalyan yönetmen 20 gün boyunca yaklaşık 4 terabaytlık bir video çekmiş. Yani 2 saatlik film çekebilecek kadar videosu varmış. Ancak deneyimlerini “Watchover of Turkey” adlı videoda 3 buçuk dakikalık bir hikayeye sığdırmış.

İtalyan yönetmenin fotoğrafla ilk tanışması babasının ona bir fotoğraf makinesi hediye etmesi ile başlamış. Sonrasında ise Parma Üniversitesi’nde yönetmenlik eğitimi almış.

Ayrıca Dalessandri, benzer bir videoyu geçtiğimiz yıl da Fas için hazırlamış. Marakeş, Essaouira, Fes el Bali ve Kazablanka sokaklarında gezip, buranın gerçek güzelliğini gün yüzüne çıkarmaya çalışmış. Tabi, İtalyan yönetmenin bu denli ses getirmesi Türkiye videosu ile olmuş.

Watchover of Marocco Videosu


Leonardo Dalessandri’nin İletişim Bilgileri

Önceki İçerikTürkiye’nin Otomobil Tercihleri-Araştırma
Sonraki İçerikHyundai Elantra 1.6 CRDi Elite AT ile Edirne Test Sürüşü İzlenimleri
Seyahat etmeyi ve otomobilleri seven bir beyaz yakalı. İş için başladığı gezilerine şimdi zevk için devam ediyor. Otomobillerle seyahatler gerçekleştirip, hem yeni yerler keşfediyor hem de bu otomobiller hakkındaki deneyimlerini paylaşıyor.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz