Ekim ayında Hyundai Elentra ile günübirlik bir Edirne seyahati gerçekleştirdik. Bu seyahat ile ilgili detaylı bilgiyi blog yazım “Bir Günde Edirne Nasıl Gezilir?” yazımda okuyabilirsiniz. Bu seyahati gerçekleştirdiğimiz araç ile ilgili izlenimlerim için ise doğru sayfadasınız.

Edirne Gezi Rehberi | Bir Günde Edirne Gezi Notları

Seyahat Aracımız Hakkında

selimiye camii hyundai elantra

Seyahati Gerçekleştirdiğimiz Otomobil: Hyundai Elantra 1.6 CRDi Elite AT

Teknik Veriler

Hyundai Elantra teknik veriler

Rakipleri: Opel Astra Sedan, Volkswagen Jetta, Ford Focus, Toyota Corolla

Test Aracı Fiyatı: 79 bin 990 TL

Hyundai Elantra 1.6 CRDi Elite AT Sürüş İzlenimi

Koreli otomobil üreticileri her geçen gün çok daha ileri gidiyor. Bundan 5-10 yıl önce kimsenin almam ben o arabayı dediği bir markadan tercih edilen markalar haline geldiler. Bu durumda özellikle tasarımda kat edilen yolun da büyük payı var. Bundan 4-5 yıl önce Güney Kore’ye Hyundai’ın davetlisi olarak gittiğimde, üretim bandında gördüğümde neden bu otomobili Türkiye’ye getirmiyorsunuz dediğim Elantra’yı geçen hafta cuma gününüden pazartesi gününe kadar test etme imkanım oldu. Üstelik de dizel otomatik versiyonunu. Türkiye pazarının altın karması: dizel, otomatik ve sedan 🙂

Hyundai Elantra 1.6 CRDi Elite AT İç ve Dış tasarım

Hyundai Alman tasarımcıların elinde giderek bir Alman otomobili tasarımına kavuşuyor. Segmentinin en başarılı dış tasarımlarından birine sahip Elantra. Dururken de hareket ediyormuş izlenimi veren kinetik bir tasarıma sahip.

Hyundai Elantra 1.6 CRDi Elite AT  iç tasarım göstergelerAracın içinde ise hala alınması gereken bir aşama olduğunu inanıyorum. Görüntü olarak iyi ama hissiyat olarak beni çok fazla tatmin etmiyor ön panel tasarımı. Direksiyon simidi ise bir oyun konsolunu andırıyor. Birçok fonksiyonu barındıran birçok tuş var. Bunlardan en ilginci direksiyon simidinin sertliğini ayarlamaya yarayan düğme. Spor, konfor ve normal modlarda direksiyon simidinin sertliği değişiyor. Ben açıkçası direksiyon simidinde bu sertliğin hıza göre otomatik değişmesini tercih edenlerdenim.

Hyundai Elantra 1.6 CRDi Elite AT Bagaj Hacmi

Hyundai Elantra 1.6 CRDi Elite AT bagaj

Aracın bagaj hacmi oldukça geniş. El değmeden açılabiliyor ancak içeride eliniz kirlenmeden kapanması için bir tutacak koyulsa çok daha iyi olurmuş.

Navigasyon ve Multimedya’ya Ayrı bir Parantez

Hyundai elantra mutimedya

Öte yandan araçta kullanılan dev ekranlı multimedya bugün birçok premium otomobilde bile sunulmuyor. Hele de navigasyonu. Benim gibi gezginler için navigasyon çok kritik. Birçok lüks marka hala Türkiye’ye uygun harita getirmede bahaneler sayadursun, Hyundai bu konuda ciddi yol almış. Edirne’de “Ciğerci Niyazi” diye arama yaptığımızda bile aracın navigasyonunda sokak belirtmeden lokasyon bulabiliyoruz. Ekran çok büyük ve yönlendirme oldukça iyi. Bu multimedya sistemde bence en önemli sorun  sesle komutta ses algılaması kötü. Yaptığım denemelerde söylediğim ismi bulmam mümkün olmadı.

Hyundai Elantra 1.6 CRDi Elite AT Performans

Otomobil 120, 130 km hıza kadar güven veriyor. Ancak daha ileri hızlarda yol tutuşunda beni ilk başlarda biraz tatmin etmedi.  Bunda kullanılan yakıt verimli lastiklerin payı olabilir. Beni yüksek hızlarda otomobil biraz huzursuz etse de arkada oturan arkadaşlarımın bu huzursuzluğu hissetmemesi bence önemli bir artı. Nitekim araca alıştıktan sonra Florya Edirne arasını 2 saat gibi hızlı bir sürede almayı başardık. Tabi yüksek hızlarda bu yolculuğu yapmamıza rağmen yakıt tüketiminde çok muazzam artışlar olmaması da bence artı hanesine yazılması gereken bir nokta.

Hyundai Elantra 1.6 CRDi Elite AT’nin Nesini Beğenmedim?

Yüksek hızlarda yol tutuşu pek istediğim gibi değildi. Bagajın el kirlenmeden kapanması için içeride bir tutma kolu yok. Direksiyon simidi malzemesi biraz kaygan. Sürüş esnasında beni biraz rahatsız etti. Ama bu bana özgü bir rahatsızlık olabilir.


Umarım bu yazıyı beğenmişsinizdir. FACEBOOK ve INSTAGRAM hesaplarımı takip ederek  yeni seyahat ve yazılarımdan haberdar olabilirsiniz. Tatil fırsatlarını ilk siz öğrenebilirsiniz.

6 YORUMLAR

    • Vw aldım, şanzımanı elimde kaldı, 8 bin lira masraf. Arkadaşta’da ford vardı o da kavrama sorunu yüzünden 3 aydır servis servis geziyor. Arabanın herşeyini nceledim, şanzıman, çekiş vs.özellikle de full olanları gayet güzel. Boş konuşuyorsunuz.

  1. Vw aldım, şanzımanı elimde kaldı, 8 bin lira masraf. Arkadaşta’da ford vardı o da kavrama sorunu yüzünden 3 aydır servis servis geziyor. Arabanın herşeyini nceledim, şanzıman, çekiş vs.özellikle de full olanları gayet güzel. Boş konuşuyorsunuz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz