Güney İspanya‘da Endülüs turu yapanların olmazsa olmaz duraklarından biri de Granada‘dır. Yaklaşık 230 bin nüfuslu bu ufak şehir Endülüs turunda beni en çok etkileyen şehir olmuştu. Endülüs’te İslam’ın kaybedilen son toprağı olan Granada denince akla ilk olarak meşhur El Hamra Sarayı gelir. Ancak Granada’da gezilecek ve görülecek yerler sadece saray ile sınırlı değil.

Dört günlük Endülüs turu sırasında son olarak uğradığım şehir Granada idi. Cordoba gezisi sonrasında yaklaşık 200 km’lik bir yolculuk ile Endülüs’te son düşen kalesine ulaştık. Yol boyunca her yer zeytinlikti. Zeytin ağacı olmayan yerlerde de badem ağaçları görüyorsunuz. Sierra Nevada ve Sierra Morena sıradağları arasında yer alan Şehir bu dağlar nedeniyle çok özel bir iklime sahip. Hem Okyanus, hem de Akdeniz iklimi bir arada görülüyor. Dağlarda kayak yapılabilirken, aşağıda denize girilebiliyor. Ayrıca çeşmesinden rahatlıkla su içilebiliyor.

instagram hesabımı takip edin –> @cokgezenadam

Granada Ne Demek?

Granada gezi rehberi El Hamra sarayı

Burada birçok uygarlık yaşamış olsa da şehrin adını Yahudiler’den aldığı rivayet ediliyor. Gırnata’nın “kutsanmış tepe” kelimesinden türetildiği söyleniyor. Şehir en görkemli dönemlerini ise Nusayri Devleti zamanı olan 1238 ile 1492 yılları arasında yaşıyor.

Granada’da Görülmesi Gereken Yerler

Tarihi Granada şehri, Albacin, El Hamra ve Sacramonte adlı üç tepe üzerine kurulu.

El Hamra Sarayı

Granada gezi rehberi El Hamra sarayı
Kaynak: https://pixabay.com

El Hamra tepesi üzerine kurulu El Hamra Sarayı, belki de İslam sanatının doruğa çıktığı eser olarak tanımlansa abartılmış olmaz. Saray adını I. Muhammed’in sakallarından alır. Sakallarının kırmızı olması nedeniyle I. Muhammed’e El Hamar deniyor. Saraya da kırmızı anlamına gelen El Hamra adı veriliyor. Dışarıdan bakıldığında çok ihtişamlı gözükmese de, asıl ihtişamı sarayın içine girdiğinizde görüyorsunuz. İslam dışarıda gösterişten çok iç dünyanızı geliştirmenizi tembihleyen bir din. Ayrıca mahremiyet de çok önemli. El Hamra, mahremiyetin mimariye en güzel yansımış örneklerden biri bu açıdan.

El Hamra Sarayı’nda bu yüzden odalar arası görüş açıları pek iyi değil. Özellikle taht salonunda bu çok daha iyi görülüyor. İlk bakışta Alkazar Sarayı ile El Hamra taht odaları anlamında çok benziyor. Havuzlu bir avludan kare bir odaya giriş, tavanda ahşap işleme gibi ortak noktalar dikkatinizi çekiyor. Alkazar’da tavan yarım küre şeklindeyken burada köşeli dört kanal var.

Granada gezi rehberi El Hamra sarayı
Kaynak: https://pixabay.com

Bu dört kanal cennetteki dört ırmağı temsil ediyor. Ayrıca ‘Biz dünyayı yedi kat yarattık’ ayetine atıf olarak tavan dünyanın yedi katını temsil eden katlardan oluşuyor ve en tepe bölüm Allah’ın katını temsil ediyor. Onun altına gelen yere kimsenin geçme izni yok. Ayrıca buraya sadece belli saatlerde ziyaretçi kabul ediliyor. O saatler de ters ışığa denk geldiği için halifenin yüzü ziyaretçi tarafından görülemiyor. Alkazar Sarayı’nda ise tam tersi bir anlayışla Kral olabildiğince görülebilecek bir yerde konumlanıyor. Odalar arası görüş de oldukça iyi.

Halkı onu galip diye karşılayınca I. Muhammed bu sarayın her yerine ‘Allah’tan başka galip yoktur’ yazısı yazdırıyor. Sarayda yaklaşık 10 bin defa bu ifadeye rastlanıyor. Ama paganik istiridye sembolü, matematik ve astrolojiye dair semboller Alkazar Sarayı’nda olduğu gibi burada da görülüyor.

Granada gezi rehberi El Hamra sarayı
Kaynak: https://pixabay.com

Saray aslında dört bölümden oluşuyor. Asıl büyük bölüm olan Nazari Sarayı, Cennet-ül Arif anlamına gelen Generalife adlı yazlık saray ve bahçesi, içinde yaklaşık 2 bin kişinin yaşadığı Al Kazaba ve son olarak da 5. Carlos’un Hristiyan fethini göstermek için sarayın bahçesine yaptırdığı 5. Carlos Sarayı. Hıristiyanların şehri alması ile El Hamra içinde bazı tahribat ve Hristiyanlaştırmalar yapılmış. Bunu sarayı gezerken görüyorsunuz. Ancak Endülüs’te 1492 sonrası tüm yapılar bu tür Hıristiyanlaştırma hareketlerine az ya da çok maruz kalıyor.

Albayzin (Albaicin) ve Sacramonte Tepeleri

Kaynak: https://pixabay.com

Saray ziyaretinden sonraki durağınız Albayzin ve Sacramonte Tepeleri oluyor. Bu tepelerdeki yerleşim alanı size tam bir görsel şölen sunuyor. Ayrıca bu tepelerden El Hamra Sarayı’nı uzaktan fotoğraflama imkanınız da oluyor.

Sacramonte tepesinde yer alan çingene mahallelerinde hayatınızda deneyimleyemeyeceğiniz Flamenko şovları da sizi bekliyor. Bu tepede yaşayan iki büyük çingene ailesinden biri olan Rocio ailesinin reisi Raymunda Rocio. Kendisi 1970’li yıllarda Zeki Müren ile de çalışmış biri. Ancak artık oldukça yaşlı olduğu için, Sacramonte’deki mağarasında ailesi turistlere ilginç bir Flamenko şovu sunarken o onlara katılamıyor.

Bu mağaralar İspanya Turizm Bakanlığı tarafından akredite edilmiş. Belli normlara uyarak şovlarını yapıyorlar. Üstelik mağaranın ziyaretçileri arasında Eski Amerikan Başkanı Bill Clinton bile var. Diğer tüm ünlü ziyaretçilerin fotoğrafları da mağaranın duvarını süslüyor.

Granada’da Nerede Yenir?

Burada da Endülüs şehirlerinin diğerlerinde olduğu gibi paella, tapas ilk akla gelen yemekler. Burada 1917 yılından beri hizmet veren Los Manueles‘i deneyebilirsiniz.

Los Manueles

Adres:Reyes Católicos, 52. 18009 Granada Tel.958 224 631

Yaz aylarında gidenler için şehrin alışveriş merkezi de olan Calle Reyes Catolicos‘da (Katolik Kral Caddesi) Granada Katedrali yakınlarındaki Sabbore‘nin dondurmasını deneyebilirsiniz. Burası şehirde en iyi dondurma yiyebileceğiniz adres.

Granada’da Nerede Kalınır?

Küçük bir yerleşim yeri olsa da konaklama anlamında sorun yaşamayacağınız bir şehir. Her bütçeye uygun bir konaklama alternatifi bulmak mümkün. Kendi bütçenize uygun bir konaklama alternatifi için buraya bakabilirsiniz.

Granada’da Alışveriş

Şehirde alışveriş deyince ilk başta akla Alcaiceira geliyor. Burası bir zamanlar ipek ticaretinin merkezi imiş. Oldukça otantik bir havası var. Burada sağlı sollu birçok hediyelik eşya satan dükkana rastlıyorsunuz. Bir şey almasanız bile sadece gezmek için bile güzel bir adres.

Hediyelik eşya için önerilebilecek bir diğer adres ise Elhamra Sarayı girişlerinden birinin de olduğu Cuesta Gomerez. Burada sıralı hediyelik eşya dükkanları bulabilirsiniz.

Granada İklimi ve Hava Durumu

Sierra Nevada ve Sierra Morena sıradağları arasında yer alan Granada, bu dağlar nedeniyle çok özel bir iklime sahip. Şehirde hem Okyanus, hem de Akdeniz iklimi bir arada görülüyor. Dağlarda kayak yapılabilirken, aşağıda denize girilebiliyor. Bu açıdan diğer Endülüs şehirlerinden de ayrışan bir iklime sahip. Gitmeden önce şehrin hava durumunu kontrol etmek için bu linke tıklayabilirsiniz.

Granada’da Saat Kaç?

İspanya’da saat Türkiye’ye göre iki saat geride. Türkiye’de saat 12 iken Granada’da saat 10 oluyor.

Granada Haritası

Granada’ya Nasıl Gidilir?

Şehre Türkiye’den direkt uçuş bulunmuyor. Ancak buraya İstanbul’dan 19 ayrı şehir üzerinden tek bir aktarma yaparak uçmak mümkün. Bu yolculuk yaklaşık 7 saat sürüyor.

Aktarmalı uçuş yerine Malaga’ya direk uçup buradan Granada’ya geçilebilir. Malaga Granada arası 125 km ve otomobille bir buçuk saat sürüyor.

Malaga Havalimanı ve Malaga otobüs terminalinden Granada’ya otobüs seferleri de var. Bu seferler yaklaşık 1 buçuk saat ile 2 buçuk saat arasında değişiyor. Buradan otobüsle gitmek trene göre çok daha hızlı bir yöntem. Sadece akşam 21:30’dan sonra Malaga’dan Granada’ya otobüs olmadığını ve taksi ücretinin de yaklaşık 140 Euro tuttuğunu unutmayın.

Şehre ulaşmanın birçok farklı alternatifini görmek için bu linke tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz