İspanya‘nın güneyinde Endülüs bölgesinde yer alan Cordoba, belki de İslam dünyasının en önemli eserlerinden birine ev sahipliği yapıyor. Cordoba Cami ya da diğer adı ile Kurtuba Cami Endülüs Emevi döneminde belki de Avrupa‘da yapılmış en ihtişamlı cami idi. Bugün dünyanın her yerinden turistin Cordoba’yı ziyaret etmesinde Endülüs Emevi Devleti’nin bıraktığı eserlerin çok büyük bir payı var.

Ben de bu eşsiz şehri 4 günlük Endülüs turum sırasında kısa bir süre için de olsa görme fırsatım oldu. Sevilla’dan yaklaşık 129 km’lik bir yolculuğun ardından bir dönemler Endülüs Emevi Devleti’nin başkenti Cordoba’ya ulaştık. Cordoba, Kahire ve Bağdat ile birlikte dönemin en önemli üç şehrinden biri imiş. Özellikle 10 ve 11. yüzyıllarda şehir altın çağlarını yaşarmış. Örneğin Avrupa’da şehir aydınlatmasının ilk kullanıldığı yerleşim merkezi imiş.

instagram hesabımı takip edin –> @cokgezenadam

Cordoba’da Görülmesi Gereken Yerler

Endülüs Cordoba gezi rehberi

10 ve 11. yy’lara damgasını vuran Cordoba’da gezilecek ve görülecek yerler zamanınızı verimli kullanırsanız bir günde gezilebilir. Gezilmesi gereken yerlerin başında ise tabi ki de Kurtuba Cami yer alıyor.

Cordoba Camii

987 yılında tamamlanan Cordoba Camii şehirdeki en önemli mimari eser olarak göze çarpar. Dönemin halifesinin Bizans ile yakınlaşmasının sonucu olarak camide İstanbul’dan gönderilmiş mozaiklere rastlanıyor. 22 bin kişinin namaz kılabildiği bu ulu cami, döneminde Mekke’den sonra dünyanın en büyük camisi idi.

Bu caminin naturalizm akımına ilham veren yapılardan biri olduğu söyleniyor. Camii’nin içinde yer alan sütunlar size kendinizi bir ormanda hissetmenizi sağlıyor. Zaten camii içindeki sütunlara “Sütunlar Ormanı” da deniyor.

Endülüs Cordoba gezi rehberi
Kaynak: https://pixabay.com

Katolik İspanyollar şehri ele geçirince Kurtuba Alkazarı’nı yıksalar da bu camiyi kilisenin de isteğiyle yıkmıyorlar. Ancak onu bir Katedrale çeviriyorlar. Cami içinde kullanılan ağaç işlemeleri, bugün avlusunda sergileniyor. Cami içine girdiğinizde kendinizi bir kolonlar ormanında buluyorsunuz. Buranın yapımında kullanılan çift kemer tekniği yapının mukavemetini sağlıyor. Yapıldığında 1013 kolondan oluşan bu cami, Hristiyanların tahribatı sonrası şuan 856 kolona sahip.

5. Carlos Kanuni Sultan Süleyman’a “Avrupa’da İslam bitti” mesajını vermek için caminin tam ortasına bir katedral yapıyor. Bu katedralin yapımında da 160’a yakın kolon kesiliyor. İnşaatta Güney Amerika’daki kolonilerden getirilmiş kauba ağacı kullanılıyor.

Endülüs Cordoba gezi rehberi
Kaynak: https://pixabay.com

Şehrin diğer görülmesi gereken yapıları ise:

  • Alcazar de los Reyes Cristianos (Kraliyet Sarayı)
  • Torre de la Calahorre
  • Callejas de las Flores
  • Musevi Mahallesi
  • Zoco Bit Pazarı

Cordoba’da Ne Yenir?

Paella, tapas yine ilk akla gelen yemekler. Yine bölgeye özgü “Gazpacho” çorbası denenebilir.

Kurtuba’da Nerede Kalınır?

Endülüs Cordoba gezi rehberi
Kaynak: https://pixabay.com

Şehirde 14 Euro’dan başlayan fiyatlarla oda bulmak mümkün. Tabi hostellerde kalmakta bir sıkıntınız yoksa. Tabi şehirde 90’ın üzerinde konaklama tercihiniz var.

Cordoba’da Alışveriş

Hediyelik eşya almak isteyenler Kurtuba Camii çevresinde birçok dükkanda aradığını bulabilir. Şehirde diğer alışveriş merkezileri ise Cruz Conde Caddesi, Conception Caddesi, Grand Capitan Bulvarı çevresinde yer alıyor.

Cordoba’ya Nasıl Gidilir?

Şehre Türkiye’den direk uçuş bulunmuyor. Endülüs’te birçok şehirde olduğu gibi buraya da Malaga üzerinden otobüs ya da tren alternatifi ile geçmek çok daha mantıklı olur. Malaga’ya İstanbul’dan her gün direk uçuşlar var. Malaga’dan hızlı trenle şehir 45 dk sürüyor. Ancak 45 Euro gibi bir rakam tutuyor. İspanya hızlı trenlerinden bilet rezerve etmek için Renfe’nin web sitesine bakabilirsiniz. Otobüs bu açıdan çok daha ekonomik. Ancak bu yolculuk 3 3 buçuk saat civarı sürüyor.

Cordoba Malaga Haritası

Cordoba Nerede?

Şehir Endülüs Eyaleti’nde Guadalquivir Nehri kıyısındaki vadinin ortasında konumlanır. Şehrin İspanya’nın diğer önemli şehirleri ile olan mesafesi aşağıdaki gibidir:

Almería: 310 km
Barselona: 880 km
Bilbao: 797 km
Cádiz: 262 km
Granada: 232 km
Madrid: 401 km
Málaga: 163 km
Sevilla: 143 km
Valencia: 582 km

Endülüs Cordoba gezi rehberi
Kaynak: https://pixabay.com

Cordoba İklimi ve Hava Durumu

Şehirde klasik bir Akdeniz iklimi görülüyor. Yazları sıcaklıklar özellikle temmuz ayında 40 dereceye kadar çıkıyor. Kışın ise en düşük 5 derece seviyelerinde oluyor. Tatil için en iyi zaman ise Endülüs’ün genelinde olduğu gibi nisan mayıs, eylül ekim dönemleri.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz