İspanya‘nın son yıllardaki en popüler şehri olan Barselona yolculuğuma çıkmadan önce, Barselona’da ne yenir araştırması yaptım. Doğal olarak herkes tapas, paella, deniz ürünleri ve meşhur churros tatlısını yemeden dönmeyin diyordu. Tatlıya düşkün bir insan olarak ben de özellikle şu churros denen tatlıyı deneyim istedim. Bu arada İspanyollar churros dese de Barselona’nın ana dili Katalanca ve onlar bu tatlıya xurros diyor. Xurros satan dükkanlara da Xurreria adını veriyorlar.

İspanya ve Meksika’da sıkça rastlanan bu tatlıyı bizde tulumba tatlısına benzetenler de olsa da asıl benzerliği daha çok çember tatlısı ile ya da diğer bir adı ile kerhane tatlısı ile. Zaten nereye gitsem kerhane tatlısına insanlar bir başak bir ad takıp sahip çıkıyor. Daha önce instagramdaki takipçilerimle Kayseri Tekir yaylasında da meşhur tekir tatlısı adı ile halka tatlısı satıldığını paylaşmıştım. Tabi her ülke ve şehir kendince bazı ufak dokunuşlarla farklılaşıyor. Bizdekiler daha şerbetli iken Meksika’da tarçınlı, İspanya’da ise üstüne şeker döküp çikolataya bandırılıp yeniliyor.

https://www.instagram.com/p/Be16WpahZsf/?hl=tr&taken-by=cokgezenadam

Churros Nasıl Kerhane Tatlısı Oldu?

Bu tatlının kökeni hakkında net bir bilgi yok. Bazılarına göre İber Yarımadası’ndaki çobanların keşfi olan bu tatlıya churra adını verdikleri koyunların boynuzunu andırıyor diye churros adını verdiler. Bir başka rivayete göre de Portekizli denizciler Çin’de tadıp beğendikleri “You Tiao” tatlısını Portekiz’e getirdiler. Onlardan da İspanyollara geçti. Portekiz ve İspanyollar da bu tatlıyı Güney Amerika’ya taşıdı.

Peki bu churros ya da xurros nasıl döndü dolaştı da Türkiye’de kerhane tatlısı oldu? Bunun için anlatılan rivayet şudur ki engizisyon mahkemelerinden kaçarak İspanya’dan Osmanlı’ya sığınan İspanyol Yahudileri beraberinde bu tatlıyı da getirdi. Onların yoğunlukla oturduğu Kuledibi Mahallesi’nde tatlı yerelleşti ve bugünkü halka tatlısı yani kerhane tatlısı oldu. Tabi bunlar hep rivayet. Bir başka rivayete göre de İspanyollar bu tatlıyı Araplar’dan öğrendiler.

Barselona’da En İyi Churros (Xurros) Nerede Yenir?

Barselona'da en iyi churros xurros nerede yenirRivayetler bir kenara yolunuz İspanya’ya düşerse siz yine de xurrosların tadına bakın. Barselona’da birçok pastanede churros satılıyor olsa da siz bu tatlıyı konunun uzmanı Xurreria’larda yiyin derim. Xurros’un farklı versiyonları olsa da en meşhuru sıcak çikolata eşliğinde klasik xurros şeklinde tüketiliyor. Bu konuda size Barselona’da tavsiye edeceğim 2 adres var. Elbette bunlar dışında da iyiler vardır ama 3 günde keşfedebildiklerim bunlar oldu diyelim. Mekan isimlerine tıkladığınızda Googlemaps konumlarına da ulaşabilirsiniz.

Xurreria Laietana 

https://www.instagram.com/p/BgP-8E-Am43/?hl=tr&taken-by=cokgezenadam

Xurros (churros) denince Barselona’da ilk akla gelen mekan burası. Birçok farklı blog ve siteden araştırdığımda çoğunluğun mutabık kaldığı yer burası oluyor. Tek işi xurros satmak olan küçük bir dükkan. Eski usul bir dükkan ve burayı her zaman açık bulmak mümkün olmuyor. Mekan cumartesileri kapalı. Pazar günleri saat 13’e kadar açık. Diğer günler de 16:30’a kadar geldiniz geldiniz. Farklı churros türleri var. Ben son günümde buraya uğradım. Klasik churros ile yanında sıcak çikolata aldım. İkisi için toplam 3,6 Euro ödedim. Kredi kartı geçiyordu. Bir tabakta 6 adet xurros vardı. Lezzeti oldukça güzeldi. Zaten xurrosların taze olduğunu söylememe gerek yok diye düşünüyorum.

Adres: Via Laietana, 46, 08003 Barcelona, İspanya

Xurreria Banys Nous 8

https://www.instagram.com/p/BgLMO6sg_eH/?hl=tr&taken-by=cokgezenadam

Aslında cumartesi günü hostelden çıktığımda xurros yemek için niyetlendiğim yer La Granja idi. Burası 1872’den beri hizmet veren ve xurros konusunda bloglarda adı geçen bir yerdi. Buraya giderken yolda ufak salaş bir xurreria dikkatimi çekti. Tam esnaf tarzı bir yerdi. Genelde İspanyollar xurros alıp yollarına devam ediyordu. Burası aklıma kazındı ama ben hedefe doğru yoluma devam ettim. La Granja’yı buldum içine girdim ama mekan Banys Nous’un sıcaklığını vermeyince xurros almadan çıktım ve Banys Nous’a geri döndüm.

churros xurros Barselona
Aslında yola çıkarken hedefim burası idi

Klasik churrosların yanında bir baktım nutellalı xurros yazıyor. Dedim hacı bana ondan ver. İçeri girdi bir adet içi nutella olan daha kalın tek parça bir xurros getirdi. Kapıda gömdüm direkt. Ama bu ne lezzet. Sıcak churros içinde akan nutella. resmen yazarken bir yerlerim şişti. Bunun için 2 Euro ödedim. Açıkçası klasik churros’u çiklataya banmaktan çok daha lezzetli içi nutellalı churros. Pazar günü yeniden gideyim dedim. Dönmeden son gölümü burada atayım dedim ama gel gör ki burası da pazar kapalı çıktı. Burası da değişik bir saat aralığında çalışıyor. Hafta içi her gün sabah 7:00-13:30 ve 15:30 -20:15 arası çalışıyor. Öğlen 2 saat kapalı. Cumartesi ise 7:00 -14:00 ile 15:30 – 20:30 arası çalışıyor.

Adres: Carrer dels Banys Nous, 8, 08002 Barcelona, İspanya

2 YORUMLAR

  1. Osman bey merhaba, mükemmel bir başlık gerçekten. İnternet haberciliğine göz mü kırpıyorsunuz.
    Churros için bir iki kelam etmek isterim. Pudra şekerli değil de tamamen tuzlu churros’lar çok efso oluyor.

    Bir de bunların çikolataya banma yerine peynire batırma olayı da var. O da Barselona ve Madrid’de bolca mevcut.

    Bir daha ki gidişinizde belki denersiniz:)
    Sevgiler,

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz