Yurt dışı seyahatlerinde benim için en sıkıntılı konulardan biri yemekler oluyor. Gitmeden önce o şehirde nerede ne yenir ne içilir araştırması ister istemez yapılıyor. Ancak yeni lezzetleri deneyimleme konusunda her zaman çok açık olmayabiliyorum. Özellikle de görüntüsünü beğenmediğim yemekler konusunda pek risk alamıyorum. Açıkçası Hindistan, Uzak Doğu gibi bölgelerde geziye gidecek olsam ne olur ne olmaz diye yanıma biraz kuruyemiş stoğu yaparım gibime geliyor.

Aslında bu sadece bana özgü bir durum da değil. Nitekim Türkiye‘ye gelen Harward Business School öğrencilerine Türk yemekleri tattırılmış. Bu süreç kameraya alınmış. Tabi tattırılan ilk yemek Adana‘nın  meşhur yemeği şırdan olunca  komik görüntüler ortaya çıkmış. İşte o görüntüler:

instagram hesabımı takip edin –> @cokgezenadam

Şırdan Nedir?

Öğrencilerin bu denli garip tepki vermesinin başlıca nedeni yemeğin görüntüsü. Zira ilk bakışta erkek cinsel organını andırıyor. Zaten görüntüsü nedeniyle de Adana’da ilk defa şırdan yiyenlere, “ilk defa mı milli oluyorsun” şeklinde takılıyorlar.

Tüm bu çağrışımların aksine şırdan koyunun dört midesinden biri olan şırdanın temizlenip, pirinçle doldurulup dikilmesi ile yapılan bir dolma türü.Yenirken ayrıca üstüne tuzlu kimyon ve pul biber serpilir. Makbul olanı ise kuzu şırdanı olarak bilinir. Adana’da kebap ve şalgam suyu kadar popüler olsa da, Adana dışında pek bilinmez.

En İyi Şırdan Nerede Yenir?

En iyi şırdan denince akla ilk olarak Adana geliyor. Peki, Adana’da en iyi şırdan nerede yenir denince ise ilk akla gelen Şırdancı Kudret. Ancak her meşhur olan yer gibi burasının da fiyatı Adana ortalamasına göre biraz daha yüksek. Üstelik şırdan boyutlarının da eskiye göre küçüldüğü şikayetleri duydum. Yine de merak edenler için adresi:

Şırdancı Kudret Adresi

Güzelyalı Mh. Turgut Özal Blv. 81156. Sk Sabit Gergin Apt. Altı, 01170 Adana, Türkiye

Tel: 90 322 232 3077

Yabancı Öğrencilerin Şırdandan Sonraki Serüveni: Cevizli Sucuk

Harward’lı öğrenciler Türk yemeklerini tatma deneyimine Adana’nın meşhur şırdan dolmasından sonra cevizli sucuk ile devam etmiş. İşte farklı ülkelerden öğrencilerin ilk defa tadına baktıkları cevizli sucuğa verdikleri tepkiler

Aslında Harward’lı öğrencilerin yerine kendimi koyduğumda ben de sanırım bu Türk yemeklerini gördüğümde şaka mı yapıyorsunuz deyip yemeyebilirdim. Hatta onlar kadar cesur da olmayabilirdim. Örneğin yıllarca ıslak hamburgeri de iğrenç görünüyor diye yemiyordum. Bir gün bir arkadaşımın ısrarını kıramayıp tadınca da çok hoşuma gitmişti. Tabi bu denemeler her zaman da pozitif sonuçlanmayabiliyor. Bu bir risk ve ben bu riski rahatlıkla alabilen gezgin arkadaşlara her zaman imreniyorum 🙂

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here