Hafta sonu’nda trekking yapmayı sevenler için Yunanistan seyahatimde keşfettiğim Nessos ilginizi çekebilir. Batı Trakya’nın son bulduğu Karasu Nehri‘nin bulunduğu Vadi özellikle Thasos‘a gidenlerin bir trekking molası verebilecekleri bir yer. İstanbul‘dan yaklaşık 4-5 saatlik araba yolculuğu ile ulaşabileceğiniz doğası ile sizi büyüleyecek bir haftasonu rotası.

Burayı sağolsun bir dönem Yunanistan’da görev yapan diplomat bir arkadaşım sayesinde keşfetmiştim. Açıkçası turistlerden çok Yunanlılar’ın keyifini sürdüğü bir yer burası.

instagram hesabımı takip edin –> @cokgezenadam

Nessos’un Mitolojideki Yeri

Yunan Mitolojisinde Herakles Hades’e indiğinde Meleagros ile karşılaşır. Meleagros onunla kız kardeşi Deianeira’nın evlenmesini istemektedir. Herakles de Deianeira ile evlenmek ister. Ancak bu o kadar da kolay değildir. Zira Deianeira Kalydon Kralı Oineus ile Althaia’nın kızıdır. Onunla evlenebilmek için Akheloos Irmağı ile dövüşür ve bu dövüşü kazanır. Herakles Deianeira ile evlendikten sonra birgün Kalydon’dan ayrılırlar.

Yolda derin bir ırmaktan geçmeleri gerekir. Burada yarı at yarı insan (kentor) olan Nessos’dan yardım ister. Nessos Deianera’yı karşıya geçirirken tecavüz etmeye yeltenir. Bunu gören Herakles zehirli ok ile Nessos’u vurur. Ölmeden önce Nessos Deianeira’ya zehirlenen kanından bir miktar verir ve bu kanın Herakles’e ona karşı dürüst olmasını sağlayacağını söyler. Birgün Herakles’in kendisini aldattığından şüphelenen Deianeira onun gömleğine bu kandan sürer. Bu kanlı gömlek Herakles’in derisini yavaş yavaş yakar ve acılar içinde ölmesine neden olur.

Yunanistan’da Gezilecek Yerler: Saklı Cennet Nessos

Nessos Yunanistan

İşte bu hikayenin kötü karakteri Nessos, bugün Yunanistan’ın belki de en güzel trekking (doğa yürüyüşü) yerlerinden birine adını veriyor. Yunanca’da Nessos olarak adlandırılan Karasu Nehri‘nin bulunduğu vadi eşsiz güzelliği ile Yunanistan’da gezilecek yerler listenize eklemeniz gereken bir destinasyon. Ayrıca Yunanlıların haftasonu yürüyüşleri için tercih ettiği yerlerden biri.

Karasu Nehri 260 km uzunluğunda bir kısmı Yunanistan bir kısmı da Bulgaristan’da yer alan bir nehir. Batı Trakya’nın da doğal sınırı. Batı Trakya Meriç Irmağı ile Karasu Nehri arasında kalan bölgeye verilen bir isim dense yanlış olmaz.

Yunanistan'da gezilecek yerler Nessos

Doğal aşınmış kayalardan oluşan bir patikadan vadi boyunca eşsiz bir manzara eşliğinde saatlerde yürüyebilirsiniz bu yolda. Yürüyüş esnasında sadece güzel bir manzara eşsiz bitki örtüsü sizi büyülüyor. Dağ kekiği koparıp onu koklayarak yürüyüşe devam ediyorsunuz. Vadinin altındaki tren yolu ise zamanında Osmanlı İmparatorluğu tarafından yapılmış. Bu trenle yolculuk da vadiyi belki de en güzel gezme yollarından biri olabilir. Bizim zamanımız sınırlı olduğu için yarım saatlik bir yürüyüş sonrasında buradan ayrılmak zorunda kaldık. Ancak burada yarım gün hatta bir gün bile geçirebilirsiniz. Vadide yapılabilecek etkinliklerden biri de rafting.

Nessos (Karasu) Nehri’ne Nasıl Gidilir?

Yunanistan'da gezilecek yerler

Açıkçası toplu taşıma imkanı olan bir yer değil. Yunanistan’da gezilecek yerler diye arattığınızda pek karşınıza çıkan bir destinasyon değil. Yunanistan turu yapan şirketlerin de pek odağında olduğu söylenemez. Bu yüzden dolayı burayı görmek için bir araç kiralamanız şart. Biz Gümülcine’den Alper’in otomobili ile gittik. Burası Gümülcine’den yaklaşık 95 km uzaklıkta. İskeçe ile Kavala arasında bir yerde yer alıyor.


Yunanistan’da Gezilecek Yerler: Nessos Hava Durumu

Buraya doğa yürüyüşüne gidecekler, gitmeden önce hava durumunu kontrol etmenizde fayda var. Bunun için bu linki tıklayabilirsiniz.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz