Geçtiğimiz günlerde Citroen’in davetlisi olarak Yeni Citroen C3’ü test etmek için Sinop’a gittim. Sinop’tan Samsun’a kadar Sinop’un birçok görülesi yerlerini de gezerek otomobili test etme imkanımız oldu. Ayrıca hem test sürüşü esnasında hem de sürüş sonrası Citroen yöneticileri yenilenen Yeni Citroen C3’e dair bizimle birçok bilgi paylaştı. İşte otomobile dair merak ettiğiniz birçok sorunun cevabı ve benim otomobile dair izlenimlerim.

instagram hesabımı takip edin –> @cokgezenadam

Yeni Citroen C3 Nasıl Bir Araba?

Yeni Citroen C3 1.6 BlueHDI Shine 100hp M/T

Yani Yeni Citroen C3’ün 1,6 litre dizel motor 100 beygirlik manüel vitesli en yüksek Shine paketini test ettik.

Nerede Test Ettik?

Otomobili Sinop Akliman’dan alıp, Samsun Sheraton Hotel’e kadar 190,5 km’lik bir parkurda test etme ve deneyimleme imkanımız oldu.

Yeni Citroen C3 Nerede Üretiliyor?

Otomobil PSA Group’un Slovakya’daki fabrikasında üretiliyor.

Yeni Citroen C3’ün Alternatifleri Neler?

İlk etapta akla gelen modeller B hatchback segmentinin en büyük oyuncuları Renault Clio, Volkswagen Polo oluyor. Yine Opel Corsa, Hyundai i20 de unutulmamalı. Ancak Airbump ve çift renk seçenekleri ile Citroen C3, Mini Cooper’a gücü yetmeyenlere de oynuyor. Yine Fiat 500, Opel Adam da bu konuda markaya rakip modeller olabilir.

Yeni Citroen C3 2017’nin Rakipleri ile Kıyaslama Tablosu

yeni-citroen-c3-fiziki-boyutlar-kiyaslama-tablosuyeni-citroen-c3-fiziki-boyutlar-kiyaslama-tablosu-1

Yeni Citroen C3 Hakkında

Fransız otomobil üreticisi Citroen’in B hatchback segmentindeki modeli C3’ün bu 4. jenerasyonu. 3. jenerasyon dünyada 3,5 milyon, Türkiye’de ise 22 bin adet satıldı. Avrupa’da ise Citroen’in satışlarının yüzde 20’sini C3 modeli oluşturdu.

2020 yılına kadar Citroen tüm satışlarını yüzde 30 oranında arttırmayı hedefliyor. Ayrıca konforda da referans marka olma ve bu konuda tavsiye edilen bir marka olma gibi hedefleri var. Bunun için de yenilenen C3 ille şimdiye kadar hedeflenemeyen kesimlere de ulaşma amacı belirlenmiş. Hatta bunu markanın test sürüşünde bile net olarak gözlemledim. Şimdiye kadar otomobil lansmanlarında görmeye alışık olmadığım birçok mecradan arkadaş test sürüşüne davet edilmişti.

Yeni Citroen C3 1.6 BlueHDI Shine 100hp M/T Teknik Özellikleri ve Yakıt Tüketimi

Yeni Citroen C3 Yorum (Artıları ve Eksileri)

Yeni Citroen C3 1.6 BlueHDI Shine 100hp M/T’nin Artıları

Yeni Citroen C3’ü yenilerken Fransız üretici 4 güçlü nokta üzerine odaklanmış.

1) Yeni C3 Tasarım

 

Otomobilin tasarımında ciddi iyileştirmeler yapılmış. Buna da ciddi şekilde ihtiyacı vardı çünkü bu segmentte çok ciddi bir rekabet söz konusu. Bir önceki C3 bu rekabetin çok gerisinde kalıyordu. Yenilenen Citroen C3’de göze çarpan tasarım unsurları şöyle:

 • SUV havası veren tasarım detayları
 • Daha geniş ve alçak tasarım sayesinde yol tutuşu da iyileştiriliyor
 • 3 Boyut efektli arka spotlar
 • C4 Cactus’de gördüğümüz yanlardaki airbumplar bu otomobilde de opsiyonel olarak sunuluyor
2) Yeni C3 Kişiselleştirme Özelliği

 

Otomobilde kişiselleştirme iki tonlu araç rengi ile başlıyor.

 • 9 dış renk (Turuncu, Beyaz, Çağla Yeşili, Kobalt Mavi, Siyah, Yakut Kırmızı, Alüminyum Gri, Uzay Gri ve Kum Beji)
 • 3 tavan rengi (Aden Kırmızı, Beyaz ve Siyah) seçeneği sunuluyor.

 

Bunlarla birlikte toplamda 36 kombinasyon yapmak mümkün. Böylelikle kullanıcılara klasik gövde rengini parlak tavan rengiyle açma veya açık gövde rengiyle daha tok bir tavan rengini karıştırma olanağı sunuluyor.

Renk seçimi sadece gövdenin kendisi ile de sınırlı kalmamış. Detay parçalarda da kişiselleştirme mümkün kılınmış. Öndeki sis farları, yanlarda yer alan Airbump tamponlar, yan aynalar ve arka pencere çerçevesi de tavan rengiyle uyumlu olarak sunuluyor.

İç mekan kişiselleştirme olanakları 4 seçenek olarak sunuluyor (Standart, Urban Kırmızı, Metropolitan Gri ve Colorado). Bunlardan her biri döşeme malzemelerinde, gösterge paneliyle uyumlu olacak şekilde farklı renkler ve farklı özellikler olarak ifade ediliyor.

3) Konfor
 • Otomobilin konfor olarak ilk göze çarpan unsuru rahat koltukları. Tüm ürün gamında standart olarak sunulan bu özellik sayesinde, yumuşak ve yoğun iç dolguları sayesinde koltuklar vücudun şeklini alıyor ve bel desteği sağlıyor. Bunun için Fransız üretici kendine mobilya firmalarını benchmark almış. Zira koltuklar ev konforunda bir yolculuk için tasarlanmış. Yine yan kapı kollarında da C4 Cactus’lerde de gördüğümüz çanta kolunu andıran bir tasarım dikkat çekiyor.

 • Aracın süspansiyonları da kötü yol şartlarında bile sıkıntı yaratmadı.
 • Ayrıca iç hacminde 81 mm’lik bir büyüme olmuş.
 • Otomobilin ön torpidosunun genişliği ise saklama alanı anlamında en dikkat çekici artısı.
 • Opsiyonel olarak sunulan panaromik tavan ise boyu biraz kısalan otomobilde iç alanı ferahlatma anlamında güzel bir tercih olabilir.

 • Yeni Citroen C3’ün bagaj hacmi de 300 litre ile segmentinde göz doldurtacak büyüklükte.
4) Pahalı Teknolojiler
Bu foto Connected Cam ile çekildi

 

Otomobilde birçok teknolojik oyuncak dikkat çekiyor. Ancak özellikle ConnectedCAM (entegre kamera) özelliği otomobil sektöründe benim duyduğum kadarıyla ilk. Bu özellik benden 10 puan almayı başardı. Yakında bu özelliği birçok otomobil markası da araçlarına eklemek isteyeceklerdir.

Bu teknolojinin detaylarını çok kapsamlı şekilde “Gezginler Yeni Citroen C3 Sizin İçin Selfie ve Video Çekiyor” başlıklı blog yazımda anlattım.

Diğer Önemli Teknolojik Oyuncakları ise şöyle:

 • Mirror Screen teknolojisi: Sürücünün akıllı telefonunun ekranını aracın merkezi ekranına kopyalıyor. Sürücü dijital ekrandan akıllı telefonunu görüntüleyebiliyor veya multimedya içeriklerine erişebiliyor. Apple CarPlayTM, Android Auto (2017 başında sunulacak) ve MirrorLink ile uyumlu. Bu sayede telefonunuzun navigasyon uygulamasını (şimdilik sadece Apple Haritalar) ve Spotify’ı çalıştırıp, bunu direksiyondaki kumandalardan yönetebiliyorsunuz.
 • Yokuş Kalkış Asistanı: Yüzde 3’ten daha eğimli yokuş yukarı kalkışlarda yardımcı olarak fren pedalı bırakıldığında aracın geriye kaymasını 2 saniye boyunca engelleyerek aracı sabit tutuyor.
 • Şeritten Ayrılma Uyarısı Sistemi: Sürücünün uykulu veya dikkatsiz olduğu durumlarda yardım sağlamak için 65 km/s üstü hızlarda devreye giriyor. Eğer sinyal vermeden araç diğer şeride doğru ilerlerse, sistem sürücüye sesli ve görsel uyarı veriyor.
 • Sürücü Yorgunluk Uyarısı: Sürüşe ara verme zamanı geldiğine dair sürücüyü bip sesiyle uyarıyor. Örneğin, 2 saat boyunca 70 km/s üzerinde yolculuk yapıldığında ve ardından her saat başında devreye giriyor.
 • Pano Okuma Özelliği: Entegre kamera bulunan versiyonlarda yer alan yol hız panolarını okuma özelliği sürücüleri gösterge panelinde beliren ikon ile uyarıyor.

Yeni Citroen C3 1.6 BlueHDI Shine Paket M/T İç Tasarım

Doğrusu ben test ettiğimiz otomobilin iç tasarımını çok beğendim. Ancak bu tamamen sübjektif bir şey. O yüzden az laf çok görsel ile durumu sizin zevkinize bırakıyorum.

Yeni Citroen C3’ün Eksileri (Nelerini Beğenmedim?)

 • Günümüzde çoğunluk multimedya ekranları çok beğeniyor. Hatta bu otomobilde kullanılan 7 inçlik baya büyük bir multimedya ekran var. Ancak sürücünün multimedya ekrandan tüm ayarları yapması pek de konforlu olmuyor. Ben sağ altta ufak bir joystick ile ayarları yapmayı tercih ederim.
 • Otomobilin şuan otomatik vites seçeneği bulunmuyor. Bu seçenek mart ayında gelecek. Açıkçası ben manuel vites otomobil pek tercih eden biri değilim. Üstelik Google’da da Citroen C3 ile ilgili arama yapan kişilerin en çok aradığı başlıklardan biri de “Citroen C3 otomatik vites” oluyor. Mart ayına kadar bu otomobili beklemek biraz sıkıntı bence.
 • Otomobilin benim için en etkileyici özelliği olan entegre kamera (ConnectedCAM teknolojisi) sadece en yüksek donanım paketinde yer alıyor. Bu durumda aklınız bir üst C segment (C4, Peugeot 308, Opel Astra vb…) gibi modellere kayabilir.

Yeni Citroen C3 Motor Seçenekleri

Yeni C3’te PureTech benzinli ve BlueHDi dizel motorlar ile birlikte sunuluyor. Ben bu motoruları Peugeot’larda test etmiş biri olarak iki motoru da çok beğeniyorum. PSA Grubu motor konusunda sektörde en takdir ettiğim markalardan biri.  Özellikle bir Kayserili olarak 2 motorun da yakıt performansı beni mest ediyor.

Otomobilde 1.2 litrelik PureTech 3 silindirli motor 82 HP’lik güce sahipken 1.6 litrelik dizel BlueHDi motor 75 HP ve 100 HP’lik Stop & Start teknolojisine sahip iki versiyon ile satışa sunuluyor. Bu güzelim motorlar  maalesef bir süre için sadece manuel vites ile sunulacakmış.

 

Yeni Citroen C3 Donanım Seçenekleri

Yeni C3, 3 ayrı donanım seviyesi ile pazara sunuluyor. Bu donanımlar ve bu donanımların yanına sunulan opsiyonları aşağıdaki görselde bulabilirsiniz.

Yeni Citroen C3 Satış Fiyatları

Tavsiye edilen anahtar fiyatları ilk aşamada şöyle olacak. Sonrasında sitesinden kontrol etmekte fayda var. Malum Euro arttıkça bu fiyatlara zam gelecek.

C3 1.2 puretech Live 82 HP M/T            52.250 TL

C3 1.2 puretech Feel 82 HP M/T            57.300 TL

C3 1.6 BlueHDI Live 75 HP M/T            62.100 TL

C3 1.6 BlueHDI Feel 75 HP M/T            66.400 TL

C3 1.6 BlueHDI Shine 100 HP M/T       71.700 TL

Yeni Citroen C3 Connected Cam ile Çekilmiş Videolar

Sinop Samsum yolu boyunca otomobilin kamerası ile çektiğim videolardan bir liste oluşturdum. Bu videoların hem kalitesini görmek için bakabilirsiniz. Ayrıca öndeki test araçlarının kötü yol şartlarındaki tepkilerini de çektim. Bunlar da size otomobil hakkında bazı izlenimler verebilir.

Yeni Citroen C3 1.6 BlueHDI Shine Paket M/T Test İzlenimi Videosu

Otomobile dair detaylı sürüş izlenimi videosu için değerli dostum Fahir’in videosunu izleyebilirsiniz.

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here