Ana sayfa İstanbul İstanbul Havalimanı Nerede? Nasıl Gidilir?

İstanbul Havalimanı Nerede? Nasıl Gidilir?

6254
1

29 Ekim 2018 tarihinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın açılışını yaptığı İstanbul‘un Yeni Havalimanı, 31 Ekim’den itibaren tarifeli uçuşlara başladı. Ama tam olarak bitmediği için sadece THY Ankara, İzmir, Antalya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Bakü (Azerbaycan) seferleri ile başladı. Ancak 10 Aralık itibari ile Adana ve Trabzon seferleri de başlıyor. Havalimanı tamamlandıkça da seferler 3. Havalimanı‘na yani açıklanan resmi adıyla İstanbul Havalimanı ‘na kaydırılacak. Peki bu yeni İstanbul Havalimanı nerede? Buraya nasıl gideceğiz? İstanbul havalimanına toplu taşıma imkanı nasıl? 3. havalimanı ulaşım ücretleri ne kadar?  Yeni İstanbul Havalimanı’na en ekonomik nasıl gidilir? Yani herkes gibi benim de kafamda deli sorular var. 

Tamamlandığında 200 milyonluk yolcu kapasitesi ile hem Türkiye‘nin hem de dünyanın en büyük havalimanı olacağı iddia edilen İstanbul Havalimanı, İstanbul’un Avrupa yakasında yer alıyor. Genelde Radyo Trafik’ten duymaya alıştığım Tayakadın ve Akpınar mahalleri arasında inşa edilen İstanbul Havalimanı Göktürk Arnavutköy, Çatalca kavşağında yer alıyor. 

instagram hesabımı takip edin –>@cokgezenadam

Yeni İstanbul Havalimanı Hakkında Bazı Bilgiler

Yeni İstanbul Havalimanı
İstanbul Havalimanı’nın lale figüründen ilham alınarak tasarlanan hava trafik kontrol kulesi

Tamamlandığında yıllık 200 milyon yolcu kapasitesiyle dünyanın en büyük havalimanı olacak İstanbul Yeni Havalimanı’nın ilk fazı 29 Ekim’de açıldı. İlk aşamada 90 milyon yolcuya hizmet verecek kapasitede olacak. Tüm çalışmalar bittiğinde 6 bağımsız piste sahip 500 uçak kapasiteli olacak. Şuan yolcu kapasitesi bakımından dünyanın bir numarası Amerika kıtasında ABD‘nin Atlanta kentinde yer alıyor. Atlanta Havalimanı yaklaşık 104 milyon yolcusu ile birinci sırada. Atatürk Havalimanı ise yaklaşık 63 milyon yolcusu ile 2017’de 15. sırada yer alıyordu. 

İstanbul’un 3. havalimanı olan İstanbul Havalimanı hakkında bir ilginç bilgi ise tasarımını Pininfarina ve AECOM’un yapmış olması. Pininfarina özellikle ikonik Ferrari tasarımları ile bilinen çok önemli bir tasarım merkezi. Hatta ben de İtalya Torino şehrindeki merkezilerini ziyaret etmiştim. Ferrari başta olmak üzere Alfa Romeo, Lancia, Masserati gibi birçok otomobil markasının tasarımlarını da yapmış bir yer. Pininfarina Müzesi hakkındaki yazıma da bloğumdan ulaşabilirsiniz.  Öte yandan her ne kadar lale figüründen esinlendiği söylense de uçuş kontrol kulesinin görseli benim gibi birçok kişiye bir kobra figürünü de andırıyor. Estetik olarak bence güzel olsa da benzetildiği hayvan itibari ile birçok espri konusu olmaya da aday. 

Yeni İstanbul Havalimanı Ulaşım Alternatifleri 

İstanbul havalimani ulasim

Anlatmaya gerek yok görüyorsunuz, yeni havalimanı birçoğumuz için baya uzakta yer alıyor. Hele de benim gibi Florya’da Atatürk Havalimanı’nın dibinde oturuyorsanız havalimanının taşınmasından pek de memnun olmuyorsunuz. Bu yüzden inşaat ne kadar uzasa o kadar kar gözüyle bakabiliyorsunuz. 

Öte yandan İstanbul Havalimanı 31 Aralık itibari ile çok ciddi bir taşınma süreci ile karşı karşıya olacak. Ancak özellikle mart ayı sonrası birçok hattın tam anlamıyla Atatürk Havalimanı’ndan yeni havalimanına taşınacağı tahmin ediliyor. O zaman da istemesem de seve seve birçok uçuşta İstanbul Havalimanı’nı kullanmak zorunda kalacağım. Peki yeni İstanbul Havalimanı’na nasıl gidilir? Buraya taksi, İETT’nin düzenlediği otobüs seferleri ve  Havaist (Havaş ve Havabus tarzı bir otobüs hizmeti) otobüsleri ile ulaşım sağlanıyor. 

İstanbul Yeni Havalimanı’na İETT Seferleri

İstanbul Havalimanı’na Havaist ve İETT toplamda 7 farklı hattan ulaşım imkanı sunuyor. Bu sayının ilerleyen zamanlarda 18  farklı hatta 150 otobüse çıkacağı söyleniyor. İETT’nin halihazıda yeni İstanbul Havalimanı’na 3 farklı noktadan seferleri mevcut. 

İETT Hatları

İETT’nin halihazırda Yeni İstanbul Havalimanı’na 3 farklı hattı var. Bu hatların ücretleri ise hattın uzaklığına göre değişiyor. 

H2 YENİ HAVALİMANI-MECİDİYEKÖY (16 TL)

Mecidiyeköy Metrobüs, Çağlayan, Nurtepe, Hasal, Kemer Yolu, Orman Yolu, Kıyı Emniyeti, İhsaniye Kavşağı, Yeni Havalimanı

H3 YENİ HAVALİMANI-HALKALI (16 TL)

Gümrük, 4. Cadde, Rumeliler, Atatürk Mahallesi, Demirciler Sitesi, Yeni Havalimanı

H4 YENİ HAVALİMANI-ATATÜRK HAVALİMANI (14 TL)

Atatürk Havalimanı, Başakşehir Metrokent, Yeni Havalimanı

Yeni Havalimanı’na Havaist Seferleri

Üçüncü havalimanına Havaist otobüsleri ilk etapta 4 farklı noktandan ulaşım imkanı sağlıyordu. Son UKOME kararı ile bu sayı 5’e çıktı. Bu zamanla daha da artacak. İlk etapta yüzde 50 indirimli fiyatlar uygulanıyor. 2019 itibari ile indirim kalkıyor. Şuan için en ucuzu 8 TL ama indirimler kalkınca en ucuz hat 12 TL, en pahalısı ise 30 TL olacak. Bütün ödemeler ise sadece İstanbul Kart ile yapılabilecek. Tabi İstanbul kartı olmayanlar ne yapacak?Sanırım eskiden İETT şöförlerinin yaptığı gibi şöförde bir İstanbul Kart olacak onunla basacak karşılığında parasını alacak. Tabi bu benimkisi sadece tahmin. 

Bu arada daha önceden olduğu gibi Vodafone RED, Türk Telekom Prime ve Turkcell Platinium’dan biri Havaist ile anlaşıp belki üyelerine ücretsiz ulaşım imkanı verir. Şuan için açıklanan bir durum yok. Turkcell Havaş ile Türk Telekom da Havataş ile daha önce bu tür anlaşmalar yapmışlardı. 

Bu arada Havaist sefer saatleri de halihazırda kalkan uçuş saatlerine göre. Mevcut Havaist sefer saatleri için bu linki tıklayabilirsiniz.  

Mevcut Havaist Seferleri

İST-1 YENİ HAVALİMANI – YENİKAPI (Normal Tarife 18 TL, İndirimli 9 TL)

Yenikapı, Bakırköy İDO, Kuleli, Başakşehir Metrokent, Yeni Havalimanı

İST-2 YENİ HAVALİMANI – TÜYAP (Normal Tarife 21 TL , İndirimli 10 TL)

Tüyap, Cumhuriyet Mahallesi, Başakşehir Merkez, Yeni Havalimanı

İST-7 YENİ HAVALİMANI – KOZYATAĞI (Normal Tarife 25 TL, İndirimli 12 TL)

Kozyatağı Metro, Tepeüstü, Kavacık Köprüsü, Hasdal, Yeni Havalimanı

İST 19 -YENİ HAVALİMANI – TAKSİM (Normal Tarife 18 TL, İndirimli 9 TL)

Taksim Meydan, Beşiktaş İETT Peronlar, Zincirlikuyu Metrobüs, 4 Levent Metro, Göktürk, Yeni İstanbul Havalimanı

İST 3- YENİ HAVALİMANI – OTOGAR (Normal tarife 16 TL, İndirimli 8 TL)

15 Temmuz Demokrasi Otogarı – Alibeyköy Cep Otogarı- İstanbul Havalimanı Hattı 

Havaist’in hem seferleri hem de araç yoğunlukları önümüzdeki dönemde artacak. Önümüzdeki dönem için planlar ise şu şekilde:

Hat adı-Mesafe(tek yön)-Sefer sıklığı-Yolculuk ücreti-Araç sayısı

1.Beylikdüzü Tüyap-52 km-15 dakika-21 TL-15 araç
2.Otogar-38 km-15 dakika-16 TL-12 araç
3.Bakırköy-44 km-10 dakika-18 TL-19 araç
4.Yenikapı-Sirkeci-50 km-11 dakika-18 TL-23 araç
5.Beşiktaş-43 km-20 dakika-18 TL-13 araç
6.Alibeyköy Cep Otogarı-31 km-30 dakika-16 TL-5 araç
7.Kadıköy-64 km-20 dakika-25 TL-11 araç
8.Pendik-93 km-45 dakika-30 TL-5 araç
9.Hacıosman-40 km-30 dakika-16 TL-4 araç
10.Tepeüstü-91 km-30 dakika-25 TL-7 araç
11.Arnavutköy-22 km-40 dakika-12 TL-3 araç
12.Kemerburgaz-21 km-40 dakika-12 TL-3 araç
13.Sarıyer-40 km-30 dakika-16 TL-5 araç
14.Başakşehir-27 km-30 dakika-14 TL-4 araç
15.Bahçeşehir-40 km-40 dakika-16 TL-4 araç
16.Mahmutbey Metro-36 km-45 dakika-15 TL-3 araç
17.Halkalı-40 km-50 dakika-16 TL-4 araç
18.Mecidiyeköy-37 km-15 dakika-16 TL-10 araç

İstanbul Yeni Havalimanı’na Metro ile Ulaşım Seçenekleri

Halihazırda metro ile ulaşım imkanı yok ama 2019 yılında tamamlanması öngörülen bir hat söz konusu. M11 Gayrettepe-Yeni Havalimanı Metro Hattı ile İstanbul Havalimanı’na ulaşım sağlanması hedefleniyor. 2019 yılında tamamlanması beklenen bu hat Gayrettepe istasyonunda Yenikapı-Hacıosman hattı ile entegre olacak. Bu hattın toplam uzunluğu ise 36 km. 6 istasyonun olacağı bir diğer metro hattı ise Halkalı İstanbul Havalimanı metrosu olacak. Bu metronun da 2020 sonunda tamamlanacağı söyleniyor. Umarız gecikmez. 

İstanbul Yeni Havalimanı’na Taksi ile Ulaşım

İstanbul Yeni Havalimanı’nın açılışı ile birlikte ilk etapta toplam 660 adet taksinin hizmet vermesi için anlaşılmış. Kapasite artışı ile bu sayı da artacakmış. Ancak umarım burada Atatürk Havalimanı’nda yaşanan negatif taksi deneyimleri tekrarlanmaz. Bu konuda çok ciddi şikayetlerin olduğunu biliyorum. Ben de birçok negatif deneyim yaşadım. Birini Facebook sayfamdan paylaştığımda insanların bu konuda ne kadar dertli olduğunu gelen yorumlardan gördüm. 

Atatürk Havalimanı'nda taksicilere gideceğimiz yeri beğendiremedik diye metroya bindik. İlk taksi amcasını bekliyormuş…

Çok Gezen Adam paylaştı: 6 Ağustos 2017 Pazar

Ancak denilen o ki yeni İstanbul Havalimanı’nda hizmet verecek olan taksilere teknolojik açından getirilen standartlarla birlikte yolcuların şoför bilgisi,yol güzergahı, trafik yoğunluğu ve ücret bilgilerinin yer aldığı ekranlar yolcuları bilgilendiriyor. Ayrıca tüm taksilerde kredi kartı ile ödeme seçeneği bulunuyor. Daha test etme şansım olmadı. 

Yeni Havalimanı Taksi Ücretleri

Öte yandan yeni havalimanı uzak olduğu için taksi fiyatları da biraz can yakacak. Bir de bu havalimanından yolcu alma hakkı sadecce 34. Taksciler Kooperatifi üyelerine ait. Yani 3. havalimanına örneğin Levent’ten müşteri getiren bir taksici bu yolu boş dönmek zorunda. Hal böyle olunca da birçok taksici yeni havalimanı gitmek istemeyebilir. Gitse de dönüşteki otoban parasını da talep edebilir.

Fikir vermesi açısından 4 merkezden 3. havalimanına taksi ücretlerini paylaşıyorum. Bu rakamlara paralı yol ücreti de dahil zira bu yolu kullanmadan ulaşım imkanı yok. Bu arada taksi ücretleri sarı, turkuaz ve siyah olmasına göre değişiyor. En ucuzu sarı taksiler. sonra turkuaz taksiler ve en pahalı olarak da siyahlar geliyor. Turkuaz taksi ücretleri yüzde 15 daha pahalı, siyah ise 2 katı. Yani sarı taksi ile 100 TL ödeyeceğiniz bir mesafeye turkuaz taksi ile 115 TL, siyah taksi ile ise 200 TL ödemeniz gerekecek. Sonra uyarmadı demeyin. 

  • Taksim‘den E-5’ten gidilirse 39 km’lik mesafe 102 TL tutuyor. TEM tercih edilirse mesafe 50 km’ye uzuyor ve ücret 129 TL oluyor.
  • Sarıyer‘den E-5’ten gidilirse 43 km’lik mesafe 112 TL tutuyor. TEM tercih edilirse mesafe 37 km’ye kısalıyor ve ücret 97 TL oluyor.
  • Bakırköy‘den E-5 ile TEM arasında sadece 2 km fark ediyor. Biri 45 diğeri 47 km. Bu yüzden E-5 117 TL tutarken TEM 122 TL tutuyor.
  • Büyükçekmece‘den E-5 üzerinden yeni havlimanına mesafe 57 km ve taksi ücreti 147 TL iken TEm üzerinden mesafe 62 km ve ücret 159 TL oluyor.

İstanbul Yeni Havalimanı’na Özel Araç ile Ulaşım Alternatifleri

Yeni havalimanına kendi özel aracınız ile ulaşmanın en kolay yolu üçüncü köprü üzerinden sağlanıyor. Yeni havalimanına araba ile gidecekler navigasyon kullanacaksanız Googlemaps’te İstanbul Havalimanı diye arayınca çıkmıyor. “IGA Havalimanı İşletmesi” olarak gözüküyor. Ama ben sizi bu tür uğraşlara sokmamak için nam-ı değer 3. havalimanı, İstanbul havalimanı Googlemaps konumunu buraya bırakıyorum. 

Havalimanına araba ile gidenleri teşvik etmek amacı ile açılıştan sonra 2 ay boyunca yeni havalimanında ücretsiz olarak otopark hizmeti verildi. Ancak sonrasında açıklanan fiyatlar pek de araçla gitmeyi teşvik edecek türden gözükmüyor.

İç/Dış Hatlar Kapalı Otopark Ücretleri (Otomobiller) Park Süresi (Saat/TL)

0-1 saat: 19,75 TL
1-3 saat: 24 TL
3-6 saat: 37,75 TL
6-12 saat: 44,75 TL
12-24 saat: 60 TL

Abonman Ücretleri (Otomobiller)

4 gün:173,50 TL
7 gün: 284 TL
15 gün: 387,50 TL
Aylık: 423 TL

Motor/Motorsiklet

0-1 saat: 9 TL
1-3 saat: 12,25 TL
3-6 saat: 18,75 TL
6-12 saat: 22,75 TL
12-24 saat: 30,50 TL

Abonman (Motor/Motorsiklet)

4 gün: 87 TL
7 gün: 141,75 TL
15 gün: 193,75 TL
Aylık: 212 TL

AÇIK OTOPARKLAR İÇİN (OTOMOBİL) Park süresi (Saat/TL)

0-1 saat: 15 TL
1-3 saat: 18 TL
3-6 saat: 27,25 TL
6-12 saat: 30,50 TL
12-24 saat: 42,25 TL
Abonman aylık 316 TL

Motor/Motorsiklet (Açık Otoparklar İçin)

0-1 saat: 7,75 TL
1-3 saat: 9 TL
3-6 saat: 13 TL
6-12 saat: 15,50 TL
12-24 saat: 20,75 TL
Abonman aylık: 161,25 TL

Minibüs/pikap (Açık Otoparklar)

0-1 saat: 17 TL
1-3 saat: 22,75 TL
3-6 saat: 30 TL
6-12 saat: 35,75 TL
12-24 saat: 49,50 TL
Abonman aylık: 358,75 TL

Midibüs/Otobüs/kamyon/kamyonet (Açık Otopark)

0-1 saat: 20 TL
1-3 saat: 27,75 TL
3-6 saat: 33,75 TL
6-12 saat: 42,25 TL
12-24 saat: 57,20 TL
Abonman aylık: 402,25 TL
DHMİ Kiracısı, Taksi İşletmeleri ve Nakliyeciler, Havalimanı Görevli Personel / Personel Servis araçları ise aylık 130 TL abonman ücreti ödeniyor.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here