Bir kahvenin 40 yıl hatırı var derler. O kadar hatırı var mı bilemeyeceğim ama kahvenin hayatımızda çok önemli bir yeri olduğu gerçek. Gezilerimizde de güzel bir kafede soluklanıp iyi bir kahve içmek ya da şehrin en iyi kahvesini yapan yerini bulmak sürekli yaptığımız şeyler arasında. Tabi her ülkenin kahveye bakış açısı aynı olmuyor.

Türkiye’de kahve dediğinizde çoğu zaman maalesef Nescafe algılanıyor. Oysa Avrupa‘da espresso getirirler size. Ancak bazı ülkelerde çok daha dikkatli olmakta fayda var. Çünkü buralarda aklınızın ucuna bile gelmeyecek kahveler karşınıza çıkabilir. Belki bunların bir kısmını çok sevebilirsiniz de. Ancak benim gibi her tadı denemeye çok da açık değilseniz bunları önceden bilmenizde fayda olabilir. Bu konuda Prontotour’un bloğunun benimle de paylaştığı bir içeriği sizlerle paylaşıyorum.

instagram hesabımı takip edin –> @cokgezenadam

Yumurtalı Kahve – Vietnam, Norveç, İsveç & Macaristan

Vietnam yumurtalı kahve

Kahve türleri arasında en ilginci olan yumurtalı kahve. Anlatılanlara göre tahmin edilenden çok daha büyülü bir lezzete sahip. Açıkçası ben yumurtayı ne kadar sevsem de pek kafamda bu ikiliyi bağdaştıramıyorum. En çok Vietnam’da tüketilen yumurtalı kahveye Norveç, İsveç ve Macaristan gibi ülkelerde de rastlamak mümkün. Fakat en özgün ve en lezzetli olanı Vietnam’da yapılanı.

Vietnam Kahvesi

Yapanın ustalığına ve özgünlüğüne göre kullanılan malzeme bir eksik bir fazla olsa da, genel itibariyle yumurtalı kahvenin şöyle yapıldığını söyleyebiliriz; yumurtanın sarısına toz şeker eklenerek 5 dakika kadar çırpılır. Karışıma dünyaca ünlü Vietnam kahvesi eklenir ve sıcak olarak tüketilir. Reçel ve sütün de isteğe göre kullanıldığı bu kahve aynı zamanda tam bir protein deposu.

Baharatlı Kahve – Fas

Fas baharatlı kahve

Büyülü berberi kültürünün günümüze taşıdığı en özgün lezzetlerden biri hiç şüphesiz baharatlı kahvedir. Kuzey Afrika ülkesi Fas’a dair bilinen her şeyin içinde mutlaka biraz baharat vardır.

Yemekte, tedavide, boyada ve birçok farklı alanda sıkça tüketilen baharatın en çok yakıştığı ürünlerden biri olan kahve, argan yağı ile birlikte Fas turları sırasında en çok ilgi gören ürünlerden biri. İçinde karabiberden muskata, susamdan tarçına kadar çeşit çeşit baharatın bulunduğu bu kahveyi, Fas’ın her noktasında kolayca bulabiliyorsunuz.

Phariser – Almanya

Alman kahvesi -PHARISAER

Bir kahvenin ait olduğu ülkeyle ne denli bütünleşebileceğinin en güzel örneği bir Türk kahvesi, iki Almanya’nın Pharisaer’ıdır. Kahve ailesinin en meşhurlarından olan Pharisaer, rom, çırpılmış krema ve filtre kahvenin karışımından oluşuyor. Alkol kullanmıyorsanız, bu konuda bir hassasiyetiniz varsa Pharisaer pek de size göre değil.

Buna – Etiyopya

Etiyopya Buna Kahvesi

Ucundan kıyısından kahveyle biraz alakası olan herkes, Etiyopya’nın bu işin ana vatanlarından biri olduğunu bilir. Tüm dünyada en ünlü zincir markaların kullandığı Etiyopya kahveleri, anavatanında öyle tüketiliyor ki, abartı mı yoksa keyif mi ayırt etmek zor. Türkiye’deki yoğun çay tüketimine oldukça benzeyen bunanın yapılışı da içimi de bir ritüel. İbikli büyük bir kapta hazırlanıp kömür ateşinde bolca pişirilen buna, küçük fincanlar ile servis ediliyor ve genelde bir fincan yeterli olmuyor.

Çaylı Kahve – Çin

Çin’de oldukça sık tüketilen içeceklerin başında çaylı kahve geliyor. Sütle hazırlanmış çayın içine atılan kahvenin çekirdekleri, ortaya öyle güzel bir lezzet çıkarıyor ki, bağımlısı olmamak elde değil. Hong Kong’da tahmin edilen fazla tüketilen bu kahveye özellikle çay tutkunu Türkler bayılıyor.

Önceki İçerikMilano Sokaklarında 3 Saatte Siyah Beyaz Yolculuk
Sonraki İçerik5 Saatte İstanbul’dan Cennete Yolculuk Mümkün
Seyahat etmeyi ve otomobilleri seven bir beyaz yakalı. İş için başladığı gezilerine şimdi zevk için devam ediyor. Otomobillerle seyahatler gerçekleştirip, hem yeni yerler keşfediyor hem de bu otomobiller hakkındaki deneyimlerini paylaşıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz