(Ön yazı: Porsche’ler ile 4 günde 4 Balkan şehrini fethettik. İstanbul’da başlayan serüvende son durak ise Macaristan’ın başkenti Budapeşte idi. Bu serüveni daha rahat okumanız adına 3 parçaya bölerek yayınlıyoruz. Her yazının altında diğer etaplara dair linkler de bulunuyor. Bu linkler sayesinde diğer etaplar ve şehirler hakkında da bilgi edinebilirsiniz.)

Varna Porsche

Yarışmanın ikinci günü etabı 271 km’lik kısa bir parkurdu. Ancak verilen 4 saatlik süre bu etabın düşünüldüğü kadar kolay olmayacağını anlatır gibiydi. Bu etapta harici navigasyonumuz iyi çalışmadığı için Porsche ekibi yöneticilerinden iPad desteği aldık. Ancak oradan seçtiğimiz yolun bizi büyük bir sürprize taşıyacağından kesinlikle haberimiz yoktu.

Varna’dan Romanya sınırına kadar hem çok ekonomik, hem de sorunsuz bir şekilde ulaştık. Hatta o kadar ekonomik gidiyorduk ki otomobili kullandıkça otomobilin menzili artmaya devam ediyordu. Varna’dan yola çıktığımızda menzilimiz 850 km’yi gösterirken 140 km sonra menzilimiz 990 km’yi gösteriyordu. Ancak Romanya sınırında Türk plakalı bir otomobille seyahat etmenin handikabını yaşadık ve işlemler için sınırda yaklaşık 40 dakika bekledik. Sınırı geçtiğimizde navigasyon bizi hemen çıkıştaki feribota yönlendiriyordu. Feribotla yola devam etmenin elenme nedenimiz olacağını düşündüğümüz için biz de diğer yöne doğru yol alıp navigasyonun Bükreş için bize başka bir yol belirlemesini bekledik. Ancak 17 km boyunca navigasyon sürekli olarak bizi geri dönmeye ikna etmeye çalışınca yolda bir Rumen otomobili durdurup yardım aldık.

Sonunda bu gümrük kapısından çıkışta feribot dışında bir alternatifimizin olmadığını öğrenip hayatımızda gördüğümüz en ilkel feribotla nehrin diğer tarafına geçtik. Toplamda 7- 8 otomobili alabilen iskeleyi iten bir takadan oluşan bu feribot, bizim bu etabı kaybettiğimizin habercisi olsa da Bükreş yolunda güzel bir nehir havası almamızı sağladı. Bükreş etabında oldukça fazla zaman kaybetmenin de verdiği ivmeyle sınıra kadar tasarruf ettiğimiz yakıtları Bükreş otobanında aracın limitlerini zorlayarak harcamak durumunda kaldık.

Bükreş

Zaten gemileri karadan geçiren Fatih’in torunları olarak bizim de otomobili nehirden geçirerek Bükreş’i fethe gitmemiz pek de şaşırtıcı olmasa gerek. Romanya’da Kazıklı Voyvoda’yı dize getirenin Fatih Sultan Mehmet olduğu düşünüldüğünde bu yaptığımız hareket daha bir önem kazanıyordu.

Üstelik akşam açıklanan sonuçları duyduğumuzda otomobilin tadını çıkarmanın ve Romanya sınırından feribotla geçiş tecrübesini yaşamanın mutluluğunu yaşadık. Zira günün yakıt tüketimindeki birincisi olan Çek Cumhuriyeti ekibi, Panamera dizelin yakıt tüketimini fabrika verilerindeki tüketimi olan 5,6 litrenin bile altına taşımayı başarmıştı. 100 km’de ortalama 4,9 litrelere ulaşan ekip, bu rakama ulaşabilmek için klimaları kapatmış, otomobilin ön hava deliklerini bantlamış ve lastik basınçlarını 5 bara çıkartarak 80 km hızda cruise kontrole almışlardı.

Bükreş Porsche Bükreş

İkinci günün final durağı Bükreş iki milyon nüfusuyla Romanya’nın hem en büyük şehri, hem de başkenti. Büyük meydanları, gotik ve barok yapılarıyla Bükreş görülmeye değer bir şehir. Devasa büyüklükteki tarihi Parlamento binası Bükreş’te muhakkak görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Yalnız bina o kadar büyük ki, fotoğrafını çekebilmek için hayli uzakta konuşlanmanızda fayda var.

Calae Victoriei Meydanı şehrin önemli meydanı. Birçok lüks markanın mağazalarını bu meydanda bulmanız mümkün. 1878’de Romanya’nın bağımsızlığına kavuşması sonrası yapılan ve Paris’teki Zafer Anıtı’nı andıran Zafer Anıtı, Kraliyet Sarayı gibi birçok tarihi yapı Bükreş’te sizleri bekliyor. Eski şehirdeki kafe ve barlar gecenin geç saatlerine kadar eğlenmek isteyenler için güzel bir adres olabilir.

Bükreş IMG_5014

Porsche Performance Drive Etapları
Gün 1 (İstanbul-Varna) (Bu etabi okumak için etabin üstüne tıklayın)
İstanbul-Dereköy: 255 km 3 saat
Dereköy-Varna: 215 km 3 buçuk saat

Görülmesi gereken yerler: Varna Katedrali, Kutsal Meryem Kilisesi, Asparouh Köprüsü Vladislav Varnenchik Parkı

Gün 2 (Varna-Bükreş)
Varna-Bükreş: 271 km 4 saat

Görülmesi gereken yerler: Parlamento binası, Calae Victoriei ve Devrim Meydanları, Zafer Anıtı, Kraliyet Sarayı

Gün 3 (Bükreş-Sibiu)
Bükreş-Curtea de Arges : 157 km 2 saat
Transfagaraşan yolu: 87 km
Transfagaraşan- Şibiu: 50 km

Görülmesi gereken yerler: Transfagaraşan ve Sibiu merkez

Gün 4 (Sibiu-Budapeşte)
Sibiu-Oradea: 325 km 4 buçuk saat
Oradea-Budapeşte: 315 km 3 buçuk saat

Görülmesi gereken yerler: Buda Kalesi, Mathias Kilisesi, Parlamento Binası, Kahramanlar Meydanı, Özgürlük Heykeli

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz