Bazı şeylerin kendisini ispatlaması için büyümesi gerekmiyor. Mini Cooper S Coupe de işte öyle bir otomobil.

Ne Test Ettik? Mini Cooper S coupe (6 ileri steptronic şanzıman)
Özelliği Ne? Mini’nin en son modellerinden Cooper S coupe performans tutkunları için tasarlanmış
Gücünü Nereden Alıyor? 1,6 litre benzinli 184 beygirlik çift turbo motora sahip
Ne Kadar Hızlı? 100 km’ye 7,1 saniyede ulaşıyor
Alternatifleri Neler? Audi A1, Peugeot RCZ
Nesini Sevdik? Otomobil her gaza bastığınızda adrenalin seviyenizi yukarı taşıyor ve çok keyifli bir sürüş deneyimi sunuyor
Nesi Hoşumuza Gitmedi? Coupe tasarımından dolayı iç mekan biraz basık. İçe verdiği ses de bu klasta bir otomobil için fazla.
Ne Kadar Ekonomik? Şehir içinde 100 km’de 8,9 litre tüketen otomobilin şehirlerarası performansı 5 litre, ortalama yakıt tüketimi ise 6,4 litre. Tabii bu rakamlar gaz pedalına karşı direnebilirseniz mümkün

Mini Cooper S Coupe

Eski bir reklamda bir bayan otomobili olarak algılanan bir otomobili büyük bir otomobil yolda taciz eder. Derken taciz ettiği otomobildeki sürücü sinirlenir ve durur. Bu ufak otomobilin kapıları açıldığında 5 tane takım elbiseli iri kıyım adam belirir. Ve reklam burada sona erer. Tacizci şoförün akıbeti ise sizin hayal gücünüze bırakılır.

Mini Cooper S Coupe’nin Motoru Nasıl?

Mini’nin en son modellerinden Cooper S coupe de ufak görüntüsüyle ters orantıdaki performansıyla bana bu eski reklamı hatırlatıyor. Peugeot ile ortak geliştirilen ve kategorisinde 4 yıl art arda en iyi motor seçilen çift turbolu 1,6 litre 184 beygirlik motor aracın kasasından çıkmak için fırsat kolluyor. Sanki aracın içinde kaçmayı bekleyen bir canavar var sanıyorsunuz.

Mini Cooper S Coupe Yol Tutuşu

Mini Cooper S Coupe

Otomobilin coupe tasarımından dolayı ağırlık merkezi de yere çok daha yakın. Üstelik 80 km hızın üstünde aracın spoilerı otomatik olarak açılıyor. Spoilerın açılması aracın arkasına ekstra bir ağırlık uyguluyor. Bu yüzden dolayı da otomobilin yol tutuşu diğer Mini modellerine göre çok daha iyi. Aracın direksiyonundayken kendinizi ufak bir yarış otomobilinde gibi hissediyorsunuz. Bu durum sizi sürekli gaz pedalına basmanız için dürtüyor. Bu da yakıt tüketiminin artmasına neden oluyor.

Bu otomobili üniversiteye adım atan çocuklarına almayı düşünen ailelere kesinlikle önermiyorum. Bu kadar kuvvetli bir otomobili kullanmadan önce daha evcil bir otomobille şoförlüğü pekiştirmede fayda var.

Mini Cooper S Coupe Tasarımı

Mini Cooper S coupe’de sürüş keyfini sadece bir kişiyle  paylaşmanıza izin var. İki kişilik olarak tasarlanmış otomobilde arka koltuklar yerine bagaj hacmi geniş tutulmuş. İlk bakışta otomobilin hem coupe, hem de cabrio olduğu izlenimi oluşuyor. Ancak aracın üstü açılmıyor. Mini Cooper S coupe’nin tasarımı nedeniyle diğer Mini’lere göre içi daha basık. Bu da görüşte bazı sıkıntılara neden olabiliyor.

Mini Cooper S Coupe

Özellikle kırmızı ışıkta yakalandığınızda diğer otomobillere göre biraz daha geride durmanızda fayda var. Öte yandan test aracımızda Harman Kardon ses sistemi vardı. Bu ses sistemi kullanıldığı araçları bir konser alanına çevirebiliyor. Ancak test aracımız içeri ses aldığı için bu sistemin performansı düşüyor. Aynı ses sistemi Yeni BMW 3 serisinde içeri ses almadığı için çok daha keyifli bir deneyim sunuyor. Otomobilde kullanılan multimedya sistem de BMW’den devşirme. BMW’nin çok beğendiğim bu multimedya sistemi, bu otomobile de çok yakışmış. Bir tek Mini de tuşlar BMW’deki kadar hassas çalışmıyor.

Mini Cooper S Coupe Fotoğrafları

Mini Cooper S Coupe Mini Cooper S Coupe

Not: Bu yazı 12 Eylül 2012 tarihinde kaleme alınmıştır.


Umarım bu yazıyı beğenmişsinizdir. FACEBOOK ve INSTAGRAM hesaplarımı takip ederek  yeni seyahat ve yazılarımdan haberdar olabilirsiniz. Tatil fırsatlarını ilk siz öğrenebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz