Türkiye’de C segment sedanlar her zaman ilgi görür. Bu otomobillerden bir tanesi de Opel Astra. Ben de geçtiğimiz gündelerde Yeni Opel Astra Sedan 1.4lt Turbo ECOTEC 140 HP versiyonunu test ettim.

Opel Markası Hakkında

2008 yılında patlayan küresel krizden ABD’de en çok otomotiv endüstrisi etkilenmişti. Amerika’nın üç otomotiv devi, General Motors (GM), Chrysler ve Ford’un akıbetlerinin ne olacağı tartışılırken, Avrupa’da bir marka bu tartışmaları çok yakından takip ediyordu. GM’in Avrupa’daki markası Opel’in ne olacağı koca bir soru işareti idi.

Önce Kanadalılar alıyor, sonra Fiat aldı derken, Opel GM’de kaldı. Amerikan pazarının geçen bu sürede toparlanmasına paralel olarak Opel de Avrupa’da toparlanmaya başladı. O dönemde pazara sürülen Insignia modeli, markanın yeni tasarım dilini gösteriyordu. Insignia’yı Astra hatchback takip etti. Bu bu iki seksi modelle Opel güç kazanmaya başladı. Özellikle de Türkiye’de. Alman otomobil markası geçen yılı Volkswagen’in ardından binek otomobilde üçüncü sırada kapadı.

Opel’de Astra hatchback lansmanından sonra bu otomobilin bir daha sedan versiyonunun üretilmeyeceği konuşuluyordu. Ancak Türkiye ve Rusya gibi gelişen pazarlardan gelen nedeniyle Opel’in inadı kırıldı ve Astra sedan versiyonu da pazarda geçen yıl yerini aldı.

Yeni Opel Astra Sedan 1.4lt Turbo ECOTEC 140 HP

Ne Test Ettik? Yeni Astra Sedan 1.4lt Turbo ECOTEC 140 HP
Özelliği Ne? En çok otomobilin satıldığı C segmentinde Opel’in en büyük kozu
Gücünü Nereden Alıyor? 1,4 litre benzinli 140 beygirlik motora sahip
Ne Kadar Hızlı? 100 km’ye 10,3 saniyede ulaşıyor
Alternatifleri Neler? Volkswagen Jetta, Ford Focus, Renault Fluence, Toyota Corolla
Nesini Sevdik? Tasarımı belki de segmentinin en iyisi
Nesi Hoşumuza Gitmedi? Artık birçok otomobilde çok daha ileri mutlimedya sistemleri var
Ne Kadar Ekonomik? Şehir içinde 100 km’de 8,9 litre tüketen otomobilin şehirlerarası performansı 5,2 litre, ortalama yakıt tüketimi ise 6,6 litre

Yeni Opel Astra Sedan 1.4lt Turbo ECOTEC 140 HP Dış Tasarım

Insignia ve Astra hatchback’de uygulanan tasarım dili bu otomobilde de oldukça başarılı şekilde kullanılmış. Hatta ilk bakışta otomobil size daha kompakt bir Insignia algısı veriyor.  Bu otomobilin segmentinin en iddialı dış tasarımlarından birine sahip olduğunu söylemek abartılı olmasa gerek.

Yeni Opel Astra sedanın içinde kullanılan malzeme kalitesi de oldukça etkileyici. Kendinizi premium bir otomobilde gibi hissediyorsunuz. Son dönemde birçok premium markanın maliyetleri kısmak için malzeme kalitesinden çok ödün vermeye başladıkları bir dönemde Astra sedanın malzeme kalitesine önem vermesi ayrıca takdir edilmeli.

Yeni Opel Astra Sedan 1.4lt Turbo ECOTEC 140 HP Kusurları

Yeni Opel Astra Sedan 1.4lt Turbo ECOTEC 140 HP

Tabii bu otomobilde bazı kusurlar da gözümüzden kaçmadı. Örneğin, bagaj içinde, eğilmezseniz göremeyeceğiniz alanlarda bazı malzemelerden ödün verildiğini farkettik.

  • Bu alanda tüm kablo tesisatı açık bir şekilde görülüyor.
  • Ayrıca otomobilin iç alanındaki premium algıya uymayan bir diğer unsur da multimedya sistemi. Artık ufak otomobillerde bile otomobil üreticileri çok daha akıllı teknolojilere sahip multimedya sistemler kullanıyor. Bu kadar premium bir algı sunan bir otomobilde multimedya sistemi çok daha iyi olabilirdi.

Yeni Opel Astra Sedan 1.4lt Turbo ECOTEC 140 HP Sürüş İzlenimi

Yeni Opel Astra Sedan 1.4lt Turbo ECOTEC 140 HP sürüş dinamikleri ise gayet tatmin edici. C sedan bir otomobil için, 1,4 litre benzinli motor kesinlikle sırıtmıyor. 6 ileri Active Select otomatik vites de, geçişlerde rahatsızlık vermiyor.

Not: Bu yazı 12 Şubat 2013 tarihinde kaleme alınmıştır


Umarım bu yazıyı beğenmişsinizdir. FACEBOOK ve INSTAGRAM hesaplarımı takip ederek  yeni seyahat ve yazılarımdan haberdar olabilirsiniz. Tatil fırsatlarını ilk siz öğrenebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here