Yunanistan‘ın Batı Trakya bölümünde birçok şehir ve köyü gezdim son dönemde. Hala da gezilmeyi ve keşfedilmeyi bekleyen adresler var. Ancak gezdiklerim arasında en beğendiğim yerleri sorarsanız Yunanistan’da gezilecek yerler arasında İskeçe’yi (Yunancası Xanthi) en üst sıralara yazabilirim. İskeçe’de gezilecek yerler arasında ise birinci tercihim tarihi eski şehir Ahiriyan Mahallesi (Xanthi Old Town) olur.

Osmanlı daha 14. yüzyılda bu mahalleye müslümanları yerleştirmiş. Ancak Yunanistan döneminde tüm Türk şehirlerine olduğu gibi buraya da Pontus Rumları yerleştirilmiş. Şimdi bu dar sokaklı şirin kasabada Türkler ve Yunanlılar bir arada yaşıyor. Hem kilise hem de cami olan, fotoğrafçıların ise sokaklarında sürekli kaybolmak isteyecekleri bir adres burası.

instagram hesabımı takip edin –> @cokgezenadam

Ahiriyan Mahallesi’nde Görülecek Yerler

İskeçe'de gezilecek yerler Ahiriyan Mahallesi

Benim tavsiyem, mahallenin yukarısından geçen yola çıkıp oradan panaromomik bir bir çalışma yaptıktan sonra aşağı doğru sokaklarda kaybolmak olacak.

Ahiriyan Mahallesi Camii

Yukarından aşağı doğru inerken ufak şirin bir camii dikkatini çekiyor. Mahallenin yukarı kısmında yer alan Ahiriyan Mahallesi Camii 17. yy.’da inşa edilmiş ancak 1850 yılında Dramalı Mehmet yeniden yapılmış. 1997 yılında ise mahalle sakinleri tarafından tamamen yenilenmiş. Camiinin avlusunda ise eski bir mezarlık yer alıyor.

Akathistos Hymn Kilisesi

Ahiriyan Mahallesi

Burası Osmanlı döneminden kalmış kiliselerden biri. Ancak burası da depremlerden zarar görmüş ve sonra yeniden inşa edilmiş.

Ahiriyan Mahallesi Adını Nereden Alıyor?

Adını ise burada yaşayan Pomaklardan alıyor mahalle. Ana dili Bulgarcaya benzediği için Müslüman Bulgarlar olarak da adlandırılan Pomakların bir diğer adı da Ahriyanlar’dır. Ancak Pomakların konuştuğu dil Bulgarca’ya benzese de yazılı versiyon olmayan farklı bir dil. Onların 1091’de Rodoplar’da kalmış olan Kuman Türkleri oldukları da bir başka rivayet.

Türkiye’nin Batı Trakya’daki iki müftülüğünden biri olan İskeçe Müftülüğü de yine bu mahallede yer alıyor.

Ahiriyan Mahallesi’ne Nasıl Gidilir?

İskeçe'de gezilecek yerler Ahiriyan Mahallesi

İstanbul’dan her akşam Yunanistan’a otobüsler kalkıyor. Selanik otobüsleri Gümülcine, İskeçe gibi şehirlerde duruyor. Buraya sefer düzenleyen şirketler arasında Ulusoy, Metro Tuzim, Alpar Turizm ilk aklıma gelenler. Bu şirketlerden birine binip İskeçe’de inerseniz daha sonra yürüyerek Ahiriyan Mahallesi’ne gidebilirsiniz. Ben son seferde Alpar Turizm ile gittim. Otobüs yolculuğu ile ilgili deneyimlerim ve detayları bu yazıda okuyabilirsiniz. Ayrıca İskeçe’ye gidebilmek için Schengen vizesine ihtiyacınız var.