Bloomberg Businessweek Türkiye Otomotiv editörü iken Mercedes ML 250 Bluetec’i İstanbul’da 2 gün boyunca test etme imkanım oldu.  Bu süre zarfında İstanbul trafiğinde, geç saatlerde otobanda çeşitli şartlarda otomobili deneme imkanım oldu. Açıkçası otomobili ileri sürüş teknikleri doğrultusunda sınırlarına kadar deneyecek sürüş becerisine sahibim diyemeyeceğim. Ben sadece ortalama bir insandan çok daha fazla sayıda otomobili test etme imkanı olmuş birisi olarak, bu otomobiller arasındaki farkları ortalama bilgiye sahip son kullanıcı bakış açısı ile gözlemleyebildiğimi düşünüyorum. Bu doğrultuda da  Mercedes ML 250 Bluetec yorumlarımı aşağıda bulabilirsiniz.

Emeli Büyük Olanların Mercedes’i

Ne Test Ettik? Mercedes ML 250 Bluetec
Özelliği Ne? Mercedes’in büyük SUV segmentindeki modeli ML yenilendi
Gücünü Nereden Alıyor? 2,2 litre dizel 204 beygirlik motora sahip
Ne Kadar Hızlı? 100 km’ye 9 saniyede ulaşıyor
Alternatifleri Neler? Audi Q7, Range Rover Sport, BMW X5
Nesini Sevdik? Otomobil o kadar heybetli ki, sol şeritte herkes size yol veriyor.
Nesi Hoşumuza Gitmedi? Otomobilin iç tasarımı dışındaki heybeti size hissettirmiyor.
Ne Kadar Ekonomik? Şehir içinde 100 km’de 7,3 litre tüketen otomobilin şehirlerarası performansı 5,6 litre, ortalama yakıt tüketimi ise 6,3 litre

Mercedes ML 250’nin Tasarımı

Mercedes ML 250 yenilenen tasarımı büyük SUV pazarında ben de varım diyor. Aracın dış tasarımı oldukça heybetli. Özellikle ön ızgaralardaki köpek balığını andıran yeni tasarım aracı oldukça agresifleştirmiş. Aracın yeni tasarımı bir önceki modele göre çok daha yakışıklı olmuş. Ancak bu segmentteki rakipleri de oldukça yakışıklı olduğu için işi pek de kolay değil. Ancak otomobil herkesten farklılaşmak isteyen yöneticilerin dikkatini çekebilir. Üstelik bu segmentteki rakiplerine göre fiyatı da oldukça uygun.

Mercedes ML 250 İç Alanı

ML 250’nin sürücü koltuğuna geçtiğinizde ise araç ile ilgili ilk izlenimlerinizde bir değişim yaşanıyor. Aracın ön camlarıyla mesafe çok kısa. Bu da aracın derinlik hissini kaybettiriyor. Bu denli heybetli bir otomobilde bu mesafe daha uzun tutularak bu derinlik hissi verilebilirdi. Bu segmentte bir otomobilde artık navigasyonun olmaması da bence pek makul bir sebeple açıklanamaz. Ancak sürücü koltuğunda şoförünüz oturacaksa bu otomobil tam da size göre.

Mercedes ML 250 Sürüş İzlenimi

Öte yandan ML 250 dev bir SUV olmasına rağmen çok ekonomik bir motora sahip. Birçok binek otomobile göre bile oldukça iyi tüketim verilerine sahip. Üstelik aracı ekonomik moda kullandığınızda bile hızlanması oldukça iyi.

Not: Bu yazı 2 Mayıs 2012 tarihinde yazılmıştır.

Mercedes ML 250’nin videosu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz