Bloomberg Businessweek Türkiye Otomotiv editörü iken Alfa Romeo Guiletta 1,4 Multi Air Turbo 170 TCT Otomatik’i İstanbul’da test etme imkanım oldu. Otomobil bende yaklaşık 4 gün boyunca kaldı. Bu süre zarfında İstanbul trafiğinde, geç saatlerde otobanda çeşitli şartlarda otomobili deneme imkanım oldu. Açıkçası otomobili ileri sürüş teknikleri doğrultusunda sınırlarına kadar deneyecek sürüş becerisine sahibim diyemeyeceğim. Ben sadece ortalama bir insandan çok daha fazla sayıda otomobili test etme imkanı olmuş birisi olarak, bu otomobiller arasındaki farkları ortalama bilgiye sahip son kullanıcı bakış açısı ile gözlemleyebildiğimi düşünüyorum. Bu doğrultuda da Alfa Romeo Guiletta 1,4 Multi Air Turbo 170 TCT Otomatik yorumlarımı aşağıda bulabilirsiniz.  

Alfa Romeo Guiletta

Ne Test Ettik? Alfa Romeo Guiletta 1,4 Multi Air Turbo 170 TCT Otomatik
Özelliği Ne? Alfa Romeo’nun en çok satan modeli
Gücünü Nereden Alıyor?: 1,4 litre benzinli 170 beygirlik motora sahip
Ne Kadar Hızlı? 100 km’ye 7,8 saniyede ulaşan Guiletta hız yapmak için sizi tahrik ediyor
Alternatifleri Neler? BMW 1, Audi A3, Citroen DS4, VW Golf, Opel Astra
Nesini Sevdik? Otomobilin dış tasarımı tasarım derslerinde örnek olarak gösterilmeye aday
Nesi Hoşumuza Gitmedi? Otomatikleştirilmiş manuel şanzımanı sürüş keyfini düşürüyor
Ne Kadar Ekonomik? Şehir içinde 100 km’de 7,8 litre tüketen otomobilin şehirlerarası performansı 4,6 litre, ortalama yakıt tüketimi ise 5,8 litre

Alfa Romeo Guiletta
Alfa Romeo Guiletta İzlenim

Alfa Romeo’nun tasarımıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Guiletta modeli daha dikkatlice bakıldığında Fiat Group bünyesindeki birçok modeli de uzaktan andırıyor. Grup markaları Fiat Stilo, Fiat Bravo ve Lancia Delta ile aynı segmentte yer alsa da Guiletta onlara göre çok daha şık bir elbiseye sahip.

Alfa Romeo Guiletta ve Oyuncakları

Alfa Romeo Guiletta

Alfa Romeo Guiletta’nın içi de dışı gibi gösterişli olsa da, teknolojik oyuncaklar anlamında bu segmentte bir otomobil için pek de tatmin edici değil. Örneğin gelişmiş dokunmatik ekranlı bir multimedya sistem böyle bir otomobil için çok da büyük bir talep olmasa gerek.
Otomobildeki 1,4 litre 170 beygirlik Multi Air 2010 yılında yılın motoru ödülünü almış bir motor. Otomobilin yol tutuşu ve hızlanışı çok başarılı. 6 ileri çift kavramalı otomatik şanzımanı olmasına rağmen Opel, Peugeot, Citroen gibi markalar tarafından da birçok modelde kullanılan otomatikleştirilmiş 6 ileri manuel şanzıman hissi veriyor. Bu da sürüş keyfini özellikle düşük süratlerde çileye çevirebiliyor. Özellikle dur kalklarda bu vitese sahip tüm otomobillerde aracı manuel moda almakta fayda var. Bu rahatsızlık yüksek süratlerde kendini hissettirmiyor. Yani araç çok iyi bir koşucu olmasına rağmen yürürken aksayabiliyor.

Not: Bu yazı 21 Mart 2012 yılında yaptığım test sonrası o dönem yazdığım izlenimlerimdir.

Carbuyer’in Alfa Romeo Guiletta Videosu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz