Son günlerde moda dünyasında çok ciddi bir koşuşturmaca hakim. Mankenler bir moda haftasından diğerine giderken jetlag yaşamaya bile zaman bulamıyorlar. Geçtiğimiz hafta Paris Moda haftasında Givenchy defilesine çıkan Alessandra Ambrosio, Paris moda haftası sona ermeden şlk uçakla Los Angeles’in yolunu tutuyor. Geçtiğimiz cuma günü başlayan Los Angeles Moda haftasına katılıyor. Ancak moda haftaları bununla da bitmiyor. 10 Mart pazartesi günü İstanbul da 3 yıldır Mercedes’in isim sponsoru olduğu Mercedes Benz Fashion Week İstanbul’a ev sahipliği yapacak.

Cuma gününe kadar sürecek bu moda haftasında birçok marka ve tasarımcı yeni koleksiyonlarını tanıtacak. Tabi buraya katılacak modacılar da yine buradan başka moda fuarlarına yetişmek durumunda kalacaklar. Nitekim başarılı modacı Özgür Masur 11 Mart’ta Mercedes Benz Fashion Week İstanbul’da düzenleyeceği defilenin hemen ardından Los Angeles Moda haftasında kapanış defilesini yapacak.

mercedes gri

Asıl işi otomotiv olan Mercedes, moda konusunda bir süredir etkin şekilde yer alıyor. 3 yıldır Türkiye’deki moda haftasına sponsor olan Mercedes İstanbul dışında New York, Miami, Berlin, Rusya, Tokyo ve Avustralya moda haftalarının da isim sponsoru.

mercedes

Lüks otomobil üreticisi bu tür etkinliklerle markasının hedef kitlesine ulaşırken, ayrıca kendi tasarımları ile moda dünyasının tasarımlarını bir araya getiriyor. Tabi aynı zamanda otomobil dışı ürün gamı oluşturan lüks otomobil üreticisi, otomobilleri ile ulaşamadığı kitleye bir şekilde değmeye çalışıyor. Nitekim Mercedes markalı mobilyalar, aksesuarlar, kıyafetler de bu amaçla tasarlanıyor. Tabiki de günün sonunda amaç Mercedes’in ana işi olan otomobilleri ile hedef kitleyi bir araya getirebilmek. Aslına bakarsanız markanın geçmişten bugüne geen tasarımlarına bakmak bana moda haftalarına katılmaktan çok daha keyifli geliyor. Siz de böyle düşünüyorsanız geçmişten bugüne gözüme takılmış güzellikleri sizlerle paylaşacağım.

Mercedes SL Serisi

mercedes sl2

Mercedes’in SL serisi ilk defa 1954 yılında üretilmeye başlandı. Adını Almanca’da Sport Leicht (Spor Hafif) kelimelerinin baş harfleri olan S ve L’den alıyor. Otomobil yıllar içerisinde güzelliğinden hiçbir şey kaybetmedi.

mercedes vintage

Mercedes-Benz-190 SL W121 b2 Roadster

Mercedes-Benz 190 SL (W121 b2) Roadster (1960)

Bu ufak detay bile bu otomobile aşık olmaya yeter. Hatta gerisini görmesem de olur bu haliyle alırım diyor insan. Araç 4 silindir 105 beygir 1,9 litre bir motora sahip. Maksimum hızı ise 170 km. Şimdinin şartlarına göre çok yavaş gibi gözükse de dönemin en hızlı otomobillerinden biri olduğu unutulmamalı. Açıkçası ben bu otomobili bu hızı ile de kabul ederim.

Mercedes SLS AMG

mercedes sls amg

Bu otomobili ilk defa 2010 yılında Frankfurt Fuarı’nda görmüştüm. O zaman da kanatlarını böyle açmış beni çağırıyordu. Aracı ben keşfettim demiyeceğim zaten fuar sonrasında ortalığı kasıracağı çok belliydi. 6,2 litrelik V8 motoru ile aracın maksimum  süratı 308 km

Mercedes Benz Vision Grand Tourismo 6

Mercedes Vision AMG GT Gran Turismo 6

Grand Tourismo oyununun yaratıcısı Kazunori Yamauchitarafından tasarlanan ve sadece oyunda gördüğümüz bu Mercedes tasarımı hayata geçiyor. Oyun şirketi aracın 6 adet replikasını yapıyor. Bunun için Mercedes SLS AMG GT baz alınacak ve tamamen fiber karbon malzeme kullanılacak. Şimdiden bu replikaları görmek için sabırsızlanıyorum.

Dünden Bugüne Mercedes SL Serisi SL Serisi

10 Mart pazartesi günü İstanbul da 3 yıldır Mercedes'in isim sponsoru olduğu Mercedes Benz Fashion Week İstanbul'a ev sahipliği yapacak.


Umarım bu yazıyı beğenmişsinizdir. FACEBOOK ve INSTAGRAM hesaplarımı takip ederek  yeni seyahat ve yazılarımdan haberdar olabilirsiniz. Tatil fırsatlarını ilk siz öğrenebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz